Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@frykow

Sluchaj, a nie jest np. tak, ze wszedles wlasnie ponizej poziomu gruntu z tym centymetrem styropianu?

W tej chwili nie mogę sprawdzić, ale teoretycznie - gdyby nawet tak było, to i tak jest to jakiś błąd w obliczeniach, spójrz na ostatnią tabelkę. 0.25cm styropianu miałoby zaważyć w taki sposób na obliczeniach? Zwłaszcza, że przecież jest izolacja ścian fundamentowych?

 

Moze w etn sposob poszukaj, nie zauwazylem az takiech bledow, porownywalem ze starsza wersja i jest OK po zmianie kilku wartości i dodaniu nowych.

Mi starsza (3.x) zdecydowania dawała bardziej optymistyczne wyniki, dlatego zacząłem się przyglądać dokładniej tym nowym - aby rozstrzygnąć czego mam spodziewać się w rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@frykow

Sluchaj, a nie jest np. tak, ze wszedles wlasnie ponizej poziomu gruntu z tym centymetrem styropianu?

To może być przyczyna takich wyników. Sprawdź rzędne parteru w stosunku do rzędnych terenu.

Druga sprawa to przyjęte wartości dnh i Dh. Czy rzeczywiście chcesz w ten sposób izolować posadzkę na gruncie ?

Której wersji programu używasz ?

Ja mam PURMO OZC wersja 4.01B.

 

 

 

Tak przy okazji, jeżeli chcecie swoje domy doprowadzić do poziomu zbliżonego do domów pasywnych, to konieczna jest gruntowna wiedza z zakresu fizyki budowli (Wasza lub projektanta ;)).

Polecam artykuły : http://www.muratorplus.pl/technika/izolacje/podstawy-fizyki-budowli_59136.html

oraz cykl artykułów z "Materiałów budowlanych" na ten temat (numery od 6-2004 do 5-2005).

Można je znaleźć wpisując w Google : site:http://www.itb.pl/nf/pdf/ , pozostałe artykuły znaleźione w ten sposób przez Google też można uznać za godne polecenia (ten katalog, to chyba taka podręczna ściągawka naukowców od fizyki budowli, co ciekawe na stronie głównej ITB brak do niego odnośnika :)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@frykow

Sluchaj, a nie jest np. tak, ze wszedles wlasnie ponizej poziomu gruntu z tym centymetrem styropianu?

To może być przyczyna takich wyników. Sprawdź rzędne parteru w stosunku do rzędnych terenu.

Druga sprawa to przyjęte wartości dnh i Dh. Czy rzeczywiście chcesz w ten sposób izolować posadzkę na gruncie ?

Której wersji programu używasz ?

Ja mam PURMO OZC wersja 4.01B.

 

Mam tą samą wersję. Jak właśnie sprawdziłem, zmiana rzędnej podłogi do gruntu zupełnie nic nie zmienia. Co do izolacji krawędziowej - mam wątpliwości co tam wpisywać, bo styropian mam od zewnętrznej strony ściany fundamentowej (więc wpisuję taką grubość jaką mam), a dodatkowej izolacji poziomej nie mam, ale program nie pozwala zostawić pustego pola, więc podaję 1cm :)

 

Jednak również zmiana tych parametrów, nie wpływa na zaprezentowany powyżej błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o :lol: :lol: :lol:

OCZYWIŚCIE!

 

Znakomitą większość z nich wielokrotnie rozbierałem na kawałki i składałem.

Wiele z nich stworzyłem od podstaw.

Robiłem już narzędzia od młotka po rentgeny przez piece i plazmę...

:lol: :lol: :lol:

Jak czegoś mi brakuje, to zwykle sobie to robię jak mnie nie stać na zakup (np. pompa ciepła) lub jest to niedostępne (aerożele itp.)

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czemu J-J przestał zamieszczać zdjęcia ?? wie ktoś ??

 

 

Po prostu w zakresie pasywności wsio juz pokazałem teraz wykończeniówka, "węzełek" cwu w pom. gosp. więc to dla was już nie interesujące (o gustach sie nie dyskutuje :) ) więc was nie zanudzam i nie zaśmiecam tematu :).

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Problem : mostek "fundamnetowy" - tzn: styk ściana fundamentowa - ściana budynku.

1. Płyta fundamentowa :)

2. Szkło spienione.

 

Jakie (minimalne) parametry musi mieć materiał do izolacji styku ściana - ściana fundamentowa? (wytrzymałość)?

 

Szkło spienione - max. wytrzymałość na ścisaknie 1,6 MPa. (Foa.... Prernisul)

Szkło spienione "standard" - ok. 0,7 MPa

 

Jak naciski jednostkowe budynku na fundament (dół ściany) wynoszą 0,1 - 0,2 MPa - to może "zwykły" styrodur (0,3N/mm2 :lol: ) byłby wystarczający ??

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Problem : mostek "fundamnetowy" - tzn: styk ściana fundamentowa - ściana budynku.

1. Płyta fundamentowa :)

2. Szkło spienione.

 

Jakie (minimalne) parametry musi mieć materiał do izolacji styku ściana - ściana fundamentowa? (wytrzymałość)?

