Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Doradźcie jak mam docieplić wieniec w budynku parterowym. Na wieńcu spierają się wiązary dachowe.

Zewnętrzna ściana wieńca docieplona styropianem a wewnętrzna wełną.

Czy na wieniec (od góry) przykleić styropian, czy dać wełnę. Problem może tu być z belkami drewnianymi gdybym je obłożył styropianem. Mam się czego obawiać? Pytam, bo majster stawia na styropian a ja jestem za wełną.

pozdrawiam

kszew

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Doradźcie jak mam docieplić wieniec w budynku parterowym. Na wieńcu spierają się wiązary dachowe.

Zewnętrzna ściana wieńca docieplona styropianem a wewnętrzna wełną.

Czy na wieniec (od góry) przykleić styropian, czy dać wełnę. Problem może tu być z belkami drewnianymi gdybym je obłożył styropianem. Mam się czego obawiać? Pytam, bo majster stawia na styropian a ja jestem za wełną.

Bezpieczniej będzie wełną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC z kolektorami i podlaczeniem tego wszytskiego (kompletna instalacja PC z dolnym zrodlem) wyniosla mnie ok. 43 000 zl

zdradź szczegóły, wydaje mi się domki mamy podobne co do powierzchni, więc ja tez mógł bym skorzystać na tej promocji

 

mnie nikt nie zaproponował PC taniej niż 75 tyś na gotowo, ale za 43 tyś to bym się zastanowił

 

* DZ, kolektor pionowy na 100mb lacznej glebokosci - odwierty ok. 85 zl/mb = 8 500 zl (akurat cena z Lomianek, ale powinienes znalezc cos w okolicy)

* podlaczenie kolektorow do rozdzielacza w domu i napelnienie glikolem (mialem napelniony tylko woda w celu sprawdzenia szczelnosci a cena powyzsza jest juz z glikolem) - ok. 5 500 zl z materialami i VAT

* PC Vaillant geoTherm VWS plus 62/2, 5,9 kW, pompa z montazem i potrzebnym osprzetem -kompletna - 32 000 zl z VAT

 

Razem wychodzi: 8 500 + 5 500 + 32 000 = 46 000 zl - musisz odjac sobie koszt glikolu jesli bedzie w cenie odwiertu lub zmniejszyc koszt DZ jesli zrobisz poziomy :)

Teraz policzylem dokladneij i wyszlo ok. 46 000 zl a wczesniej podalem 43 000 -niewielka roznica jak na cala inwestycje bo Ekoemiter robil mi tez podlogowke w calym domu -ok. 175m2 podlog.

Pompy byly troche tansze, ale niestety Vaillant podniosl ceny ostatnio i wychodzi troszke drozej (ok. 1 500 zl na pompie)

Jedna informacja, w Vaillancie zdaje sie ze do konca roku mozna za free'ko przedluzyc gwarancje na PC do 5 lat i obsluge przez internet do 4lat :)

Trzeba zarejestrowac sie z kuponu w gazecie Ładny Dom i po zakupie zglosic serwisantowi odbierajacemu urzadzenie. Akcja nazywa sie "mądry buduje dwa razy lepiej"

 

BTW: Cena jaka podales to chyba z kompletna podlogowka w calym domu?

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja odbiegnę od tematu- właśnie "wymieniłem" filtry bo sie zapalila diodka na reku :)- wyciągnąłem je i odkurzyłem i jak nowe :lol: włozyłem, wyzr\erowałem czas i gra :). Nawiew czyściuteńki ale 90% szło z GWC ale wywiew z domu cały filtr był zakurzony.

 

pzdr

 

Co jaki czas musisz wyczyścić filtr i w jakiej okolicy mieszkasz?droga gruntowa, kopalnia,huta,pola itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja odbiegnę od tematu- właśnie "wymieniłem" filtry bo sie zapalila diodka na reku :)- wyciągnąłem je i odkurzyłem i jak nowe :lol: włozyłem, wyzr\erowałem czas i gra :). Nawiew czyściuteńki ale 90% szło z GWC ale wywiew z domu cały filtr był zakurzony.

