Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Po kolei.

 

Bierzesz neonówkę.

Pchasz do kontaktu. Świeci tylko w jednej dziurze - to faza.

Do fazy wpychasz ten brązowy.

Do tej drugiej ten niebieski.

Jak wepchniesz tam gdzie ten brązowy dodatkowo ten biały (będą dwa razem) to zabawka się przełączy.

Jak wyciągniesz ten biały - to wróci na poprzednią pozycję.

 

Jak te pozycje masz "odwrotnie" od tego co potrzebne, to tym małym przełącznikiem na siłowniku zmieniasz stan.

 

Teraz lepiej?

Adam M.

 

Lepiej, bo łopatą :) Czyli cały czas musi byś zwarty obwód, żeby siłownik pozostawał w stanie "wzbudzonym"? Nie wiem, czy to wszystko ma sens - bo ten miałby sobie siedzieć w salonie i ew. otwierać dodatkowy przepływ w razie potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chyba prędzej higrometr-higrostat? Niby to miałoby zwiększać dopływ do salonu w sytuacjach towarzyskich - czyli party, balanga itp. czyli raczej na wilgoć powinno reagowac otwarciem dodatkowej odnogi z nawiewem...

 

A może dać oba otwarte i ew. wyregulować przepustnicą ręcznie i zapomnieć? Zaczyna mi się to coraz mniej podobać. A siłownik się przyda i tak do przełączania czerpnia/GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwa nawiewy na salon. Jak będę potrzebował więcej świeżości, to po prostu zwiększę wymianę wszędzie, a nie tylko w salonie. Ponieważ przewiduję takie potrzeby tylko w razie balangi, to jakoś wytrzymam te kilka godzin zwiększonej wentylacji reszty budynku. Tak se myślę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwa nawiewy na salon. Jak będę potrzebował więcej świeżości, to po prostu zwiększę wymianę wszędzie, a nie tylko w salonie. Ponieważ przewiduję takie potrzeby tylko w razie balangi, to jakoś wytrzymam te kilka godzin zwiększonej wentylacji reszty budynku. Tak se myślę.

Słusznie, nie ma co komplikować. Zrobiłem podobnie - dałem większą średnicę do salonu i ewentualnie mogę podkręcać "globalnie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już troche pozamiatane - zrobiliśmy już 2. Oczywiście mogę to wywalić, ale trochę mi szkoda roboty... To też trochę się wzięło z chęci lepszego rozprowadzenia strugi po dość dużym jednak salonie... No i co dwie 125-tki, to nie jedna 150-tka ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując - czy można przyjąć, że maksymalna wydajność reku powinna wynosić ok 0,5 V (wymiany na godzinę - dla domów 500-600 m3) i dla niej powinny być zaprojektowane przekroje kanałów, natomiast normalną pracą powinien sterować higrosat utrzymując 45-50% wilgotności - w efekcie wentylacja będzie pracować z wydajnością 100-150 m3/h?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można.

Wszystko można!

Można wszystko, co nie jest zabronione.

 

Tylko...

Masz jakiś zaprzyjaźniony hygrometr, który zwierza Ci się co jakiś czas ze swego samopoczucia?

Ja bym zapytał siebie samego czy "jest mi dobrze" i jeżeli nie, to podkręcił termostat lub bieg wentylatora we właściwą stronę.

Zbudowanie regulatora, który tylko na bazie punktowego pomiaru w domu ustawi idealną wydajność wentylacji wymaga nieomalże cudu!

Nie znam takiego algorytmu, który by to robił w jakim procesorze poza tym białkowym, który nosimy stale ze sobą...

Ponieważ te procesy są bardzo wolnozmienne i samych zmiennych jest tam tyle, że nie da się wprost ich zdefiniować pozostaje tylko subiektywna ocena sytuacji jako "zadajnik" nastaw.

Tak uważam, ale wolno każdemu wydać i 30 tysięcy na komputer wylicząjacy jak się kto czuje.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK - zgadzam się, że najlepszy jest procesor na 2 nogach - pytam jednak o nominalne (w efekcie maksymalne) natężenie przepływu. Wydaje mi się, ze dążenie do zapewnienia 1 wymiany i dopasowanie do tego całej instalacji - przekrojów kanałów, wydajności centrali itd - jest przesadzone. Jako nominalną wydajność reku przyjąłbym sumę normatywnych wymagań np.:

kuchnia (gaz) - 70

łazienki 2 x 50 - 100

WC - 30

garderoby 2 x 15 = 30

pokoje 5 x 30 = 150

razem 380 m3

Bieżąca regulacja - procesor na 2 nogach :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie - tak, ale...

 

Wpadną do Ciebie na brydża. Karta lubi dym.

Dwa stoliki siądą a ze dwie dziewczyny wparzą do kuchni upichcić co i padnie pytanie - masz podobno taka nowoczesną wentylację. Zepsuła się? Siekiera w powietrzu wisi... Otwórz jakie okno...

