Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panowie a czy takie podkłady z korka wchodzą w grę ??? są w sprzedaży takie rolki 1m szerokości i 10 długości o grubości 2>3>4 mm - ponoć do paneli - jakieś 50-80 złoty za rolkę 10m. przy 2 mm.

 

...no, ale chyba walczymy o jak najmniejszy opór ®, a korek to jeden z "najcieplejszych" materiałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodziło mi o zobrazowanie zagadnienia a nie o konkretne wyniki

zrób jak chcesz

Drogi Łukaszu nie obraź się ale ja wiem jedno Jak masz super hiper energooszczędną chałupę to może i wydajność cieplna proponowanego przez ciebie układu wystarczy

Praw fizyki nie zmienisz

Idąc twoim śladem myślenia można wysunąć dowód nie wprost

Grzejnik czy jest owinięty wełną czy nie ma taki sam wydatek cieplny

Rur też nie opłaca się izolować bo czy są zaizolowane czy nie to i tak ilość oddawanej przez nie energij w jednostce czasu =constans

Prześpij się z tym

 

Ale właśnie to porównanie powinno być z zachowaniem skali, ale nie tak oderwane zupełnie od problemu, bo to jest właśnie istota!

 

U mnie różnica temperatury powierzchni gresu a paneli to jakieś 0,3^C !

 

To chyba nie jest jakaś wielkość kłopotliwa do zrekompensowania?

 

Mój tok rozumowania jest taki, skoro chcę mieć na podłodze dechy i panele to czy tylko dlatego ze mam L, mam z nich rezygnować ?

Czy te 1,5cm słabej izolacji jaką jest drewno (w porównaniu do styro) zrobi mi jakąś różnicę, jeżeli wszędzie dookoła mam 30cm styro ? Według mnie nie zrobi żadnej istotnej!

Według Ciebie jest inaczej? Prawa są prawami, i z tym nie dyskutuje, wiem o czym piszesz, ale nie popadajmy w absurdy, i tak dużo więcej ciepła tracisz przy każdorazowym otworzeniu drzwi żeby wyjść z domu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ile by to bylo dla nizszch parametrow zasilania

np 35/25/20 - o ile to mozliwe ? -lub podobnych?

 

z panelikami i podkładzikiem 1.6 mm izocośtam

35/25/20 rozstaw 100- 28,9W/m2

150-25,0 W/m2

200-22,3 W/m2

250-20,6 W/m2

Polecam programik C.O do pobrania np ze strony kisana (purmo coś źle liczy)

 

Czy te 1,5cm słabej izolacji jaką jest drewno (w porównaniu do styro) zrobi mi jakąś różnicę, jeżeli wszędzie dookoła mam 30cm styro ? Według mnie nie zrobi żadnej istotne
j!

 

Łukaszu - drogi kolego

Nie denerwuj się

W twoim przypadku nie zrobi

Wszystko zależy od tego jakie masz zapotrzebowanie na ciepło w danym pomieszczeniu

Jeżeli będzie to 140 W/m2 (wartość początkowa dla mojego standardowo ocieplonego domu C-126 vis a Vis) to nawet gry położysz terakotę to może być słabo. Jak zainwestujesz w ponadstandardowe ocieplenie i wyjdzie ci poniżej 40W/m2 to nawet jak położysz parkiet 22mm będzie spoko

Natomiast pamiętaj że żeby zachować bilans energetyczny na danym poziomie czyli w naszym przypadku te słynne 20*C to ilość dostarczonej energij w jednostce czasu musi pokryć w całości straty. Oczywiście układ dąży zawsze do wyrównania- dodatkowa izolacja wydłuża czas zaistnienia procesu i tu może powstać problem. Po prostu więcej energia spierniczy ci z chałupy w jednostce czasu niż będziesz w stanie dostarczyć w tej samej jednostce czasu.