 

Szkło spienione - max. wytrzymałość na ścisaknie 1,6 MPa. (Foa.... Prernisul)

Szkło spienione "standard" - ok. 0,7 MPa

 

Jak naciski jednostkowe budynku na fundament (dół ściany) wynoszą 0,1 - 0,2 MPa - to może "zwykły" styrodur (0,3N/mm2 :lol: ) byłby wystarczający ??

 

Pozdrawiam

 

Bez przesady :wink:, tak po bandzie bym nie pojechał.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak naciski jednostkowe budynku na fundament (dół ściany) wynoszą 0,1 - 0,2 MPa - to może "zwykły" styrodur (0,3N/mm2 ) byłby wystarczający ??

 

Jesteś absolutnie pewien że w twoim przypadku nie jest to uśredniona wartość średnia i nie wystąpią jakieś miejscowe extrema

 

Może tak mieć ja u siebie wyliczałem max. ok 0,2 MPa.

 

pzdr

 

PS Ale ma inne pytanie k... go mać :).

 

Gdzieś mnie kusi aby samemu zrobic sobie solar ale w tym celu musiałbym sie już teraz zaopatrzyć w zasobnik z węzownicą a miałem zamiar zakupić:

 

http://www.galmet.com.pl/cms/php/strona.php3?cms=cms_galme&lad=a&id_dzi=3&id_dok=75&id_men=7&powrot=1&slowo_szuk=&gdzie_szuk=&id_men_szuk=0

na 120 l

 

a taki z wężownica to np.

http://www.galmet.com.pl/cms/php/strona.php3?cms=cms_galme&lad=a&id_dzi=0&id_dok=24&id_men=7&powrot=1&slowo_szuk=&gdzie_szuk=&id_men_szuk=0

na 140 l

 

W tym pierwszym full wypas elektronika i druga taryfa ale tylko grzała.

 

Ale w drugim już nie będzie elektroniki full wypas ale będzie wężownica tyle że co dokupić taniego aby sterowało praca w taryfie taniejj?

Pewnie juz nie da rady aby o danej godz. ładowało do danej temp. jak "robi" pierwszy Heroes ale może chociaż uruchamianie wspomniane taryfowe.

 

Cenowo oba podobnie

tyle że przepływ przez kolektor musiałby być większy a tym samy więcej m2 aby była lepsza wymiana w zasobniku wewnątrz weżownicy bo jej powierzchnia moze być za mała dla własnej kolektora.

Poza tym wchodzi w grę jeszcze współ. przejmoania na zewnątrz wężownicy a tu podczas korzystania z wody ciepłej będzie raczej Ok ale gdy nie będzie rozbioru to ten współ. bedzie mniejszyi wtedy będzie jeszcze gorsza wymiana a tak będzie częściej i sprawnośc ogrzania wody w zasobniku z solara bedzie do bani no chyba że bardzo duża pow. wężownicy by była ale takiej nie ma :(.

 

jak sądzicie?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak naciski jednostkowe budynku na fundament (dół ściany) wynoszą 0,1 - 0,2 MPa - to może "zwykły" styrodur (0,3N/mm2 ) byłby wystarczający ??

 

Jesteś absolutnie pewien że w twoim przypadku nie jest to uśredniona wartość średnia i nie wystąpią jakieś miejscowe extrema

 

.. te 0,2 to z postów kolegów (patrz np: j-j).

Jakie extrema moga wystapiś w normalnej ścianie budynku jednopiętrowego (+ poddasze) pociętego POPRZECZNIE wieńcami, nadprożami, zbrojeniem pod okrami, z normalnymi pełenymi ścianami.

 

No chyba że ktoś postawił dach na słupach a sciany aranżuje w drugiej kolejnosći (szkieleciak "betonowy" lub standardowy budynek wielopiętrowy w standardowej technologi ramy żelbetonowej).

 

P.S>> Jak to wielokrotnie pisano i łatwo udowodnić - standardowy projekt domu jednorodzinnego (na standardowe warunki) jest wielokrotnie przewymiarowany (ławy, grubość ścian (wytrzymałość konstrukcyjna części nośnej) itd.

Minimalne 18 cm silki to znacznie więcej niez trzeba (smuklość ściany tez można obronić inteligentnym projektowaniem).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Panowie mam problem...

Mam chyba w miarę dobre okna(+pakiet 3szybowy0.7) i pomiędzy nimi a ścianą z BK500 sz.42cm) :( tylko pianka :evil: :evil:

dodam że są też tynki wewnętrzne :( w planie jest W.M.+reku

...jak to teraz uszczelnić ???

 

Nie kumam :-?

 

 

jak sądzicie?

ja sądzę że albo dopadły cie certyfikaty energetyczne i walczysz o lepsze EP, albo planujesz w przyszłości zrobić certyfikat PiBP

 

w innych wypadkach bez sensu, za 400zł można kupić wypasiony bojler elektryczny + sterowanie do pracy tylko w II taryfie, taki urządzono będzie pracować wiecznie i czasami tylko trzeba będzie wymienić grzałkę za ok 100zł, a wiadomo wymiennik zacznie przeciekać prędzej czy później a jego wymiana okaże się pewnie niemożliwa i całość wyląduje na złomowisku

 

Gdzie za 400 zł mozna kupić wypasiony ze sterowaniem??

 

Jakoś mam ochotę zrobić sobie kolektor a do tego musiałbym juz mieć zasobnik z wężownicą, stąd moje dylematy.

I nadal nie wiem :(.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...