Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

1. ocieplenie podłogi na gruncie: gdzie warto je umieścić - nad

czy pod płytą betonową? Lipińscy w swoich pasywnych daja pod płytą.

2. czy warto ocieplać wewnętrzne ściany fundamentowe pod ściany nośne (ja ich nie będę miał dużo - ok. 2m)

aby zminimalizowac mostki termiczne (oprócz zastosowania Isomur-u) ?

3. czy warto zasypać fundamenty (ocieplone) keramzytem w celu dodatkowej izolacji cieplej + drenaż?

4. a może lepiej płyta fundamentowa i styro pod całością (jak to coulignon robi), wówczas nie trzeba pustaków cokołowych (tak mi się przynajmniej wydaje) co też ma wpływ na koszty

5. na co koniecznie trzeba zwrócić uwage przy opracowywaniu projektu

architektonicznego, na czym (z waszego doświadczenia) warto oszczędzać, a na czym na pewno nie.

1. jeżeli płyta bedzie miała być akumulatorem ciepła z ogrzewania podłogowego, to oczywiście pod - a to jest bardzo dobre rozwiązanie, w skrajnych przypadkach (brak gazu lub prądu do zasilania pompek) nie pozbawi twojego domku ciepełka które będziesz miał zmagazynowane w podłodze

2. bardzo warto, szczególnie stopy pod słupy i schody, chyba że wykorzystasz tam bloczki izolacyjne. - zastanów sie nad płytą fundamentową zamiast zwykłych fundamentów - cała masa kłopotów odpada :)

3. musisz policzyć, ale jaki drenaż wew. ?

4.dużo lepiej !

5.na bardzo dużo elementów, ciezko wymyślać co ten twój architekt na modzi... jak chcesz to możesz "umieścić" gdzieć projekt w formie pdf'a (najlepiej poproś architekta żeby dał ci taką wersję to nie będziesz musiał skanować) może ktoś będzie miał czas i Ci go sprawdzi - np ja ;) ale nie obiecuje.

z tego co mi teraz na szybko przychodzi to ważne żeby w projekcie były wszystkie media uzgodnione, woda, gaz (prąd wbrew pozorom jest najmniej problematyczny), projekt zjazdu tez raczej musi być uzgodniony.

Poza tym najlepszy projekt nie zagwarantuje ci dobrze wybudowanego, jeżeli ekipy nie będziesz pilnował i/lub będzie beznadziejna, a kierbud będzie na figuranta, natomiast nawet najgorzej zrobiony projekt przy dobrej ekipie i kierowniku można dobrze wybudować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. bardzo warto, szczególnie stopy pod słupy i schody, chyba że wykorzystasz tam bloczki izolacyjne. - zastanów sie nad płytą fundamentową zamiast zwykłych fundamentów - cała masa kłopotów odpada :)

 

Jestem coraz bardziej przekonany do plyty fundamentowej. Ludzie na forum robili ja calkiem niedawno za przyzwoite pieniadze (ok 250zl/m2) - niby to wiecej niz zwykle fundamenty ale ma sie kompleksowe rowiazanie problemow mostkow i potencjalnie ogrzewania podlogowego.

Za same pustaki cokolowe do mojego domu musialbym zaplacic min. 4tys,

wiec tu tez oszczedzam.

 

3. musisz policzyć, ale jaki drenaż wew. ?

 

drenaz mialem na mysli na zewnatrz, a podsypanie z obydwu stron. Bede liczyl ;-)

Wlasnie przegryzam sie przez Audytora OZC.

 

5.na bardzo dużo elementów, ciezko wymyślać co ten twój architekt na modzi...

 

Architekt to na szczescie dobry znajomy i otwarty umysł - mamy staly kontakt, ale tez byly propozycje kanalow wentylacji grawitacyjnej na wszelki wypadek ;-)

W kazdym razie ja rownolegle robie rozeznanie od strony technologicznej i podsuwam mu rozne materialy i sugestie.

 

jak chcesz to możesz "umieścić" gdzieć projekt w formie pdf'a (najlepiej poproś

 

Jak bedzie na tyle skonczony to wgram gdzies na serwer.

 

wszystkie media uzgodnione, woda, gaz (prąd wbrew pozorom jest najmniej problematyczny), projekt zjazdu tez raczej musi być uzgodniony.

 

Wiem - ciagle mam to na uwadze. Projekt akurat jest robiony juz pod nasza dzialke tak wiec nie bedzie potrzeby jego dostosowania pod lokalne warunki.

 

Poza tym najlepszy projekt nie zagwarantuje ci dobrze wybudowanego, jeżeli ekipy nie będziesz pilnował i/lub będzie beznadziejna, a kierbud będzie na figuranta, natomiast nawet najgorzej zrobiony projekt przy dobrej ekipie i kierowniku można dobrze wybudować.

