Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja mam komin do kominka na zewnątrz ściany, przyklejony do niej i razem ze ścianą oklejony izolacją cieplną. Kominek ma pobór powietrza zewnętrznego i przepustnicę na tym dolocie (już w kominku) i oczywiście nie ma szybra. Zimą chcący i niechcący przetestowałem jak to działa:

- jeśli zostawiłem przepustnicę w pełni otwartą, przez noc wychłodziło kominek do temperatrury zewnętrznej, i z bufora wyssało sporo ciepła mimo że pompa kominka była wyłączona.

- jeśli zostawiałem przepustnicę zamkniętą to po 2-3 dniach nie dało się wykryć pomiarem temperatury w którym miejscu komin dolega do ściany

Jak się w kominku pali, to da się miejsce przebiegu komina wykryć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a podobno żaden nie jest w 100% szczelny

dlatego w domach pasywnych kominy wypchnięte są poza domek, stoją sobie całkiem niezależnie od domu oddzielone warstwą izolacji

 

ty możesz zawsze zatykać korkiem styropianowym wlot powietrza gdy nie palisz przez dłuższy czas

 

Tak jest.

drugim aspektem w tym temacie, który należy wziąć pod uwagę przy budowie domu pasywnego jest mostek termiczny jakim jest sama konstrukcja komina.

Najlepiej komin umieścić zupełnie poza konstrukcją domu ( i jego ocieplenia ), ale sam komin również należy wówczas dobrze izolować. Chodzi tu właśnie o ciąg kominowy, a właściwie jego możliwy brak.

Drugim sposobem ( gorszym ) jest izilowanie komina jako konstrukcji wewnątrz budynku, tak wysoko jak to tylko możliwe, gdyż izolacja pozioma, typu BK300, szklo piankowe itp. nie wchodzi w rachubę.

 

Generalnie kominek przy chęci utrzymania parametrów domu pasywnego to same kłopoty.

Aczkolwiek z wielu elementów w życiu można zrezygnować dla zachowania pewnych idei, ale co to byłoby za życie ? 8)

 

Mimo tych wad i kłopotów niewątpliwymi zaletami są m.in.

1. zapasowe źrodło ogrzewania, niezależne od dostawców mediów,

2. możliwość dogrzewania przy największych mrozach, przy dużo oszcędniejszej konstrukcji instalacji grzewczej, projektowanej np. do -15C,

3. element wystroju i źrodło przyjemnych doznań ( kwestia gustu ).

 

Jeśli kominek jest dla nas wartością jak w pkt. 1 i 3, to ewentualne straty związane z mostkami termicznymi będą pomijalne biorąc pod uwagę choćby oszczędności wynikające z pkt. 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jest jeszcze wersja trzecia na coulignon-na, znaleźć sobie taką partnerkę, żeby przez cały sezon grzewczy 24h/dobę chciało nam się pielęgnować żar domowego ogniska :wink:

A OZC liczy taki rodzaj zysków cieplnych? :lol: :lol: :lol:

 

Dziękuję wszystkim za cenne odpowiedzi co do tematu wyboru naszego energooszczędnego projektu (pisalem na początku 90. strony o 'Kształtnym C107' i o 'Zimorodku WM15a').

 

Wziąłem pod uwagę Wasze posty co do oddzielenia garażu od bryły domu ścianą szczytową, i po poszukiwaniach, pomyśleliśmy o Z91 GP (garaż z prawej strony) ze Studia Z500: http://www.z500.pl/projekt/z91/podwarianty.html

Tu rysunki szczegółowe: http://www.z500.pl/pliki/91/warianty/1/kosztorysy/Z91_GP_rys_szczeg.pdf

 

http://images46.fotosik.pl/179/037652a40fa75cb4.jpg

http://images50.fotosik.pl/179/b58da944a94436f6.jpg

 

Planowane zmiany: okno w 'sypialni nr 3' przeniesc z polnocy na wschod - będzie trochę śmiesznie, ale co tam :D

 

Prosilbym o małą krytykę tego projektu jako bazy DOMU ENERGOOSZCZĘDNEGO.

Może sugestie co do zmian w projekcie gotowym?

Czy uważacie, że z Z91 GP również udałoby się zrobić 5-litrówkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założenia domu pasywnego własciwie wykluczają "prawdziwy" kominek. Trzeba stosować substytuty.

Ponieważ uwielbiamy z żoną ( mamy, znamy i polecamy) tę naturalność, choćby od czasu do czasu, zgadzam się z pewnymi ułomnościami "prawdziwego" kominka w tych założeniach.

Ma on jednak przecież, także swoje niewątpliwe zalety.

 

Cała dyskusja dotyczy tutaj tzw. ciągu kominowego, który jest tym silniejszy im większa różnica temperatur.

Wówczas kiedy jest on niepożąny, szyber w tym przypadku lepiej spełnia swoją rolę niż przepustnica. Dodatkowo należałoby zadbać o doprowadzenie powietrza do komory spalania, tak aby nawet minimalny ciąg, który przecież występuje nawet przy niedoskonale zamkniętym szybrze, następował (prawie ) bez udziału powietrza z pomieszczeń. Tutaj, na dopływie powietrza, dobrze spełni rolę przepustnica z nieco większą swoją nieszczelnością, niż w przypadku szybra. W reku natomiast ustawiasz lekkie nadciśnienie poprzez silniejszy nawiew niż wyciąg.

 

Jest to pewnego rodzaju kompromis w moich założeniach, ale wiekszość cząstkowo sprawdzonych doświadczalnie.

 

Jeśli ktoś ma lepszy pomysł na utrzymaniu się w obszarze parametrów energetycznych domu pasywnego przy zastosowaniu kominka, takiego z prawdziwym ogniem na drewno, chętnie się zapoznam.

