Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ale aż trudno mi uwierzyć że jest to 1,8 mm w rozstawie z takimi osiągami nędznymi :o , kurcze co jest nie tak ..... .

Sprawność zależy od rozstawu płyt, ale nie w tak znacznym stopniu jak myślisz.

Dla suchego powietrza graniczną sprawnością wymiennika krzyżowego jest 70% - wynika to z zasady jego działania. Większa sprawność może być osiągnięta tylko wtedy, gdy w wykorzystujemy ciepło utajone, czyli jest w bardzo dużym stopniu uzależniona od wilgotności powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale aż trudno mi uwierzyć że jest to 1,8 mm w rozstawie z takimi osiągami nędznymi :o , kurcze co jest nie tak ..... .

Sprawność zależy od rozstawu płyt, ale nie w tak znacznym stopniu jak myślisz.

Dla suchego powietrza graniczną sprawnością wymiennika krzyżowego jest 70% - wynika to z zasady jego działania. Większa sprawność może być osiągnięta tylko wtedy, gdy w wykorzystujemy ciepło utajone, czyli jest w bardzo dużym stopniu uzależniona od wilgotności powietrza.

 

Zgadza się im większa wilgotność tym lepiej ale kuźwa aż tak kłamali :o , k.u.r.wa za taką sprawność zapłacić mógłbym 3 tys. mniej z innej firmy reku :evil:

Ale jestem zły.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się im większa wilgotność tym lepiej ale kuźwa aż tak kłamali :o
Podają "Parametry obliczeniowe: tz=-20st.C, tw=+20st. C, f=50%".

 

Żartujesz?? Przy nominalnym przepływie 50% w życiu nie dostaniemy nawet 80% przy tych parametrach.

ja bym powiedział że one są chyba dla małych przepływów przy których program pokazuje wysokie sprawności ale również podaje że będą one mocno zachwiane z powodów nierównego przepływu laminarnego o czym już sprzedawca nie informuje bo ładnie wygląda sprawność 90%! A te wachania jak widać są spooore a ż z 90% do 60-70% :roll:

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żartujesz?? Przy nominalnym przepływie 50% w życiu nie dostaniemy nawet 80% przy tych parametrach.

ja bym powiedział że one są chyba dla małych przepływów przy których program pokazuje wysokie sprawności ale również podaje że będą one mocno zachwiane z powodów nierównego przepływu laminarnego o czym już sprzedawca nie informuje bo ładnie wygląda sprawność 90%! A te wachania jak widać są spooore a ż z 90% do 60-70% :roll:

"f" oznacza chyba wilgotność. Sprawność w zależności od przepływu wygląda tak :

http://www.forumbudowlane.pl/images/gallery/HenoK/_thumbnails/instalacje%3ACharakterystyki.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T po GWC: 12,1

T nawiewu (po rekuperatorze): 22,16

T wywiewu: 21,99

T w pokojach: 21,87

T w łazience: 22,33

T w węźle cieplnym.: 22,38

 

 

dwie uwagi:

skoro powietrze do reku leci z jednej strony z temp 12' a z drugiej 22' to powinno się gdzieś po środku spotkać, no trochę wyżej, bo ogrzeje się od wentylatorów, obudowy i po drodze od domu...

 

druga uwaga, powietrze po gwc 12'... to oznacza, że.... mieszkasz na jakiejś ognistej ziemi?:)

 

 

jest jeszcze jedno rozwiązanie... masz wszystko tak słabo poizolowane, że powietrze między gwc a reku ogrzewasz powietrzem z pomieszczenia, tak samo między reku a kratkami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwie uwagi:

skoro powietrze do reku leci z jednej strony z temp 12' a z drugiej 22' to powinno się gdzieś po środku spotkać, no trochę wyżej, bo ogrzeje się od wentylatorów, obudowy i po drodze od domu...

 

No nie tylko, bo po drodze jest najważniejszy element - wymiennik (rekuperator).

To głównie jego sprawność decyduje o tym jak "wysoko" zostanie przesunięta temperatura na nawiewie.

 

druga uwaga, powietrze po gwc 12'... to oznacza, że.... mieszkasz na jakiejś ognistej ziemi?:)

 

Ktoś inny wcześniej podawał wyniki pomiarów z GWC i były zbliżone.

 

 

jest jeszcze jedno rozwiązanie... masz wszystko tak słabo poizolowane, że powietrze między gwc a reku ogrzewasz powietrzem z pomieszczenia, tak samo między reku a kratkami :)

 

Pomiędzy GWC a reku izolacja jest ciągła. Natomiast pomiędzy reku a nawiewem (punktem pomiaru temeratury) mam nieizolowany fragment składajacy się z wentylatora i nagrzewnicy. Są one zamontowane do króćca wymiennika i dlatego nie chcę robić tam dziury na czujnik temp.

