Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

centymetr jest bardzo duzo!

 

Byłoby fajnie, to by mi pasowało

 

jaką szparę zostawić pod drzwiami wewnętrznymi coby mechaniczna chodziła jak nalezy?? Wiem że powinno być ok 2 cm, a 1-1,5 cm będzie za mało??

 

pzdr

 

Dobrze by było gdyby powierzchnia tej szpary była taka jak powierzchnia przekroju anemostatu w tym pomieszczeniu.

 

Czyli przy anemostacie np. DN125 i szparce na nim ok 1 cm jego powierzchnia to ok. 0,004 m2 a szpara pod dzrzwiami ok 1 cm i szerokości 80 cm daje powierzchnię ok.0,008 m2. Czyli byłoby OK :).

Tzn, że Wgregor też miał rację.

Dzięki Wam bardzo.

nie wiem tylko dlaczego gdzieś wyszperałem że musi być 2 cm.

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też to wyszperałeś. Powierzchnia wymiany ciepła w takich rurach jest dwa razy większa niz w fi 60mm a czas tej wymiany 4 razy dłuzszy. Ale za to takie kanały sa głośniejsze , droższe i wiecej kłopotu z montażem.

 

Tak walczycie o zyski z GWC o sprawność wymienników a tak marnujesz ciepło zimą i chłód latem po poddaszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też to wyszperałeś. Powierzchnia wymiany ciepła w takich rurach jest dwa razy większa niz w fi 60mm a czas tej wymiany 4 razy dłuzszy. Ale za to takie kanały sa głośniejsze , droższe i wiecej kłopotu z montażem.

 

Tak walczycie o zyski z GWC o sprawność wymienników a tak marnujesz ciepło zimą i chłód latem po poddaszu.

 

Mam te kanały lepiej ocieplone niż Ty :). Tym sie nie martwię.

A co do głośności to o tym decyduje materiał a potem średnica i im mniejsza tym gorzej, większe prędkości przepływ turbulentny.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rozprowadzeniu wody też 3 cale dałeś?

 

dłuzszy czas, większa powierzchnia ,większe straty -to dość proste

mniejsza prędkość przeplyw turbulentyny - w nocy słychać niskie częstotliwości. to sprawdzone.

Wyższy koszt - to oczywiste

więcej kłopotów przy montażu - to też oczywiste.

j-j napisze, że tak jest lepiej , bo ma doświadczenia to już oczywista oczywistość.

 

Suma strat na zasobniku centralnego,

na mostku do gruntu, przez szklo spienione,

w rurkach do cyrkulacji,

zwiększonej wilgotności ściany niezabezpieczonej paroizolacja (jak w dachu)

na dużych powierzchniach kanałów wentylacyjnych.

"bezproduktywne zużycie wody z powodu braku baterii sensorowych....

 

minimum przliczeniwo 110 kWh /m2 rocznie

 

Wymieniłem to co podbija ci rachunki w stosunku do mojego domu.

 

Czyli 110 + 30 = 140kWh/m2 rocznie. ale o tym j-j się dopiero przekona!

Ale za to mamy wyższe koszty inwestycyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisales przeliczeniowo -pokaz te Twoje przeliczenia? Mozesz je udostepnic? Zazekales sie ze przeliczenia sa nie potrzebne w domach niskoenergetycznych, a tutaj podajesz przyklady "przeliczeniowo"?

Zalosne to juz jest naprawde, zastanow sie czasem chociaz co chcesz "powiedziec" i moglbys sam sobie nie zaprzeczac bo to jakos tak glupio wyglada :wink:

Daj paroizolacje na sciane murowana i otynkuj sobie -napewno wyjdzie fajnie. Nie dociera do Ciebie ze mowa o innych rozwiazaniach konstrukcji budynku? Nie mowimy tutaj o szkieletowcach, ale o murowanych domach -metoda tzw. "tradycyjna" na naszym rynku.

