Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

co to za dziwna rura ?? jakaś nierdzewna ??

 

ja u siebie planuję zwykła szarą plastikową

 

Właśnie jak zamontowałem zwykłą kanalizacyjną szarą lub pomarańczową to z tą srebrną czerpnia miała sie jak .... yhm, i dałem ja w "osłonówce" z blachy aluminiowej.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łatwo zyklon zasypać do tej rury :-?

nie boisz się, że ktoś zrobi Ci kuku?

 

Tyz o tym myślałem, ale pzyszlościowo będzie chyba inne ogrodzenie i jeszcze obrzucę to jakiąś zielenią która nic nie gubi co by z obok z komina sadzę jakoś wstępnie przetrzepało bo jej mam od cholery niestety :(.

A właśnie się na mnie sąsiad obraził zza lewego ogrodzenie :roll: bo podniosłem teren i na 30 m2 (tam gdzie czerpnia) mam spadek ok 15% w kierunku jego podmurówki i go ... zaleję :lol: bo na te 30 m2 spadnie tyle wody że się podtopi ;), ech może mi nic nie sypnie.

Hmm w razie czego się odsunę moze troszkę ale wolałbym nie.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łatwo zyklon zasypać do tej rury :-?

nie boisz się, że ktoś zrobi Ci kuku?

 

Ja tam chcę dać czujnik chlorowodorów i przy wykryciu przełączałoby na czerpnie ścienną. Oczywiście problem powstaje przy cyklonie - chyba nie ma na to czujników w sprzedaży :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OKI, kabel walnięty od terownika musze go wyciągnąć i wymienić, mam nadzieję że da radę :roll:

Ale na roboczo, uruchomiłem dziś centralę :D :D :D , i działa:D

Automatyka funkcjonuje jak trzeba, zadaję temp. a sterownik ustawia bypass lub wybór czerpni tak aby zbliżyć nawiew do temp. zadanej, nawet bypass ładnie reguluje pół na pół jak trzeba.

Na szybkiego zmierzyłem wydatek i nie był zachwycający bo ok 280 m3/h na turbo biegu na ostatnim anemostacie, na najbliższym było ok 340 m3/h (reszta pozamykana). Zobaczymy po ostatecznym ustawieniu ale chyba wyrzucę dziwne ocieplenie kauczukowe fabryczne kroćców wylotowych w reku od wewnątrz bo one dają niepotrzebne opory a i tak cały reku obłożę welną.

Nie wiem tylko czym ten kauczuk odkleić aby ładnie zszedł razem z klejem.

Najważniejsze to to że nie ma drgań czym się martwiłem łącząc instalacjkę na sztywno z reku. Ale lekkie drganie czuć tylko przez ok 1-2 s gdy się rozpędza z 1 biegu na turbo a gdy sie już rozpędzi to pracuje bardzo plynnie i bez drgań.

Na 1 biegu na razie w ogóle nie słychać że coś chodzi.

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zanim wyciągniesz kabel może spróbuj zamienić pary przewodów, a może da się po prostu coś inaczej połączyć ?? bo z reguły taki kabelek to skrętka UTP i z reguły są tam wolne końcówki

 

i sprawdź jeszcze wtyczki, bo z reguły nie jest wadliwy kabel tylko wtyczka źle zaciśnięta

 

Z tą wtyczką może masz rację tylko czy sam jestem w stanie sprawdzić czy jest ona winna czy kabel i sam nie mam pojęcia jak koncówki załozyć na kabel.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą wtyczką może masz rację tylko czy sam jestem w stanie sprawdzić czy jest ona winna czy kabel i sam nie mam pojęcia jak koncówki załozyć na kabel.
Zależy jaka to wtyczka. Jeżeli typowa RJ-45, to wystarczy zaciskarka (ma ją każdy serwisant sieci komputerowych).

http://pl.wikipedia.org/wiki/RJ-45

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą wtyczką może masz rację tylko czy sam jestem w stanie sprawdzić czy jest ona winna czy kabel i sam nie mam pojęcia jak koncówki załozyć na kabel.
Zależy jaka to wtyczka. Jeżeli typowa RJ-45, to wystarczy zaciskarka (ma ją każdy serwisant sieci komputerowych).

http://pl.wikipedia.org/wiki/RJ-45

 

Jak piszesz- RJ-45. Czyli trza serwisanta wołać?