 

pzdr

 

Co jaki czas musisz wyczyścić filtr i w jakiej okolicy mieszkasz?droga gruntowa, kopalnia,huta,pola itd

 

Miałem nastawiony fabrycznie czas do wymiany nie pamiętam chyba ok 4000 h a miekszkam przy lesie koło piekarni gdzie pali się czym wlezie ;).

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piwopijca - to na prawdę rozsądna oferta na instalacę PC - rozumiem że z EKOMITER? mnie podobnie jak mpoplaw żadnej oferty na PC ponizej 75 nie udało się znależć.

 

Mam też pytanie odnośnie porównania/oceny ofert na reku- mam 2 oferty:

1- z centrala centrala (Mistral600GEO) 26 000

2- z centrala BERLÜF SELEN500) 24 000

3 - z centralą Aeris CA 550 ERV EASE 38000

do tego GWC płytowy za 15 000

ceny w szczególności GWC wydają mi się zawyżone? ponadto skąd różnica ponad 10 t. na centrali Aeris i Mistral- czy to sa faktycznie urządzenia innego standardu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

k'woli formalności,

PC - oznacza komputer, taki w dużej obudowie :D

przyjęło się, żę pompę ciepła w skrócie oznaczamy "PCi".

No tych znaczeń PC jest parę więcej (tam akurat nie ma nawet pompy ciepła) ;-) Mnie tam skrót PC na oznaczenie pompy ciepła pasuje. Żeby nie było, to PCi tez nie jest unikatowy.

 

PS. Sorry za off-topic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zaczynałem przygodę z budową domu, to pisałem przykładowo, że mój dom potrzebuje xxxx kW energii na zaspokojenie potrzeb co+cwu i każdy bardziej doświadczony wiedział o co chodzi (dopóki ktoś zwrócił mi uwagę ), chociaż powinno być kWh.

 

Bardziej doświadczeni i zawodowo zajmujący się pompami używają jednak skrótu PCi, tylko brać nam z nich przykład, choć wszyscy tu wiemy o co chodzi jak ktoś pisze "PC".

 

Każdy też może pisać jak chce, chociaż czytając niektóre wypowiedzi mam wrażenie, że pani w szkole nie robiła im kartkówek z ortografii.

Broń Cię Panie, do nikogo nie piję ... Zwyczajnie lepiej się czyta wypowiedzi bez błędów.

Ot starzeję się za młodu chyba :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się dom DCP160

http://www.lipinscy.pl/project.xml?id=61650&offset=182&backcmd=Collection

Ze względu na kosmiczną cenę projektu domu pasywnego lipińskich zamierzam sam doprowadzić go do standardu pasywnego.

Jeżeli różnica w cenie domu Pasywnego 1 Lipińskich : http://www.lipinscy.pl/passive_project.xml?id=61161 (3900zł) i domu DCP160 : http://www.lipinscy.pl/project.xml?id=61650&offset=182&backcmd=Collection (2400zł), jest dla ciebie kosmiczna, to życzę Ci powodzenia w doprowadzeniu domu DCP160 do standardu pasywnego.

To wbrew pozorom nie jest tylko sprawa pogrubienia izolacji i paru drobnych zabiegów. To przemyślana od początku do końca technologia. Moim zdaniem warta te 1500zł różnicy w cenie projektu.

 

Chociaż jeżeli zamierzasz w tym projekcie sporo zmienić, lub nie pasuje on do Twojej działki, to warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.

