Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Masz dużo powierzchni- 250 m2 ale myślę ze 5 kW by wystarczyło patrząc na rozwiązania energooszczędne, wręcz pasywne (choć nie wiem jak z mostiem ściana fundament) jeśli takie by sie utrzmały po wykonawstwie zakładając -18oC, jeśli teoria nie będzie szła w parze z wykonawstwem to 9 kW byłoby pewniejsze.

Ale zakładając 0oC zamiast -18oC to 5 kW spokojnie wystarczy (no chyba że mostek ściana- fundament da wg wgregora 500kWh/mb ;) ) a przy -18 włączysz farelkę za 20 zł. ;)

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Masz dużo powierzchni- 250 m2 ale myślę ze 5 kW by wystarczyło patrząc na rozwiązania energooszczędne, wręcz pasywne (choć nie wiem jak z mostiem ściana fundament) jeśli takie by sie utrzmały po wykonawstwie zakładając -18oC, jeśli teoria nie będzie szła w parze z wykonawstwem to 9 kW byłoby pewniejsze.

Ale zakładając 0oC zamiast -18oC to 5 kW spokojnie wystarczy (no chyba że mostek ściana- fundament da wg wgregora 500kWh/mb ;) ) a przy -18 włączysz farelkę za 20 zł. ;)

Można to spróbować policzyć, jednak można też oszacować ;). Potrzebną moc uzależniłbym od tego, czy będziesz grzał z wykorzystaniem jednej taryfy (wtedy powinno wystarczyć 5kW), czy z wykorzystaniem 2 taryf, wtedy wskazane byłoby 9kW.

Zakładając, że szczytowe zapotrzebowanie na moc do ogrzewania będzie wynosiło 4-5kW i zbiornik będziesz podgrzewał do 90 st. C, a podłogówka będzie mogła pracować do 30 st. C w zbiorniku możesz zgromadzić ok. 21 kWh energii, czyli tyle ile potrzeba na działanie instalacji przez 4-5 h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dużo powierzchni- 250 m2 ale myślę ze 5 kW by wystarczyło patrząc na rozwiązania energooszczędne, wręcz pasywne (choć nie wiem jak z mostiem ściana fundament) jeśli takie by sie utrzmały po wykonawstwie zakładając -18oC, jeśli teoria nie będzie szła w parze z wykonawstwem to 9 kW byłoby pewniejsze.

Ale zakładając 0oC zamiast -18oC to 5 kW spokojnie wystarczy (no chyba że mostek ściana- fundament da wg wgregora 500kWh/mb ;) ) a przy -18 włączysz farelkę za 20 zł. ;)

Można to spróbować policzyć, jednak można też oszacować ;). Potrzebną moc uzależniłbym od tego, czy będziesz grzał z wykorzystaniem jednej taryfy (wtedy powinno wystarczyć 5kW), czy z wykorzystaniem 2 taryf, wtedy wskazane byłoby 9kW.

Zakładając, że szczytowe zapotrzebowanie na moc do ogrzewania będzie wynosiło 4-5kW i zbiornik będziesz podgrzewał do 90 st. C, a podłogówka będzie mogła pracować do 30 st. C w zbiorniku możesz zgromadzić ok. 21 kWh energii, czyli tyle ile potrzeba na działanie instalacji przez 4-5 h.

 

Masz racje- jeśli ma być zbiornik to raczej będzie to taryfa nocna ale wydaje mi się że nawet przy nocnej wystarczy mu 5 kW, a zbiornik jednorazowo "naładowany" i tak nie zagwarantuje mu ciepla przez caly dzień i raczej musialby korzystać w pierwszej taryfie ale skąd HenoK wyszło Ci 21 kWh?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbiornik będziesz podgrzewał do 90 st. C, a podłogówka będzie mogła pracować do 30 st. C w zbiorniku możesz zgromadzić ok. 21 kWh energii, czyli tyle ile potrzeba na działanie instalacji przez 4-5 h.

...ale skąd HenoK wyszło Ci 21 kWh?

0,3 m3 x 1,163 x (90 - 30)K = 20,934 kWh ~ 21 kWh ;).

