Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Można okna montować w warstwie ocieplenia mając ściany z ceramiki ale zapewne trzeba użyć innych elementów mocujących niż np. przy ścianie z betonu. Jeśli twoi montażyści karmią cię takimi obawami to znaczy, że może nie umieją okien dobrze zamontować w warstwie ocieplenia?

20 cm izolacji to nie tak dużo aby obawiać się, że okna zlicowane ze ścianą będą źle wyglądały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem jak chcą montować okna twoi montażyści. Ja będę miał montowane okna na kotwy JB-D (specjalne do montażu w warstwie ocieplenia)

Tak wygląda kotwa standardowa

http://www.anwatech.pl/images/kotwa1.jpg

A do montowania w pustakach ceramicznych dochodzi dodatkowy element do kotwy dla prawidłowego montażu:

http://www.anwatech.pl/images/kotwa2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pojawiam się na Henoka wezwanie, jak trudne jest to zadanie? :D

Na szybko widzę, że chodzi o sporządzenie koncepcji oraz projektu ogrzewania z wykorzystaniem PC oraz układu solarnego, projekt wentylacji z odzyskiem pewnie też? Akurat dzisiaj nie mam za wiele czasu by przeczytać cały artykuł :(

Pozdrawiam Andrzej Tlałka, mój numer 0-600-688-526

 

PS

Przeglądnąłem na szybko projekt domu, budynku pasywnego z niego za bardzo nie da się zrobić, ale niskie koszty ogrzewania - jak najbardziej. Przede wszystkim lepsza izolacja oraz montaż wentylacji z odzyskiem ciepła (to prawie dwukrotnie obniża zużycie energii do ogrzewania), na końcu zająłbym się tanim źródłem ciepła.

Po zainwestowaniu w dobrej klasy ocieplenie ścian (np. 15 cm styropianu Platinum Plus o lambda 0,033) + dobre okna + wentylacja z odzyskiem ciepła zapotrzebowanie na moc grzewczą spada do bardzo niskich poziomów.

Najprościej zamontować kociołek gazowy kondensacyjny za kilka tysięcy zł + koszt dociagnięcia gazu, drugim tanim sposobem jest mały kociołek węglowy automatyczny, z kolei przy pompie ciepła dla maksymalizacji sprawności powinno się wszędzie zamontować ogrzewanie podłogowe lub ścienne.

Jednak biorąc pod uwagę całość kosztów, inwestycyjnych oraz eksploatacyjnych pompa ciepła wychodzi najdrożej.

Zdecydowanie korzystniej zamiast w PC zainwestować w wentylację z rekuperacją, i tradycyjne źródło ciepła. Oczywiście jeśli tylko taka wola, to PC można wstawić.

Układ solarny jest co prawda nieco droższym rozwiązaniem do grzania CWU od każdego z trzech w/w źródeł, jednak bardzo silnie wpływa na obniżenie emisji zanieczyszczeń (czy to z domowej kotłowni, czy z elektrowni) i tu namawiam do montażu solarów niezależnie od wybranego źródła ciepła. To tylko około 2% kosztów budowy domu, a daje darmowe ciepło długie lata.

 

Indiana_ dzięki za te uwagi, teraz już mam podstawową wiedzę, pozostaje tylko decyzja między gazem i PC ale skoro efekt podobny to nie mam zamiaru przepłacać za PC, lepiej te środki zainwestować w "cieplejsze" ściany i okna.

Rozumiem, że taką instalację gazową można dodatkowo "wspomóc" dla oszczędności panelami słonecznymi.

 

P.S. O jakich parametrach (mocy) kotła gazowego kondensacyjnego mam szukać, możesz polecić jakiś model ?

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oszczędności to ty się po panelach słonecznych nie spodziewaj, jeszcze nikomu nie udało się tego udowodnić, nawet samodzielnie robiony panel jest tylko na granicy opłacalności

 

darmowe ciepło to zwykły chłyt marketingowy dla niedouczonych, już kilka razy na tym forum proponowałem założenie u mnie 2 instalacji solarnych spłacanych z uzysków ciepła, jak do tej pory nikt nie odpisał, tak więc jak nie masz co zrobić z pieniędzmi na solar to wpłać je do banku, z odsetek będziesz miał więcej pożytku niż z solarnej CWU

 

Z solarami jest tak jak z montowaniem instalacji gazowej do samochodu - nie wszystkim się opłaca, ale wszyscy chcą mieć (no prawie wszyscy).

