Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A więc ,,,

 

Zasypałem już 1 pomieszczenie i masz w 100 % rację :(

 

Powinno być 50 cm grubość i 6 m3 a po wsypaniu tej ilości wyszło max 40 cm !

Dosypywać nie chcę bo ciężka jest, może dobrym sposobem było by wysypywać np. warstwowo po 10 cm na dobę ? :roll:

 

No właśnie, od 2 dni o tym samym myślę. Dosypywanie = zwiększony ciężar.

Wymyśliłem tak:

1. jak jeszcze układasz, przed wyrzuceniem z worka solidnie przemieszaj wełnę (tak by nie miała grud) i rzucaj ją szufelką jak dozorca piasek w zimę. :lol:

- rozwiązanie ma wadę pt. czaso i pracochłonność oraz wszędobylski pył,

2. jak już ułożyłeś lub wersja pierwsza Ci nie leży, przytargaj na działkę stary odkurzacz (taki co to rurę zasysającą można przełożyć do tyłu na wydmuch), nałóż rurę na tenże wydmuch, wsadź ją w dolną partię wełny i włącz odkurzacz.

- rozwiązanie równie kurzące ale według właściciela firmy produkującej jest szansa (po odpowiednim napowietrzeniu) na 50% zwiększenie objętości.

 

To drugie rozwiązanie mam zamiar zastosować u siebie, tylko na razie nie mam starego odkurzacza i czasu by to zrobić. Stąd nie wiem jaki to może przynieść efekt. Moim zdaniem winno to zwiększyć ilość powietrza uwięzionego między strzępkami wełny i poprawić jej izolacyjność bez dodatkowych kosztów i zbędnego dociążania stropu z KG.

 

Pocieszam się tym, że mimo wszystko wyszło taniej niż wełna z rolki i dokładniej. Nie sposób ułożyć wełny z rolki, by na równi z granulatem wypełniła każdy zakamarek. Zwłaszcza, że mam kilkaset drutów na których wisi stelaż pod KG.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie okna dachowe stosujecie do swoich domów ciepłych/pasywnych? U siebie mam 9 sztuk i chciałbym założyć coś dobrego/ciepłego/trwałego.

 

Widzę, że np Fakro ma okno FFT termo Uokna = 0,94W/m2K, Uszyby = 0,5W/m2K. Jednak z tego co pamiętam okna tego producenta były na forum krytykowane (no ale może były to inne modele).

 

Ja mam te Fakro i sa OK :)

 

za moich czasów Velux nie miał ciepłych okien!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie okna dachowe stosujecie do swoich domów ciepłych/pasywnych? U siebie mam 9 sztuk i chciałbym założyć coś dobrego/ciepłego/trwałego.

 

Widzę, że np Fakro ma okno FFT termo Uokna = 0,94W/m2K, Uszyby = 0,5W/m2K. Jednak z tego co pamiętam okna tego producenta były na forum krytykowane (no ale może były to inne modele).

 

Ja mam te Fakro i sa OK :)

 

za moich czasów Velux nie miał ciepłych okien!

 

Chyba nadal nie ma bo nic na ich stronie nie mogę na ten temat znaleźć. A przecież chwalili by sie gdyby mieli. Sama potrójna szyba to nie jest jeszcze okno "ciepłe".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem w "Przewodniku Budowlanym" opisującym doświadczenia z eksploatacji ich pierwszego domu pasywnwego, w którym zastosowano pasywne okna Fakro, że ubocznym skutkiem świetnej izolacyjności cieplnej jest brak topienia się i spływania śniegu po powierzchni szyby - w efekcie okno jest zasypane śniegiem i całkowicie ciemne - czyli przestaje być oknem :(

Nie pamiętam jednak orientacji domu i okien, a dom znajduje się między wysokimi drzewami - czynniki te mogą mieć znaczenie - myślę, że warto je przeanalizować przed decyzją o zakupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do Was.

 

Co sądziecie o tzw. wkładach letnich do reku pro-venta?

Czy ci co mają mistrale zakładają je, jeżeli tak to co ten "niewymiennik" ma dać ?

 

Bo o ile rozumiem że w sytuacji chłodniejszego wieczoru, w nagrzanym domu szybciej nadmucha chłodniejsze powietrze z dworu, ale w sytuacji gorąca na dworze, całe gorące powietrze wtłacza do domu, czy wymiennik w tej sytuacji nie mógłby schłodzić lekko gorącego powietrza zasysanego do domu powietrzem wyciąganym?

