Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja też planuje takie rozwiązanie jak mpoplaw czyli bufor 1000L z piecem na biomasę!

Nie liczyłem jeszcze podłogówki ale wychodzi mi od 23 do 55 W/m2 w zależności od pomieszczenia!

 

Dużo się oczytałem na tym forum o liczeniu podłogówki itd. ale z tego co widzę to i tak zrobię na czuja :oops:

 

Decyduje tutaj to co napisał Depi : " Program jest dla mnie nie do rozkminienia, a raczej szkoda mi na to czasu - podłogówki raczej drugi raz nie będę rozkładał" :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo się oczytałem na tym forum o liczeniu podłogówki itd. ale z tego co widzę to i tak zrobię na czuja :oops:

 

Nie wiem, czy to się kwalifikuje do określenia "na czuja". Podstawą jest wiedzieć, ile potrzebujesz ciepła, czyli obliczenia w OZC. Potem dobierasz z tabeli ile Ci trzeba przy zadanych parametrach i tyle. Dla mnie to wystarczająca precyzja. Tyle, że nie liczyłem oporów itp trzymając się tylko wytycznych producenta dot. długości pętli.

 

z tego bufora będę sobie pobierał poprzez zawór trójdrożny tyle ile życzy sobie w danej chwili podłogówka +35 w październiku a +55 w styczniu

 

No więc nie masz się czym martwić - Tzas jest znacznie ważniejszym parametrem, niż gęstość rurek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawą jest wiedzieć, ile potrzebujesz ciepła, czyli obliczenia w OZC. Potem dobierasz z tabeli ile Ci trzeba przy zadanych parametrach i tyle.

 

Dokładnie tak ,,, Trzeba mieć jakiś punkt zaczepienia !Ja go mam !

 

Inaczej sobie nie wyobrażam tego "czuja" 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie te targi byly??

 

pzdr

 

Targi są w Łodzi, jeszcze dzisiaj do 17 tej.

Nie podzielam entuzjazmu mpoplaw co do tych targów.

 

Najpierw spotkałem firmę, która instaluje WM, zauważyłem folder Stiebel Eltron min. z LWZ 303.

Zacząłem pytać o schemat funkcjonowania..., bardzo szybko tego pożałowałem.

Otóż dowiedziałem się, że:

- górnym źródłem ciepła dla pompy jest glikol,

- powietrze po przejściu przez wymiennik (chyba przeciwprądowy) jest usuwane poza budynek,

- pompa ciepła (ta konkretna) bierze ciepło z zakopanych kolektorów

- po co się pytam, skoro jestem taki mądry :-?

 

Kolejne spotkanie, firma natryskuje piankę PUR

- wystarczy Panu 5 cm.

- nie wystarczy

- wystarczy

- do widzenia

 

Kolejne spotkanie:

- Pan to przy tej kubaturze (400 m.sześć) potrzebuje reku o wydajności max 250 m.sześć, może też być 350 m.sześć

- a nie powinno być przynajmniej 1 pełnej wymiany na godziny ?

- no to dla Pana reku - 500.

 

itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż dowiedziałem się, że:

- górnym źródłem ciepła dla pompy jest glikol,

- powietrze po przejściu przez wymiennik (chyba przeciwprądowy) jest usuwane poza budynek,

- pompa ciepła (ta konkretna) bierze ciepło z zakopanych kolektorów

- po co się pytam, skoro jestem taki mądry :-?

 

Kolejne spotkanie, firma natryskuje piankę PUR

- wystarczy Panu 5 cm.

- nie wystarczy

- wystarczy

- do widzenia

 

Kolejne spotkanie:

- Pan to przy tej kubaturze (400 m.sześć) potrzebuje reku o wydajności max 250 m.sześć, może też być 350 m.sześć

- a nie powinno być przynajmniej 1 pełnej wymiany na godziny ?

- no to dla Pana reku - 500.

 

itd.

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zwykłe panele dadzą radę u mnie przy podłogowym?

Przystosowane do ogrzewania podłogowego są 2 x droższe więc mi zależy.

Mać, żona zamówiła i się właśnie dowiedziałem że nie do podłogowego ... :roll: Egger`y king size.

 

Jakie lambda ma HDF (z tego są te zamówione panele) a jakie mają te dostosowane do podłogowego?

