Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dziwne jest to, że niby wątek dla zorientowanych, a tyle osób broni straconej tezy. Oczywistą oczywistością jest to, że im mniej energii zużywa dom, tym mnie opłaca się inwestować w drogie, ale oszczędne źródła energii.

 

PC jest dobre w wielkim starym dworze (mam taki na tapecie teraz), którego nie można ocieplić (warunki konserwatorskie). 1000m2 powierzchni i ściany o U w okolicach 1. No to wtedy tak. Ale w małym pasywniaku??? PC?

 

Dzizas... No i te ceny macie jakieś z deka optymistyczne. Odwierty w cenie przyłącza gazowego??? Buhahahaha!!! :lol:

 

Ja robiłem podchody pod PC ale darowałem sobie. Poniżej 50tys. nie chciało zejść (chciałem kolektory pionowe jako pewniejsze). Koszt gazu u mnie to:

 

-piec kondensac. z zasobnikiem przyłaczami, sterownikami, sensorami itp - 7 tys

- kominy (w tym tez kominkowy ale niech będzie) 3 tys.

- instalacja (jeszcze nie wiem, ale) 3 tys.

- opłata podłączeniowa - 1,65 tys.

 

RAZEM: ok. 15 tys.

 

To jest tzw. case study, przypadek autentyczny. Ktoś chce policzyć NPV? Stopę zwrotu? Nawet dla mojego paliwożernego (75kwh/m2*a) domu?

 

Jak jest gaz, to PC nie ma sensu. Jak nie ma - można się zostanowić, ale dla energooszczędnych a szczególnie pasywnych zwykły prąd to chyba lepszy pomysł.

 

No ewentualnie PC powietrze-woda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to nasuwa sie jedna wazna uwaga, nie kupujcie komputera bo w momencie zakupu jest juz przestarzaly a za jakis czas przestanie obslugiwac nowszy soft!!!

Przeciez nie o to chodzi w tym wszystkim.

Po co rozwazac gaz czy PC jesli mozna weglowy (inne eko-opaly) pieczastosowac i wyjdzie najtaniej - po co przeplacac?

Pelety czy grosze poki co wychodzi najtaniej a ze kiedys skonczy sie wegiel

Sorki, ale zaczyna byc irytujace ciagle odniesienie do czasu zwrotu danego urzadzenia. Jesli kogos nie stac na dobry piec gazowy i wogole na przylacze to kupuje piec na wegiel i tyle.

Jak mozecie rozpatrywac PC skoro nie wiecie jakie kto ma warunki etc.... :evil:

Ta pompa ciepla w moim przypadku wyszla tyle samo nieomalze co podlaczenie gazu do mojego domu - za podlaczeie instalacji (rur) gazowych chcieli najpierw 23 000 a pozniej juz 18 000 i dodatkowo koszty przylaczenia do sieci podobno ok. 3 000. Ja wiec mozecie ciagle udowadniac ze PC sie nie oplaca itp.?

Koszt przylacza z instalacja w drodze 21 000 + koszt dobrego pieca 8 000 gazowego = 29 000 zl - takie mniej wiecej wychodzily mi koszty gazowego przylacza z dobrym piecem gazowym.

PC z kolektorami i podlaczeniem tego wszytskiego (kompletna instalacja PC z dolnym zrodlem) wyniosla mni ok. 43 000 zl

Roznica wynosi ok. 14 000 zl a nie policzylem braku komina spalinowego i wentylacyjnego w pom. gospodarczym

Dla mnie oplacalna jest instalacja PC z kolektorami pionowymi (mam mala dzialke)

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzizas... No i te ceny macie jakieś z deka optymistyczne. Odwierty w cenie przyłącza gazowego??? Buhahahaha!!! :lol:

 

Ja podalem rzeczywiste koszty. Dystrybutor gazu (mam to na pismie) lacznie z oplata przylaczeniowa dal mi cene za wykonanie przylacza ok 7tys zl.

A gaz jak pisalem mam blisko - po drugiej stronie ulicy.

 

Oczywiscie jak ktos potrzbuje tego odwiertu 2-3x wiecej to koszt przylacza gazu moze byc bardziej atrakcyjny (zalezy jak daleko ten gaz).