Boziu nie jestem polonistą i nie wiem jak Ci to bardziej łopatologicznie wytłumaczyć

SORY - być może myślimy o tym samym trochę w inny sposób

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będzie to 140 W/m2 (wartość początkowa dla mojego standardowo ocieplonego domu C-126 vis a Vis)

chyba EP 140kWh/m2*a

bo dzisiejszy standardowo ocieplony domek ze ścianą U=0,29 stropem U=0,25 oknami U=0,2 to 64,4W/m2 przy -20 stopniach na dworku co sezonowo rocznie daje 77,3 kWh/m2*a

Przy ogrzewaniu podłogowym bardziej istotna jest jednak moc jednostkowa oddawana przez posadzkę wyrażana właśnie w W/m2. Oczywiście pośrednio jest ona z rocznym zapotrzebowaniem budynku na energię. W pierwszej jednak kolejność z energią końcową Ek, a w mniejszym stopniu z Ep (przy posadzce oddającej 40W/m2 Ep może wyjść ponad 140kWh/m2 rocznie, np. przy elektrycznym ogrzewaniu podłogowym).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to 64,4W/m2

Ta eche

To, czemu w pokoju 13m2 mam 2 grzejniki po 806W każdy

A w drugim 14m2 2x930W

A w 3 10m, 1 ale po byku 1300W tak tak czyżby projektant się p...ł??

Purmo 22 1700x600

To zależy też od tego jakie masz źródło ciepła, jak jest ocieplony dom, jaka jest wentylacja i od wielu innych czynników.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak sprawdziłem, bo sam sobie przeprojektowałem do rzeczywistości (staram się zbudować 3 litrowca) W projekcie warunki brzegowe 65/50/20. Zapotrzebowanie obliczone podobno wg programu Purmo OZC (C.O) ver. 3,0 Wartości zapotrzebowania na ciepło podane + dobór grzejników typ 22 ze współczynnikiem przeliczeniowym bodajże 1,47
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź higrometr i zmniejsz prędkość wentylatorów (o ile możesz) aż uzyskasz 50%

:D

Innymi słowy to nie reku wysusza powietrze a zbyt intensywna wentylacja.

 

ale dlaczego ona wysusza, skoro na zew. jest ok 75-80% wilgotności, a w domu 47%.

 

Tu jest jakaś kwestia podgrzania zasysanego powietrza i odparowaniu wilgoci, ale jak to dokładnie wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ou dżizas... Wilgotność jest względna! Odnosi się do ilości wody, jaką może zawierać powietrze W DANEJ TEMPERATURZE. Zdolność absorpcji przez powietrzne rośnie wraz z jego temperaturą.

 

Na zewnątrz masz powietrze zimne, które ma Xg wody na m3. Jak je podgrzejesz, to ta woda jeszcze tam jest, tyle że w tej wyższej temperaturze zdolność powietrzna do absorpcji wody jest większa, więc te same Xg stanowi już mniej %.

 

KPW?

 

W domu wytwarzasz wilgoć i jak mało wietrzysz, to ona powoli nasyca powietrze. Jak dużo wietrzysz, to ciągle wpada powietrze o niskim nasyceniu parą wodną.

 

KPW?

 

A tu masz mądrzej napisane:"

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wilgotno%C5%9B%C4%87_powietrza

 

PS. Dokładnie odwrotny proces zachodzi w wymienniku reku i dlatego leje się z niego woda. To tą wodę właśnie "tracisz" z domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do programu OZC 4 - odnalazłem kolejnego paskudnego buga. W zasadzie przestałem już całkowicie ufać w wyniki obliczeń przeprowadzonych w tym programie (mam najnowszą wersję), trzeba by wszystko sprawdzać ręcznie.

 

Zobaczcie na to:

 

http://lh5.ggpht.com/_48TWBczs9hc/SbBfbBska8I/AAAAAAAAEVY/macFavwxSWs/s800/podloga11.jpg

 

i drugie:

 

http://lh4.ggpht.com/_48TWBczs9hc/SbBfbcsan_I/AAAAAAAAEVg/4iPcubk-IAA/s800/podloga12.jpg

 

Powierzchnia podłogi 102mkw. Czyżby rewolucja w ocieplaniu? "1cm, a znaczy tak wiele!" :)

 

Próbowałem znaleźć, w którym miejscu program źle liczy ale nie wiem.

 

http://lh5.ggpht.com/_48TWBczs9hc/SbBlMpBaLiI/AAAAAAAAEVo/fP_xY9bFJAY/s800/podloga-tab.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...