Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

No i du.p.a, nadal nie grzeję i mam temp. ok 22oC ale żona zaczyna juz narzekac że jej zimno (a ja chciałem do 20oC zgodnie z normą zejść :lol: ) więc chyba od jutro uruchomię sam ogrzewanie bo chyba nie mam wyjścia :(.

I jak tu prowadzić testy :(.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ściany 15 cm

Posadzka 10 cm

Dach w projekcie 30 ale chcemy dać więcej (jeszcze jesteśmy przed ociepleniem)

jeśli ściany 15 to po co więcej niż 30 w dachu ?? nie można by kompleksowo ściany tez pogrubić ??

 

Pewnie gdybym miała tą wiedzę na temat domów energooszczędnych jaka mam teraz (głównie dzięki Wam :) ) to na ścianach byłoby więcej niż 15. Teraz to już po tak zwanych ptokach... ściany już ocieplono.

W tej sytuacji odpuścić sobie więcej niż 30 w dachu? Dom jest duży i dach jest spory ale prosty, 2 spadowy, 30* nachylenia. Nad jętkami idą na poddaszu kanały wentylacji mechanicznej (wloty powietrza z sufitu) dlatego też myśleliśmy aby dach docieplić trochę lepiej.

 

A tak poza tym to szacunek za wiedzę jaką posiadacie i te wszystkie wyliczenia jakie wykonujecie. Mnie przerósł OZC...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściany 15 cm

Posadzka 10 cm

Dach w projekcie 30 ale chcemy dać więcej (jeszcze jesteśmy przed ociepleniem)

jeśli ściany 15 to po co więcej niż 30 w dachu ?? nie można by kompleksowo ściany tez pogrubić ??

 

Pewnie gdybym miała tą wiedzę na temat domów energooszczędnych jaka mam teraz (głównie dzięki Wam :) ) to na ścianach byłoby więcej niż 15. Teraz to już po tak zwanych ptokach... ściany już ocieplono.

W tej sytuacji odpuścić sobie więcej niż 30 w dachu? Dom jest duży i dach jest spory ale prosty, 2 spadowy, 30* nachylenia. Nad jętkami idą na poddaszu kanały wentylacji mechanicznej (wloty powietrza z sufitu) dlatego też myśleliśmy aby dach docieplić trochę lepiej.

 

A tak poza tym to szacunek za wiedzę jaką posiadacie i te wszystkie wyliczenia jakie wykonujecie. Mnie przerósł OZC...

 

 

W takim układzie więcej niż 30-35 cm wełny nie ma sensu dawać, zostaw jak jest.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczegolnie ze 30 cm ocieplenia w dachu jest juz wartoscia satysfakcjonujaca dla domow tzw. cieplych :)

Psywnego to Ty nie wybudujesz i jak widze zdajesz sobie z tego sprawe ale tak 'obiektywistycznie" patrzac to ocieplenie Twojego domku mozna by podciagnac pod absolutne minimum :wink: ponizej ktorego nie powinno sie dzisiaj schodzic.

BTW. Ocieplenie dachu dziala i latem -nie nagrzewa sie zbytnio poddasze jesli jest uzytkowe i da sie tam wytrzymac w upalne dni.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i du.p.a, nadal nie grzeję i mam temp. ok 22oC ale żona zaczyna juz narzekac że jej zimno (a ja chciałem do 20oC zgodnie z normą zejść :lol: ) więc chyba od jutro uruchomię sam ogrzewanie bo chyba nie mam wyjścia :(.

I jak tu prowadzić testy :(.

 

pzdr

Bo widzisz temp. to nie wszystko. U mnie w domu nie ma full-wypas ocieplenie i reku wiec podobne zjawisko przechodzilem tydzien temu. Do pewnego czasu dom trzymał ciepło az tu nagle zaczeło byc zimno i to wbrew temu co pokazywał termometr. W domu 21 stopni a tu zimno i trzeba grzac.