Opłaca się zamontować gaz do auta jeśli naprawdę dużo jeździsz, a solary opłaca się zamontować, gdy zużywasz dużo ciepłej wody.

Jednak gaz do swoich samochodów w większości chcą zamontować ludzie, którzy jeżdzą tylko kilka - kilkanaście kilometrów do pracy i raz w roku na wakacje. Czy im się opłaci wydatek kilku tys. za instalację? Wg. wyliczeń z kalkulatorem w ręku - nie, ale wg. tych ludzi tak, bo jadąc tankować płacą o wiele mniej niż płaciliby za benzynę, więc cieszą się widząc ten "zysk" (o kilku tys. za instalację zdążyli już dawno zapomnieć)

Tak też jest z ludźmi, którzy chcą mieć/mają solary. W trakcie użytkowania zapominają o pierwotnym wkładzie w instalację i cieszą się, że mają wodę za "darmo" (licznik energii nie pędzi jak szalony, bo bojler nie jest podłączony, a woda jest gorąca).

Ten sam mechanizm psychologiczny: "nie ważne to co było, ważne co jest teraz, a teraz płacę mało za paliwo/ nic nie płacę a mam gorącą wodę" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak 8 lat temu jak wstawiałem gaz do swojego 125 P to mi się zwrócił w 3 miesiące, palił 12 L benzyny a 10 L gazu :o Przy cenie 1,04 zł za L gazu :roll:

 

Solar w hotelu się opłaca, w domu jednorodzinnym przeważnie NIE !

 

I wiecie z czego żyją dzisiaj drobni miejscowi hydraulicy? Z instalacji solarnych !!!

Nawet mnie P. Papliński atakował dlaczego solarka nie mam !

Dlaczego pomp ciepła tak nie promują?

Wystarczy usiąść i policzyć czy mi się to opłaca czy nie!

 

Niewiele osób tak robi :cry:

Do tego chcieli Matematykę skreślić z listy obowiązkowych na maturze :o :evil:

 

U nas wszystko musi być na odwrót !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję rady, bo się wykończę! Owy problem dotyczy izolacji fundamentów. W projekcie mam izolację chudziaka - 2x papa - ok. potem ława - na rysunku jest zaizolowana poziomo i pionowo. Poziomo - papa - pionowo - dyserbit lub bitazol (albo cos żle czytam :cry: ) Wykonowawca mówi, ze ławy izoluje się tylko poziomo - a jakas baba upiera się ze chce i pionowo - mam się upierać czy to ja nie mam racji?

I jeszcze czy ściany fundamentowe - z bloczków - izolować ze wszystkich stron??? Wykonawca twierdzi ze tam gdzie jest styropian nie daje się dyserbitu :o sam styro ma wystarczyć. Jak mogę prośbę, wyłóżcie babie kawę na ławę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mam pytanie dotyczące ocieplenia okien. Może ktoś mi pomoże z osób bardziej obeznanych w temacie:

 

Moi kochani robotnicy ocieplili stolarkę okienną stosując węgarki na 1,5 cm. Mieli zrobić je na 4 cm.... Dlaczego zrobili na 1,5 Bóg raczy wiedzieć. Styropian jest już zaciągnięty siatką. Zaproponowali mi że dokleją mi 3cm styropianu dookoła okna, zwiększając tym samym wegarki. Moje pytanie:

 

Czy takie rozwiązanie jest akceptowalne? Czy też mam sobie darować bo i tak bedzie mostek termiczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak 8 lat temu jak wstawiałem gaz do swojego 125 P to mi się zwrócił w 3 miesiące, palił 12 L benzyny a 10 L gazu :o Przy cenie 1,04 zł za L gazu :roll:

 

Solar w hotelu się opłaca, w domu jednorodzinnym przeważnie NIE !