 

Oj, juz sie o tym naczytalem - co prawda budownictwo to calkowicie nie moja branza (chyba ze inteligentne domy - to juz bardziej...) - ale nauka nie boli,

temat jest interesujacy i kontrole jakosci zamierzam uczynic moim hobby.

Poza tym na ile mi starczy wolnego czasu zamierzam sie udzielac rowniez

podczas niektorych etapow budowy i wykonczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak a'propos kominów - czy kominiarz musi mieć koniecznie wyłaz dachowy czy wystarczą stopnie na dachu i podstawiona drabina kiedy trzeba?

 

Ja bym chętnie wyłazu żadnego nie dawał, ale architekt mi mówił ze jest

taki wymóg.

 

Czy jest ktoś bardziej zorientowany w tym temacie - może jakiś numer ustawy na ten temat?

 

Ja będę miał jeden komin dla kominka, dodatkowy kanał wentylacyjny bedzie przy okazji służył jako wyrzutnia z rekuperatora.

Będzie jeszcze kocioł gazowy (kondensat) - ale z przewodem powietrzno-spalinowym w ścianie budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. czy warto ocieplać wewnętrzne ściany fundamentowe pod ściany nośne (ja ich nie będę miał dużo - ok. 2m)

aby zminimalizowac mostki termiczne (oprócz zastosowania Isomur-u) ?

 

 

2. bardzo warto, szczególnie stopy pod słupy i schody, chyba że wykorzystasz tam bloczki izolacyjne. - zastanów sie nad płytą fundamentową zamiast zwykłych fundamentów - cała masa kłopotów odpada :)

 

Pogrubienia moje.

 

Sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. czy warto ocieplać wewnętrzne ściany fundamentowe pod ściany nośne (ja ich nie będę miał dużo - ok. 2m)

aby zminimalizowac mostki termiczne (oprócz zastosowania Isomur-u) ?

 

 

2. bardzo warto, szczególnie stopy pod słupy i schody, chyba że wykorzystasz tam bloczki izolacyjne. - zastanów sie nad płytą fundamentową zamiast zwykłych fundamentów - cała masa kłopotów odpada :)

 

Pogrubienia moje.

 

Sens?

 

Może nie do końca się dobrze wyraziłem, chodziło mi o to że bez stosowania bloczków izolacyjnych - według mnie - powinno sie wszystkie ściany fundamentowe zaizolować z każdej strony, ziemia pod domem zawsze będzie odbierać ciepło z domu i oddawać je wgłąb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak a'propos kominów - czy kominiarz musi mieć koniecznie wyłaz dachowy czy wystarczą stopnie na dachu i podstawiona drabina kiedy trzeba?

 

Z tego co mi wiadomo, masz zapewnić komunikację, a w jaki sposób to masz dowolność, mogą być schodki po dachu (polecam z dala od okien dachowych;) albo wyłaz na upartego mając odpowiednio długa drabinę , albo swój wysięgnik mógłbyś nie robić ani schodków ani wyłazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem coraz bardziej przekonany do plyty fundamentowej. Ludzie na forum robili ja calkiem niedawno za przyzwoite pieniadze (ok 250zl/m2) - niby to wiecej niz zwykle fundamenty ale ma sie kompleksowe rowiazanie problemow mostkow i potencjalnie ogrzewania podlogowego.

drenaz mialem na mysli na zewnatrz, a podsypanie z obydwu stron. Bede liczyl ;-)

Wlasnie przegryzam sie przez Audytora OZC.

 

ale tez byly propozycje kanalow wentylacji grawitacyjnej na wszelki wypadek ;-)

 

wszystkie media uzgodnione, woda, gaz (prąd wbrew pozorom jest najmniej problematyczny), projekt zjazdu tez raczej musi być uzgodniony.

 

Wiem - ciagle mam to na uwadze. Projekt akurat jest robiony juz pod nasza dzialke tak wiec nie bedzie potrzeby jego dostosowania pod lokalne warunki.

 

Oj, juz sie o tym naczytalem - co prawda budownictwo to calkowicie nie moja branza (chyba ze inteligentne domy - to juz bardziej...) - ale nauka nie boli,

temat jest interesujacy i kontrole jakosci zamierzam uczynic moim hobby.

Poza tym na ile mi starczy wolnego czasu zamierzam sie udzielac rowniez

podczas niektorych etapow budowy i wykonczenia.

 

Daruj sobie liczenie "keramzytu" i drenażu bo "standardowa" cena zwykłych fundamentów do której porównujesz płytę na pewno tego nie obejmuje!

 

o tych mediach, szczególnie o tym że trzeba to uzgodnić często architekci zapominają bo to kłopot, a ważne żeby zrobić to przed pozwoleniem na budowę.

 

Ja tylko niby zwykły informatyk jestem a jakoś dom postawiłem, wcześniej tona gazet, setki godzin na forum, trochę zdrowego rozsądku, i kierbud na sztukę nie przeszkadzał.