Będziesz tłumaczył, że ona jest, ale "normowa"?

 

Poza tym.

Jak policzysz 1 kubaturę max to przy nastawach "normalnych" głęboką nocą usłyszysz jak mucha leci.

Sam wiele razy testowałem.

Jak zrobisz "normowo" to zawsze gdzieś w tle jakiś cień szmerku będzie.

Takie też widziałem.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnio może zużywają wg powyższego ok.:

220m3/h*1h+30m3/h*18h+60m3/h*5h=44,0 m3/h przez cały dzień

a OZC purmo 4,0 proponuje:

 

Domyślna krotność wymiany powietrza wewnętrznego, wynikająca z różnicy ciśnienia 50 Pa między wnętrzem budynku a jego otoczeniem, z uwzględnieniem wpływu nawiewników powietrza,

dla bardzo szczelnych okien 4 [1/h]

dla średnich 7 [1/h]

dla zwykłych 10 [1/h]

 

Wiem, wiem :), że normy i inne podają inaczej ale również wiemy że rzeczywistość jest zupełnie inna od tych norm i dlatego dokonałem pomiarów i taka jest u moich teściów RZECZYWISTOŚĆ niezgodna z normami bo jest to właśnie rzeczywistość.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ właśnie takie wartości są w normach! Na pewno to 4 się zgadza, a nieszczelnych okien raczej nie da się już kupić :)

 

Srednio 4 wymiany na godzinę przez 24h/dobę?

Miałaby być u teściów wichura ok. 600m3/h?

Depi poważnie pomierzyłem tak jak podałem powyżej (na poprzedniej stronie).

Wiem, mogą być niedokładności pomiarowe, OK, zgadzam sie ale nie aż takie.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako nominalną wydajność reku przyjąłbym sumę normatywnych wymagań np.:

kuchnia (gaz) - 70

łazienki 2 x 50 - 100

WC - 30

garderoby 2 x 15 = 30

pokoje 5 x 30 = 150

razem 380 m3

Ale trzebaby wziąść max z sumy nawiewu i wywiewu czyli w twoim przypadku max (70+100+30+30, 150) = 230. Oznaczłoby to, że chcąc nie chcąc musisz przez swoje pokoje przepchać 230m3.

 

Bieżąca regulacja - procesor na 2 nogach :wink:

Jak dolożysz do niego pokrętło z kreseczką i 5-cioma kropkami na obudowie to wydaje się mieć same zalety

- najbardziej ergonomiczny

- najmniej stresujący

- najbardziej niezawodny

 

Jak policzysz 1 kubaturę max to przy nastawach "normalnych" głęboką nocą usłyszysz jak mucha leci.

Sam wiele razy testowałem.

Jak zrobisz "normowo" to zawsze gdzieś w tle jakiś cień szmerku będzie.

Takie też widziałem.

 

No tak ale cała kubatura w takim przeciętnym domku to np. 600m3 - to strasznie dużo. A może chodzi wyłącznie o kubaturę pomieszczeń czystych, bez łazienek, kuchni, komunikacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ właśnie takie wartości są w normach! Na pewno to 4 się zgadza, a nieszczelnych okien raczej nie da się już kupić :)

Depi, czytałeś tą norme. Wiesz, czego dotyczą te 4 wymiany na godzinę ?

Jest infiltracja przez wszystkie otwory okienne przy ciśnieniu 50Pa. Dla porównania wydajność nawiewników określa się dla ciśnienia 10Pa.

Nie wystarczy przeczytać jednostki 1/h, trzeba jeszcze doczytać czego dana wielkość dotyczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubatura metrów użytkowych.

Skosy dachu i strychy odrzuć. Całość zaokrąglij +-15%. (czasem garaż i kotłownia też nie wchodzi)

Wyjdzie zwykle gradacja ok. 350, 500-600, 850-1000.

Adam M.

Adam_mk

 

Pisałeś że chodzi o sytuacje ekstremalne (goście, karty, ...) i o głośność wentylacji.

Co do głośności to czy chodzi o to aby instalacja/kanały były dostosowane do wymiany całej kubatury czy również chodzi o samą centralkę wentylacyjną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ właśnie takie wartości są w normach! Na pewno to 4 się zgadza, a nieszczelnych okien raczej nie da się już kupić :)

Depi, czytałeś tą norme. Wiesz, czego dotyczą te 4 wymiany na godzinę ?

Jest infiltracja przez wszystkie otwory okienne przy ciśnieniu 50Pa. Dla porównania wydajność nawiewników określa się dla ciśnienia 10Pa.

Nie wystarczy przeczytać jednostki 1/h, trzeba jeszcze doczytać czego dana wielkość dotyczy.

 

Ow kors - przecież był przytoczony cytat expressis verbis. Ja o tym mówię - a Ty o czym? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...