 

I wiecie z czego żyją dzisiaj drobni miejscowi hydraulicy? Z instalacji solarnych !!!

Nawet mnie P. Papliński atakował dlaczego solarka nie mam !

Dlaczego pomp ciepła tak nie promują?

Wystarczy usiąść i policzyć czy mi się to opłaca czy nie!

 

Niewiele osób tak robi :cry:

Do tego chcieli Matematykę skreślić z listy obowiązkowych na maturze :o :evil:

 

U nas wszystko musi być na odwrót !

 

Dobrze, że pojawiły się różne opinie, jeszcze raz dziękuję wszystkim za te uwagi.

 

pozdrawiam,

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję rady, bo się wykończę! Owy problem dotyczy izolacji fundamentów. W projekcie mam izolację chudziaka - 2x papa - ok. potem ława - na rysunku jest zaizolowana poziomo i pionowo. Poziomo - papa - pionowo - dyserbit lub bitazol (albo cos żle czytam :cry: ) Wykonowawca mówi, ze ławy izoluje się tylko poziomo - a jakas baba upiera się ze chce i pionowo - mam się upierać czy to ja nie mam racji?

I jeszcze czy ściany fundamentowe - z bloczków - izolować ze wszystkich stron??? Wykonawca twierdzi ze tam gdzie jest styropian nie daje się dyserbitu :o sam styro ma wystarczyć. Jak mogę prośbę, wyłóżcie babie kawę na ławę.

 

Pytanie trochę nie na ten wątek.

Izolacja przeciw wilgociowa pionowa ławy fundamentowej jest moim zdaniem zupełnie bez sensu. Ława musiałaby być zaizolowana również od spodu. Poziomą się daje, ale woda w gruncie często jest na wyższym poziomie więc żeby miało to sens to izolacja pionowa ścian fundamentowych musi być wykonana bardzo dokładnie z wszystkich stron.

Tam gdzie jest styropian daje się dysperbit (lub inne mazidło), pytanie tylko czy pod styropianem, czy na styropianie. Ja dałbym i tu, i tu albo tylko na styropian.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mam pytanie dotyczące ocieplenia okien. Może ktoś mi pomoże z osób bardziej obeznanych w temacie:

 

Moi kochani robotnicy ocieplili stolarkę okienną stosując węgarki na 1,5 cm. Mieli zrobić je na 4 cm.... Dlaczego zrobili na 1,5 Bóg raczy wiedzieć. Styropian jest już zaciągnięty siatką. Zaproponowali mi że dokleją mi 3cm styropianu dookoła okna, zwiększając tym samym wegarki. Moje pytanie:

 

Czy takie rozwiązanie jest akceptowalne? Czy też mam sobie darować bo i tak bedzie mostek termiczny?

 

Jakiś mostek termiczny przy otworach okiennych i drzwiowych zawsze będzie. Węgarek 4 cm to dosyć dużo :o . Rama okienna wizualnie jest już bardzo schowana.

Ja zastosowałem węgarek 2,5 cm. Mam montaż okien w płaszczyźnie ocieplenia (ocieplenie na razie tylko wokół okien). Styro na ścianch będzie 25cm (już zamówiony).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgarek 4 cm to dosyć dużo :o . Rama okienna wizualnie jest już bardzo schowana..

 

Ja mam między 4- 5 cm :) i aż tak źle chyba nie jest (zdjęcia wyżej )

 

pzdr

 

 

 

Witam,

 

mam pytanie dotyczące ocieplenia okien. Może ktoś mi pomoże z osób bardziej obeznanych w temacie:

 

Moi kochani robotnicy ocieplili stolarkę okienną stosując węgarki na 1,5 cm. Mieli zrobić je na 4 cm.... Dlaczego zrobili na 1,5 Bóg raczy wiedzieć. Styropian jest już zaciągnięty siatką. Zaproponowali mi że dokleją mi 3cm styropianu dookoła okna, zwiększając tym samym wegarki. Moje pytanie:

 

Czy takie rozwiązanie jest akceptowalne? Czy też mam sobie darować bo i tak bedzie mostek termiczny?