 

Widziałem te projekty i różnią się naprawdę detalami i opisem super-hiper marketingowych cudeniek. Jak ktoś wie jak to spokojnie 160 doprowadzi do pasywniaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłogówkę zrobiłem sobie w domku sam, ta cena 75 tyś obejmowała PC o mocy 16KW + 3 odwierty żeby móc korzystać z taryfy G12W, mój domek potrzebuje 8KW przy mrozach -20, więc jeśli mam kupić coś małego to jak na tym uzyskać 75% zużycia prądu w nocy a 25% w dzień ??
Jeżeli przeanalizujesz przez ile dni w roku występuje ta temperatura -20st. C, to zobaczysz że przy pompie 8kW spokojnie osiągniesz 75% zużycia w II taryfie. Jeżeli chciałbyś dojść do 90%, to wybierz PCi np. 11kW. Przy pompie ciepła moc grzewcza istotnie wpływa na cenę. Fakt, że w takich domach jak Twój prawie nikt nie stosuje kotła gazowego o mocy mniejszej niż 18kW, nie oznacza, że PCi też musi mieć taką moc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby móc korzystać z taryfy G12W, mój domek potrzebuje 8KW przy mrozach -20, więc jeśli mam kupić coś małego to jak na tym uzyskać 75% zużycia prądu w nocy a 25% w dzień ??

 

Przy lekko nie dowymiarowanej PC spokojnie uzyskasz 85%w taniej taryfie ( teraz dokladnie nie pamietam ale caly prad wyszedł mi 77% w II i 23%w I taryfie w zeszłym sezonie),choć było kilka dni pracy PC w stosunku 55/45.

Co do ceny PC, cena piwopijcy jest zupełnie realna,nabyłem w podobnej cenie ale pow podłóg trochę mniejsza ( razem 160m kw)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piwopijca

"Teraz policzylem dokladneij i wyszlo ok. 46 000 zl a wczesniej podalem 43 000 -niewielka roznica jak na cala inwestycje bo Ekoemiter robil mi tez podlogowke w calym domu -ok. 175m2 podlog.

"

Ja Tobie mpoplaw nie chcę i nie będę dobierał PC( i tak,że tyle czasu jej poswiecileś :wink: )

Pisałeś ,że masz podobny domek do piwopijcy,a ja potwierdziłem,że jego cena realna jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeanalizowałem sprawę i twoje obliczenia mi się nie zgadzają

 

za 46 tyś mam PC 6KW która być może w listopadzie wystarczy, ale w grudniu, styczniu, w lutym gdy mój domek będzie potrzebować 192kWh/dobę to wtedy te brakujące 120kWh dobije sobie z grzałek, oraz z dziennej taryfy

 

ile wtedy wyjdzie średnia cena kWh ?? 0,15 czy może już 0,2 ??

 

albo kupuję coś konkretnego 11KW za 75 tyś, ile wyniesie rata kredytu od tej kwoty w porównaniu do GZ-50 ??

 

coś mi się wydaje że trzeba mieć naprawdę bardzo specyficzny domek żeby udowodnić racjonalność PC, i nawet jak bym dostał od kogoś za darmo PC 11KW to ekonomicznej dla mnie było by ją zaraz sprzedać i założyć gaz a za resztę pojechać na wycieczkę dookoła świata

Nie zamierzam Cię przekonywać, bo jak widzę jesteś przekonany do gazu ;).

Po pierwsze nie pisałem o PC 6kW, ale 8kW lub 11kW.

Po drugie coś jest nie tak w Twoich rachunkach. Jeżeli przy -20st. C potrzebujesz 8kW, Twój dom potrzebuje 200W/K. Dla Łodzi średnia temperatura w sezonie grzewczym wynosi 2,9st. C (okres od początku października do końca kwietnia).

Czyli licząc sezon grzewczy 200dni na ogrzewanie zużywasz (20-2,9)*0,2*24*200=16416kWh energii. Nawet przy powierzchni ogrzewanej 250m2 daje to wskaźnik 65,7kWh/m2 rocznie.

Jak to się ma do "buduję dom 3 litrowy" ?

Poza tym dla Łodzi, wg danych meteorologicznych, występuje w ciągu roku 56h gdy temperatura spada poniżej -10st. C.

Dni, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 10st. C nie ma wcale, zaś takich z temperaturą średnią dobową poniżej -5 st. C jest 14.