@j-j Zgadzam sie ze powierzchnia pod drzwiami musi byc taka sama jaka bedziesz mial na anemostatach -pamietaj, ze jesli latem zwiekszasz wydajnosc centrali w celu chlodzenia wowczas za waska szczelina pod drzwiami bedzie "gwizdac", nie patrz tylko pod katem zimy i malych przeplywow.

Faktycznie wzne jest odpowiednie dobranie przekrojow rur do wentylacji, zbyt male sa zle bo predkosci za duze, na wylocie troszke dmucha a zbyt duze to pewnie oprocz kosztow mozna by spodziewac sie "wibracji" na sztywnych rurach, jesli czestotliowsci sie naloza, oprocz tego moze "strzelac" - rura sztywna, od naprezen

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd masz te dane o szumach. Producenci w Danii i Francji podają że sumaryczny poziom szumów (wysokie od szybkich przepływów i niskie od bardzo wolnych) jest najniższy gdy suma pól kanałów nadmuchowych równa się kanałowi głównemu.

Czyli najlepiej jest optymalnie!

Przy tym mamy wielokrotnie niższe straty ciepła , trochę niższy koszt i mniej kłopotu.

 

A co do 140 kWh - to się przekonasz. Ale w twoim przypadku szybciej zwróci ci się pompa ciepła. Jakbyś zbudował dom 500kWh/m2 - to pompa ciepła zwróciłaby się błyskawicznie.

Chrońcie rynek instalacyjny ! Precz z izolacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj paroizolacje na sciane murowana i otynkuj sobie -napewno wyjdzie fajnie. Nie dociera do Ciebie ze mowa o innych rozwiazaniach konstrukcji budynku?

Pzdr.

 

W dachu też nie dajesz? Myślisz, że porotherm czy ytong zatrzyma wilgoć?

Że nie będzie dyfuzji? Wykraplania? Można zrobić pomiar po co wpuszczać w kanał innych. Zwłaszcza , że to tak łatwe do zweryfikowania.

Nie dociera do ciebie, że by nie było dyfuzji musi być paro izolacja?

Nie dociera do ciebie, że przy grubej izolacji, by nie było wykraplania wilgotność względna w pomieszczenie nie może przekraczać 20% -sprawdź Molliera.

Czym dla dyfuzji i początku krzywej rosy różni się wełna od takiego porothermu?

 

A co do kWh/m2 - popatrz na temat ile gazu jak izolowane domy palą. Pomnóż to przez 9,5 kWh/m3 dodaj elektrykę - masz wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do 140 kWh - to się przekonasz.
Myślę, że j-j po roku użytkowania domu napisze nam jakie miał zużycie energii elektrycznej :). Będzie to o tyle wiarygodne, że nie planuje on innych źródeł energii (myślę, że ten bio-kominek, to można w całym bilansie pominąć).

Wgregor, te 140kWh/m2 rocznie ma dotyczyć wg ciebie tylko ogrzewania, ogrzewania i przygotowania ciepłej wody, czy całkowite zapotrzebowanie energii elektrycznej ?

Ja bym obstawiał całkowite zużycie energii elektrycznej w pierwszym roku użytkowania rzędu 100kWh/m2, w następnych latach ok. 70kWh/m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rozprowadzeniu wody też 3 cale dałeś?

 

dłuzszy czas, większa powierzchnia ,większe straty -to dość proste

 

Masz rację, ale wystarczy odpowiednie ocieplenie

 

...

mniejsza prędkość przeplyw turbulentyny ....

 

:o Chłopie gdzie Ty sie tego uczyłeś w przedszkolu, takich BZDUR dawno nie czytałem Ty w ogóle nie wiesz co to przepływ turbulantny i laminarny!!!!!

 

W rozprowadzeniu wody też 3 cale dałeś?

 

Tyle ile należy przy danym wydatku.

Chesz udawać że może na wodzie się też znasz??

 

 

 

... w nocy słychać niskie częstotliwości. to sprawdzone.

 

Przy odpowiednim wytłumieniu a takowe mam nie będzie problemu ale to się okaże niedługo

 

 

więcej kłopotów przy montażu - to też oczywiste.

j-j napisze, że tak jest lepiej , bo ma doświadczenia to już oczywista oczywistość.

