Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Chyba faktycznie pozostaje zmiana wymiennika ale na jaki :roll:

a dołożyć obok drugi krzyżowiec ??

http://www.celton.pl/img/c-went-H800x2-200x161.jpg

 

albo kupić przeciwprądowy wkład Siwickiego za 1500zł i poprzekładać wentylatory i filtry

 

Zakładam na razie aby się zmieścić w obecną obudowę :roll: ech ...

Wiesz nie powiem aby to obkladanie welna centrali i zmontowanie wszystkjego na nowo napawało mnie optymizmem ;).

Najprościej wymienić wymiennik niby ale co spasowac aby grało hmm.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

no właśnie wygląda nieźle, także cenowo, tylko ciekawe jak faktycznie z jego jakością. Żeby chociaż wymiary trzymał ;) bo z tego co można na forum wyczytać, termoorganika ma z tym problemy :(

 

Ze styropianem mogą pojawić się w tym względzie dwa problemy.

1. nie trzyma kątów - jeśli będziesz ocieplać dwoma warstwami na zakałdkę, albo z zakałdką fabryczną ( frezem ), to mostki będę minimalne. Jeśli jednowarstwowo, to ewentyalne szapary trzeba wypełniać pianką.

2. płyty przyjmują kształt "łódki" - ekipa ocieplająca i tak szlifuje powierzchnię, będzie musiała tylko zedrzeć grubszą warstwę.

 

Notabene niezmiernie trudno jest o styropian idealny na rynku, nawet od jednego producenta partie mogą się różnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Najprościej wymienić wymiennik niby ale co spasowac aby grało hmm.

 

pzdr

 

1. mierzysz szerokość, długość i wysokość.

2. dobierasz model aby dobrze współpracował z wentylami,

3. wybierasz ten, który przy najczęściej stosowanym wydatku daje najmniejsze opory i największą sprawność.

 

W grę wchodzi tylko krzyżowy-przeciwprądowy, no bo przecież Bartosza tam nie włożysz, a krzyzowego jużmasz :lol: 8)

 

... no przecież nikt nie musi Ci tego tutaj wyłuszczać :wink:

To tylko kwestia decyzji co z tym zrobić.

Albo reklamuj i oddaj, albo włóż tam inny wymiennik.

Ja bym tego tak nie zostawiał - 4 stówki rocznie w plecy!

Jak włożysz Kindenburga to wydasz 1,6-2 tys. zł - zwrot po 4-5 latach, a tego krzyżowca ( albo cłay reku ) sprzedaj jako cudo 150% sprawności na allegro :wink: to częściowo odzyskasz kaskę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W grę wchodzi tylko krzyżowy-przeciwprądowy, no bo przecież Bartosza tam nie włożysz, a krzyzowego jużmasz :lol: 8)

 

... no przecież nikt nie musi Ci tego tutaj wyłuszczać :wink:

To tylko kwestia decyzji co z tym zrobić.

Albo reklamuj i oddaj, albo włóż tam inny wymiennik.

Ja bym tego tak nie zostawiał - 4 stówki rocznie w plecy!

Jak włożysz Kindenburga to wydasz 1,6-2 tys. zł - zwrot po 4-5 latach, a tego krzyżowca ( albo cłay reku ) sprzedaj jako cudo 150% sprawności na allegro :wink: to częściowo odzyskasz kaskę.

 

Wiem, wiem :) ale nie wiem czy jest jakiś wymiennik ktory dalby wyższe sprawności o wymiarach pasujących do tej obudowy.

W programie Heatex`a nic nie moge dopasować niestety :( a z innych to nie wiem gdzie szukać, zresztą jak nie Heatex, to chyba ic innego.

 

Co do reklamacji to, boksowanie będzie trwało i wzajemne przepychanie bo teoretycznie da się w programie zrobić tak aby wyszło te 88%- sprawdzałem, ech ... i poza tym mam jednak sterowanie i automatykę jaką chcialem gotową, dzialającą a tego bym nie zrobił sam bo wiesz jak jestem z wiedzą i zrozumieniem z automatyki ;).

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze styropianem mogą pojawić się w tym względzie dwa problemy.