Jak to, dlaczego ? - przeciez juz nie raz byla podobna temp i grzanie bie bylo konieczne. Problem chyba jest w wilgotnosci - gdy jest wysoka to inne odczucie temperatury. Teraz troche grzeje, temp dalej taka sama czyli 21 stopni a odczucie ciepła znacznie korzystniejsze. Dlaczego? - pewnie dlatego, ze wilgotnosc spadła o ponad 10% do 60%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i du.p.a, nadal nie grzeję i mam temp. ok 22oC ale żona zaczyna juz narzekac że jej zimno (a ja chciałem do 20oC zgodnie z normą zejść :lol: ) więc chyba od jutro uruchomię sam ogrzewanie bo chyba nie mam wyjścia :(.

I jak tu prowadzić testy :(.

 

pzdr

Bo widzisz temp. to nie wszystko. U mnie w domu nie ma full-wypas ocieplenie i reku wiec podobne zjawisko przechodzilem tydzien temu. Do pewnego czasu dom trzymał ciepło az tu nagle zaczeło byc zimno i to wbrew temu co pokazywał termometr. W domu 21 stopni a tu zimno i trzeba grzac.

Jak to, dlaczego ? - przeciez juz nie raz byla podobna temp i grzanie bie bylo konieczne. Problem chyba jest w wilgotnosci - gdy jest wysoka to inne odczucie temperatury. Teraz troche grzeje, temp dalej taka sama czyli 21 stopni a odczucie ciepła znacznie korzystniejsze. Dlaczego? - pewnie dlatego, ze wilgotnosc spadła o ponad 10% do 60%.

 

 

Na pewno tak jest tyko że u mnie wilgotność non stop taka sama ok 65% a poza tym im wyższa wilgotność tym wydaje się ze jest cieplej, duszniej ...,.

Im większa, tym odczuwane subiektywnie gorąco zachodzi przy niższych temperaturach. Jeżeli jest duża wilgotnosć proces parowania, a więc chłodzenia, zostaje zakłócony - oddawanie ciepła zostaje utrudnione, temperatura ciała wzrasta.

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po ociepleniu poddasza wełna grubości 30cm mam za zimno na poddaszu w lecie, a na strychu panuje ukrop. Zastanawiam się czy nie zrobić w każdym pomieszczeniu na poddaszu kratki wentylacyjnej którą to bym ze strychu wtłaczał ciepłe powietrze. Ostatnio zacząłem ocieplać dom styropianem 20cm i nie wiem czy w ogóle w lecie tam nie będę miał lodowni. Skoro teraz mimo tego że dom był z wierzchu nie ocieplony to wcale się nie nagrzewał i panowała w nim temp. 19-22*C i żeby podnieść w nim temp. musiałem cały czas mieć pootwierane okna żeby wlatywało do niego ciepłe powietrze.

Jak to jest u was? Jakie panowały u was w domu w lecie temp. Czy jak w tym domu zamieszkam to temp. się podniesie? Przecież w lecie nie będę palił w piecu żeby mieć w domu ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po ociepleniu poddasza wełna grubości 30cm mam za zimno na poddaszu w lecie, a na strychu panuje ukrop. Zastanawiam się czy nie zrobić w każdym pomieszczeniu na poddaszu kratki wentylacyjnej którą to bym ze strychu wtłaczał ciepłe powietrze. Ostatnio zacząłem ocieplać dom styropianem 20cm i nie wiem czy w ogóle w lecie tam nie będę miał lodowni. Skoro teraz mimo tego że dom był z wierzchu nie ocieplony to wcale się nie nagrzewał i panowała w nim temp. 19-22*C i żeby podnieść w nim temp. musiałem cały czas mieć pootwierane okna żeby wlatywało do niego ciepłe powietrze.

Jak to jest u was? Jakie panowały u was w domu w lecie temp. Czy jak w tym domu zamieszkam to temp. się podniesie? Przecież w lecie nie będę palił w piecu żeby mieć w domu ciepło.

Jaką masz wentylacje w domu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grawitacyjną a raczej jej brak bo na razie kanały są pozatykane.
Mogę Ci więc powiedzieć, że to nie bardzo dobrej izolacji, ale wentylacji, a raczej je brakowi zawdzięczasz chłód w pomieszczeniach.