 

j-j spróbuj najpierw przetestować kabel, z krosuj końcówki par przewodów i sprawdź omomierzem opór, jeśli nie masz miernika podłącz poprzez kabel jakąś dziecinną latarkę

 

że co :) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak piszesz- RJ-45. Czyli trza serwisanta wołać?

Albo poszukaj jakiegoś informatyka co się sieciami komputerowymi babra. Nawet jak nie będzie miał pod ręką, to zdobędzie taką zaciskarkę. No można też pójść na całość i ją zakupić (ok. 50zł), ale dla jednego kabelka, to lekka rozrzutność by była...

że co :) ?

Zewrzyj dwie żyły na jednym końcu kabla, a na drugim sprawdź czy są zwarte. Jeśli wyjdzie, że nie, znaczy że co najmniej jedna z tych dwóch żył jest uszkodzona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak piszesz- RJ-45. Czyli trza serwisanta wołać?

Albo poszukaj jakiegoś informatyka co się sieciami komputerowymi babra. Nawet jak nie będzie miał pod ręką, to zdobędzie taką zaciskarkę. No można też pójść na całość i ją zakupić (ok. 50zł), ale dla jednego kabelka, to lekka rozrzutność by była...

 

Chyba wezwę komputerowca niech to sprawdzi.

 

że co :) ?

Zewrzyj dwie żyły na jednym końcu kabla, a na drugim sprawdź czy są zwarte. Jeśli wyjdzie, że nie, znaczy że co najmniej jedna z tych dwóch żył jest uszkodzona.

 

Czyli po obu stronach muszę odciąć te wtyczki (bo jak jedna zostanie to nie zewrę kabelków tak?) i połączyć którekolwiek dwa kabelki ze sobą i sprawdzić po drugiej stronie np. omomierzem czy jest opór tak?

A jeśli nie mam omomierza to jak z tą latarką?

 

 

A co do samego reku to dziś zerwałem to dziwne ocieplenie króćców od wewnątrz kanału, trochę kauczuku zostało na ściankach (miał swoją jakby taśmę taką z siateczką jakąś) i nie wiem jak to wydrapać ale po tym zmierzyłem wydatki i z 280 m3/h wskoczylo na

ok. 375 m3/h z GWC a z czerpni ściannej było ok 430 m3/h tak więc to ocieplenie dawało spore straty przepływu, jeśli uda mi sie to wyczyścić dokładnie to może jeszcze parę % zyskam tylko na razie nie wiem czym.

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli po obu stronach muszę odciąć te wtyczki (bo jak jedna zostanie to nie zewrę kabelków tak?) i połączyć którekolwiek dwa kabelki ze sobą i sprawdzić po drugiej stronie np. omomierzem czy jest opór tak?

Raczej czy go nie ma, bo jak jest, to znaczy, że coś z tym kablem nie teges.. ;-)

A jeśli nie mam omomierza to jak z tą latarką?

Po jednej stronie kabla podłączasz baterię, po drugiej żarówkę (tylko taką co zaświeci zasilana z tej baterii) i patrzysz czy świeci. Ten sposób jest o tyle gorszy, że na długim kablu mogą wyjść starty przesyłu na tyle duże, że żarówka nie zaświeci mimo dobrego kabla...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki dzieki bardzo!!!!!

Sprawdziłem przed chwilą i po odcięciu zatyczek zasiliłem baterią najpierw dwie pomarańczowe i z drugiej strony też do pomarańczowych żarówkę, potem następne kolory i .... wszystkie pary działaly, żarówka się zapalala, więc nie wiem co ... :roll: .

Był jeszcze taki jeden drut metalowy. Co z nim? To uziemienie (?), nic z nim nie robic?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem przed chwilą i po odcięciu zatyczek zasiliłem baterią najpierw dwie pomarańczowe i z drugiej strony też do pomarańczowych żarówkę, potem następne kolory i .... wszystkie pary działaly, żarówka się zapalala, więc nie wiem co ... :roll: .

Był jeszcze taki jeden drut metalowy. Co z nim? To uziemienie (?), nic z nim nie robic?

Najprawdopodobniej źle zaciśnięte wtyczki. Dla wprawnego komputerowca to 10 min. roboty, łącznie z przetestowaniem połączenia.