1. nie trzyma kątów - jeśli będziesz ocieplać dwoma warstwami na zakałdkę, albo z zakałdką fabryczną ( frezem ), to mostki będę minimalne. Jeśli jednowarstwowo, to ewentyalne szapary trzeba wypełniać pianką.

 

no właśnie, okazało się jednak, że Yetico nie ma styro 200 mmm z frezem :x

poza tym, po samodzielnym podliczeniu naszych m2, bardzo nam wzrosła ilość potrzebnego styropianu (niech żyją "dokładne" kosztorysy projektowe) i bardzo mocno zaczynamy się zastanawiać nad kupnem zwykłego styro np ze Swisspora 200 mm z frezem za 98.80 zł/m3. Wychodzi nas ok 3 tyś taniej od Yetico :-? tylko te parametry dużo gorsze :(

ehh budowlane dylematy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie, okazało się jednak, że Yetico nie ma styro 200 mmm z frezem :x

poza tym, po samodzielnym podliczeniu naszych m2, bardzo nam wzrosła ilość potrzebnego styropianu (niech żyją "dokładne" kosztorysy projektowe) i bardzo mocno zaczynamy się zastanawiać nad kupnem zwykłego styro np ze Swisspora 200 mm z frezem za 98.80 zł/m3. Wychodzi nas ok 3 tyś taniej od Yetico :-? tylko te parametry dużo gorsze :(

ehh budowlane dylematy

 

To nie takie proste!

Zakup styropianu o wspł. 0,030-0,032 ma sens TYLKO WTEDY, gdy pozostałe elementy domu temu są podporządkowane. Czasami ze względu miejsca, bądź grubości całkowitej ściany, ale to rzadkosć.

 

U mnie będzie 30 cm o wspł. 0,032 +/-1.

I gdybym dał 20 cm, lub zamienił na ten o wspł. 0,04, to psu na budę wszystkie inne zabiegi dotyczące rekuperatora, okien, płyty fundamentowej itd. Nie oznacza to, że tak musi być. Ktoś kto daje 15 cm i odpowednie okna itd. oraz zgadza się z ogrzewaniem domu np. paletami lub drewnem z własnego lasu bukowego, to też postępuje właściwie, optymalnie.

 

Jednym słowem optymalizacja. Inaczej na coś w konstrukcji domu wyrzucisz pieniądze w błoto.

 

Nie zakałdasz ( zazwyczaj ) przecież silnika porche do trabanta.

 

no właśnie, okazało się jednak, że Yetico nie ma styro 200 mmm z frezem :x

Ale to nie wyrok śwmierci. Frez nie jest konieczny, aby ocieplenie zrobić bardzo dobrze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wiem, wiem :)

 

pzdr

 

tutaj nie ma chyba dobrej rady, niestety :-?

Aczkolwiek mam prośbę, chyba nie tylko ja.

Czy jednak mógłbyś relacjonować kondycję Twojego domu ?

Wielu jawnie, bądź mniej kibicuje Ci tutaj i trzyma kciuki.

Nie łam się, trzeci dom zbudujesz idealny. :wink:

:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to nie mam na razie głowy bo ta centrala mnie dobiłą tym bardziej że 0,3 wymiany musze mieć bo jak przez 3 dni ograniczyłem wentylację to miałem sporo wody na oknach i kapała na panele, wczoraj wieczorem uruchomiłem na 50m3/h i chodziła całą noc i rano było OK na oknach ale nawiewało .... k.wa mać 13,5oC.

To jest ok. 100W a wg moich obliczeń jeśli przegrody spełniają obliczenia to musze mieć nie więcej niż 21 W a więc dziennie max. 500W.

Wydaje mi się że przegrody wykonałem lepiej niż w obliczeniach i dlatego mimo takiej wentylacji wciąż utrzymuję temperaturę w zakresie 20-22oC ale mimo to wk.u.riwa mnie ten reku.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest ok. 100W a wg moich obliczeń jeśli przegrody spełniają obliczenia to musze mieć nie więcej niż 21 W a więc dziennie max. 500W.
500Wh, czyli 0,5kWh na dobę. To w sezonie grzewczym wyjdzie Ci ok. 100kWh. Obecnie masz ponad 500kWh/sezon grzewczy.