Pokoje na poddaszu nie są po prostu prawidłowo wentylowane. Gdy na dworze jest cieplej niż w domu, to właśnie wentylacja powinna zapewnić Ci odpowiednią temperaturę powietrza. Intensywność wentylacji grawitacyjnej maleje wraz ze zmniejszaniem się różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz. Nic dziwnego, że ciepłe powietrze z zewnątrz nie dociera do pomieszczeń w ciągu dnia. W nocy natomiast chłodne powietrze intensywnej wentyluje pomieszczenia wychładzając je (oczywiście zakładając, że są wykonane nawiewniki lub co najmniej rozszczelnione okna).

Przy wentylacji mechanicznej temperatury w ciągu całego dnia się uśredniają. Dodając do tego zyski energetyczne w domu, uczucie chłodu po wyłączeniu ogrzewania jest minimalne. Jeżeli dodatkowo jest odzysk ciepła z wentylacji, takie zjawisko praktycznie nie występuje.

 

Cóż więc Ci pozostaje ? Albo w dzień otwierać okna, a na noc je przymykać, albo zmienić rodzaj wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jest z tym subiektywnym odczuwaniem temperatury - jak włączyłem ogrzewanie podłogowe wszędzie, to, mimo, że niby podłoga wcale nie ciepła i temperatura tylko 16,8 st. to subiektywnie jakoś tak się zrobiło... ciepło?
To jeszcze jedne czynnik, oprócz autosugestii - promieniowanie cieplne. Podłogówka większość ciepła przekazuje tą drogą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jest z tym subiektywnym odczuwaniem temperatury - jak włączyłem ogrzewanie podłogowe wszędzie, to, mimo, że niby podłoga wcale nie ciepła i temperatura tylko 16,8 st. to subiektywnie jakoś tak się zrobiło... ciepło?
To jeszcze jedne czynnik, oprócz autosugestii - promieniowanie cieplne. Podłogówka większość ciepła przekazuje tą drogą.

 

Ano właśnie.

 

Ale ja z czym innym - nie wiecie gdzie można kupić listwę startową 20cm? Nigdzie nie ma. Ew. jak poradzić sobie z tym fantem - sciąć ten "dziubek" z 15-tki? Bo jakos nie widzę wbijania płyt na to...

 

Co ew. można uzyć zamiast?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja z czym innym - nie wiecie gdzie można kupić listwę startową 20cm? Nigdzie nie ma. Ew. jak poradzić sobie z tym fantem - sciąć ten "dziubek" z 15-tki? Bo jakos nie widzę wbijania płyt na to...

 

Co ew. można uzyć zamiast?

No można np. nie robić mostka liniowego po obwodzie budynku i podarować sobie listwę startową. Kapinos spokojnie da się zrobić profilem narożnym czy wręcz samym klejem (już na etapie zbrojenia: czyli siatka + klej). Od razu dodam, że teoretyzuję ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o kapinos to sa gotowe PCV listwy juz z kapinosem i siatka do obsadzenia -zatopienia razem z siatka na elewacji.

 

Ja nie dawalem listwy startowej, ale mam fundamenty ocieplone 20cm styropianu wiec bylo na czym sie oprzec.

 

@Depi

Nie ocieplales fundamentow?

 

BTW: Jesli ktos by chcial to moge opchnac mu troszke owych listew z kapinosem, zostalo mi sporo -za duzo zamowilem bo nie odjalem tarasow, wejscia czy bramy garazowej od obwodu domu i zamowilem na calosc. Maja po 2,5mb i jest ich sporo, cos ok. 15szt-ale nie wiem dokladnie ile. Kupowalem w Zielonce po 18zl za szt. 2,5mb

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja z czym innym - nie wiecie gdzie można kupić listwę startową 20cm? Nigdzie nie ma. Ew. jak poradzić sobie z tym fantem - sciąć ten "dziubek" z 15-tki? Bo jakos nie widzę wbijania płyt na to...

 

Co ew. można uzyć zamiast?

No można np. nie robić mostka liniowego po obwodzie budynku i podarować sobie listwę startową. Kapinos spokojnie da się zrobić profilem narożnym czy wręcz samym klejem (już na etapie zbrojenia: czyli siatka + klej). Od razu dodam, że teoretyzuję ;-)

http://www.e-millennium.pl/images/img_bg/cokolowa_12.jpg

Kapinos bym zostawił. Poziomą część przeciąłbym na pół i co np. 50cm połączył obie części przynitowaną blachą.

Całość i tak stawiasz na ociepleniu fundamentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...