I podejrzewam, że właśnie to powoduje lekkie poniesienie temperatury ponad tą, która jest mierzona na wywiewie z instalacji.

 

Zresztą wspomiałem o tym wcześniej, że tak wysoka temperatura na nawiewie prawdopodobnie wynika z wysokiej sprawności wymiennika oraz wpływu ciepła z pracy wentylatora i otoczenia. Skoro w pomieszczeniu węzła cieplnego mam temp. 22.3oC to ma ona jakis wpływ na podniesienie temperatury nawiewu - właśnie poprzez te nieizolowane fragmenty instalacji: wentylator i nagrzewnicę.

Mimo wszystko jednak główną robotę wykonuje wymiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałęm od nich odpowiedz, z załącznikiem obliczeń i że to mi wszystko wyjaśni :roll:

 

http://www.holdthatpic.com/photos/5085/57609.jpg

 

Szczerze to mi nie wychodzi 88% z tego co poniżej tylko 78% a jak wam wychodzi?

 

To mój wydruk:

 

http://www.holdthatpic.com/photos/5085/57610.jpg

 

Dzoniłem przed chwila i pytałem i pan się zdziwił i kazał zadzwonić do następnej osoby dobierającej wymienniki ....

Dzwoniłem i dowiedzialem się że program ten ze strony ... scągany jest inny niz ten z ktorego oni korzystają i oni mają ten "prawdziwy" który jest korzystniejszy dla nich :roll:

Ech, facet tłimaczył że to co uzyskuję za anemostatem może się schłodzić itp. dlatego takie temp. i że na trasie mogą te temp. różnie wyglądać itp. i że czujniki nie dokłądne itp. .

Tyle że mierzyłem wszystko sprzętem nie z castoramy wiec.

Cóż, wszystko przez tą inną wersję programu, korzystniejszą dla nich (ta ich ma dodatkowe mozliwości dodawania opcji co powoduje realniejsze wyniki) - wg mnie to ściema ale nie mówię tego bo nie mam pewności w każdym razie czuję żal do tego co podają a co uzyskuję, .... mać

Zresztą na ich załączniku widac manipulację przy wydatkach, sprawnościach i temp. ale nie chiałem tego się czaepiać ale ciekawe skoro mają swój program po co manipulowali hmmm ...

 

 

Żartujesz?? Przy nominalnym przepływie 50% w życiu nie dostaniemy nawet 80% przy tych parametrach.

ja bym powiedział że one są chyba dla małych przepływów przy których program pokazuje wysokie sprawności ale również podaje że będą one mocno zachwiane z powodów nierównego przepływu laminarnego o czym już sprzedawca nie informuje bo ładnie wygląda sprawność 90%! A te wachania jak widać są spooore a ż z 90% do 60-70% :roll:

"f" oznacza chyba wilgotność. Sprawność w zależności od przepływu wygląda tak :

http://www.forumbudowlane.pl/images/gallery/HenoK/_thumbnails/instalacje%3ACharakterystyki.gif

 

Widziełem te ch-ki tylko że one nie pokazują wydatku ok. 50-100 m3/h i mimo że program pokazuje 88% (a nie 94% jak na wykresie nie wiem czemu) to w rzeczywistości tak mały przepływ spowoduje zmniejszenie tej sprawnoiści (mniejszy współ. przenikania w wymienniku).

A dla większych przepływów jak pisałem wyżej ściema raczej z tymi programami ech ...

 

Cóż, dałem się im na te sprawności naciągnąć, trzeba było zpaytać jaki będzie wymiennik i obliczyć sobie uzyski..

Teraz to pozostaje tylko:

1. wymiana na lepszy aby pasował do obudowy

2. Przyzwyczić się (już mam ciarki jak słysze ile wam wychodzą sprawności i zazdroszczę)

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam speców :)

 

Czy ktoś wie jaką sprawność ma kominek z zamkniętą komorą spalania, z zewnętrznym poborem powietrza, komin systemowy wysokości 8,5m, rura spalinowa długości ok2m, bez żeberek ? Według programu do certyfikowania sprawność 70%, prawda to ?

 

I jeszcze jedno pytanie, czy ktoś potrafi policzyć jaka temperatura będzie po takim wymienniku:

1m rury "20" stalowej, spalinowej, ok 0,5m od czopucha kominka

"owiniętej"

rurą "20" do która poprzedzona jest mini GWC o długości ok 10m do której wpada powietrze o temp 0st. ? Chodzi mi o to czy jak fest napalę czy nie stopię sobie wymiennika w reku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Cóż, dałem się im na te sprawności naciągnąć, trzeba było zpaytać jaki będzie wymiennik i obliczyć sobie uzyski..