Może być jeszcze jedna przyczyna - wtyczki zaciskane są do tzw. patch kordów - skrętka z linką. W ścianach przeważnie układa się skrętkę z drutami - powinny one być zakończone specjalnym gniazdem.

Na skrętce z drutami da się zacisnąć wtyczkę, ale połączenie jest bardzo niepewne (mocniejsze pociągnięcie za wtyczkę i może brakować styku) - podejrzewam, że to jest u ciebie przyczyną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkie pary działaly, żarówka się zapalala, więc nie wiem co ... :roll:

więc ewidentnie kabelek sprawny, teraz musisz zdobyć schemat połączeń i podłączyć tak jak być powinno nawet na krótko z pominięciem wtyczek

Do testów użyj kabelka od sieci komputerowych. Taki kaelek bez problemu kupisz gotowy (lub zrobią Ci go na poczekaniu) w sklepie komputerowym.

np. http://www.allegro.pl/item689300629_kabel_sieciowy_utp_cat_5e_rj_45_dowolna_dlugosc.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkie pary działaly, żarówka się zapalala, więc nie wiem co ... :roll:

więc ewidentnie kabelek sprawny, teraz musisz zdobyć schemat połączeń i podłączyć tak jak być powinno nawet na krótko z pominięciem wtyczek

Do testów użyj kabelka od sieci komputerowych. Taki kaelek bez problemu kupisz gotowy (lub zrobią Ci go na poczekaniu) w sklepie komputerowym.

np. http://www.allegro.pl/item689300629_kabel_sieciowy_utp_cat_5e_rj_45_dowolna_dlugosc.html

 

Właśnie teraz na roboczo używam zwykłego komputerowego kabelka i jest OK.

I właśnie poszukuję sieciowca aby mik zacisnął wtyczki na kabelek.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie poszukuję sieciowca aby mik zacisnął wtyczki na kabelek.

Ten Twój kabelek jest z drutu (8 izolowanych drutów), z linki (8 przewodów z kolkoma drucikami każdy) ? Weź pod uwagę to co napisałem :

Na skrętce z drutami da się zacisnąć wtyczkę, ale połączenie jest bardzo niepewne (mocniejsze pociągnięcie za wtyczkę i może brakować styku) - podejrzewam, że to jest u ciebie przyczyną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na skrętce z drutami da się zacisnąć wtyczkę, ale połączenie jest bardzo niepewne (mocniejsze pociągnięcie za wtyczkę i może brakować styku) - podejrzewam, że to jest u ciebie przyczyną.

Nie dramatyzuj ;-) W zasadzie wszystkie standardowo sprzedawane przewody UTP, to drut, a nie linka. Wielokrotnie zdarzało mi się osobiście zaciskać na tym końcówki i wiele też takich widziałem zaciśniętych przez innych. Generalnie jeśli wtyczka przeznaczona jest do zaciśnięcia na drucie (bo do linki są inne - trudniej osiągalne) i zaciśnięta jest porządnie, to praktycznie nie ma problemów z takim kablem. Chyba że ktoś go próbuje wyrywać na siłę z gniazda (przy czym trzeba na prawdę sporej siły).

 

BTW: zdaje się, że to juz mocno off-topic jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na skrętce z drutami da się zacisnąć wtyczkę, ale połączenie jest bardzo niepewne (mocniejsze pociągnięcie za wtyczkę i może brakować styku) - podejrzewam, że to jest u ciebie przyczyną.

Nie dramatyzuj ;-) W zasadzie wszystkie standardowo sprzedawane przewody UTP, to drut, a nie linka. Wielokrotnie zdarzało mi się osobiście zaciskać na tym końcówki i wiele też takich widziałem zaciśniętych przez innych. Generalnie jeśli wtyczka przeznaczona jest do zaciśnięcia na drucie (bo do linki są inne - trudniej osiągalne) i zaciśnięta jest porządnie, to praktycznie nie ma problemów z takim kablem. Chyba że ktoś go próbuje wyrywać na siłę z gniazda (przy czym trzeba na prawdę sporej siły).

 

BTW: zdaje się, że to juz mocno off-topic jest?

 

W tym topicu wszystko jest na temat bo powiązane z enerooszczędnością ;).

Właśnie zamówiłęm sieciowca, matko za zaciśnięcie i przyjazd zażąda ok 60 zł. Masakra a ludzie kwiczą że świadectwa są drogie, wa mać.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...