Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

j-j

 

ja z kolei doszedłem to takich wniosków że najnormalniej byłoby sterować moim L za pomocą sterownika mierzącego temp na zew. i z odpowiednim opóźnieniem na odpowiedni czas załączać ogrzewanie.

 

mój pomysł był zgoła odmienny:

Zaprogramowałem ogrzewanie żeby włączało się na określony czas w ciągu dnia, do tego jak miało/było bardzo zimno to co drugi raz załączałem ręcznie ogrzewanie na dodatkowe 1-3 godzin (tak na wyczucie, w zależności od mrozu), a dla miłej ciepłej atmosfery, odpalaliśmy kominek. Czas grzania założyłem taki żeby mieć szanse zmieścić się w 3L domu, czyli poniżej 3000kWh/rok.

Wyniki są takie że od października do końca marca zużyłem 2650kWh prądu i 2m3 drewna. Kominek odpalałem albo dla miłej atmosfery, albo w najgorsze mrozy. Ogrzewanie o mocy 4kW włączało sie na 3,5h na dobę, a w styczniu kiedy były najgorsze mrozy na 5h/dobę oraz w najzimniejsze noce załączałem dopalanie na kolejne 1-3h. Temperatura w domu w czasie nie palenia w kominku i nie w ciągu dnia kiedy świeciło słoneczko to 19-20. Kominek w 30 minut podnosił temperaturę o ok. 3 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lakusz, myślę że Twój sposób na sprawdzenie litrowości domu jest nawet dobry :) tyle że aby to miało sens musialaby być zima dokladnie taka jak wg średnich temp. z wielolecia albo gorsza i wtedy utrzymując "x litrową" moc moglibyśmy stwierdzić jaki mamy dom. Ale nie omieszkam u siebie zrobić tak jak Ty u siebie zrobiłeś :).

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lakusz, myślę że Twój sposób na sprawdzenie litrowości domu jest nawet dobry :) tyle że aby to miało sens musialaby być zima dokladnie taka jak wg średnich temp. z wielolecia albo gorsza i wtedy utrzymując "x litrową" moc moglibyśmy stwierdzić jaki mamy dom. Ale nie omieszkam u siebie zrobić tak jak Ty u siebie zrobiłeś :).

 

pzdr

 

dla mnie ważne jest realne zużycie energii, ale racja że jest tu pewien błąd...

 

ale dla mnie ważnym też było doświadczenie pod tytułem czy ogrzewanie domu na czas ma sens... bo na początku miałem termostat, ale odnosiłem wrażenie że jest on zbyt wrażliwy na małe wahania temperatury w domu i zbyt często załącza ogrzewanie, ale być może w następnym roku znowu zrobię test i będę sterował ogrzewaniem za pomocą termostatu, zobaczymy...

tu muszę dodać że na początku był taki problem że dom był miał dużo nieszczelności (duża szpara pod drzwiami, brak okienka nad drzwiami, i jeszcze kilka innych) co powodowało duże straty ciepła.... no i była to tez pierwsza zima, więc płyta może musiała się nagrzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie mili panowie, swego czasu w tym wątku był poruszany temat materiału izolacji termicznej. Coś podobnego do styropianu ale znacznie cieplejsze. Pamiętam że byłam na stronie producenta, ale za chińskiego boga nie mogę tego odnaleźć. Czy ktoś coś pamięta?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.aerogel.pl/

tylko zanim spojrzysz na cenę najpierw usiądź

 

dzięki. to nie to. tamto przypominało styropian.

 

Może coś takiego, tanie też nie jest :roll:

http://www.icmarket.pl/advanced_search_result.php?keywords=ecotherm&x=0&y=0

 

Tym czymś na zachodzie w latach 80' budowano.A u nas jest to jakaś nowość,może ze względu na cenę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim.

 

Przebrnęłam na wszelki wypadek przez posty. Swoją drogą z 10 kwietnia (tyle że rok temu :D)

 

Mowa była o ecothermie. Depi pisałeś że będziesz to dawał na balkon. Porwałeś się na to?

 

Czy ktoś wie czy to się da dać pod tynk? Przeraża mnie ta folia aluminiowa. Wolałabym żeby to była zwykła płyta. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowa była o ecothermie. Depi pisałeś że będziesz to dawał na balkon. Porwałeś się na to?

 

Czy ktoś wie czy to się da dać pod tynk? Przeraża mnie ta folia aluminiowa. Wolałabym żeby to była zwykła płyta. :roll:

 

Jeszcze nie - na razie ocieplanie odłożyłem na później :) Jak starczy mamony to dam Ecotherm, tak samo jak na wystającą płytę stropową i na słupki w oknach narożnych. A jak nie wystarczy, to zwykłe styro 031 :(

 

A czemu chcesz to dawać pod tynk? Poza tym nie wszystkie są chyba z folią aluminiową...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

efilo

my dawaliśmy ecotherm na lukarny i płytę balkonową i pod kominek.

nie wszytskie mają folię - XR ma folię alu, ale BG chyba jej nie ma tylko jest na siatce szklanej i to rzeczywiście można dać na ścianę.

jeżlei chodzi o tą część Twojej ściany w garażu - to czemu nie będzie ona tynkowana?????

nie kumam

choć nie wiem jaka jest Twoja brama garażowa

 

my ociepliliśmy tą część.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...