Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A co do mojego reku to spraność powalająca , ...go mać- przy obecnie 3oC na zewnatrz nawiewa mi na 3 biegu gdizie sprawność powinna wynosić ok 85-90%

14oC toż to ku...r.w.a mać zaledwie 65% sprawności ... :evil: .

Tą sprawność to chyba mierzyli z działającym GWC i temp. na zewnątrz -20oC :roll:

Dobrze że chociaż na razie dom "działa" bo reku na razie uważam Ekoklimax`u- Ekozefir 400-EKE słabiutko się spisuje- dla niego na razie duże "0"!!.

 

pzdr

 

Wygląda na to, że w środku reku siedzi Heatex H0300/1.8/A ( lub C )

Z programu producenta do obliczeń mniej wiecej zgadzałoby się z tym co podajesz, oprócz wilgotności. Pewnie producent odnosi dane do pracy bez GWC (?)

W programie sprawność dla powietrza usuwanego wynosi ok. 55%, a dostarczanego ok. 75%. Średnia coś okolo 65%, dla warunków 21C w domu i 8C z GWC. Są małe różnice na temp. ( program ok. 17C, Ty podajesz 14C ), ale generalnie zgadzaloby się oprócz tej wilgotności, program podaje na dostarczanym ok. 37% ???

Może cały szas masz jeszcze wodę techniczną, albo duuużo parujecie :wink:

 

Te dane o sprawnosci 88-92% to nijak nie wychodzą w programie!

Najlepszy wynik teoretyczny ( mało realne parametry ) to ok. 80%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w domu cały czas mam 70-80% (w łazience) wilgotność.

pzdr

 

a w innych pomieszczeniach też

U mnie w pokojach wacha sie 40-60% wilgotności

a w łazience zarejestrowałem nawet 89% po kąpieli

 

w łazience mam 80 wzwyż a w pozostałych ok. 70%.

Kur.w.a mać dziś reku na biegu 1 nawiewał mi 12oC przez noc przy 0oC na zewnątrz i wilgotność ok 70%, rano spadła średnio do ok 64-70%

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w innych pomieszczeniach też

U mnie w pokojach wacha sie 40-60% wilgotności

a w łazience zarejestrowałem nawet 89% po kąpieli

 

w łazience mam 80 wzwyż a w pozostałych ok. 70%.

Kur.w.a mać dziś reku na biegu 1 nawiewał mi 12oC przez noc przy 0oC na zewnątrz i wilgotność ok 70%, rano spadła średnio do ok 64-70%Twoje doświadczenie potwierdza brak przydatności GWC żwirowego w okresach przejściowych.

Można by jeszcze spróbować wykorzystać osuszacz powietrzam o ile się go jeszcze nie pozbyłeś. Wilgoć z powietrza zamieni Ci na ciepełko :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie mam, taki wymiennik

http://www.heatex.com/fileadmin/user_upload/pdf/model_r.pdf

ale dziś w domu sprawdzę jeszcze doklądnie typ ale jest to romb.

 

 

w łazience mam 80 wzwyż a w pozostałych ok. 70%.

Kur.w.a mać dziś reku na biegu 1 nawiewał mi 12oC przez noc przy 0oC na zewnątrz i wilgotność ok 70%, rano spadła średnio do ok 64-70%

 

Twoje doświadczenie potwierdza brak przydatności GWC żwirowego w okresach przejściowych.

Można by jeszcze spróbować wykorzystać osuszacz powietrzam o ile się go jeszcze nie pozbyłeś. Wilgoć z powietrza zamieni Ci na ciepełko :).

 

 

Ale ciągnęło mi ze ściennej bo tak ustawiłęm i rano wlg. spadla do ok 64%.

Ale gdy ciągnie ze żwirowca to wilg. nie spada poniżej 70% prawie nigdzie.

 

Ale k.u.r.wa jak to możliwe aby reku mi nawiewał zaledwie 12oC ??!!!

Toż to zaledwie 60%. Wiem że pierwszy bieg to przepływ laminarny, nierówny bo za mały itp ale tylko 60%, wczorakj jak testowałem na 3-4 biegu to nawiewał mi ok14-15oC, co to ...wa mać ma być??!!

 

Uruchomiłem program heatexa i z wymiennikiem jaki opisal gościu01 wychodzi mi sprawność 95% nawiewanego i 62% usuwanego (i przy 50m3/h i przy 300m3/h).

Usuwane mnie nie interesuje ale nawiew 95%?? a ja miałem dziś w nocy 60-% przy 1 biegu a wczoraj 68% przy 3-4 biegu!!!