 

I jeszcze jedno, czy "nagrzewnice" wodne które służą do grzania w zimie, mogą być skutecznie używane do chłodzenia, jeżeli przepuszczałby przez nie zimną wodę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nadal nie ma bo nic na ich stronie nie mogę na ten temat znaleźć. A przecież chwalili by sie gdyby mieli. Sama potrójna szyba to nie jest jeszcze okno "ciepłe".

Trochę się chwalą ale tak niemrawo

http://www.velux.pl/AboutVELUX/Prasa/Informacje-prasowe/Informacje-prasowe75.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, a po drugie mój domek jest tak dobrze ocieplony że nie ma potrzeby go chłodzić, nawet długotrwałe upały nie są w stanie go podgrzać ponad +24 stopnie co sprawdziłem już w praktyce

 

No właśnie u mnie jeszcze reku nie chodzi (więc chłodzenia nie ma z GWC) okna lekko uchylone cały czas a w domu wręcz zimno- żona narzeka, a jest ok. 20 oC.

Prawdopodobnie jak zamieszkam i pojawią się zyski od "życia" to chłodzonko będzie niezbędne ale jak na razie jest wg mnie bardzo dobrze.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie u mnie jeszcze reku nie chodzi (więc chłodzenia nie ma z GWC) okna lekko uchylone cały czas a w domu wręcz zimno- żona narzeka, a jest ok. 20 oC.
Jakieś 2 tygodnie temu u mnie pojawił się ten sam problem. Wiał dość chłodny wiatr północny, temperatura w dzień na zewnątrz nie przekraczała 12-13 st. C., w nocy spadała nawet do zera (tzw. Zimna Zośka i Ogrodnicy). Pomimo słonecznej pogody w domu zaczynało się robić chłodno, temperatura spadła poniżej 20 st. C. Było to związane z małymi zyskami od słońca poprzez okna. Jedynie okna od wschodu i zachodu 100% ciepła przekazywały do wnętrza. Duże okna od południa były już na tyle zacienione przez okap i dosyć dużą szerokość muru (38 cm), że do tego celu wykorzystywane było tylko ok. 20% ich powierzchni.

 

Oczywiście mogłem włączyć ogrzewanie, ale to byłyby znaczne koszty. Wyjściem z tej sytuacji okazał się mój kolektor dachowy (rurki położone pod dachówką wypełnione glikolem - szczegóły w wątku http://forum.muratordom.pl/kolektor-sloneczny-economic,t139590.htm ). Dach nagrzewał się w ciągu dnia do temperatury 40-50 st. C. To wystarczyło, żeby podnieść temperaturę w posadzki o 1-2 st. C i tym samym utrzymać temperaturę w domu powyżej 20 st. C. Szacuję, że przy mocy pomp obiegowych ok. 120W kolektor dachowy dostarczał do domu ponad 1kW mocy. Pomiędzy układem kolektora dachowego i ogrzewaniem podłogowym jest niewielki wymiennik płytowy.

 

Ten wymiennik płytowy może pełnić jeszcze jedną funkcję. Gdy przyjdą upały może odbierać ciepło z rurek ogrzewania podłogowego i przekazywać je do gruntowego wymiennika pompy ciepła. Takie chłodzenie z pewnością wystarczy w dobrze zaizolowanym domu, a przy okazji skutecznie regeneruje się dolne źródło pompy ciepła.

 

Jeżeli chodzi o podgrzewanie ciepłej wody, to być może będzie kilka dni w roku, gdy temperatura dachu będzie wystarczająca, żeby podgrzać ciepłą wodę. Wszystko wskazuje jednak na to, że kolektor dachowy w takiej sytuacji posłuży jedynie jako bardzo skuteczne dolne źródło pompy ciepła.

 

Co do zysków bytowych, to zależy ile osób przebywa w domu i co robią. Gdy wszyscy moi domownicy są w domu (4 osoby), dodatkowe gotuje się, pierze, używa komputerów i telewizora, to rzeczywiście zysków jest wystarczająco dużo (tak jest u mnie praktycznie tylko w weekend). Przy jednej osobie zajmującej się pracą biurową jest to zdecydowanie za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie u mnie jeszcze reku nie chodzi (więc chłodzenia nie ma z GWC) okna lekko uchylone cały czas a w domu wręcz zimno- żona narzeka, a jest ok. 20 oC.
Jakieś 2 tygodnie temu u mnie pojawił się ten sam problem. Wiał dość chłodny wiatr północny, temperatura w dzień na zewnątrz nie przekraczała 12-13 st. C., w nocy spadała nawet do zera (tzw. Zimna Zośka i Ogrodnicy). Pomimo słonecznej pogody w domu zaczynało się robić chłodno, temperatura spadła poniżej 20 st. C. Było to związane z małymi zyskami od słońca poprzez okna. Jedynie okna od wschodu i zachodu 100% ciepła przekazywały do wnętrza. Duże okna od południa były już na tyle zacienione przez okap i dosyć dużą szerokość muru (38 cm), że do tego celu wykorzystywane było tylko ok. 20% ich powierzchni.