Podejrzewam, że więcej Ci nie wyjdzie, bo w końcu od czego masz GWC.

 

Podałeś, że w październiku zużyłeś 150kWh energii elektrycznej. Jest to zużycie na ogrzewanie i wentylację, czy na wszystko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to nie mam na razie głowy bo ta centrala mnie dobiłą tym bardziej że 0,3 wymiany musze mieć bo jak przez 3 dni ograniczyłem wentylację to miałem sporo wody na oknach i kapała na panele, wczoraj wieczorem uruchomiłem na 50m3/h i chodziła całą noc i rano było OK na oknach ale nawiewało .... k.wa mać 13,5oC.

 

Może wywal to w p... i przejdż na znaną i sprawdzoną od setek lat wentylację grawitacyjną.Bo ja po początkowym okresie fascynacji pompami ciepła,legaletami,panelami słonecznymi, rekuperatorami zaczynam mieć do tego coraz bardziej krytyczny stosunek.Kolejne wynalazki,kolejna kupa kasy,kolejne rzeczy do psucia, efekt ekonomiczny co najmniej niepewny.Ale jest moda , jest zapotrzebowanie są i produkty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wywal to w p... i przejdż na znaną i sprawdzoną od setek lat wentylację grawitacyjną.Bo ja po początkowym okresie fascynacji pompami ciepła,legaletami,panelami słonecznymi, rekuperatorami zaczynam mieć do tego coraz bardziej krytyczny stosunek.Kolejne wynalazki,kolejna kupa kasy,kolejne rzeczy do psucia, efekt ekonomiczny co najmniej niepewny.Ale jest moda , jest zapotrzebowanie są i produkty

 

Spokojnie, j-j tylko żartował :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest ok. 100W a wg moich obliczeń jeśli przegrody spełniają obliczenia to musze mieć nie więcej niż 21 W a więc dziennie max. 500W.
500Wh, czyli 0,5kWh na dobę. To w sezonie grzewczym wyjdzie Ci ok. 100kWh. Obecnie masz ponad 500kWh/sezon grzewczy.

Podejrzewam, że więcej Ci nie wyjdzie, bo w końcu od czego masz GWC.

 

Podałeś, że w październiku zużyłeś 150kWh energii elektrycznej. Jest to zużycie na ogrzewanie i wentylację, czy na wszystko?

 

 

To było 150 zł a nie 150 kWh ;) (bez przesady z tą enerooszczędnością ;) ) parę dni przed końcem października.

Ostatecznie połowę września zapłaciłem 60 zł co dało ok. 140 kWh (ogrzewania nie było) za październik zapłaciłem za wszystko nie całe 180 zł w tym za ogrzewanie 17 zł. co daje w sumie za prąd ok. 430 kWh. Średnio dziennie 11,6 kWh bez grzana.

 

CO do centrali to nie wyp... jej bo za dużo za nią dalem ale ...%$%#$%

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie za październik zapłaciłem za wszystko nie całe 180 zł w tym za ogrzewanie 17 zł. co daje w sumie za prąd ok. 430 kWh. Średnio dziennie 11,6 kWh bez grzanie.
Ciekawe, czy znajdzie się na Forum ktoś, kto za ogrzewanie w domu w październiku zapłaciła 17zł, oczywiście przy założeniu, że utrzymywał w domu temperaturę 20-22 st. C ?

 

Także uważam, że nie kalkulowałaby Ci się wymiana centrali wentylacyjnej. Do samej centrali trzeba by jeszcze doliczyć koszt jej demontażu i ponownego montażu.

 

Trochę szkoda tego ciepła, które z wentylacją ulatuje :(. Gdyby były dostępne bardzo małe i tanie pompy ciepła, to można by spróbować je wykorzystać, np. do podgrzewania ciepłej wody, coś takiego jak kombinują w wątku: http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-do-cwu-na-lato-tymi-recami-robiona,t172818.htm

W wydatkach na energię elektryczną przygotowanie ciepłej wody stanowi u Ciebie znaczącą pozycję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup styropianu o wspł. 0,030-0,032 ma sens TYLKO WTEDY, gdy pozostałe elementy domu temu są podporządkowane. Czasami ze względu miejsca, bądź grubości całkowitej ściany, ale to rzadkosć.

