Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

i wrzuciłbyś jakieś zdjęcia bo pamiętamy że z rozwiązaniami ładnie kombinujesz :) .

Poniżej zamieszczam parę linków do prezentacji moich dokonań:

Szalowanie stropu: http://www.dom-przyjazny.pl/image_cycle/19

Zbrojenie: http://www.dom-przyjazny.pl/image_cycle/22

Wężownica w stropie: http://www.dom-przyjazny.pl/image_cycle/23

Zalany strop: http://www.dom-przyjazny.pl/image_cycle/20

 

Więcej znajdziesz na mojej stronie http://www.dom-przyjazny.pl

 

Pozdrawiam.

 

thx, trochę jeszcze masz roboty ...

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy :), zakupić pragnę rolety wewnętrzne, coś znajdę tylko teraz trochę dyskusji obliczeniowej:

ile % promieni słonecznych (ciepla) mi do domu taka wewnętrzna roleta nie wpuści?

 

Wydaje się że im bliżej zamontowana szyby tym mniej powietrza między a więc ogrzeje sie to powietrze między szybą a roletą do wyższej temperatury a więc większa delta T i szybsze ogrzanie domu przez tkaninę do wnętrza i strata ciepłą na zewnątrz przez szyby.

 

Mi wychodzi z szacunkowych (dla szyby u=0,6 a dla tkaniny z uwzględnieniem obu współ. wnikania u= 2,8 ) wyliczeń że ograniczę ciepło słoneczka roletą wewnętrzną o ok. zaledwie 20% (0,6/(0,6+2,8 )=18%). Nawet będzie to mniej % bo oprocz nagrzanego powietrza, sama tkanina się nagrzeje przez promieniowanie więc jeszcze zwiększy to ilość ciepła oddawanego do pomieszczenia :(. Chyba że roletkę od strony szyby folia odbijającą okleić ;) wtedy zostanie te 20% chociaż ;) bo promieniowanie odpadnie.

Musialaby to być roleta o gr. ok. 10 cm z lambdą ok. 0,04 jak dla styro aby chroniła w ok. 60%.

 

Zimą wiadomo że dodatkowo to doizoluje ale latem ... :roll:

 

 

Zgadzacie sie? Mam nadzieję że nie :( .

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wychodzi z szacunkowych (dla szyby u=0,6 a dla tkaniny z uwzględnieniem obu współ. wnikania u== 2,8) wyliczeń że ograniczę ciepło słoneczka roletą wewnętrzną o ok. zaledwie 20% (0,6/(0,6+2,8)=18%). Nawet będzie to mniej % bo oprocz nagrzanego powietrza, sama tkanina się nagrzeje przez promieniowanie więc jeszcze zwiększy to ilość ciepła oddawanego do pomieszczenia :(.

Musialaby to być roleta o gr. ok. 5 cm z lambdą ok. 0,04 jak dla styro aby chroniła w ok. 60%.

 

Zgadzacie sie? Mam nadzieję że nie :( .

 

Mnie się wydaje że do sprawy trzeba podejść całkiem inaczej. Nie liczyć U ale w jakiś sposób wykombinować jaka jest wartość wsp. przenikania promieniowania dla okna z roletą. Jeśli takie rolety będą jasne to chyba powinny sporo ciepła "odbić".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wychodzi z szacunkowych (dla szyby u=0,6 a dla tkaniny z uwzględnieniem obu współ. wnikania u== 2,8) wyliczeń że ograniczę ciepło słoneczka roletą wewnętrzną o ok. zaledwie 20% (0,6/(0,6+2,8)=18%). Nawet będzie to mniej % bo oprocz nagrzanego powietrza, sama tkanina się nagrzeje przez promieniowanie więc jeszcze zwiększy to ilość ciepła oddawanego do pomieszczenia :(.

Musialaby to być roleta o gr. ok. 5 cm z lambdą ok. 0,04 jak dla styro aby chroniła w ok. 60%.

 

Zgadzacie sie? Mam nadzieję że nie :( .

 

Mnie się wydaje że do sprawy trzeba podejść całkiem inaczej. Nie liczyć U ale w jakiś sposób wykombinować jaka jest wartość wsp. przenikania promieniowania dla okna z roletą. Jeśli takie rolety będą jasne to chyba powinny sporo ciepła "odbić".

 

No właśnie dopisałem wyżej :) że chyba że okleić rolety czyms odbijającym promienie ale nadal zostanie przewodzenie z nagrzanego powietrza przestrzeni między i niestety lepsze to przewodzenie w stronę wnętrza :(.

 

Ale zastanawiam się z drugiej strony czy aby odbijająca promienie taka roleta wewnętrzna nie odbije ich znowu przez szybę na zewnątrz :roll: chyba odbije?

I problem z glowy? Ale skąd takie rolety odbijające promienia?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale skąd takie rolety odbijające promienia?

 

To może jeszcze dodam, że zawsze było tak, że jasny odbija promieniowanie a ciemny pochłania.

 

Nie tak do końca wazny też materiał ale znaazłem coś takiego:

http://www.tasta.pl/produkty/sub-wewnetrzne/sub-rol_antyrefleks/rol_antyrefleks.php

 

ale cena jebitna jak dzwoniłem :(

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że próbujesz zrobić izolację termiczną zamiast "bariery".

Dwa mieszkania temu miałem roletki wewnętrzne z grubego materiału (z jednej strony tkanina, z drugiej strony coś jak guma) oczywiście jasne kolory.

W pokoju było odczuwalnie chłodniej, szyby nie dało się dotknąć tak się nagrzewało. Gdzie tu sens liczyć U ?

