Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

ja trzy dni temu wyłączyłem bypass, bo temp. spadła do 22st, teraz mam 21,6 i nadal bez ogrzewania :) choć korci mnie żeby włączyć tak na godzinkę żeby lekko podłogę podgrzać ;)

 

Ogrzewania jeszcze nie włączałem. Pacował tylko rekuperator na czerpni ściennej.

Ale wczoraj przełączyłem nawiew na GWC (żwirowy), bo zaczęło nam doskwierać uczucie chłodu - mimo temperatury w domu na poziomie ok. 21-22oC. Wiązało się to z niską wilgotnością powietrza (ok. 40%).

 

Po włączeniu GWC temperatura w domu spadła dzisiaj nad ranem do ok. 20oC, ale wzrosła znacznie wilgotność (do 64%). Odczucie ciepła radykalnie sie zmieniło. A mało tego teraz już (po rozbudzeniu domowników i rozpoczęciu funkcjonowania) znacznie wzrosła temeperatura w domu: ok. 22.4oC przy wilgotności na poziomie 59-60%.

 

Zaskakująco wysoka jest ciągle temperatura nawiewu z GWC: 16,3 oC.

Przy przejściu przez GWC widać również wyraźne zwiększenie wilgotności powietrza, które znacznie podwyższyło temperaturę odczuwalną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Trochę z innej beczki.

Zamierzam poprawić błąd projektanta remontu termomodernizacyjnego mojej kostki (oczywiście siebie samego;) i pomiędzy kasetę rolety Heroal UPK a nadproże (w pionie) włożyć arkusze aerogelu i docisnąć je do ściany wszprycowaną za kasetę pianką.

Styropian mam 15+klej a skrzynkę 16cm, więc na elewacji skrzynki będzie już sama siatka i tynk, dlatego zamierzam docieplić mostek "od tyłu".

Jak sądzicie:

- o ile więcej względem skrzynki na boki i do góry wysunąć na ścianę pod styro ten arkusz, 5 cm wystaczy?

- czy na dole obciąć aero zaraz pod skrzynką, czy "podwinąć" na nadproże (myślę aby go zawinąć w szparkę pomiędzy górnym profilem okna i pianką docisnąć przy montażu)?

Zaznaczam, skrzynki będą zamontowane nie jak bozia przykazała czyli w świetle otworu w ścianie, tylko wyżej na isniejącym nadprożu, tak, aby nie zmniejszać powierzchni przeszklonej, bo nadproża ruszyć nie mogłem (na zgłoszenie robię;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę z innej beczki.

Zamierzam poprawić błąd projektanta remontu termomodernizacyjnego mojej kostki (oczywiście siebie samego;) i pomiędzy kasetę rolety Heroal UPK a nadproże (w pionie) włożyć arkusze aerogelu i docisnąć je do ściany wszprycowaną za kasetę pianką.

Styropian mam 15+klej a skrzynkę 16cm, więc na elewacji skrzynki będzie już sama siatka i tynk, dlatego zamierzam docieplić mostek "od tyłu".

Jak sądzicie:

- o ile więcej względem skrzynki na boki i do góry wysunąć na ścianę pod styro ten arkusz, 5 cm wystaczy?

- czy na dole obciąć aero zaraz pod skrzynką, czy "podwinąć" na nadproże (myślę aby go zawinąć w szparkę pomiędzy górnym profilem okna i pianką docisnąć przy montażu)?

Z.

 

Mysle że 5 cm wystaczy, arkusze aerogelu będzie trudno wcisnąć w szparkę pomiędzy górnym profilem okna i pianką .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc

 

pochwalcie się ciepłolubni jak u was z temperaturami?

 

ja trzy dni temu wyłączyłem bypass, bo temp. spadła do 22st, teraz mam 21,6 i nadal bez ogrzewania :) choć korci mnie żeby włączyć tak na godzinkę żeby lekko podłogę podgrzać ;)

 

 

Mam cały czas w granicach 23-24oC, a w posadzce ok 22-22,5oC. Reiku sobie chodzi na odzysku już na biegu 1, nawiem mam ok 19 oC i raczej ciągnie z GWC.

Nie wiem kiedy zacznę grzać ale szybko się na to nie zanosi.

Jeszcze mi jutro okna wymienią na szczelne to szykuje się jeszcze pozytywniej :).

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ciekaw jestem tego że przy obliczeniach nikt nie brał pod uwagę faktu iż zaczniemy grzać później niz wskazuje na to OZC bo przez lato buydynek się naładuje właśnie do temp. ok. 24-26 oC a więc aby zejść do 20oC wg OZC tyrzeba trochę czekać a to dobrze :).

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkamy od 2 tygodni, aby utrzymać 22 stopnie w domu bufor naładowany od 20 do 80 stopni wystarcza na 48 godzin !

