Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

czym j-j dokładnie grzejesz cwu? czy masz podlicznik wodny żeby wiedzieć ile cwu zużywasz?

 

Tylko prundem, myslę że jak dorzucę kompa to będzie podobnie do ciebie ze zużyciem.

Co do cwu to nie ma podlicznika ale wiem że mając 80 l zasobnik więcej niż z całego wody nie schodzi więc jest to OK max 80l dziennie zużycie.

 

pzdr

 

jaki masz podgrzewacz?

 

trochę mnie uspokoiła ta wymiana informacji na temat zużycia prądu :) bo wydawało mi się że idzie mi tego sporo, mimo że staram się "dobrze" gospodarować zasobami, choć bez przesady, jak jestem w domu i mam włączać kompa co godzine, i tracić na to czas to wolę niech sobie chodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz to opisz swój pomysł.

Czytałeś to : http://forum.muratordom.pl/odzysk-ciepla-ze-sciekow-bytowych,t76393.htm

 

 

Właśnie się przebiłem przez temat, ciekawa burza mózgów. Różnica temperatur na wejściu do domu i wypływie z prysznica czy pralki jest tak duża że zachęca do odzysku, ale jest sporo zagwozdek: legionella, wydajność układu, szczelność, zarastanie rur i opłacalność całego rozwiązania. Ja chcę podgrzewać CWU w domu przepływowymi ogrzewaczami elektrycznymi więc dla mnie każdy stopień różnicy robi znaczenie w rachunku za prąd.

 

Dzięki za pomoc z linkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz to opisz swój pomysł.

 

Mój, w największym skrócie, polegałby na umieszczeniu współosiowo rury doprowadzającej zimną wodę do domu wewnątrz rury odprowadzającej ciepłą wodę szarą. Powierzchnia wymiany byłaby bardzo duża, więc szansa na oddanie ciepła także spora. Pytanie jak z trwałością całości?

Wewnętrzna rura z dobrze przewodzącego materiału, zewnętrzna z zaizolowanego.

Najtrudniejsze miejsce to połączenie obu rur.

 

z tymi rurami w rurach też kombinowałem, ale sprawdź pojemność 1mb rury wodociągowej. nawet jeśli będziesz miał układ 10-20 mb, to zysk żaden.

Pozostaje jeszcze aspekt przekazania ciepła ( potrzebnego czasu ) i kolejności, gdyż zazwyczaj wpierw wodę pobierasz, a póżniej wypuszczasz.

 

Mój pomysł dokładnie już gdzieś opisywałem, ale nie pamiętam w którym wątku. ogólnie rzecz biorąc potrzebne są dwa wymienniki. Jeden będzie miał za małą sprwność ( kolejność poboru i wypuszczania ), trzy to zbyt duży koszt w stosunku efektów.

Każdy z nich wygląda tak samo, naczynie np. takie jak wzbiorcze dla wody użytkowej umiesczone "do góry nogami" w większym z doplywem i przelewem dla wody szarej.

Naczynie na wodę czystą umieszczone tak aby żadne połączenia nie były wewnątrz wody szarej.

Układ jak pisałem dwóch takich wymienników, a przed nim grawitacyjny filtr osadnikowy, gdyż ta woda nie będzie zupełnie czysta i od czasu do czasu przyszłoby wyczyścić ten filtr.

Patent mój polega na pewnym układzie rozmieszczenia rur oraz pojemności zbiorników, jak znajdziesz ok. 30-50 litrów dla wody czystej i podwójna wartość tejże dla beczek z szarą.

Całość można poskładać za mniej niż 1 kzł.

Najlepiej całość umieścić w piwnicy. Możmna na zewnątrz, ale wówczas pojawiają się inne ciekawe niebezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Wy? Zrobiliście sobie WM i teraz okna otwieracie?

 

 

Całe lato wolę spędzać w ogrodzie niż w domu, a już śniadanie i kawa obowiązkowo na tarasie. A jak siedzę w domu to słucham ptaszków. Mam 4 okna otwierane - tarasowe na parterze, i 3 na piętrze i sprawdza się to w praktyce.

 

 

To znaczy że Ja też będę tak miał ? :wink: Sknery ,,,

Zależy co lubisz. Ja mógłbym przez 4 ciepłe miesiące spać w stodole na sianie, gdybym ją miał :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Wy? Zrobiliście sobie WM i teraz okna otwieracie?

