Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Lepiej napisz co rozumiesz pod pojęciem ekonomicznego sensu. Jakiś czas zwrotu?

 

To czy przy blisko 18m2 powierzchni szyb w domu, odczuje sie ekonomicznie zmianę szyb z k=1,0 na k=0,7 nie mając takich bajerów jak rekuperator, kolektory, układ okien względem kierunków świata zgodny z ideą domów pasywnych itp itd..

Po prostu czy zmiana szyb z k=1,0 na k=0,7 daje naprawdę realne oszczędności w zużyciu energii potrzebnej do ogrzania domu.

pozdrawiam

Pawlok

Najlepiej jakbyś swój domek wklepał do Audytora OZC - miałbyś jasność i mógłbyś szybciej dostosowywać zmiany jakie chcesz wprowadzać no i oceniac czy są ekonomiczne czy nie.

 

Ogólnie u siebie wziąłem dla dośc dużego okna podwyższyłem współczynnik U (okna nie szyby!) o 0,3 i otrzymałem zmianę udziału w stratach dla danego okna z 7,8% na 10,4%. Dla okna o powierzchni 9,8m2 różnica U=0,3 wyszła mi około 270kWh/rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ogólnie u siebie wziąłem dla dośc dużego okna podwyższyłem współczynnik U (okna nie szyby!) o 0,3 i otrzymałem zmianę udziału w stratach dla danego okna z 7,8% na 10,4%. Dla okna o powierzchni 9,8m2 różnica U=0,3 wyszła mi około 270kWh/rok.
Przy cenie 0,15zł/kWh (ogrzewanie gazem) daje to kwotę 40,50 zł. Przy inwestycji 1000 zł czas zwrotu rzędu 25 lat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zamiast zwykłej szyby z aluminiowymi ramkami dystansowymi montują 0,7 + ciepłe ramki to ja uważam, że warto wydać te pieniądze. Niby wydaje się, że czas zwrotu jest długi, ale energia bardzo ostatnio drożeje. W ostatnich latach jest o wzrost dwucyfrowy.

Walka polityków z globalnym ociepleniem napędza dodatkowo wzrost cen gazu/prądu/wegla.

Dochodzi do tego kwestia mostków cieplnych. Cieplejsza szyba z ciepłymi ramkami praktycznie wyeliminuje wykraplanie się wody na szybach. W domach bez wydajnej mechanicznej wentylacji ma to znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie u siebie wziąłem dla dośc dużego okna podwyższyłem współczynnik U (okna nie szyby!) o 0,3 i otrzymałem zmianę udziału w stratach dla danego okna z 7,8% na 10,4%. Dla okna o powierzchni 9,8m2 różnica U=0,3 wyszła mi około 270kWh/rok.
Przy cenie 0,15zł/kWh (ogrzewanie gazem) daje to kwotę 40,50 zł. Przy inwestycji 1000 zł czas zwrotu rzędu 25 lat.

Chwila! Ja napisałem jak to wygląda dla 1 okna 9,8m2 powierzchni (nie szyby a okna). U pawloka jest 18m2 samych szyb do tego trzeba by dodać oramowanie i przemnożyć wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwila! Ja napisałem jak to wygląda dla 1 okna 9,8m2 powierzchni (nie szyby a okna). U pawloka jest 18m2 samych szyb do tego trzeba by dodać oramowanie i przemnożyć wynik.

 

Dziękuje wszystkim za opinie.

Myśle ze zainwestuje w te okna tym bardziej ze mają odpowiednią termoramkę !

pozdrawiam

Pawlok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak siedzę i liczę zapotrzebowanie ciepełka dla mojej chałupki i:

Pyt 1. jaki przyjmowaliście współczynnik przenikania dla całego okna z szybkami 0,7?

Dla wstępnego rozjaśnienia sprawy okno 15,x1,5 Jezierski 7 komorowy Exclusive + szybka 0,7 (1,60 to chyba przesada)?