 

W tym wypadku taka grzałka 3 x 3 kW kosztuje na tyle mało, że warto ją zainstalować.

3kW mocy pozwala na zastosowanie zabezpieczeń 16A (w 3 fazach).

Tak grzałka pozwoli na regulację mocy w zakresie od 1 kW do 9 kW poprzez odpowiednie przełączenie grzałek.

Zapas mocy przyda się, gdy trzeba będzie szybko podgrzać cały dom.

 

Nie cytuj całych postów tylko potrzebne fragmenty.

 

PS - nie chce kto tego poliuretanu - jak u mnie w dzienniku?

 

daje za darmo - bo musze zwolnic plac a jest tego z 300m3

Jeżeli to nadal aktualne to byłbym zainteresowany 30 m3 tego specyfiku.

Zrobię z tego zasypkę w stropie nad parterem :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak z sypaniem tego na strop - nie praktykowalem- jest to dosc ciezkie (w porownaniu z styro czy welna) - bo pomielone

 

moim zdaniem sprawa jest taka - nie kosztuje nic - wiec tylko kwestie transportu wchodza w rachube - nikt nic nie ryzykuje - jak sie nie uda to nic nie tracicie - a z tym proszkiem mozna wiele zrobic - np dosupac do cementu zamiast piasku i wylac w jakims mniej obciazonym miejscu

 

skoro w miare tanio to wychodzi to probe podjac mozna

 

jesli ktos chce to za 100zl - moge tego palete taka na 1,8m wysokosci podeslac na proby (tyle mnie kosztuje kurier) - to bedzie z 1,2 m3

 

jesli ktos chce w ciemno brac - to porsze tylko o telefon 607172341 na dzien dwa przed i mozna przyjezdzac po to - jesli bedziecie do 13.30 to nawet pomozemy zaladowac :) (odebrac mozna w innych terminach - ale musze to ustawic z pracownikiem jakims -lub sam bede jak sie da)

 

natomiast w najgorszym wypadku - ja np tez planuje wsypac to w dolek gdzie bedziem moje przylacze wody - doskonala sprawa - nie zamarznie w zaden sposob - praktykowalem to jak na dzialce wakacyjnej starym kladli wodociag (sie faceci dziwili co to i czemu takie ladne rozowe - a wujaszek 300m dalej mial zolte i ich zbajerowal ze tamto rozowe to bylo o gorszym wspolczynniku - lykneli :)

 

 

jesli chodzi o moja moc - to mysle zeby to pedzic na 2 taryfie cala noc

+ te 300l goracej wody na dzien (te 21 kwh tez dobre)- mysle ze temperatura w domu nie spadnie wiecej jak 1-1,5 stopnia w ciagu dnia - jak sadzicie

 

bedzie dosc spora akumulacja 7 cm wylewki - sciany silka

 

i nastepnej nocy znow 10 gdzin ladujemy itd

 

zbirniki bede mial 300l na cwu i 300l na ta podlogowke - ale tylko po to aby potem je wlaczy ewentualnie w uklad solarny - kaskadowo

 

a podlogowke grzac bezposrednio z PC - lub zalczyc pod nia konkretny buforek - 2000l czy wiecej

 

 

te moje dywagacje ile KW to tylko aby przezyc pierwszy rok - potem juz bedzie dokladnie wiadomo co ile konsumuje

 

 

henok - te 3 grzalki - ok fajnie - ale jak je zamontowac w zbiorniku (bede bral pewnie galmetu czy jakis inny - tam chyba nie ma miejsca na 3 grzalki?

 

 

czy czytajac powyzsze - jednak motowac tam grzalke np 6kw czy 9kw ( w sumie jakies 150 zl roznicy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

henok - te 3 grzalki - ok fajnie - ale jak je zamontowac w zbiorniku (bede bral pewnie galmetu czy jakis inny - tam chyba nie ma miejsca na 3 grzalki?

 

 

czy czytajac powyzsze - jednak motowac tam grzalke np 6kw czy 9kw ( w sumie jakies 150 zl roznicy)

Wszystko zależy od tego jaki to zasobnik (bufor).