 

To znaczy że Ja też będę tak miał ? :wink: Sknery ,,,

 

 

Jak będę miał jakieś rolety to może kiedyś i pootwieram ale teraz wystarczy że mi się grzeje od słońca i jeszcze miałbym wpuszczać do domu 30oC, no way :).

Całe lato miałem zamknięte i działał GWC. Nie patrzę na kasę bo chcę komfort a komfort kosztuje niestety.

jak cudownmie się siedzi wieczorem w domu gdzie nie ma nawet muszek :), po prostu pusto.

 

jaki masz podgrzewacz?

 

trochę mnie uspokoiła ta wymiana informacji na temat zużycia prądu :) bo wydawało mi się że idzie mi tego sporo, mimo że staram się "dobrze" gospodarować zasobami, choć bez przesady, jak jestem w domu i mam włączać kompa co godzine, i tracić na to czas to wolę niech sobie chodzi...

 

 

Mam podgrzewacz elektryczny Galmetu Heroes 80 l.

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podgrzewacz elektryczny Galmetu Heroes 80 l.

pzdr

 

jad długo zagrzewa się w nim woda po całkowitej wymianie wody, osiągasz zadaną temperaturę - i jaka ona jest?

 

Mam ustawuione:

22.10-23.50 grzeje do 55oC

00.10- 14.40- do 40oC

14.40-16.20- do 55oC

16.20-22.10- do 40oC

bez problemu wystarcza dlka 3 osób o każdej porze gdy się chcemy kąpać a już przerabiałem kąpiele rano, wieczorem i po południu

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez problemu wystarcza dlka 3 osób o każdej porze gdy się chcemy kąpać a już przerabiałem kąpiele rano, wieczorem i po południu

Wygląda na to, że przesadziłem więc z moim. Mam 150 litrów i grzeję w nim wodę do ~80C, a na wyjściu jest mieszacz, który ustawiłem na 43C (to nasza idealna temperatura do kąpieli).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ustawuione:

22.10-23.50 grzeje do 55oC

00.10- 14.40- do 40oC

14.40-16.20- do 55oC

16.20-22.10- do 40oC

bez problemu wystarcza dlka 3 osób o każdej porze gdy się chcemy kąpać a już przerabiałem kąpiele rano, wieczorem i po południu

pzdr

 

a jak wpadłeś na takie ustawienia? Czy wiesz może ile dziennie zużywasz prądu na samo cwu ? niestety ja mam z tym problem, bo nie mam jak zmierzyć sensownie mocy, bo moja przepływówka to jakaś zaawansowana konstrukcja i jakoś działa impulsowo, i bez normalnego licznika kWh się nie obejdzie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak wpadłeś na takie ustawienia? Czy wiesz może ile dziennie zużywasz prądu na samo cwu ? niestety ja mam z tym problem, bo nie mam jak zmierzyć sensownie mocy, bo moja przepływówka to jakaś zaawansowana konstrukcja i jakoś działa impulsowo, i bez normalnego licznika kWh się nie obejdzie :(

 

Wygląda na to, że przesadziłem więc z moim. Mam 150 litrów i grzeję w nim wodę do ~80C, a na wyjściu jest mieszacz, który ustawiłem na 43C (to nasza idealna temperatura do kąpieli).

 

Niekoniecznie przesadzasz.

Wszystko zależy od tego ile czasu siedzisz pod prysznicem i jakie masz też ciśnienie.

Ja ustawilem 4 bary więc trochę daje na max. odkręceniu.

 

 

Zakladałem że najdluższe kąpiele będą wieczorem więc w taniej taryffie do 16.30 grzeję do 55oC i to wystarcza do 22.00 na 3 szybkie kąpiele albo jedną dluższą w okolicach godz. 21.00 (nie wystygnie woda do tego czasu za bardzo).

Po południu kapiemy się bardzo rzadko więc grzejąc od 22.00 do 23.50 mamy na wieczorne nasze z żona kapiele ile wlezie.

A do 23.50 spokojnie po naszych kapielach doladuje do 55oC i do 14.30 jeśli wystygnie to nie na tyle aby nie być w stanie wziąć 3 szybkich natrysków po południu itd.