 

 

Sam montowałem, nie narzekałem, nie twierdzę że łątwo ale sama przymeność w tym była moja.

Domyślam się że jak komuś montować to po jak namniejszel linii oporu czyt. roboty.

 

 

Suma strat na zasobniku centralnego,

na mostku do gruntu, przez szklo spienione,

w rurkach do cyrkulacji,

zwiększonej wilgotności ściany niezabezpieczonej paroizolacja (jak w dachu)

na dużych powierzchniach kanałów wentylacyjnych.

"bezproduktywne zużycie wody z powodu braku baterii sensorowych....

 

minimum przliczeniwo 110 kWh /m2 rocznie

 

Wymieniłem to co podbija ci rachunki w stosunku do mojego domu.

 

Czyli 110 + 30 = 140kWh/m2 rocznie. ale o tym j-j się dopiero przekona!

Ale za to mamy wyższe koszty inwestycyjne.

 

A to co (?) znowu 500 kWh/mb fundamentu :lol: :lol:

 

Szkło spienione jest izolatorem!

Jakie straty na zasobniku wody???!!!! Grzeję prądem w II taryfie zasobnik też w II więc jakie straty!!!!! ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktos slusznie zauwazyl, nie warto z nim dyskutowac. Nic, ale to nic nie dociera do "Wgregor"

Jesli nie napisze oczywistych dla wiekszosci rzeczy, to zaczyna myslec i wtedy zaczyna wypisywac bzdury...

Proponuje zeby poczytal sam troszke i skupil sie na tych oczywistych rzeczach, bedzie latwiej i przyjemniej czytac - bo beda to rzeczy wlasciwe dla wiekszosci, ale zaraz wyskoczy ze daje sie nabrac reklamom i marketingowcom z roznych firm -szkoda ze sam nie widzi ze nabiara siebie i innych cytujac nieomalze "slogany" reklamowe rockwool'a czy innych producentow welny mineralnej -moze TB (Wgregor) jest przedstawicielem ktoregos z producentow wspomnianej welenki?

No, ale pewnie da sie to zmierzyc na bartyckiej ...

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-

    Masz rację, ale wystarczy odpowiednie ocieplenie

 

Przy identycznej grubości izolacji ( bez znaczenia jakiej) straty na szerszych kanałach ( dłuższy czas przpływu i większy radiator) będą zawsze wyższe, podobnie jak koszt.

-

    Przy odpowiednim wytłumieniu a takowe mam nie będzie problemu ale to się okaże niedługo

 

Ci co dbają o komfort już to zbadali. Co to znaczy "odpowiednie wytłumienie" czy to nie dodatkowy koszt? Czy jest sens robić droższą, o większych stratach instalację, by wydawać kasę i kombinować "odpowiednie wytłumienie"

 

 

    A to co (?) znowu 500 kWh/mb fundamentu

 

każdy mostek termiczny poza stratami ciepła jest też zarodziem wilgoci. Szkło może faktycznie zredykuję straty do 300-200kWh /mb ale też zatrzyma wodę, która w ścianie się wykropli.

 

 

    Grzeję prądem w II taryfie zasobnik też w II więc jakie straty!!!!! ????

 

 

Co do zużycia kWh ma druga taryfa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ok. 60mb fundamentu i liczac (optymistycznie) wg Twoich "danych" wyjdzie: 60 [mb] x 300 [kWh/mb] = 18 000 kW

Na dzien dzisiejszy zalozmy ze 1kWh = 0,36 zl/kWh

Daje to nam: 18 000 [kWh] x 0,36 [zl/kWh] = 6 480 zl

Twoim zdaniem tyle zaplace za samo ogrzanie fundamentow?

Nie dziw sie, ze niewiele osob traktuje Cie powaznie ...

Gdziez tutaj miejsce na pokrycie pozostalych strat, gdie cwu i uzytkowe zapotrzebowanie?

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...