50 dni ma śr. dobową temperaturę poniżej zera, zaś dni z temperaturą poniżej 10 st. C jest 213 (co odpowiada mniej więcej długości sezonu grzewczego).

 

Co to ma do doboru pompy ciepła ?

W najchłodniejszy dzień (śr. dobowa -9,8 st. c) pompa ciepła 8kW będzie pracowała (20+9,8)*0,2*24/8=17,9h.

Przez 14dni pompa ciepła będzie pracowała w ciągu doby powyżej 15h, itd.

 

Nawet PC 8kW zużyje w sezonie grzewczym 78% energii w II taryfie.

Przy PC 11kW w II taryfie zużycie energii rośnie do 95% (w sezonie grzewczym będzie pracowała przez ok. 110h).

 

No ale Ty i tak jesteś przekonany o wyższości gazu ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisalem ze podlog ogrzewanych (z instalacja podlogowki) mam ok. 175 m2 ale do ogrzania w domu mam ok. 214m2 podlog i blisko 500 m3 kubature.

Jako powierzchnie do ogrzania ale bez instalacji liczone jest np. czesc hall'i przez ktore pzechodza rurki a nie ma tam w 100% oddzielnie polozonej podlogowki, pom. gospodarcze itp.

 

Moj dom potrzebuje na projektowe obciazeni cieplne ok. 3kW a roczne zapotrzebowanie na cieplo ok. 3 600 kWh/rok.

W obliczeniach dodawalem wszystkie mozliwe mostki termiczne ktore w trakcie budowy zostaly juz usuniete -ale nie chcialo mi sie zmieniac juz obliczen, i tak mniejszej pompy ciepla glikol-woda nie znajde niz 5,9kW :)

Faktyczne zuzycie wyjdzie dopiero w "praniu" wiec ...

 

@mpoplaw

Napisales ze amy podobne domki a jak widac "troszke" sie roznia :lol: :wink:

Ja mam malenstwo przy Twojej "chalupie", uzytkowej bedzie pewnie ze 180m2 bo kurcze nie jest tak latwo precyzyjnie policzyc na poddaszu uzytkowa szczegolnie, ze dalem 30cm pianki PUR zamiast 38cm welny jak planowalem na poczatku i wszystko sie podnioslo na skosach.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem dokąd ucieka ciepło.

 

W holu mam podłogówkę, 54W/m2. Straty w dół załóżmy 5,88W/m2 (0,42W/m2*K * 14K). Temperatura powietrza w holu 20C. Termostat podłogówki ustawiony na 23C grzeje cały czas - to znaczy że podłoga prawie w ogóle nie osiąga tych założonych 23C.

 

Gryzie mnie to, jak to możliwe żeby beton tak szybko oddawał ciepło, że nie ma szansy nagrzać się do tej temperatury 23C.

 

No nie rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem dokąd ucieka ciepło.

 

W holu mam podłogówkę, 54W/m2. Straty w dół załóżmy 5,88W/m2 (0,42W/m2*K * 14K). Temperatura powietrza w holu 20C. Termostat podłogówki ustawiony na 23C grzeje cały czas - to znaczy że podłoga prawie w ogóle nie osiąga tych założonych 23C.

 

Gryzie mnie to, jak to możliwe żeby beton tak szybko oddawał ciepło, że nie ma szansy nagrzać się do tej temperatury 23C.

 

No nie rozumiem.

Niestety dają o sobie znać mostki cieplne do gruntu, np. rdzenie żelbetowe w ścianach), ściany wewnętrzne z Silki na płycie fundamentowej. Przez nie może ciepła uciekać więcej niż przez izolację pod posadzką. Dopóki nie wzrośnie temperatura gruntu pod budynkiem, a może to trwać jeszcze długo, taki stan będzie się utrzymywał.

Sporo ciepła może też uciekać kominem. Masz szczelny szyber w kominie i w kanale doprowadzającym ciepło do kominka ?

Jeżeli masz taką możliwość to przy pierwszych mrozach sprawdź budynek kamerą termowizyjną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...