 

Koszt odwiertu to ok 80zl/mb - domek maly, energooszczedny wiec niecale 100m wystarczy. Pisze jak jest a nie wymyslam ceny.

Ja akurat bylem w 100% zdecydowany na gaz - do czasu kiedy zobaczylem ile bede musial zaplacic za fakt jego podlaczenia.

 

Jak jest gaz, to PC nie ma sensu. Jak nie ma - można się zostanowić, ale dla energooszczędnych a szczególnie pasywnych zwykły prąd to chyba lepszy pomysł.

 

No ewentualnie PC powietrze-woda...

 

I w tym rzecz - dalem sobie spokoj z gazem i bede instalowal piec elektryczny.

Po 2-3 latach zobacze czy warto dokladac solary do CWU (prawdopodobnie warto) albo moze beda jakies dotacje i wowczas PC.

 

Poza tym mam kominek w PW w ktorym zamierzam palic ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne jest to, że niby wątek dla zorientowanych, a tyle osób broni straconej tezy. Oczywistą oczywistością jest to, że im mniej energii zużywa dom, tym mnie opłaca się inwestować w drogie, ale oszczędne źródła energii.
Myślę, że tego nie trzeba udowadniać, ale niestety to co prawdą kilka lat temu, dzisiaj nia już nie musi być. Zmieniają się proporcje pomiędzy cenami energii, urządzeń, materiałów i robót budowlanych. Stąd jeszcze kilka lat temu udowadniano, że optymalna grubość izolacji w ścianie to 10cm styropianu, dzisiaj śmiało sięgamy nawet po 30cm.

Dlatego warto tego typu porównania uaktualniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego każdfy przypadek należy rozpatrywac indywidualnie.

Jak widać ceny inwestycji gazowej są mocno rozbieżne jak i PC też.

Choć jak ja zaczynałem i roważałem PC to min. żądali 45 tys co mnie bawiło jak cholera.

Nie wiem jak teraz ale jeśli przy domach enerooszczędnych można wydać 3 tys za inwestycję i potem dzięki małemu zapotrzebowaniu nie dużo płacić za eksploatację to po co wydawać 20-50 tys za inwestrycję i płacić trochę mniej za eksploatację (trochę bo przy energooszczędnych nie będą to duże różnice)?

 

Ale przy domu normowym, gdzie zapotrzebowanie nie jest małe trzeba juz patrzeć na koszt 1 kWh i stąd PC może stać się naprawdę konkurencyjna ale jej cena też musi być rozsądna.

 

HenoK, napisz dlaczego w kobrze brałeś przy mostku fundamentowym wysokość ściany pionowej- 1 m?

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK, napisz dlaczego w kobrze brałeś przy mostku fundamentowym wysokość ściany pionowej- 1 m?
Bo taki jest mniej więcej wpływ tego mostka na straty w ścianie. Jeżeli spojrzysz na strumień ciepła w ścianie, to na dole masz zagęszczenie linii i biegną one pod kątem, wyżej są one w tym samym rozstawie i prostopadłe od lica ściany.

Jeżeli chciałbyś uwzględnić cała ścianę, to musiałbyś też uwzględnić wpływ mostka na styku ze stropem.

 

Inna sprawa z gruntem. Tu gdybyś uwzględnił tylko 1m od ściany, to wychodzą bzdury. Trzeba praktycznie uwzględnić połowę szerokości budynku, dopiero wtedy rozkład temperatur pod budynkiem jest zbliżony do rzeczywistego.

 

Wniosek z tych analiz jest jasny. Warto dawać sporą izolację pod budynkiem, ale warto też zainwestować w ochronę cieplną samego gruntu pod budynkiem (izolacja pionowa ściany fundamentowej lub (zwłaszcza przy płycie fundamentowej) pozioma lub skośna izolacja wokół budynku - powoduje to znacznie mniejsze straty do gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wybrałem węgiel, wydałem 10 tyś za całą instalacje CO i CWU !!!

Od rurek do podłogówki,przez bufor i kocioł aż do automatyki !

Taniej się już nie da ,,,

 

Ale kolorowo nie jest, wynoszenie popiołu,składowanie węgla i inne niewygody trzeba znosić codziennie. Mnie to nie przeszkadza ale wielu się na to nie zdecyduje.