 

W drogiej taryfie ustawiłem na 40oC aby mieć zawsze możliwość szybkich kapieli a 40oC pokazuje na dole (bo tam jest termometr) a na górze jest cieplejsza. Jeśli spadnie do poniżej 40oC to ładuje nawet w drogiej ale są to bardzo małe koszty bo rzadko kiedy spada poniżej 40oC.

 

Wszystko zostalo sprawdzone i dziala.

 

Na razie mam średnie żużycie dobowe ok 11,6 kWh i średną cenę 1 kWh 38 gr. oraz procent zużycia taryf nocnej/drogiej- 58/42 % .

 

po analizie moich kosztów zużywamy cwu ok od ok. 50-80 l/d dobę co daje ok 3-4 kW na dobę.

 

A wpadlem na taki podział analizując zużycie wody, prądu, moc grzałki (1,6 kW), straty dobowe z zasobnika itp.

Chcialem aby mi wrzucili do tych 80 l grzalke 2 kW ale się nie zgodzili bo tak mają fabrycznie a szkoda bo tak byloby rewelacyjnie.

Ti shape Ariston`a mają dla 80 l 2 kW grzałę ale gabarytami mi nie pasował.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z OZC w moim regionie jutro zaczyna się sezon grzewczy (ostatnich 5 dni września), zamierzam wyresetować i ustawić regulatory podłogówki swojej na 21,5oC.

Zobaczymy kiedy zacznie grzać, na razie czujniki wskazują 23,5oC.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialem aby mi wrzucili do tych 80 l grzalke 2 kW ale się nie zgodzili bo tak mają fabrycznie a szkoda bo tak byloby rewelacyjnie.

Ti shape Ariston`a mają dla 80 l 2 kW grzałę ale gabarytami mi nie pasował.

 

pzdr

 

Atlantic ma modele o pojemności 75, 100 i 150l z grzałką 2,4 kW

http://www.atlantic-polska.pl/upload_dir/90/oferta/ogrzewacze_wody/vmars/vmars_karta_katalogowa.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na innym forum budowlanym zostałem sprowokowany do przedstawienia koncepcji domu, który nie zużywałby w ciągu roku więcej niż 40kWh/m2 energii.

Dodatkowe założenia :

Dom o powierzchni ogrzewanej 108m2 (taki jak mój), zamieszkały przez 2 osoby.

Do wykorzystania jest energia elektryczna, słońce i otoczenie domu.

Zużycie energii elektrycznej na cele bytowe 6kWh/dobę (ok. 20kWh/m2 rocznie), bez ciepłej wody.

 

Przy założeniu grzania energią elektryczną o 100% sprawności (podgrzewacze przepływowe) na podgrzanie ciepłej wody potrzeba ok. 2700kWh energii. 1/3 z tego to 900kWh (zastosowanie baterii bezdotykowych). Dla dwóch osób 450kWh, czyli 4kWh/m2 rocznie.

Podsumowując 20 (cele bytowe), 4 (ciepła woda), 15 (ogrzewanie) = 36kWh/m2 rocznie.

 

Teoria jest piękna, tylko jak to się ma do praktyki ?

W rejonie Warszawy średnia temperatura sezonu grzewczego to 3 st. C.

W moim domu przegrody zewnętrzne mają 435m2 (razem z posadzką).

Mam 17m2 okien i 4m2 drzwi zewnętrznych.

Załóżmy dla przegród zewnętrznych U=0,1W/(m2K), zaś dla okien i drzwi dodatkowo 1,0W/m2.

Przy różnicy temperatur 1K straty ciepła wyniosą 435*0,1+(17+4)*1= 64,5W/K

Do tego wentylacja 120m3/h -> 11W/K, przy odzysku 80% 2,2W/K.

Razem mamy 66,7W/K. Załóżmy, że całość energii elektrycznej zużytej na cele bytowe, czyli 6kWh/dobę zamienia się w ciepło. Ciepło do ogrzania domu w sezonie grzewczym wyniesie (20-3) st. C x 180dni x 24h x 66,7W/K = 4898kWh, czyli 45kWh/m2 rocznie. Nawet zaliczając całe zużycie energii w sezonie grzewczym na grzanie (bytowe + cwu + grzanie) otrzymujemy ok. 10+2+15=27kWh/m2 rocznie.

