Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja poszedłem prościej:

przypomę: taśma dachowa paroprzepuszczalna na zewnątrz i taśma paroszczelna zwykła do wewnątrz.

Dodatkowo na zewnątrz na klej z siatka poszedł uszczelniacz dachowy a do wewnątrz silikon.

W środku jest pianka. Proste jak diabli i nab razie wszystko żyje.

Przecież ma być paroszczelnie i paroprzepuszczalnie :).

 

Ja podobnie w pewnym sensie - od środka taśma paroszczelna (akurat miałem taką aluminiową pod ręką) dodatkowo przyklejana silikonem. Od zewnątrz na razie nic, bo nie mogłem znależć akurat taśmy paroprzepuszczalnej. Gdzie i jaką Ty kupiłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jakieś uwagi ??

 

Hehe :) Mnie pod choinkę gazownia podłączyła gaz i mam juz ogrzewany dom (i nawet w nim zaczynam juz mieszkać! :) ). Mimo, że jest nieocieplony w 1/3 (a jak policzyc różne niepozatykane mostki, takie jak płyta stropowa, będąca gigantycznym radiatorem, to pewnie w 1/2) i nie działa reku (bo go jeszcze nie złożyłem), to podłogówka spokojnie sobie radzi z nagrzaniem domu do 21st.

 

Dziś rano pozatykałem hiperwentylację grawitacyjną, tzn. kominy wentylacji grawitacyjnej, które z parteru mają transportować powietrze na poddasze (i odwrotnie), które niestety na razie się kończa dziurą na poddaszu na ktorym hula wiatr. Taka wentylacja działa niebywale skutecznie muszę Wam powiedziec :) Szczególnie w łazience, gdzie poza zwykłym wyciągiem fi100 akurat zieje także rura fi200 do GWC przeznaczona. No i tam już mi tak wysysało (lub nawiewało), że było zimno :)

 

Anyway - ostatnio nie patrzyłem, ale przez pierwsze 3 dni grzania piec zjadł 66m3 gazu, przez następne 3 już tylko 18. Teraz sobie zazwyczaj chodzi na mocy 1 (czyli minimalnej), co daje ok. 6 kW. Na kolanie licząc to będzie 144 kWh/doba. Będe musiał zerknąć na zuzycie dzisiaj jak wroce do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poszedłem prościej:

przypomę: taśma dachowa paroprzepuszczalna na zewnątrz i taśma paroszczelna zwykła do wewnątrz.

Dodatkowo na zewnątrz na klej z siatka poszedł uszczelniacz dachowy a do wewnątrz silikon.

W środku jest pianka. Proste jak diabli i nab razie wszystko żyje.

Przecież ma być paroszczelnie i paroprzepuszczalnie :).

 

Ja podobnie w pewnym sensie - od środka taśma paroszczelna (akurat miałem taką aluminiową pod ręką) dodatkowo przyklejana silikonem. Od zewnątrz na razie nic, bo nie mogłem znależć akurat taśmy paroprzepuszczalnej. Gdzie i jaką Ty kupiłeś?

 

Nie pamiętam dokładnie ale chyba COROTOP czy COROTAPE jakos tak, taka do zaklejania folii dachowych a druga to nie mam pojęcia bo jakaś taka była bezfirmowa sprzedana w hurtownii ale to było ścierwo za to ta chyba COROTAPE zdecydowanie lepsza.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to paroprzepuszczalna jest?

 

Jak rozmawiałem z gościem to niby tak bo jest to foli dachowych parprzepuszczalnych więc tak jak one jest paroprzepuszczalna.

Ale cholerka nie pamiętam dokładnie nazwy bo tych coro... jest trochę.

 

A o tej drugiej do bani to nic nie pamiętam niestety ale do niej mialem pewność 1000% że jest paroprzepuszczalna bo tak wyczytałem jak kupowalem.

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie o to mi chodziło do końca bo odzysk z tym gównem ekozefira jest mizerny stąd wolałbym zrobić jak na schemacie ale wtedy muszę wpiąć wewnętrzna za reku.

pzdr

 

Twój pomysł jest genialny w swojej prostocie :) Rozumiem że jednostkę zew. zamontowałbyś na zew. budynku - tu widzę pewien mankament estetyczny :(

 

Przy okazji pytanie, jaki musiałby być wydatek wentylacji żeby ogrzewać dom powietrzem nadmuchiwanym przy założeniu że dom spełniałby warunek domu 3L ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie o to mi chodziło do końca bo odzysk z tym gównem ekozefira jest mizerny stąd wolałbym zrobić jak na schemacie ale wtedy muszę wpiąć wewnętrzna za reku.

pzdr

 

Twój pomysł jest genialny w swojej prostocie :) Rozumiem że jednostkę zew. zamontowałbyś na zew. budynku - tu widzę pewien mankament estetyczny :(

 

 

Olał estetykę ma być skutecznie :).