 

Gdzie wyszperałem że normalne (zwykłe) panele powinny mieć temp. powierzchni nie więkjszą niż 24 oC. U mnie temp. powierzchni będzie mniejsza niż 24oC przy moich stratach ale czy te 24oC to faktycznie tak jest?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zwykłe panele dadzą radę u mnie przy podłogowym?

Przystosowane do ogrzewania podłogowego są 2 x droższe więc mi zależy.

Mać, żona zamówiła i się właśnie dowiedziałem że nie do podłogowego ... :roll: Egger`y king size.

 

Jakie lambda ma HDF (z tego są te zamówione panele) a jakie mają te dostosowane do podłogowego?

 

Gdzie wyszperałem że normalne (zwykłe) panele powinny mieć temp. powierzchni nie więkjszą niż 24 oC. U mnie temp. powierzchni będzie mniejsza niż 24oC przy moich stratach ale czy te 24oC to faktycznie tak jest?

 

pzdr

Sam sobie odpowiedziałeś. Panele przystosowane są do "tradycyjnego" ogrzewania podłogowego, gdzie moc grzejnika podłogowego nierzadko przekracza 50W/m2.

W Twoim wypadku masz dużo mniejszą moc jednostkową, stąd bez problemu możesz zastosować zwykłe panele (ja też takie mam i nic się z nimi nie dzieje).

 

Poważniejszy problem, to co zastosować pod panele. Zwykłą podkłady pod panele izolują termicznie, a ponadto powodują, że podłoga staje się mocno akustyczna (u mnie psa biegającego po terakocie wogóle nie słychać, natomiast na panelach słychać każdy jego ruch :().

Podobno najlepsze rozwiązanie (przy ogrzewaniu podłogowym), to przyklejenie paneli do podłoża.

Lambda dla HDF jest penie zbliżona do lambdy twardego drewna, czyli 0,2 - 0,4 W/mK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki HenoK

 

Poważniejszy problem, to co zastosować pod panele. Zwykłą podkłady pod panele izolują termicznie, a ponadto powodują, że podłoga staje się mocno akustyczna (u mnie psa biegającego po terakocie wogóle nie słychać, natomiast na panelach słychać każdy jego ruch :().

Podobno najlepsze rozwiązanie (przy ogrzewaniu podłogowym), to przyklejenie paneli do podłoża.

 

Same gołe panele przykleić do betonu??

Niby sa jakieś specjalne podkłady do podłogowego aby nie izlowały.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w rozmowie w sklepie mialem reklamowane CLICKA -podlkady - ze niby najlepsze i do" podlogowki" - tylko ze cena cos chyba ze 20zl/m2 byla

 

 

ale slyszalem tez ze niezlym patentem jest polozenie tektury falistej - lub litej

 

ale tylko slyszalem - jak sie to ma do rzeczywistosci :roll:

 

 

natomiast mysle ze przyklejenie dobrym klejem poliuretanowym - powinno zadzialac (przeciez wtedy bedzie prawie jak parkiet cienki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie,

zaczynam budowę energooszczędnej chałupy.

Poradźcie z czego zrobić teraz fundament?W projekcie mam opis " bloczki M-6" i cokołowe ISOMUR.

 

CO TO JEST TEN M-6?

Czym można zastąpić isomur i czy warto?

Czytałem już na forum podobny temat, ale może ktoś już ma fundamenty i coś podpowie :wink:

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też słyszałem że tektura się nadaje!

 

Ma dużą zaletę, jest tania!

Może ktoś testował? Trzeba w wątku o podłogowym zapytać ,,,

 

PS. 20zł/ m2 podkładu to lekkie przegięcie uważam :evil:

 

mam tekturę falistą pod panelami normalnymi ( nie specjalnymi do podłogówki ).

Podłogówka wodna. tektura położona świadomie ze względu na mniejszy opór w stosunku do pianki poliuretanowej.

Temperatury podłogi największe rejestrowane ( jak się jeszcze tym bawiłem )

ok. 23-24C, ale na zewnątrz nie było z pewnością -20C, może ok.-10-12C.

Grzeję od jesieni 2005 r.

Wszystko jest OK.

 

Fakt, jak pies w nocy chodzi to każdy pazurek słychać :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...