Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam takie drobne pytanie w sprawie okien - jak wy w energooszczednych profilach okiennych macie rozwiazany problem odprowadzania wody z dolnej czesci ramy?

Normalnie frezuje sie otworki ktore maja za zadanie odprowadzenie wody na zewnatrz. Ale przez te otworki takze wiatr bedzie penetrowal srodek okna i jedynie wewnetrzna (albo srodkowa np. w Veka Alphaline 90 lub Schuco SI82) uszczelka nie dopuszcza do "wentylacji" pomieszczenia.

 

Ale byc moze dla okien do domow pasywnych/energooszczednych, super szczelnych i obklejonych tasmami Illbrucka sie to powinno rozwiazac inaczej?

 

Jak to macie zrobione w waszych oknach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mnie przyszło do głowy, żeby przyjąć, że 10% z 30cm dachu to drewno a 90% to wełna. Czyli dach wygląda tak: 27cm wełna + 3cm drewno + 1,25cm k-g.

 

Wydaje mi się, że pragniesz obliczyć tzw. rónoważny współczynnik U dla przegrody niejednorodnej. Jeżeli tak, to musisz policzyć kres górny, kres dolny i zważyć i będziesz miał "U równoważne".

 

Wszystko jest w normie (nie pomnę teraz w której) i metodologii obliczania ŚChE.

 

Jeżeli o to właśnie Tobie chodzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie przyszło do głowy, żeby przyjąć, że 10% z 30cm dachu to drewno a 90% to wełna. Czyli dach wygląda tak: 27cm wełna + 3cm drewno + 1,25cm k-g.

 

Wydaje mi się, że pragniesz obliczyć tzw. rónoważny współczynnik U dla przegrody niejednorodnej. Jeżeli tak, to musisz policzyć kres górny, kres dolny i zważyć i będziesz miał "U równoważne".

 

Wszystko jest w normie (nie pomnę teraz w której) i metodologii obliczania ŚChE.

 

Jeżeli o to właśnie Tobie chodzi :)

Sądzę, że dokładnie o to. Czy można poprosić o nieco więcej szzcegułów, jakieś namiary http...? Zakładam, że więźba objętościowo zajmuje 10% ocieplenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od września do dzisiaj zużyłem już 5MWh.

A możesz powiedzieć jakie miałeś projektowe zapotrzebowanie? Jak się ma projekt do rzeczywistości?

Projektowe zapotrzebowanie na ogrzewanie 6-7MWh rocznie. Dom wykonany zgodnie z projektem.

 

Kolejne pytanie, czy masz wentylację mechaniczną?

Nie uruchomiona, rury zatkane.

 

Czy masz balkon? I generalnie, jak u ciebie wygląda sprawa mostków termicznych i rozmieszczenie okien?

Nie mam, w dzienniku na pierwszej stronie masz projekt. Mam chyba wielki mostek w postaci płyty fundamentowej :)

 

Skąd taki wynik?

Chciałbym wiedzieć. Dom suchy, 40% wilgotności w środku przy wyłączonej wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że dokładnie o to. Czy można poprosić o nieco więcej szzcegułów, jakieś namiary http...? Zakładam, że więźba objętościowo zajmuje 10% ocieplenia.

 

To trzeba po prostu narysować sobie przekrój poprzeczny całej konstrukcji i wydzielić w nim poszczególne "kawałki" - tam gdzie jest więźba, tam gdzie nie ma itp. i wykonać obliczenia opisane tu:

 

http://www.scribd.com/doc/18480432/Obliczanie-wspoczynnika-przenikania-ciepa-U-EN-ISO-6946

 

w punkcie 1.1.3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że dokładnie o to. Czy można poprosić o nieco więcej szzcegułów, jakieś namiary http...? Zakładam, że więźba objętościowo zajmuje 10% ocieplenia.

 

To trzeba po prostu narysować sobie przekrój poprzeczny całej konstrukcji i wydzielić w nim poszczególne "kawałki"

 

Uuuu la laaaa....

krokwie, płatwie, kleszcze, jętki, miecze, wiatrownice, jaskółki, ...

jak się zabrałem za liczenie ile wełny mam kupić to myslałem że przy tym osiwieję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frykow, wydaje mi się,. że wszystko się u Ciebie zgadza: 7MWh rocznie, a między wrześniem a styczniem poszło 5MWh, to 75%.

 

Porównałem twoje wyniki z moimi szacunkami w OZC, proporcjonalnie wszystko tak samo się rozkłada.

 

Pytanie, jak zbijać koszty zimą.

Rolet - zazdroszczę Ci :D

 

Ten fundament to du..pa zimna. Ciekaw jestem wyników Twoich bojów z tym mostem termicznym.

 

Uważam, że z czasem będzie cieplej i taniej, bo bardziej sucho. I ten rekuperator wiele zmieni. 0,5 wymiany to, zdaje si,ę sporo. Ponoć na codzień wystarczy 0,3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bałem się, że ściany nie będą miały czym oddychać ;)

 

A serio - lepiej założyć więcej, niż mniej. Z takiego wyszedłem założenia. Podobnie przy układaniu rurek itd - zawsze biorę poprawkę. Najwyżej się zdziwię in plus :)

 

Empirycznie na razie nie wiem na ile trafiłem, bo mam chałupę gotową jedynie w 50% - bez częsci ocieplenia, bez reku itd. Ale i tak nawet przy tych mrozach piec rzadko działa na więcej, niż minimalnej mocy, czyli ok. 6kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja załączam 1 wymianę ( no prawie) jak mam gości i sprawdza się idealnie, nie ma żadnego zaduchu i jest cały czas świeżo.

Wzrasta tylko drastycznie temperatura :)

Na co dzień 0.5 wymiany i schodzę z wilgotnością do 50 %.

Okna parują jak za oknem poniżej 0 C.

 

Byłem pewny że wody dużo nie mam!

Myliłem się, wygląda na to że te pustaki wypiły po wiadrze i teraz muszą odparować. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem pewny że wody dużo nie mam!

(

 

:) oboje byliśmy naiwni wierząc w to.

ja teraz za styczeń juz zaplanowałem ok. 20 zl więcej czyli ok. 100 kWh więcej na osuszanie i wentyluję cały dzień 0,2-0,3 1/h tylko powietrzem zewnętrznym bez GWC, i czuć znaczną różnicę gdy nawiewam jak teraz 10oC do domu a jak nawiewałem z GWC 14-15oC tyle że te 10oC jest znacznie korzystniejsze do suszenia stąd grzeję więcej.

I jak na razie pięknie spadła wilgotność do ok. 55%-60% :).

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 38 do 45% wilgotności. Trochę zadziwony jestem że tak mało.

 

Może Twoje pustaki nie leżały pod gołym niebem pół roku przed rozpoczęciem budowy ? :)

U mnie niby były zarzucone jakąś folią od góry ale po jakimś czasie folia jak sito i w rezultacie wypiły wodę oraz pojawił się zielony nalot.

A i mam pytanie, przy wentylowaniu 0,5 wymiany i wyłączonym ogrzewaniu temp. w domu spada z 20 do 18,5 C w ciągu 12 godzin.

Raz się tak zdarzyło bo mi się rozpalić nie chciało. Za oknem wtedy -5 C!

Kiepsko ? :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że to całe zimowanie g... daje, jak dom nie jest w żaden sposób dogrzewany to wilgoć nie odparuje nawet w 10 lat !

Niektórzy budują właśnie tyle i po wprowadzeniu zdziwienie bo wilgoć się pojawia !

Depi właśnie udowodnił że wzór na ciąg kominowy to nie ściema :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...