Jestem w trakcie analizowania tego rozwiązania jeszcze ale jestem na 70% za nim

 

Żeby ogrzewać tak na oko ok. 1/h +-40% wymiany ale to zależy od temp. nawiewu.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Niebawem ocieplanie poddasza - 30cm wełny. Ze względyu na wysoką ściankę kolankową nad poddaszem jest jeszcze spory stryszek. Na stryszku i w jego podłodze 25cm wełny. Na stryszku nie będzie wentylacji i nie będzie tam nikt mieszkał. Będą regipsy a na podlodze płyta OSB.

 

Czy wełnę na skosach i w podłodze na takim stryszku należy okryć folią? Ja bym się skłaniał ku nie okrywaniu ze względu na brak wentylacji ale czy wtedy nie będzie "wywiewało ciepła"?

 

Dodam może jeszcze że nie ma pełnego deskowania tylko membrana paroprzepuszczalna.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien, że na tym nie wentylowanym stryszku chcesz dać regipsy?

Zresztą płyta OSB na podłodze tego stryszku to też nie najszczęśliwszy pomysł.

Tak oczywiście - muszą być tynki z płyt kartongipsowych. Strych nie będzie ani zamieszkały ani ogrzewany ale będzie wykorzystywany i jego estetyka nie może odbiegać od reszty. Jak by co to na jednej ścianie szczytowej jest niewielkie okienko do przewietrzenia.

 

Jak najlepiej rozwiązać sprawę takiego stryszku? Czy mam tam też robić wentylację? Może grawitacyjna? Komin wolny jest. Mam jeszcze dosłownie kilka dni na ostateczne decyzje.

 

Co do podłogi to w sklepie z drewnianymi podłogami powiedzieli mi, że najlepiej dać płytę OSB a później na to można przykleić jakieś deski/parkiet.

 

Pozdr. AM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście o gustach się nie dyskutuje tym bardziej o pieniądzach ale warto Ci ładować kasę w wykończenie podłogi stryszku? Samo OSB starczy żeby było estetycznie i czysto.

 

 

 

Pytanie z innej beczki, muszę się zdecydować co robić w moim domu który się kończy projektować:

 

dać nagrzewnicę w wentylacji

dać grzejniki elektryczne w pomieszczeniach

 

skłaniam się do pierwszej opcji ale boję się problemów ze sterowaniem, hałasu wentylacji na 3 biegu w duże mrozy i wydajności i komfortu cieplnego.

Dom będzie "tzw pasywny" więc za dużo tego ciepła nie będzie potrzeba(ściany izolacja 40cm dach i podłoga też, okna oczywiście odpowiednie do reszty). Ma ktoś z Was nagrzewnicę w wentylacji mechanicznej z reku i mógłby się wypowiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz obliczyć czy to będzie wydajny sposób ogrzewania. Bo może się okazać, że przy założonej wydajności wentylacji nie będziesz w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości ciepła tym powietrzem aby pokryć straty.

Ja np. w duże mrozy musiałbym podgrzewać powietrze wentylacyjne do 180 stopni :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, żebym to ja jeszcze umiał policzyć :D

 

W podobnym domu przy minus 20 went musiała chodzić na najwyższym biegu co wiązało się z odczuwalnym szumem, ale z drugiej strony to ile mamy tych dni w roku po minus 20, w wlkp raczej temp nocą nie spadają do takich wartości, maks minus 15 a i to sporadycznie.

 

Pewnie sam się przekonuję że nie będzie tak źle :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego dochodzi problem z kontrolą wilgotności powietrza, ryzyko duże z tym pomysłem ale jeśli miałbyś wyliczenia, które potwierdziły by sens zastosowania tego OK.

Pomijając to czy da rade czy nie chyba lepiej oddzielić te 2 różne instalacje.

Grzejnikami możesz sterować niezależnie od wentylacji i odwrotnie.

Było coś o dyszlu i łyżce :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...