 

jest jeszcze jeden problem związany z kominkiem, i nie szczelnymi szybrami (?)

 

jak się z niego nie korzysta, a "zawory" są nie szczelne to mimo względnej szczelności kominka występuje jeszcze jeden poważny mankament...

chodzi o to że przepływające przez kominek zimne powietrze, ciągnięte bezpośrednio z dworu, bardzo schładza całą konstrukcję która ochładza nam dom :(

może jak się go zabuduje to nie będzie to tak odczuwalne, ale do póki jest nie obudowany (tak jak u nas) to jest to zauważalny efekt...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A działkę pod to już masz? Jak to będzie stało względem stron świata?

 

Tak jak pisze ponadczas, dzialkę już mam z wjazdem od północy.

 

No to ja bym zaczął od lustrzanego odbicia. Wtedy to okno przenoszone wychodzi Ci od zachodu (dobrze), a od Pn-Wsch masz garaż (dobrze). A sam dom - no nie ma za bardzo o czym mówić: prostopadłościan (dobrze), parterowy (źle), duże przeszklenia od Pd (dobrze).

 

Ogólnie OK chyba. Jak pisaliśmy - 5-litrowy to z palcem z tego wyjdzie. OZC już masz? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Depi, widzisz, nie myślalem akurat, że ma to znaczenie od jakiej strony będzie okno w sypialni i garaż. Myslalem, ze jesli chodzi o energooszczednosć, wschód i zachód są na równi. Miło, że zwróciłeś na to uwagę :)

 

A OZC... Hmm... czytałem w wątku, że to liczycie - nawet ściągnąłem program, ale nie jestem jeszcze na tym etapie (umysłowym) by wszystko wprowadzić do niego. Mam to w planie, lecz będę się musiał podszkolić i na pewno Was prosić o pomoc (pewnie w jakimś innym wątku) :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś przeciwwskazania co do umieszczenia czerpni powietrza w podbitce (pionowo w dół)? Tak by mi najlepiej pasowało od strony wizualnej i "organizacyjnej".

 

JUż kiedys o to pytałem, bo sam chcę tak zrobić. Zdaję się, że reakcja była negatywna, choć nie powszechna. Chyba jezier miał jakies ale ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o nasłonecznienie, to zachód jest moim zdaniem (subiektywnie) lepszy nawet od południa. W normach chyba mniej więcej podobnie wychodzą. Niby drobiazg, ale zawsze coś :)

 

OZC nie jest trudne. Troche czasochłonne tylko.

 

duże przeszklenia od zachodu są bardzo korzystne w ziemie, ale latem mają negatywny wpływają na komfort :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś przeciwwskazania co do umieszczenia czerpni powietrza w podbitce (pionowo w dół)? Tak by mi najlepiej pasowało od strony wizualnej i "organizacyjnej".

 

Tylko pomyśl jak ta rura będzie potem biegła do reku, bo jeżeli w połaci dachu, to w miejscu rury masz "mosteczek" a dodatkowo, w zimie na krótszym odcinku będzie podgrzewało się od domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

duże przeszklenia od zachodu są bardzo korzystne w ziemie, ale latem mają negatywny wpływają na komfort :(

 

Toż samo przez się się rozumie jako oczywista oczywistość, że w domu energooszczędnym mamy jakiś system ograniczania niepożądanego nasłonecznienia. Jak ktoś nie lubi klasycznych rolet, to ma do wyboru np. takie eleganckie, nowoczesne i estetycznie wysmakowane wyroby:

 

http://www.reynaers.com/pl/pol/produkty/oslony_przeciwsloneczne.aspx

 

:)

 

Ja sobie bardzo cenie moje okna od zachodu - poza kwestiami energetycznymi po prostu pięknie wszystko wygląda w świetle zachodzącego słońca :) 8)

 

A pomysł z oknem w garażu przedni - też zrobiłem (od zachodu oczywiście :) ) i jestem bardzo zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś przeciwwskazania co do umieszczenia czerpni powietrza w podbitce (pionowo w dół)? Tak by mi najlepiej pasowało od strony wizualnej i "organizacyjnej".

 

Tylko pomyśl jak ta rura będzie potem biegła do reku, bo jeżeli w połaci dachu, to w miejscu rury masz "mosteczek" a dodatkowo, w zimie na krótszym odcinku będzie podgrzewało się od domu.

 

U mnie reku stac będzie na podłodze poddasze i po tej podłodze rura by sobie "popełzła" do krawędzi stropu i wystawiła się ponad wieńcem kawałek za strop. Dziura w podbitce i gotowe. Dla mnie zysk jest przede wszystkim w tym, że nie muszę dziur wywalać w dachu, co wydaje mi się dość skomplikowane, jeśli nie niewykonalne przeze mnie. I tak mam z tym zgryz, bo kominków wentylacyjnych mi nie powstawiali, w tym tego, co miał wentylować kanalizację. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś przeciwwskazania co do umieszczenia czerpni powietrza w podbitce (pionowo w dół)? Tak by mi najlepiej pasowało od strony wizualnej i "organizacyjnej".

 

Tylko pomyśl jak ta rura będzie potem biegła do reku, bo jeżeli w połaci dachu, to w miejscu rury masz "mosteczek" a dodatkowo, w zimie na krótszym odcinku będzie podgrzewało się od domu.

 

U mnie reku stac będzie na podłodze poddasze i po tej podłodze rura by sobie "popełzła" do krawędzi stropu..

 

A u mnie to w ogóle w garażu ma być reku, więc ewentualny mostek różnicy mi nie robi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...