Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

no tak, chodziło o rodzaj, mało dzisiaj spałam i widocznie kiepsko kojarzę :)

chyba sobie damy spokój z tym gwc, bo nie jestem w stanie powiedzieć, jaki rodzaj w przyszłości moglibyśmy zrobić. Z lektury wątku o gwc wynikało, że do wyboru rodzaju trzeba brać pod uwagę warunki gruntowe, a my nie robiliśmy badań gruntu. Co tam jest w środku okaże się, jak zaczną kopać.

Na ściany planujemy 15 cm szarego styropianu, chyba, że bardziej opłacalne będzie dać 20 cm. Ten isomur drogi jest, macie jakieś sprawdzone tańsze zastępstwo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

no tak, chodziło o rodzaj, mało dzisiaj spałam i widocznie kiepsko kojarzę :)

chyba sobie damy spokój z tym gwc, bo nie jestem w stanie powiedzieć, jaki rodzaj w przyszłości moglibyśmy zrobić. Z lektury wątku o gwc wynikało, że do wyboru rodzaju trzeba brać pod uwagę warunki gruntowe, a my nie robiliśmy badań gruntu. Co tam jest w środku okaże się, jak zaczną kopać.

Na ściany planujemy 15 cm szarego styropianu, chyba, że bardziej opłacalne będzie dać 20 cm. Ten isomur drogi jest, macie jakieś sprawdzone tańsze zastępstwo?


    czy 15 szarego czy 20 białego zalezy tylko od oporu dla obu i co najważniejsze ceny. tak czy siak ekipa musi go kłaść dokładnie więc może warto zwykły ale frezowany.
    Co do isomuru, skoro to nie pasywny to może BK odmiany 400 albo niżej ?
    Są jeszcze inne technologie opisywane tutaj na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HenoK

Zauwazylem brak wpisow o oknach czy drzwiach, ale podawalem wykonawcy te informacje wiec pewnie je przyjal do obliczen.

Dzieki za info, wiec chyba nie jest tak zle.

 

Pomocnicze urzadzenia: PCi pobiera mi ok. 1,6 kWh z pompkami DZ i GZ a wentylacja na I biegu ok. 0,03 kWh (przez 82 dni zuzyla mi 50kWh i pracuje non-stop na 110m3/h). Nie wiem ile pompa wody czy cyrkulacyjna cwu (na zadanie wlaczana) bedzie pobierac gdy zamieszkam juz.

 

BTW: Pasywny nie byl moim zamierzeniem a kominek mam ale rekraacyjnie.

 

... I co w tej chwili wpiszesz w miejsce XX?
Buduje dom XX litrowy, a co wyjdzie ..

Nie wiadomo czy ta litrowość dotyczy energii użytkowej, końcowej, czy pierwotnej.

Może założyciel wątku się wypowie ?

 

Na pewno zmienie poczatek na Wybudowalem dom ... :lol:

Dalej to nie bardzo wiem co moglbym wpisac, coz te litraze mialy by oznaczac.

Ten sam dylemacik moga miec pozostali forumowicze z podobnymi wpisami.

 

Moze faktycznie @mpoplaw wypowie sie co mial na mysli zakladajac owy watek hehe...

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, dzieki :oops:

 

Budowalem co prawda stodole na slome ale dolozylem kilka okien zebym widno mial, komin zeby co- nieco napalic, pietro zeby wygodnie slome upychac pod dachem i niechcacy wylazlo takie cos co dom przypomina :o

 

Te litry mi nie daja spokoju, jak wpisze 3litry (na glowe) to nastepnego dnia moge kiepsko sie czuc, jak wpisze wiecej to juz moge wogole nie wstac :wink:

Nie mam jeszcze barku i nie wiem ile litrow moze tam wejsc ...

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te litry mi nie daja spokoju, jak wpisze 3litry (na glowe) to nastepnego dnia moge kiepsko sie czuc, jak wpisze wiecej to juz moge wogole nie wstac :wink:

Nie mam jeszcze barku i nie wiem ile litrow moze tam wejsc ...

 

Pzdr.

:lol: :lol: Może nie będzie tak źle. Wszak jesteś Słowianinem

W Polsce na jednego mieszkańca przypada rocznie 11 litrów czystego spirytusu.

 

14,8 promila alkoholu we krwi miał Tadeusz S., który w 1995 roku jadąc samochodem, spowodował wypadek pod Wrocławiem. Wynik badania był tak nieprawdopodobny, że powtarzano je pięciokrotnie, zawsze z takim samym rezultatem. Mężczyzna zmarł kilkanaście dni później w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku.