 

Oczywiście mogłem włączyć ogrzewanie, ale to byłyby znaczne koszty. Wyjściem z tej sytuacji okazał się mój kolektor dachowy (rurki położone pod dachówką wypełnione glikolem - szczegóły w wątku http://forum.muratordom.pl/kolektor-sloneczny-economic,t139590.htm ). Dach nagrzewał się w ciągu dnia do temperatury 40-50 st. C. To wystarczyło, żeby podnieść temperaturę w posadzki o 1-2 st. C i tym samym utrzymać temperaturę w domu powyżej 20 st. C. Szacuję, że przy mocy pomp obiegowych ok. 120W kolektor dachowy dostarczał do domu ponad 1kW mocy. Pomiędzy układem kolektora dachowego i ogrzewaniem podłogowym jest niewielki wymiennik płytowy.

 

Ten wymiennik płytowy może pełnić jeszcze jedną funkcję. Gdy przyjdą upały może odbierać ciepło z rurek ogrzewania podłogowego i przekazywać je do gruntowego wymiennika pompy ciepła. Takie chłodzenie z pewnością wystarczy w dobrze zaizolowanym domu, a przy okazji skutecznie regeneruje się dolne źródło pompy ciepła.

 

Jeżeli chodzi o podgrzewanie ciepłej wody, to być może będzie kilka dni w roku, gdy temperatura dachu będzie wystarczająca, żeby podgrzać ciepłą wodę. Wszystko wskazuje jednak na to, że kolektor dachowy w takiej sytuacji posłuży jedynie jako bardzo skuteczne dolne źródło pompy ciepła.

 

Co do zysków bytowych, to zależy ile osób przebywa w domu i co robią. Gdy wszyscy moi domownicy są w domu (4 osoby), dodatkowe gotuje się, pierze, używa komputerów i telewizora, to rzeczywiście zysków jest wystarczająco dużo (tak jest u mnie praktycznie tylko w weekend). Przy jednej osobie zajmującej się pracą biurową jest to zdecydowanie za mało.

 

No to u Ciebie kolektor dachowy spełnia funkcję ogrzewania latem ;).

Ja mam nadzieję że jednak u mnie tego problemu nie będzie bo nie będę raczej zadowolony uruchmiając ogrzewanie w czerwcu :-? .

Myślę że w nocy przez uchylone okna za bardzo wychładzam dom a kiedy zamieszkam to okna będą pozamykane a reku nie wychłodzi tak aż domu tym bardziej że w nocy będzie funkcjonowal np. doslownie jak reku czyli bez bypassa.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to u Ciebie kolektor dachowy spełnia funkcję ogrzewania latem ;).

Ja mam nadzieję że jednak u mnie tego problemu nie będzie bo nie będę raczej zadowolony uruchmiając ogrzewanie w czerwcu :-? .

Do lata jeszcze daleko. Chodzi mi o okresy przejściowe. Takie rozwiązanie pozwala podnieść komfort cieplny przy minimalnych kosztach eksploatacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to u Ciebie kolektor dachowy spełnia funkcję ogrzewania latem ;).

Ja mam nadzieję że jednak u mnie tego problemu nie będzie bo nie będę raczej zadowolony uruchmiając ogrzewanie w czerwcu :-? .

Do lata jeszcze daleko. Chodzi mi o okresy przejściowe. Takie rozwiązanie pozwala podnieść komfort cieplny przy minimalnych kosztach eksploatacji.

 

No może i fakt maj czerwiec to nie lato ale w tych m-cach grzać to bym nie chciał :-? , Ty zabezpieczyłeś się tym kolektorkiem i tu trafiłeś w "10" jak sie okazuje.

Jak to będzie to sie okaże już niedługo :D , wreszcie.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądziecie o tzw. wkładach letnich do reku pro-venta?

Czy ci co mają mistrale zakładają je, jeżeli tak to co ten "niewymiennik" ma dać ?

jeśli dobrze zrozumiałem to chodzi ci o bajpas ??