Pyt 2. jak zinterpretować różnice między wynikami dla obliczeń na podstawie normy PN-EN12831 i PN-B-02025 – różnica 240W w pokoju 13m (w kolejności 800 i 560) – w co wierzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie parterówka C126 Vis a Vis 145m2, kubatura 401m3, 20cm styropianu w podłodze, 20 na ścianach (szarego) 40 cm wełny na stropie okna Jezierski Exclusive z szybką 0,7 Reku Conmfo Air 350 LUXE (70%sprawności) GWC rurowy - czyli temperatura nawiewu na anemostacie 10,4*C - parametry ustalone po 290m3/h wywiew i nawiew

Wysokość pomieszczenia 2,80 czyli kondygnacji 3,45

Wychodzi zapotrzebowanie na ciepło wg normy PN-EN12831 6kW i EV: 34,8 kWh/(m3/rok)

a według PN-B-02025 5,5kw i EV: 34,6kWh/(m3/rok)

Może jest coś w tej wentylacji średnio 2 wymiany na godzinę (nie we wszystkich pomieszczenia jest wentylacja mech)

kuchnia - kubatura 45m3 wywiew 100m3

salon- kubatura 77m3 nawiew 120m3

sypialnia - kubatura 29m3 nawiew 50m3

sypialnia - kubatura 37m3 nawiew 60m3

sypialnia - kubatura 41m3 nawiew 60m3

Łazienka- kubatura 16m3 wywiew 70m3

Łazienka- kubatura 23m3 wywiew 70m3

WC- kubatura 5m3 wywiew 30m3

Garderoba - kubatura 7 wywiew 20m3

pomieszczenia techniczne 8 i 51m3 went grawitacyjna

Może coś w tym projekcie wentylacji jest coś nie tak? :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę szczerze strach się bać

Nie wiem może coś jest w tym programie nie tak

W projekcie mam dobrane ogrzewanie dla potrzeb budynku na podstawie OZC 3,0 Purmo (przynajmniej tak jest napisane)

Opiszę tu jedno pomieszczenie, ale najbardziej krytyczne

Warunki brzegowe

Obliczeniowa temperatura zewnętrzna -20 wewnętrzna +20

Powierzchnia po podłodze 13m2

2 ściany zewnętrzne (pomieszczenie narożne) o długości 3,6 i 3,61 (R 0,26)

2 okna 1,5x1,5 i 1,2x1,5 R>2

strop z ociepleniem 0,18 wełny (R 0,2)

Podłoga na gruncie (R 0,26)

Według projektantów zapotrzebowanie na ciepło 1408W

Według mnie i Purmo 4,0 na około 1050w

Dokładając ocieplenia jak opisałem wyżej i do tego reku strata ciepła wg 4,0

wygląda tak:

677W przy reku

646W grawitacyjna

dla samego przenikania 477

 

Powiem tak ostatnio wywaliłem program Purmo CO jak mi wyliczył że deska sosnowa grubości 11mm (R 0,16) ma opór 0,185 a świerkowa (R 0,11) 0,11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie parterówka C126 Vis a Vis 145m2, kubatura 401m3, 20cm styropianu w podłodze, 20 na ścianach (szarego) 40 cm wełny na stropie okna Jezierski Exclusive z szybką 0,7 Reku Conmfo Air 350 LUXE (70%sprawności) GWC rurowy - czyli temperatura nawiewu na anemostacie 10,4*C - parametry ustalone po 290m3/h wywiew i nawiew

 

10,4*C po GWC i reku nawiewu w domu ??? ja przy -10 na zew. i tylko reku przy 0,5 kubatury na godzinę mam +15 !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam dokładnie tak samo, audytorem OZC 3,5 kisan wychodził mi domek 3 litrowy, ale audytorem OZC 4,0 purmo wychodzi mi 9 litrowy z bardzo podobnymi jak ty wskaźnikami 40W/m2,

 

Też miałem nie takie wyniki w Purmo OZC 4.0 (znacząco różniło się zapotrzebowanie pomiędzy wynikami ogólnymi, a sezonowym zużyciem - 4 krotnie) ale po zainstalowaniu aktualizacji (można ściągnąć ze strony Sankom-a) jest teraz dobrze. Najnowsza wersja ma numer 4.01b.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...