Jak by mnie było stać to bym wydał 10 tyś więcej i miał w d... fuchę palacza :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiec mozecie ciagle udowadniac ze PC sie nie oplaca itp.?

 

Jak więc możecie udowadniać, że gaz się nie opłaca itp? Jak u mnie wyszedł 35 tys taniej?

 

Może jednak możemy?

 

Taniej od czego, od mojej pompy ciepla?

To gratuluje Ci, ale ciekawe czy tak samo ochoczo odradzal bys PC gdyby chcieli od Ciebie tyle samo za podlaczenie gazu co chcieli zebym ja zaplacil.

 

Kazdy przypadek nalezy rozpatrywac indywidualnie a nie hurtem, ze sie nie oplaca albo oplaca -nie ma uniwersalnosci w tym przypadku.

 

Ja nie mowie ze PC zawsze sie oplaca a gaz nie, ja napisalem ze w moim przypadku gaz sie nie oplacal.

 

Jesli chodzi o piece opalowe to z ponizszych wzgledow nie bralem ich wogole pod uwage. Staralem sie unikanac niepotrzebnych dodatkowych prac w domu :)

Czlowiek wygodny musi - jak widac, beknac finansowo za wygode.

 

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by mnie było stać to bym wydał 10 tyś więcej i miał w d... fuchę palacza :-?

 

Nie jestem w stanie określić chwilowego praktycznego zapotrzebowania na ciepło bo cwu tez jest z bufora, jeśli bym jednak pominął ciepłą wodę ( bo niewiele z niej korzystamy póki co :-? ) to wychodzi 1,458 KW !

Obliczeniowa to w granicach 2,3 KW dla -20 na zewnątrz.

Zawsze możesz wykorzystać II taryfę :

2,3*24=55,2kWh x 0,3zł/kWh = 16,56zł/dobę przy największych mrozach.

16,56*30 = ok. 500zł miesięcznie.

Za cały sezon grzewczy wyjdzie pewnie ok. 1500zł (na grzanie).

Jak chcesz mniej to daj pompę ciepła np. http://www.allegro.pl/item728084597_pompa_ciepla_dc_inverter_powietrze_woda_5_5kw.html .

COP średnie w sezonie grzewczym z pewnością będzie powyżej 2,5, co da koszt ogrzewania 600zł + ciepła woda 450-500zł.

PCi podłączasz do bufora i zapominasz o etacie palacza, jako szczytowe źródło przydałaby się grzałka elektryczna, albo zostawiasz po prostu kocioł (pewnie trzeba by go było rozpalić z 5 razy w ciągu roku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

śledzę z zaciekawieniem rozległy wątek i zastanawiam się nad ekonomiką i skutecznością takiego rozwiazania.

Startuję z budową domu, ma to być dom "ciepły" nie jestem jeszcze na tyle obeznany aby powiedzieć czy 3 czy 5 litrowy ale na pewno "ponad normę".

Dom chcę wykończyć deską szalunkowa np typu http://www.dlh-poland.com/Galeria/Aranzacje/Elewacje+drewniane.aspx.

Zastanawiam się nad wyborem rodzaju ściany czy postawić ją jako:

- jedna warstawa konstrukcyjna np silka 24 cm + wełna/ styropian 20-30 cm+ deska

czy

- ściana trójwarstwowa: silka+styro+silka i na to szalunek z deską (ewentualnei jeszcze jedną warstwę wełny?

 

jak wypada porównanie izolacyjności cieplnej takich ścian, jak ich koszty?

co lepiej wykożystać zwykły styro czy wełnę, czy jakiś styro o podwyższonej izolacyjności?

 

z góry dziękuję za poradę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mowie ze PC zawsze sie oplaca a gaz nie, ja napisalem ze w moim przypadku gaz sie nie oplacal.

 

I myślę, że to jest jedyna konkluzja tej dyskusji. Z zaznaczeniem, że im oszczędniejszy dom, tym mniej opłaca się inwestować w tanie źródło ciepła.

 

Dziwi mnie tylko, że Wasi dostawcy gazu nie zwracają kosztów przyłącza - jakby nie to, to mój gaz także byłby nieopłacalny (koszt gazownia wyceniła na 22 tys., choć to oczywisty absurd).