Teraz to pozostaje tylko:

1. wymiana na lepszy aby pasował do obudowy

2. Przyzwyczić się (już mam ciarki jak słysze ile wam wychodzą sprawności i zazdroszczę)

 

 

pzdr

 

j-j,

cudów nie ma!

z krzyżowca nigdy nie wyciągniesz takich sprawnosci, no chyba, że jest to monstrum adama_mk :wink: a nie fabryczny.

Dlatego ludziska kupują wymienniki Bartosza i dorabiają EBM-y bo tak jest ekonomicznie, albo sami klecą reku z przesiwprądowych, ewentualnie duo, bo da się i lepiej i taniej.

 

Proponuję wybór wariantu 1.

Wymienniki mają typowe powtarzalne wymiary, a jeśli będzie luz to dasz jakąś uszczelkę, albo podkładkę, lub tp.

20% na sprawności reku to sporo w domu pasywnym! Pewnie łatwo to sobie przeliczysz.

 

P.S.

możesz zgłosić reklamację na podstawie niezgodności towaru z opisem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20% na sprawności reku to sporo w domu pasywnym! Pewnie łatwo to sobie przeliczysz.

P.S.

możesz zgłosić reklamację na podstawie niezgodności towaru z opisem.

ok. 700-800kWh w sezonie grzewczym przy założeniu strumienia wentylacji 150m3/h.

Przy ograniczeniu wentylacji do minimum będzie oczywiście mniej.

 

Też uważam, że należałoby to reklamować - na pewno nie jest to superenergoszczędna centrala wentylacyjna : http://www.ekoterm.net.pl/index.php?rekuperatory-superenergooszczedne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Pewnie więcej firm tak koloryzuje parametry bo nikt tego nie sprawdzi. Trafiła kosa na kamień i ktoś to sprawdził i już nie jest tak różowo. Podobnie ma się sprawa ze styro, wełną, oknami i całą masą innych rzeczy które kupujemy za ciężkie pieniądze. Może się okazać, że najblizej prawdy są tańsze produkty gdzie podają prawdziwe wartości. pozdr adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o reklamacji ale co tu reklamować :(. W zasadzie ludziska udowodnią teoretycznie że nie wpisali sprawności wyssanych z palca, że mogę mieć straty i zmiany temp. gdzieś na trasie ;) itp. i będzie przepychanka tak jak dziś w telefonie i głupawe gadanie że oni mają inny program itp. A tak naprawdę cały system wentylacyjny można za to też obwinić i trudno będzie cokolwiek udowodnić bez jakiegoś wnikliwego badania itp.

 

HenoK dlatego też zachowuje w domu wymianę taką aby utrzymać wilgotność na poziomie odpowiednim i reku nie chodzi cały dzień ale przez 1-2 h na większym biegu tak aby trzymać wspomnianą wilgotność. Jednocześnie też mieszczę się w tych stratach na wentylację które wyliczyłem w OZC.

 

Chyba faktycznie pozostaje zmiana wymiennika ale na jaki :roll:

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy

 

stoimy przed dylematem wyboru styropianu na ocieplenie elewacji. Pierwotnie miało to być Termoorganika Platinium plus, w cenie 177 zł za m3, ale dostaliśmy propozycje kupna styropianu Yetico Lepszy z frezem, cena 164 zł/m3 . Czy ktoś z Was miał może do czynienia z tą firmą? Albo może polecić jeszcze innego producenta styropianu z grafitem?

 

I jeszcze jedno pytanie, montować na klej czy na piankę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy

 

stoimy przed dylematem wyboru styropianu na ocieplenie elewacji. Pierwotnie miało to być Termoorganika Platinium plus, w cenie 177 zł za m3, ale dostaliśmy propozycje kupna styropianu Yetico Lepszy z frezem, cena 164 zł/m3 . Czy ktoś z Was miał może do czynienia z tą firmą? Albo może polecić jeszcze innego producenta styropianu z grafitem?

 

I jeszcze jedno pytanie, montować na klej czy na piankę?

 

Platinium plus to 0,031 W/mK

a ten Yetico ? 0,034 ?

 

Jaka grubość ocieplenia będzie ?

bo różnica w uracie ciepła przez przegrodę przy 10 cm będzie zauważalna, przy 30cm, zastanawialbym się już mocno nad ceną, a wpsł. na drugim, albo i trzecim miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...