 

Jesli budujesz dom z ociepleniem ok. 12-15 cm na ścianach, ok. 10-15 cm w posadzce i ok 30cm na dachu i masz wentyla. grtawitacyjną to zostaw to. Dodanie NA KLEJ I SIATKĘ niewiele da, jesli już to niech zdzierają ale wg mnie tylko jeśli budujesz dom pasywny, 3- litrowy, ewentualnie może i 5- litrowy (czyli ocieplenie ciut lepsze jak wyżej i reku).

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezier dziękuję za informacje. Montażysta pokazał nam dziś identyczne kotwy. Tylko ich koszt :/.... ok 30 zł jedna a potrzebnych będzie minimum 30. Do tego jeszcze taśmy i mamy dodatkowo do zapłacenia 2 tysiące. Ale chyba się jednak zdecyduję na ten montaż w warstwie ocieplenia :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgarek 4 cm to dosyć dużo :o . Rama okienna wizualnie jest już bardzo schowana..

 

Ja mam między 4- 5 cm :) i aż tak źle chyba nie jest (zdjęcia wyżej)

 

Nie po to buliłem ciężkie pieniądze za okna w "złotym dębie" żeby je teraz zasłaniać :lol:

 

A Ty myslisz że ja nie buliłem za ciemny orzech :)..

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jesli budujesz dom z ociepleniem ok. 12-15 cm na ścianach, ok. 10-15 cm w posadzce i ok 30cm na dachu i masz wentyla. grtawitacyjną to zostaw to. Dodanie NA KLEJ I SIATKĘ niewiele da, jesli już to niech zdzierają ale wg mnie tylko jeśli budujesz dom pasywny, 3- litrowy, ewentualnie może i 5- litrowy (czyli ocieplenie ciut lepsze jak wyżej i reku).

 

pzdr

 

Generalnie to rozwiązanie mieszane:

Ściany 15 cm

Posadzka 10 cm

Dach w projekcie 30 ale chcemy dać więcej (jeszcze jesteśmy przed ociepleniem)

Wentylacja mechaniczna z reku

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jesli budujesz dom z ociepleniem ok. 12-15 cm na ścianach, ok. 10-15 cm w posadzce i ok 30cm na dachu i masz wentyla. grtawitacyjną to zostaw to. Dodanie NA KLEJ I SIATKĘ niewiele da, jesli już to niech zdzierają ale wg mnie tylko jeśli budujesz dom pasywny, 3- litrowy, ewentualnie może i 5- litrowy (czyli ocieplenie ciut lepsze jak wyżej i reku).

 

pzdr

 

Generalnie to rozwiązanie mieszane:

Ściany 15 cm

Posadzka 10 cm

Dach w projekcie 30 ale chcemy dać więcej (jeszcze jesteśmy przed ociepleniem)

Wentylacja mechaniczna z reku

 

pozdrawiam

 

 

Hmm, wg mnie 1,5 cm zachodzące na ramę okna w Twoim przypadku wystarczy a zwiekszenie na 4 cm polepszy izolacyjność ale nie na tyle aby przy Twoim układzie dało sie to "zauważyć". Robisz cos koło 5- litrowca więc "na dwoje babka wrożyła", ja bym jednak to olał ale pozostałych ewentualnych przyszłych zmian juz bym im nie darował ;).

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ława musiałaby być zaizolowana również od spodu. Poziomą się daje, ale woda w gruncie często jest na wyższym poziomie więc żeby miało to sens to izolacja pionowa ścian fundamentowych musi być wykonana bardzo dokładnie z wszystkich stron.

Tam gdzie jest styropian daje się dysperbit (lub inne mazidło), pytanie tylko czy pod styropianem, czy na styropianie. Ja dałbym i tu, i tu albo tylko na styropian.

 

Pozdrawiam

 

Moja ława JEST zaizolowana od spodu - 2 x papą. Jest to izolacja pomiędzy chudziakiem a ławą. Stąd moje pytanie. A wody gruntowe są bardzo nisko, na ok 20 m - niestety, lub stety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...