 

akarolak Trójwarstwowa będzie na pewno droższa. Izolacyjność zależy od użytej izolacji - ściana osłonowa niewiele tu wnosi (choć wydaję mi się że więcej, niżby wynikało z samego obliczenia U).

 

Zastanów się jednak nad grubością takiego rozwiązania:

 

- ściana nośna - 18 cm (silka)

- ocieplenie - 20cm (o 30 tu już nawet nie wspomnę)

- pustka powietrzna (jeśli styro to ponoć niepotrzebna)

- ściana osłonowa - 12 cm

- pustka wentylacyjna pod szalówką - min 1cm

- szalówka - 2cm

RAZEM - 53 cm (albo jeszcze kilka więcej przy wełnie)

 

Dla mnie nie ma to sensu - ściana osłonowa jeszcze raz osłonięta? Po co?

 

Ja będę miał częśc domu oblicowaną drewnem (chyba, że wcześniej zbankrutuję na co się zanosi). Ściana 2W - gazobeton i na to 2 warstwy wełny w stelażu prostopadle do siebie i na koniec dechy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby zwracali (a przynajmniej cos wspomnieli o tym) to moze zastanawialbym sie nad rozwiazaniem co.

Niestety olali nas i nasze prosby o zmniejszenie naszego wkladu w inwestycje rurociagu. U nas jak to napisales, to w Warszawie na Wawrze.

Zreszta nie lepiej jest z pradem, do tej pory nie moge sie doprosic podlaczenia a minal okres umowy- 18-stu m-cy i kicha.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akarolakMateriał konstrukcyjny weź tani. :) Ja tylko odradzam wszelkie odmiany pustaków ceramicznych - przerąbana potem jest w nich robota. Beton komórkowy - cud miód i malina :) Jak nie będziesz sam się dlubal to możesz to olać i robić z U220 zwykłego.

 

piwopijca Witam w klubie! :evil:

 

Prąd sukin...yny podłączyli po dwóch (DWÓCH!!!) latach, mimo, że kabel NN z którego jesteśmy zasileni BIEGNIE PO MOJEJ DZIAŁCE! Jedyne co było do roboty to wcinka 4,5 m! Zrobili to dopiero wtedy, kiedy moja Żona zagroziła, że im na łby spuści telewizję :) (też miałem 18 miesięcy oczywiście)

 

Gaz kończę załatwiać - też droga przez mękę. Akurat tu mam fachową pomoc i może to jakoś zaważyło, ale i tak trwa to już ponad 2 (słownie DWA) lata. Żeby zwrócili musiałem namówić właścicieli sąsiednich działek, żeby się też podłączyli, bo wcześniej dostałem odmowę z powodu "braku warunków ekonomicznych".

 

NIe odwoływałeś się do Prezesa URE?

 

I to jest Warszawa k.. mać. Niby Stolica! Ch... ! :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialem z sasiadami i nawet bylo kilku chetnych ale pociagniecie rury kilkaset metrow to zabyt duzy koszt dla grupy 5 gospodarstw - tez napisali ze ekonomicznie kiepskie dla nich, nawet mialem pisemko jakiegos "obroncy praw konsumenta" -zaocznie zalatwiaja, i ich zdaniem gazownia nie moze odmowic, ale walneli taka cene ze...

Mam znajomego troszke wyzej niz zalatwianie ale poza jego zasiegiem sa te sprawy i proponowal mi jednak PC zamiast gazu. Powiedizlam ze w niedalekiej przyszlosci gaz moze sporo zdrozec -takie sa dalekosiezne plany gazowni, pewnie od ruskich jakies informacje nieoficjalne maja :wink:

Jesli chodzi o prad to mam juz skrzynke przed ogrodzeniem, jest juz nadany ichni numerek i ..., no wlasnie i podobno lada moment moze byc prund :lol: :lol:

Tak gdzies od dwoch miesiecy...

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja odbiegnę od tematu- właśnie "wymieniłem" filtry bo sie zapalila diodka na reku :)- wyciągnąłem je i odkurzyłem i jak nowe :lol: włozyłem, wyzr\erowałem czas i gra :). Nawiew czyściuteńki ale 90% szło z GWC ale wywiew z domu cały filtr był zakurzony.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...