 

Rekord Polski 15,9 promila alkoholu we krwi.

Masz powód do świętowania, więc się nie krępuj :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie się nie podoba EP, przez te współczynniki nakładu powstają jakieś dziwne zależności, najlepiej by było po staremu, czyli łączna faktycznie zużyta energia/m2*rok, coś w rodzaju EK+energia pomocnicza=11kWh/m2*rok

Zgodnie z pierwszym postem tego wątku, "litrowość" budynku powinna dotyczyć ogrzewania. Dodałbym do tego jeszcze wentylację.

Oczywiście trudno tu pominąć energię pomocniczą - czyli u piwopijcy byłoby to ~8,7kWh/m2 rocznie (część energii pomocniczej można by doliczyć do przygotowania ciepłej wody), czyli ma on dom 1 litrowy. Z tego co pamiętam ja (i Wujek Google), nie tak dawno piwopijca w swojej stopce pisał "Buduje dom litrowy, a co wyjdzie ... ". Czyżby się tego wstydził ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Zgodnie z pierwszym postem tego wątku, "litrowość" budynku powinna dotyczyć ogrzewania. Dodałbym do tego jeszcze wentylację.

Oczywiście trudno tu pominąć energię pomocniczą - czyli u piwopijcy byłoby to ~8,7kWh/m2 rocznie (część energii pomocniczej można by doliczyć do przygotowania ciepłej wody), czyli ma on dom 1 litrowy. Z tego co pamiętam ja (i Wujek Google), nie tak dawno piwopijca w swojej stopce pisał "Buduje dom litrowy, a co wyjdzie ... ". Czyżby się tego wstydził ?

 

Nie no, HenoK jak mozesz takie rzeczy wypisywac?

Ostatnio mialem w stopce ze buduje dom "XX litrowy" a zamiast XX nalezalo cos podstawic, sam juz nie mialem pojecia jaki dom buduje :lol: :wink:

Powaznie to chyba bede musial zmienic znowu, tym razem zgodnie z "USTALENIAMI" -uznajmy ze tak bedzie najlepiej, na samo slowo "litrowy", juz bez "XX"

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, HenoK jak mozesz takie rzeczy wypisywac?

Ostatnio mialem w stopce ze buduje dom "XX litrowy" a zamiast XX nalezalo cos podstawic, sam juz nie mialem pojecia jaki dom buduje :lol: :wink:

Nawet nie wiesz jakie rzeczy Google pamięta ;).

Teraz jest OK. Ciekaw jak to się potwierdzi w praktyce. Na razie biorąc pod uwagę sezon grzewczy mieścisz się w takim zużyciu energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś nie tak bo Ek oznacza jak energożerny jest budynek a Ep przewrotnie- jak ekologiczny i włąśnie z tego wynika czasem bzdura że budynek energożerny może być ekologicznym ;).

U Ciebie skoro masz PCi, Ek powinno być większe od Ep.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwopijca a jak to możliwe że z PCi masz niższe Ek od Ep??

Powinno być odwrotnie.

Jest jeszcze energia użytkowa. Wynosi ona u piwopijcy 27,1kWh/m2 rocznie. To tą energię dzieli się przez COP pompy ciepła (u niego założyli COP~3,6 dla ogrzewania i COP~2,7 dla cwu). W wyniku tego otrzymujesz energię końcową, która odpowiada w tym przypadku mniej więcej zużyciu energii elektrycznej.

Dalej stosujesz współczynnik nakładu wi=3,0 i otrzymujesz EP.

Np. W przypadku gazu miałby EK~30kWh/m2, zaś EP~33kWh/m2 rocznie, a przy biomasie EK~38kWh/m2, a EP~7,6kWh/m2. Trochę to uprościłem, bo wynik pogorszy pomocnicza energia elektryczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Ciebie skoro masz PCi, Ek powinno być większe od Ep.
Przy pompie ciepła jest akurat odwrotnie. COP pompy ciepła (zazwyczaj 3-4), to odpowiednik sprawności kotła (0,6-1,05).

Przy pompie ciepła możesz mieć duże EU i stosunkowo małe EK. Natomiast na EP nic nie poradzisz, chyba, że zastosujesz pompę ciepła z napędem gazowym lub będziesz kupował energię elektryczną z certyfikatem ekologicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...