 

HenoK, z tym osuszaczem to jest rozwiązanie ale czy o to chodzi aby takie rzeczy stosować :roll: a poza tym jak ja włącze osuszacz 2 kW to nie będę musiał w ogóle grzać i pytanie czy jeszcze przez 1 h gdy będzie działał zdąży jakoś powietrze osuszyć i ile ciepłą z tego osuszenia dostanę?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Ponieważ to mój pierwszy post na tym forum; nie wiem czy we właściwym miejcu jeśli nie to z góry przepraszam.

Przymierzam się do budowy domu pasywnego w technologi szkieletowej; raczej we własnym zakresie dlatego rozglądam się po różnych technologiach i nowościach które mógłbym wykorzystać.

Zastanawiałem się nad możliwością wykorzystania perlitu jako materiału izolacyjnego w ścianach, podłogach i dachach? Czy ktoś ma jakieś doświadczenia lub przemyślenia w tym zakresie?

Znalazłem informację o takim wykorzystaniu na stronie:

http://www.europerl.com/europerl/produkte/bau-europerl/index.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK, z tym osuszaczem to jest rozwiązanie ale czy o to chodzi aby takie rzeczy stosować :roll: a poza tym jak ja włącze osuszacz 2 kW to nie będę musiał w ogóle grzać i pytanie czy jeszcze przez 1 h gdy będzie działał zdąży jakoś powietrze osuszyć i ile ciepłą z tego osuszenia dostanę?
Masz nietypowy dom, to być może nietypowe rozwiązania należy zastosować.

Co za różnica, czy te 2kW dasz do ogrzewania podłogowego, czy do osuszacza?

Skoro masz taką wilgotność jak piszesz, to osuszacz będzie miał z czego ciepło odzyskać. Pogodzisz ze sobą dwie funkcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwis24 kolektor kładłem prosto, jakieś 90 mb długości !

U mnie leży to w wodzie, w suchym piachu sprawność jest dużo mniejsza a regeneracja trwa dłużej, do tego typu gruntu nadają się inne rodzaje gruntowego wymiennika i czym możesz poczytać TUTAJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie było dziś -5, gwc się załączyło, reku na 0,5 wymiany czyli jakieś 125 m3/h, sprawdzam nawiew i mam 17,5 Stopnia !

W domu 21 C , temp. zasilania podłogówki 28 C !

Wilgotność 55 % !

 

Jestem zaskoczony wynikami !

 

Zazdroszę!!

 

 

HenoK, z tym osuszaczem to jest rozwiązanie ale czy o to chodzi aby takie rzeczy stosować :roll: a poza tym jak ja włącze osuszacz 2 kW to nie będę musiał w ogóle grzać i pytanie czy jeszcze przez 1 h gdy będzie działał zdąży jakoś powietrze osuszyć i ile ciepłą z tego osuszenia dostanę?
Masz nietypowy dom, to być może nietypowe rozwiązania należy zastosować.

Co za różnica, czy te 2kW dasz do ogrzewania podłogowego, czy do osuszacza?

Skoro masz taką wilgotność jak piszesz, to osuszacz będzie miał z czego ciepło odzyskać. Pogodzisz ze sobą dwie funkcje.

 

To może spróbować zrobić jedną do dwóch wymian powietrza dziennie przez reku i przez kolejną godzinę uruchomić osuszacz ;) jako też jakieś mielenie powietrza.

 

Ale ile mogę ze skraplania odzyskać (?), 300W przy jednej wymianie

(250 m3/h)?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Jednak krzyżowiec wyżej xxx nie podskoczy.

 

Dla porównania podam wyniki Bartosza:

T zewnętrzna = 0oC

T z GWC = 12,5oC

T nawiewu (po rekuperatorze) = 22oC

Temperatury pomieszczeń:

- w pokojach ok. 21oC

- w węźle cieplnym i łazienkach ok. 22,5 oC

Wilgotność w domu - 60%. Ciepło puszczone jest tylko na grzejniki łazienkowe (krzywa 0,8 ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termometr może i dobry, bo z innego postu: ( http://forum.muratordom.pl/ogrzewanie-powietrzno-nadmuchowe,t173038.htm )

Na parterze kratki nawiewne mam umieszczone w posadzce. Wywiewne: główna przy posadzce, a w kuchni i łazienace - pod stropem.

Na piętrze wszystkie są pod stropem.

 

A z kratek nawiewnych „leci” około 45 stopni (podgrzane), to i „średnia wpadająca” do wymiennika może być wyższa niż temperatura pomieszczeń.

 

Po drugie, to bardziej jest ogrzewanie nadmuchowe niż wentylacja z rekuperacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...