Wynika z tego, że tą ilością energii nie da się ogrzać tak zbudowanego domu.

 

Jak więc musi być zbudowany dom, aby mógł spełnić standard domu pasywnego (15kWh/m2 rocznie na ogrzewanie). Najprostszą drogą jest większe zużycie energii ogółem. Jeżeli rocznie zużyjemy 105kWh energii na cele inne niż grzewcze, z czego połowa w sezonie grzewczym 52,5kWh/m2 i do z tej energii użyjemy do ogrzewania 30kWh/m2 + 15kWh/m2 z systemu grzewczego, to mamy bilans zamknięty = 45kWh/m2 rocznie.

 

Ale Pan nie chce przekroczyć 40kWh/m2 rocznie. Czy jest to możliwe ?

Jest, ale trzeba do tego wykorzystać słońce. W sezonie grzewczym na 1m2 okna skierowanego na południe pada w rejonie Warszawy prawie 270kWh energii. W takim domu jak mój od południa mam ok. 7m2 okien. Daje to dodatkowy zysk 1890kWh energii. Oczywiście tyle trudno byłoby uzyskać, ale z ok. 1000kWh nie powinno być problemów. Daje to dodatkowe 9kWh/m2 rocznie. Już lepiej, bo 27+9=36kWh.

Skąd wziąć więcej ? Np. z 10m2 kolektorów słonecznych, które dostarczą dodatkowe kilkanaście kWh/m2 w sezonie grzewczym.

 

Czy jest inna możliwość ? Oczywiście. Instalacja grzewcza z pompą ciepła. Te 15kWh/m2 dostarczone do pompy ciepła dadzą min. 45kWh/m2 rocznie, czyli dokładnie tyle ile potrzeba do ogrzania domu. Ponieważ można założyć dodatkowe zyski energetyczne bytowe, to nie potrzeba będzie nawet 15kWh/m2 rocznie.

Maksymalna moc grzewcza dla temperatury obliczeniowej -20 st. C wynosi 66,7*40=2,7kW.

Jednak jeżeli mamy pompę ciepła, to możemy zrezygnować z solarów. Za jej pomocą możemy podgrzać ciepła wodę (możemy nawet zagrzać 3x więcej ciepłej wody, bez zwiększania zużycia energii, rezygnując z baterii bezdotykowych).

Pompa ciepła bardzo dobrze współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, ale przy potrzebnej tu mocy równie dobrze może pracować z grzejnikami niskotemperaturowymi. Moc pompy ciepła może byc nieco większa 4-6kW, aby zapewnić możliwość grzania w II taryfie. Maksymalna dzienne zużycie energii cieplnej do ciepłej wody dla 2 osób i ogrzewania przy -20 st. C wyniesie ok. 70kWh energii. Pompa ciepła o mocy 4kW musiałaby pracować 17,5h. Do takiej pompy ciepła wystarczy wymiennik gruntowy o długości ok. 100m (pojedyncza pętla, np. wokół budynku). Ma potrzeby ciepłej wody pompa nie pracowałaby więcej jak 1h dziennie.

Pytanie, czy kalkulowałoby się w takim domu II taryfa ? Ze zużycia energii 40kWh/m2 rocznie ok. 17kWh/m2 rocznie szło by na podgrzewanie ciepłej wody i ogrzewanie i tu mogłaby być użyta II taryfa. Pozostałe 23kWh w większości byłoby zużywane w I taryfie. Łącznie może udałoby się dojść do proporcji 50/50. Przy takich proporcjach różnica pomiędzy systemem jedno i dwutaryfowym jest niewielki.

Przy systemie jednotaryfowym nie musimy akumulować energii. Możemy ją zużytkować na bieżąco.

Ze względu na sposób działania pompy ciepła jednak wskazany byłby akumulator ciepła pozwalający jej na pracę przez min. 1h. Taką rolę może pełnić np. podgrzewacz : ACV SMART Multi Energy 200 . Pozwala on na podgrzewanie ciepłej wody, ale także podłączenie niskotemperaturowego ogrzewania.

Są też rozwiązania kompaktowe.

 

Co Wy na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...