Co do pilnowania ekip to poza etapami "konstrukcyjnymi" warto szczególnie przypilnować ocieplania, okien, elektryki i hydrauliki - czyli prawie wszystko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daruj sobie liczenie "keramzytu" i drenażu bo "standardowa" cena zwykłych fundamentów do której porównujesz płytę na pewno tego nie obejmuje!

 

Wiem ;-) Dlatego plyta mnie pociaga.

 

 

Ja tylko niby zwykły informatyk jestem a jakoś dom postawiłem, wcześniej tona gazet, setki godzin na forum, trochę zdrowego rozsądku, i kierbud na sztukę nie przeszkadzał.

Co do pilnowania ekip to poza etapami "konstrukcyjnymi" warto szczególnie przypilnować ocieplania, okien, elektryki i hydrauliki - czyli prawie wszystko ;)

 

Ja tez sie informatyką zajmuje na codzien, budowa do niedawna to dla mnie byla czarna magia - ale od kilku miesiecy studiuje temat i przyznam ze potrafi byc pasjonujacy ;-) No i znacznie bardziej zlozony niz mi sie kiedys wydawalo.

 

Wykonczeniowke chce czesciowo robic samemu, ocieplenie po czesci tez (przynajmniej dachu) i oczywiscie byc przy scianach. Instalacja elektr. bedzie

na pewno kladzona glownie przeze mnie elektryk z uprawnieniami tylko podpisze odbior. Kontrole beda - wrecz prawie bede mieszkal na budowie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja tez sie informatyką zajmuje na codzien, budowa do niedawna to dla mnie byla czarna magia - ale od kilku miesiecy studiuje temat i przyznam ze potrafi byc pasjonujacy ;-) No i znacznie bardziej zlozony niz mi sie kiedys wydawalo.

 

Wykonczeniowke chce czesciowo robic samemu, ocieplenie po czesci tez (przynajmniej dachu) i oczywiscie byc przy scianach. Instalacja elektr. bedzie

na pewno kladzona glownie przeze mnie elektryk z uprawnieniami tylko podpisze odbior. Kontrole beda - wrecz prawie bede mieszkal na budowie ;-)

 

No to widzę bratnią dusze ;) elektryka własna, ściany też, na ocieplanie dachu szkoda było mi zdrowia, bo niestety zdecydowałem się na wełne, teraz wybrałbym styropian. Teraz zabieram się za garaż...

 

Ja kolei na początku myślałem że to jakaś wielka mecyja wybudować dom, a teraz że to już nie jest takie straszne, ale nabrałem większego szacunku dla dużych budowli, mam teraz okazję oglądać na żywo i fotorelacje z budowy AOW http://www.obwodnica-wroclawia.pl/ polecam foty w dziale postępu prac Zadanie IIA, ekstra most na odrze - rewelacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do mieszkających:

 

kto "wymiękł" i włączył ogrzewanie ?

 

przyznać się ;)

Ja się przyznaję ;). Tylko, że u mnie źródłem ciepła jest kolektor dachowy : http://forum.muratordom.pl/kolektor-sloneczny-economic,t139590.htm podłaczony przez wymiennk płytowy do ogrzewania podłogowego. Koszt takiego ogrzewania jest niewielki - praca 2 pompek obiegowych ok. 120W przez ok. 8h dziennie, czyli dziennie ok. 0,5zł.

Oprócz tego, że utrzymuje przez to temperaturę w pomieszczeniach na poziomie 21-23 st.C, temperatura posadzki jest na poziomie 21 st. C - nie ma uczucia chłodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do mieszkających:

 

kto "wymiękł" i włączył ogrzewanie ?

 

przyznać się ;)

 

Ja się przyznaję ale jeszcze nie mieszkam i wsio pootwierane jakoś regulator coś uruchamiał ;) i musiałem zmniejszyć temp. uruchamiania na 15oC aby nie załączało się.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o likwidacje mostka generowanego przez filar podtrzymujący podcień nad tarasem:

 

http://chr.republika.pl/filar.png

 

Nad parterem będzie strop monolityczny - płyta żelbetowa 20cm.

Na całej elewacji i na podcieniu ocieplenie: 20cm.

 

Filar planuję obłożyć styropianem do ziemi. Grubość jeszcze nie znana - zależna od efektu wizualnego. Filar ma wymiary: 24cmx24cm

 

Czy w celu zmniejszenia mostka powinienem:

- ocieplać fundament pod filarem?

- zastosować jakieś inne patenty?

 

Czy mostek termiczny będzie bardzo duży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filar planuję obłożyć styropianem do ziemi. Grubość jeszcze nie znana - zależna od efektu wizualnego. Filar ma wymiary: 24cmx24cm

 

Czy w celu zmniejszenia mostka powinienem:

- ocieplać fundament pod filarem?

- zastosować jakieś inne patenty?

 

Czy mostek termiczny będzie bardzo duży?

Mostek niewątpliwie będzie, jednak przy ociepleniu filaru w sposób zbliżony do całej elewacji jego wpływ nie będzie wielki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...