 

taka rzecz ma chłodzić w upały, jak dla mnie mało przydatne, po pierwsze dlatego że mój reku ma niezależnie włączany nawiew i wywiew, żeby chłodzić wystarczy włączyć tylko nawiew poprzez GWC, a po drugie mój domek jest tak dobrze ocieplony że nie ma potrzeby go chłodzić, nawet długotrwałe upały nie są w stanie go podgrzać ponad +24 stopnie co sprawdziłem już w praktyce

 

Tak chodzi o bypas, ale jak on ma chłodzić, skoro w domu mam +24 a na dworze +29 ? Jakoś napoczątku rozumiałem zasadę jego działania, a teraz jakoś mi przestało to logicznie pasować.

Z tego wynika że lepiej mieć cały czas wymiennik, i niech powietrze zaciągane z dworu ochładzało się powietrzem wyciąganym z domu - dobrze myślę ?

 

p.S. +25 w moim przypadku bez problemu osiąga :( ale mam właśnie założony bypass, co nie-dziwne to to że trudno mi schłodzić ten mój termosik :( bez otwierania okien, a okna to komary,

choć nie wiem czy na wys. 5,5 m jeszcze latają bo bym otworzył dachowe ;)

 

p.s. 2. u mnie nie było okresu przejściowego, no może w marcu, a od kwietnia bez ogrzewania temp. nie spadła poniżej +22

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chodzi o bypas, ale jak on ma chłodzić, skoro w domu mam +24 a na dworze +29 ? Jakoś napoczątku rozumiałem zasadę jego działania, a teraz jakoś mi przestało to logicznie pasować.

Bo zapomniałeś o tym, że po drodze jest GWC -- bez niego bypass rzeczywiście Ci dom podgrzeje. :)

 

bez otwierania okien, a okna to komary,

choć nie wiem czy na wys. 5,5 m jeszcze latają bo bym otworzył dachowe ;)

Komary latają nawet na wysokości IV piętra -- sprawdzone empirycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chodzi o bypas, ale jak on ma chłodzić, skoro w domu mam +24 a na dworze +29 ? Jakoś napoczątku rozumiałem zasadę jego działania, a teraz jakoś mi przestało to logicznie pasować.

Z tego wynika że lepiej mieć cały czas wymiennik, i niech powietrze zaciągane z dworu ochładzało się powietrzem wyciąganym z domu - dobrze myślę ?

 

p.S. +25 w moim przypadku bez problemu osiąga :( ale mam właśnie założony bypass, co nie-dziwne to to że trudno mi schłodzić ten mój termosik :( bez otwierania okien, a okna to komary,

choć nie wiem czy na wys. 5,5 m jeszcze latają bo bym otworzył dachowe ;)

 

p.s. 2. u mnie nie było okresu przejściowego, no może w marcu, a od kwietnia bez ogrzewania temp. nie spadła poniżej +22

 

W sumie to dobre pytanie, a czy nie jest tak ze to zassane powietrze o temp. +29 z zewnątrz potczas przelotu przez kanały pod ciśnieniem nie wpada chłodniejsze do środka pomieszczenia?

 

mam jeszcze pytanie o Mistrala, czy nie lepiej zamiast nagrzewnicy elektrycznej zapobiegajacej zamarzaniu dokupić przepustnice recyrkulacyjną która wogóle nie zużywa prądu a daje podobny efekt?

 

I do zmawców czy warto dopłacać 1000PLN do Mistrala 300 DUO, zamiat zwykłej 300, dom to 82 m2 pow. uzytkowej?

 

Czy moze do tak małej powieszchni wystarczyłby Dospel 120 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chodzi o bypas, ale jak on ma chłodzić, skoro w domu mam +24 a na dworze +29 ? Jakoś napoczątku rozumiałem zasadę jego działania, a teraz jakoś mi przestało to logicznie pasować.

Bo zapomniałeś o tym, że po drodze jest GWC -- bez niego bypass rzeczywiście Ci dom podgrzeje. :)

Takie temperatury są w dzień. Idea bypassu polega na wykorzystaniu chłodniejszego powietrza w nocy do ochłodzenia pomieszczeń.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to dobre pytanie, a czy nie jest tak ze to zassane powietrze o temp. +29 z zewnątrz potczas przelotu przez kanały pod ciśnieniem nie wpada chłodniejsze do środka pomieszczenia?
Taki efekt wystąpiłby dopiero wtedy, gdy zastosowałbyś wentylator o sprężu np. 1MPa, a nie 200Pa ;). Możesz ro sprawdzić np. podczas pompowania kół w samochodzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...