 

Niestety nie udało mi się nigdy przebrnąć przez OZC, dlatego nie jestem w stanie precyzyjnie określić, który styropian bardziej mi się opłaca. Czytam Wasze posty i na ich podstawie mniej więcej staram się usytuować energooszczędność mojego domu. Mam nadzieję, że nie będzie tak najgorzej, fundamenty ocieplone z zewnątrz 15 cm styro i od wewnątrz 5 cm. Podłoga odizolowana będzie od gruntu warstwą 25 cm. Ściany z cieplejszej odmiany pustaków EDER. Pod dachem będzie min. 30 cm wełny. Okna supertermo z MS okna, zamontowane w (przyszłej) warstwie ocieplenia . Ogrzewanie elektryczne podłogowe. Poza tym reku, z czasem GWC, solary i może inne cuda.

I tylko teraz ten styropian spędza sen z powiek, bo czas nagli i dalej nie wiem co zamawiać, co radzicie??

 

no właśnie, okazało się jednak, że Yetico nie ma styro 200 mmm z frezem :x

Ale to nie wyrok śwmierci. Frez nie jest konieczny, aby ocieplenie zrobić bardzo dobrze!

 

:) bardziej wkurzyło mnie to, że przez kilka dni uparcie zapewniali że maja taki z frezem, a potem wyszło jak zawsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzyma się kupy ale ściany garażu i domu przechodzą płynnie jedna w drugą i żeby nie było mostka to trzeba wszystko izolować tak np. jak fundamenty się izoluje. Inaczej beton płyty tarasu i ściany będą wyciągać ciepło z domu.

Właściwie wszystko musisz teraz ocieplić, a taras z 2 stron jak najbardziej IMHO.

 

Idealnie by było zrobić oddzielony garaż i dom, a pomiędzy nie odpowiednio izolacji ale na to już za późno w Twoim przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także uważam, że nie kalkulowałaby Ci się wymiana centrali wentylacyjnej. Do samej centrali trzeba by jeszcze doliczyć koszt jej demontażu i ponownego montażu.

.

 

Wentylację montowalem sam więc i bym ją też zdemontowal i na nowo zamontował tylko że nie mam na to NAJMNIEJSZEJ nawet ochoty :(, tyle serca w to włożyłem i czasu ;), i tak niedawno że naprawdę mam dość.

Poza tym wyrzucilem fabryczne uszczelnienie wymiennika bo ciekł i mi lalo się pod centralę na plyty OSB i zrobilem na nowo kitem dekarskim uszczelnienie i jest git OK. Tak że nawet mój heatex mial drobną wadę :( ech ...

ja to mam pecha ;).

Może z czasem wymyślą coś lepszego ale na razie nie mam czego tam wlozyc zamiast tego bo nic nie pasuje co daloby lepszą sprawność :(.

Chyba że dać heatex`a o szerokości 200mm z rozstawem 1,2 mm a obok niego w wolne miejsce dać drugie obejście na lato ale to taka jakaś koncepcja tylko hmm .

 

 

 

Trochę szkoda tego ciepła, które z wentylacją ulatuje :(. Gdyby były dostępne bardzo małe i tanie pompy ciepła, to można by spróbować je wykorzystać, np. do podgrzewania ciepłej wody, coś takiego jak kombinują w wątku: http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-do-cwu-na-lato-tymi-recami-robiona,t172818.htm

W wydatkach na energię elektryczną przygotowanie ciepłej wody stanowi u Ciebie znaczącą pozycję.

 

Na ciepłą wodę ucieka mi OK 4kWh/dob, faktycznie rocznie daje to ok. 1500 kWh, więc masz racje to nie mało, wiesz że kiedyś myślalem o PCi do wody ale ceny .... mnie zniechęciły. A samymi ręcami hmmm, obserwuję wątek na razie z boku :).

W moim wątku napiszę dziś moje zużycia m-czne, to co wyżej podałem z pamięci troszkę się różni od faktycznych ale tylko troszkę.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...