Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ta wełna w kominie to będzie miała całkiem ciepło co jakiś czas, co prawdopodobnie rozwiąże problem z ewentualną wilgocią.

 

W sensie że podciśnienie wywołane wzrostem temperatury zassie sobie dość powietrze, żeby sie odwilgocić?

 

Przemyślałem sprawę i w sumie wycięcie dziury w pustaku ponad 2 stropem nic mnie nie kosztuje, poza 5 minutami hałasu i sprzątaniem pyłu, więc chyba wytnę dziurę tam i zapomnę.

 

Dzięki Boys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchajcie - chyba coś juz kiedyś o tym było, ale może nie.

 

Otóż komin systemowy (Schiedel) powinien mieć otwory wentylacyjne do osuszania wełny. Jak to pogodzić z WM?

 

Olać i zamurować? Zrobić tylko otwór na poddaszu, coby wentylowała się ta górna część (poddasze nieużytkowe, więc poza zasięgiem działania WM)?

 

Ja mam szidla, ale nie robiłem otworów wentylacyjnych, ale też moje rury ceramiczne nie sa otulone wełna, tylko na łaczeniach sznurem wełnianym, w instrukcji nie pisało że trzeba robić w moim systemie jakąś kratkę i nie robiłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu nadal 23,3st, naprawdę, jaj se nie robię...

 

Teraz jest fajnie, ale jak jest upał, to jest nieco za ciepło, duszno raczej nie jest bo reku działa, ale w "starych" domach to zawsze jest jakoś chłodniej...

podnoszę temat bo u mnie zrobiło się podobnie, dzisiaj był pierwszy dzień lata, temperatura na zewnątrz +34 i u mnie w domku zrobiło się +26 a w piwnicy +20, w porównaniu do zeszłego roku jest o wiele cieplej, mam w związku z tym 2 teorie, po pierwsze mam już rozłożony styropian na podłogach po 10cm na każdej kondygnacji i być może to odcięło mi chłodek z piwnicy, a druga teoria to może domek już wysechł na tyle że przestał się schładzać od parowania wody technologicznej, w zeszłe lato ze ścian i stropów miało jeszcze co wysychać, w tym sezonie wszystko już suche na wiór

 

i w związku z tym mój pomysł chłodzenia piwa w piwnicy spalił na panewce :evil:

 

Wracam do tematu, ile u Ciebie obecnie jest w domku?

 

U mnie stale w granicach 25-26 w dzień w porywach do 27 ;(

 

Ciekaw jestem jakiej mocy musiałbym mieć klimę żeby zbić temperaturę do tych 22, zaznaczam że mam takie zyski w budynku że nawet jak na zew. w nocy jest 15 to na anemostacie mam ok 22, i na 3 biegu czyli ok 1,3wymiana/h po 3 godzinach temperatura nie wiele spada :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjątkowo fajne reku, jak opisujesz! :lol:

Załącz bajpas.

Adam M.

 

już jest bypass :C

 

przez noc temperatura w domu spadła do 25st.

 

według rekuperatorowców problemem może być gorący strych na którym jest reku i biegną rury, ale tam nie jest cieplej niż w całym domu.

 

Czy ktoś wie jak policzyć ile mocy chłodniczej potrzebuję żeby "zbić" temperaturę w domu np o 1st ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokażę pewne wyniki badań.

 

Płyta fundamentowa. Ψ=0,006

http://helias.pl/forum/1_plyta.gif

 

A po co izolacja termiczna nad płytą fundamentwą?

Hmmmmm, na logikę i fizykę nie ma uzasadnienia, w obliczaniu zadanek z termodynamiki też .... ale Jezeir jest twórczy obali fizykę na pysk i wykaże, że jego zasypywane pustaki są lepsze od 20 cm syro pod płytą, z ciekawością się bedę przyglądał tym obliczeniom.

PS.

Jest 3.00 skończyłem swoją zawodową grzebaninę przy kompie ale gdzieś widziałem w tym temacie wynurzenie naukowca pt. rurka położona w wylewce i pokryta 1mm sreberka czy kto tam woli aluminium nie oddaje ciepła na zewnątrz (coś w tym jest i w zasadzie ma rację ... tylko jak to na tym forum w procentach nieco wyższych od najsłabszego piwa) ... ale co ja tam wiem o termodynamice :)

 

Jezier pewnie nie pisał o swoich obliczeniach tylko podał coś z katalogu, z tych 3 podanych na poprzedniej stronie rysunków wychodzi, że na płycie jak najlepiej (no chyba, że im mniejsza wartość, tym gorzej ;) )

 

poza tym izolacja na płycie fundamentowej ma poprawić parametry ogrzewania podłogowego. ta izolacja jest chyba zalecana, jak ktoś nie chce sobie akumulatora z płyty fundamentowej robić a zrzucić to na ściany i strop ;) - tak sobie dumam ...