 

Nie ma nas 10 godzin w ciągu dnia, gotować nie gotujemy prawie wcale, wentylacja na pół gwizdka !

 

Ale jak zacząłem nocować i kończyć tydzień przed wprowadzeniem było 15 stopni i 90 % wilgotności !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkamy od 2 tygodni, aby utrzymać 22 stopnie w domu bufor naładowany od 20 do 80 stopni wystarcza na 48 godzin !

Ja też zacząłem grzać 1 października, w zasadzie to dogrzewać w pokoju dziecka i w łazience. Ale dzisiaj odpaliłem również podłogówkę w salonie bo rano było w środku poniżej 19 stopni. Odkąd zacząłem grzać średnie zużycie energii to 16kW/dzień.

 

Teraz jednak ono wzrośnie, bo przez trzy godziny nagrzewała się podłogówka (3kW mocy) i nawet nie nagrzała się w tym czasie do 25C.

 

Dla precyzji: mam niedokończone ocieplenie stropu (20cm wełny między belkami, brakuje 20cm położonej na górę) ale również prawie w ogóle nie wentyluję (went. mechaniczna wyłączona). Otwieram tylko okno na parę minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwila, a dla jakiej temp. wewnętrznej My tu rozważamy to zużycie ??

Ile miał Jezier wtedy w domu? Daj linka do tych tabel, chętnie podglądnę !

 

"2. brak tkanki tłuszczowej powoduje uczucie chłodu. "

 

To by się zgadzało, przez budowę zgubiłem z 8 kilo, wcześniej mi 19 stopni wystarczało a teraz 21 to chłodno :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak nie do końca. Dom grzałem od grudnia 2003 r. Pod koniec września 2004 r. rozpocząłem sezon grzewczy zamieszkała wtedy jedna osoba. Dopiero w listopadzie 2004 r. zamieszkałem z całą rodziną. W październiku 2004 r. poszło mniej prądu (średnio 21,4 kWh/dobę) niż w październiku 2005 (średnio 28,7 kWh) ale w 2006 r - 22,4 kWh/dobę, a w 2007 - 30,7 kWh/dobę, Później już nie notowałem tak szczegółowo zużycia.

Jeszcze nie odpalałem w tym roku ogrzewania. Mam tylko włączoną podłogówkę w łaziece.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wy ocieplając dom styropianem grubszym niż 15cm mieliście go z frezem czy tak samo był bez frezu? Taki styro bez frezu nawet najbardziej równo ułożony zawsze będzie przecież posiadał milimetrowe szczeliny. Jak widziałem elewacje robione przez firmy to takimi szczelinami się nie przejmowali, ale dla mnie jest to nie do przyjęcia wiec myślałem co by nawet nie dosuwać płyt do siebie całkiem tylko zostawiać takie2-3 mm szpary i wypełniać je pianką?

Druga sprawa zastanawiam się teraz nad kołkowaniem tego styropianu tzn. czy nie lepiej jest kupić zamiast długich kołków (które w zasadzie nie tak łatwo dostać bo standardem są kołki do 22cm i dłuższe tylko spotkałem na necie) frez do styropianu i kołku osadzać wewnątrz płyty, a później otwornicą porobić zaślepki ze styropianu i pozatykać nimi otwory z kołkami?

Jak u was było to robione?

 

ad. 1 dużo pianki załatwi problem

ad. 2 kołki są potrzebny tylko przy mniejszych grubościach styropianu, zgodnie z danymi różnych producentów pow. grubości 15cm nie ma potrzeby stosować kołków, a tak naprawdę to już od 10cm dla domków jednorodzinnych nie ma obowiązku kołkować!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkamy od 2 tygodni, aby utrzymać 22 stopnie w domu bufor naładowany od 20 do 80 stopni wystarcza na 48 godzin !

 

Nie ma nas 10 godzin w ciągu dnia, gotować nie gotujemy prawie wcale, wentylacja na pół gwizdka !

 

Ale jak zacząłem nocować i kończyć tydzień przed wprowadzeniem było 15 stopni i 90 % wilgotności !

 

jeżeli budowałeś szybko w jeden sezon, murowany dom to masz sporo wody technologicznej w domu i pierwszy sezon będzie nieco gorszy.

 

ja budowałem się równo rok, ale wody technologicznej miałem bardzo mało, bo tylko na tynki, bo ściany są betonowe i skończone przed zimą, a wylewek nie mam bo jest płyta na gotowo :) A i tak początek sezonu był cięzki, bo było jeszcze sporo nieszczelności.

 

P.S. żona odpaliła kominek :( - przez dwa dni poszło jakieś 0,01 m3 drewna ;) mówi że tak dla klimatu - temp. ok 22st, jest dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...