Myślałem o czymś takim :

http://www.strima.com/item/139764/pl/ (niekoniecznie w tej cenie ;)).

Jak pisałem zamontowałbym 9kW, no chyba, że masz bardzo mały przydział mocy na przyłączu, jednak w nocy to też nie musi być przeszkodą - wtedy inne odbiorniki przeważnie nie działają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze kilka osob jednak o ten proszek poliuretanowy pyta

 

to moze:

ci co ewentualnie sa zainteresowani - przeslijcie mi na PW wasz adres (dokladny - najlepiej kod pocztowy tez) i ewentualna ilosc w m3 - a ja sobie zobacze ile by to kosztowalo

 

troszke logistyke uzywamy z roznych firm - wiec pewnie taniej bede mial niz byscie brali taxi bagazowe ze slupka

 

wtedy sie okaze jak to wychodzi transportowo

 

a jesli kogos ciekawi co to wlasciwie jest ten moj proszek to

http://www.pumice.pl

to samo tylko pomielone

(tylko nie smiac sie ze strony bo zapomnialem haslo to CMS i nie moge nic pozmieniac)

 

i generalnie

na proszek mamy nawet atest PZH i nawet alergicy go sobie w d... wcierali :)

 

nie chlonie wody - rozsypany u nas na placu jest mokry powierzchniowo na jakis 1-2 cm

 

a jak dacie zonie to peelingu to was ozloci - no i bedzie miala gladka pupe

(moja zona to uzywa - oczwiscie w lepiej zmielonej i odpowiednio dobranej kolorami wersji)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

i generalnie

na proszek mamy nawet atest PZH i nawet alergicy go sobie w d... wcierali :)

 

 

ten argument niewątpliwie rozwiewa wszystkie wątpliwości co do tego materiału :D

 

a tak serio to cuda się dzieją w tym wątku --> bo do tej pory można było zaciągnąć fachowej opinii na rożne tematy ( oczywiście w materii energooszczędności :) a teraz jeszcze do tego gratisy rozdają :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wrzuce atest ale dopiero wieczorem - bo na innym kompie mam menagera fotosika

 

to biora od nas takie firmy jak:

zenner,

bielenda,

farmona,

belle jardin

to same kosmetyki

i jeszcze inne robiace paste BHP

 

- jakos u mnie nikt w rodzinie nie swieci

a po ponad 25 latach to pewni by cos wyszlo

 

 

a pamietacie - PUMEKS PUROKOLOR"

to tez bylo u nas robione

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mam jeszcze takie pytanie

 

czy jest sens mieszac podlogowke - np wodna w domu a lazienki zrobic elektryczna?

 

Rozumiem ze da sie indywidiualnie sterowac tymi elektrykami i mozna osiagnac inne temperatuty "podlogi" ale czy przy wentylacji mechanicznej - a u mnie calkiem spota kubatura - gdzie wyciagi beda w lazienkach i kuchni - raczej ciezko bedzie z powodu ciaglego ruchu powietrza zrobic tak aby w lazience bylo te 2-3 stopnie cieplej???

 

da sie czy nie?

przeciez ciagle do takiej lazienki naplywa powietrze o temperaturze "domu"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Panie Adamie (z racji atawara musze na "Panie)

 

zakladam ze bede mial 5 wywiewow - 1 kuchenny i 4 lazienkowe

wiec liczac srednio wychodzi po 200m3/h (jednokrotna wymiana /h) przy kubaturze 1000m3

 

moze za tepy jestem - ale nie dociera - jak by tam mogla sie utrzymywac wyzsza temperatura

 

prosze mi to lopataologicznie wylozyc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załącz i wsadź tam hygrometr.

Zobaczysz 10% wilgotności!

 

Czemu?

 

Znasz kogoś, kto mocno przewymiarowaną wentylację puszcza stale na max?

 

To chyba trzeba być masochistą ( i sadystą dla rodziny)

Adam M.

 

"Normalnie" na całą budę podziel jakie 120m3/godz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...