 

pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezier pewnie nie pisał o swoich obliczeniach tylko podał coś z katalogu, z tych 3 podanych na poprzedniej stronie rysunków wychodzi, że na płycie jak najlepiej (no chyba, że im mniejsza wartość, tym gorzej ;) )

Im mniejsza wartość tym lepiej, ale jeśli się dokładnie przypatrzysz to Ψ=0,006 było najwyższą wartością z tych 3 przykładów. Pozostałe dwa miały wartości ujemne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezier pewnie nie pisał o swoich obliczeniach tylko podał coś z katalogu, z tych 3 podanych na poprzedniej stronie rysunków wychodzi, że na płycie jak najlepiej (no chyba, że im mniejsza wartość, tym gorzej ;) )

Im mniejsza wartość tym lepiej, ale jeśli się dokładnie przypatrzysz to Ψ=0,006 było najwyższą wartością z tych 3 przykładów. Pozostałe dwa miały wartości ujemne.

Nie wiem czy te ujemne wartości nie biorą się STĄD. rysunek 3 i poniżej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokażę pewne wyniki badań.

 

Płyta fundamentowa. Ψ=0,006

http://helias.pl/forum/1_plyta.gif

 

A po co izolacja termiczna nad płytą fundamentwą?

Hmmmmm, na logikę i fizykę nie ma uzasadnienia, w obliczaniu zadanek z termodynamiki też .... ale Jezeir jest twórczy obali fizykę na pysk i wykaże, że jego zasypywane pustaki są lepsze od 20 cm syro pod płytą, z ciekawością się bedę przyglądał tym obliczeniom.

PS.

Jest 3.00 skończyłem swoją zawodową grzebaninę przy kompie ale gdzieś widziałem w tym temacie wynurzenie naukowca pt. rurka położona w wylewce i pokryta 1mm sreberka czy kto tam woli aluminium nie oddaje ciepła na zewnątrz (coś w tym jest i w zasadzie ma rację ... tylko jak to na tym forum w procentach nieco wyższych od najsłabszego piwa) ... ale co ja tam wiem o termodynamice :)

 

Jezier pewnie nie pisał o swoich obliczeniach tylko podał coś z katalogu, z tych 3 podanych na poprzedniej stronie rysunków wychodzi, że na płycie jak najlepiej (no chyba, że im mniejsza wartość, tym gorzej ;) )

 

poza tym izolacja na płycie fundamentowej ma poprawić parametry ogrzewania podłogowego. ta izolacja jest chyba zalecana, jak ktoś nie chce sobie akumulatora z płyty fundamentowej robić a zrzucić to na ściany i strop ;) - tak sobie dumam ...

 

pozdro.

Dobrze dumasz zaletą płyty jest zwiększenie akumulacyności wszystkich przegód poziomych i pionowych, dlatego płytę łączyć z silką lub materiałem o podobnych właściwościach kumulacyjnych, ma to dwie zalety, dobrze kumuluje ciepło w zimie i pozwala na stosunkowo szybkie zrównoważenie temperatur w przegodach wewnętrznych, natomiast latem długo trzyma przyjemny chłodek (przypominam wszystkim, że rozpatrujemy termos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie jak policzyć ile mocy chłodniczej potrzebuję żeby "zbić" temperaturę w domu np o 1st ?

Nie moc, tylko energię. Chyba że mówisz o mocy chłodniczej dla utrzymania różnicy ciepła o 1st C większej.

 

Liczy się to analogicznie jak moc cieplną do ogrzania domu, tylko że zyski cieplne zamiast pomagać, przeszkadzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na jakiej wysokości nad gruntem zrobić wlot do rurowego GWC, są jakieś przeciwwskazania zęby dać wyżej niż 80cm czy może są jakieś przeciwwskazania żeby dać niżej niż 50cm ??

 

ja ziemną czerpnię daję na wys. ok 1 m. Zbyt nisko chyba źle oby jakieś syfy się nie dostawały a za wysoko to gorzej w razie jakiejś koniecznosci przeczyszczenia czy cuś :roll:

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczy się to analogicznie jak moc cieplną do ogrzania domu, tylko że zyski cieplne zamiast pomagać, przeszkadzają.

 

No fajnie że analogicznie, tylko co w tym przypadku znaczy analogicznie? Moc grzewczej nie obliczałem tego jakoś szczególnie szczegółowo, bardziej szacunkowo. A jak szacunkowo obliczyć moc chłodnicza potrzebną do utrzymania w domu zadanej temp. to już zupełnie nie mam pojęcia...

 

może jakieś wskazówki ? Jak policzyć ile mam tych zysków? Ile zysku daje jeden człowiek? Nie mam zbiornika na cwu, żarówki energooszczędne, płyta indukcyjna (więc przestaje oddawać ciepło zaraz po wyłączeniu), zostają tylko kompy, no ale ile one mają tej mocy, nawet 1 kwh nie ma :(

 

Mam wrażenie że w domu najbardziej robi się gorąco po południu, od zachodu mam ponad 5m2 przeszklenia, nawet jak zasłonię roletami wew i zasłonka to odczucie ciepła popołudniu jest najbardziej odczuwalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie że w domu najbardziej robi się gorąco po południu, od zachodu mam ponad 5m2 przeszklenia, nawet jak zasłonię roletami wew i zasłonka to odczucie ciepła popołudniu jest najbardziej odczuwalne.
Od zachodu mam dwa stosunkowo niewielkie okna. Przez nie dom potrafi się naprawdę porządnie nagrzać. Wystarczy jednak opuścić rolety zewnętrzne i po problemie ;).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...