 

Jak chcesz mieć z folią to kup zwykłą roletę i naklej folię spożywczą :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że próbujesz zrobić izolację termiczną zamiast "bariery".

Dwa mieszkania temu miałem roletki wewnętrzne z grubego materiału (z jednej strony tkanina, z drugiej strony coś jak guma) oczywiście jasne kolory.

W pokoju było odczuwalnie chłodniej, szyby nie dało się dotknąć tak się nagrzewało. Gdzie tu sens liczyć U ?

 

Jak chcesz mieć z folią to kup zwykłą roletę i naklej folię spożywczą :wink:

 

 

Przede wszystkim chcę ochronić się latem przed słońcem a że jakakolwiek roleta działa na plus izolacyjnie to inna sprawa.

 

Tyle że aby uchronić się przed słońcem to wewnętrzne niby nie są dobre i to jest zrozumiale ale stosując to o czym piszemy lub antyrefleksyjne można coś zyskać.

 

A "u" liczylem bo jak się ogrzewa powietrze między roletą a szybą to ciepło ucieka tak samo jak z domu tyle że zwiększa sie ta ilość o to ciepło które podniesie temperaturę rolety i szyby z promieniowania. na podstawie takich szacunków wyszło ile % zyskujemy na zwykłych roletach wewn.

 

Zastanawia mnie jednak cały czas to czy faktycznie promienie odbite od rolety przechodzą z powrotem przez szybę na zewnątrz.

Z tego co piszesz to wynika że raczej nie bo szyba się grzeje.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jednak cały czas to czy faktycznie promienie odbite od rolety przechodzą z powrotem przez szybę na zewnątrz.

Z tego co piszesz to wynika że raczej nie bo szyba się grzeje.

 

Na rolecie zapewne część promieniowania odbija się w kierunku szyby a cześć przechodzi do pomieszczenia. To ile szyba przepuści na zewnątrz zależy od wsp. przenikania ... g ktory jest rowny około 0,5 [jaks jednostka]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jednak cały czas to czy faktycznie promienie odbite od rolety przechodzą z powrotem przez szybę na zewnątrz.

Z tego co piszesz to wynika że raczej nie bo szyba się grzeje.

 

Na rolecie zapewne część promieniowania odbija się w kierunku szyby a cześć przechodzi do pomieszczenia. To ile szyba przepuści na zewnątrz zależy od wsp. przenikania ... g ktory jest rowny około 0,5 [jaks jednostka]

 

Wiem ale właśnie zastanawia to że szyba za roletą się bardzo nagrzała pod odbiciu promieni od rolety jak napisal Mice a jak dotkniesz szybę od zewnątrz to jest zimna mimo że temp. wewnatrz prawie taka jak na zewnątrz (np. dziś).

Tak jakby po odbiciu od rolety drugi raz już promienie nie przechodzily przez szybę :roll: na zewnątrz

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym raczej powiedział, że to roleta się ogrzewa, od niej ogrzewa się powietrze między roletą a szybą, a że przestrzeń ta jest słabo wentylowana, to szyba ogrzewa się od tego powietrza. Promieniowanie ma w tym pewnie jakiś udział, ale raczej niewielki - bardziej taki, że część promieniowania odbitego od rolety ponownie odbija się od szyby wracając do rolety. Tak mi się w każdym razie wydaje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym raczej powiedział, że to roleta się ogrzewa, od niej ogrzewa się powietrze między roletą a szybą, a że przestrzeń ta jest słabo wentylowana, to szyba ogrzewa się od tego powietrza. Promieniowanie ma w tym pewnie jakiś udział, ale raczej niewielki - bardziej taki, że część promieniowania odbitego od rolety ponownie odbija się od szyby wracając do rolety. Tak mi się w każdym razie wydaje.

 

Po części możesz mieć rację ale oznaczaloby to że niekoniecznie jasny kolor rolety ma duże znaczenie w pochlananiu lub odbiciu promieni- wtedy miałbyś rację-

 

bo promienie pochłonięte przez roletę ogrzewaloby powietrze i szybę poprzez konwekcję (szybę też dodatkowo przez poprzez promieniowanie)

 

ale jeśli kolor jasny faktycznie sporo odbija to roleta nie powinna sie nagrzać ale odbić promienie a one powinny z powrotem przez szybę wydostać się na zewnątrz bo przecież szyba przepuszcza promienie słoneczne.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor jasny odbija sporo więcej od ciemnego, a jasna roleta mniej się nagrzewa niż ciemna. Ale choćby biała była, to "lusterko" to nie jest i grzać się nadal będzie.

 

I to jest chyba istotny punkt, nawet biała zwykła roleta nie da takiego komfortu jaki byśmy sobie życzyli (może być tak że ciemna ogranicza w 15% a jasna w 25%) i będzie się nagrzewała dlatego chyba te rolety ktore podałem wyżej w linku byłyby idealne bo one mają niby odbijać promienie i wtedy faktycznie wyrzucamy je na zewnątrz z powrotem.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym raczej powiedział, że to roleta się ogrzewa, od niej ogrzewa się powietrze między roletą a szybą, a że przestrzeń ta jest słabo wentylowana, to szyba ogrzewa się od tego powietrza. Promieniowanie ma w tym pewnie jakiś udział, ale raczej niewielki - bardziej taki, że część promieniowania odbitego od rolety ponownie odbija się od szyby wracając do rolety. Tak mi się w każdym razie wydaje.

 

Po części możesz mieć rację ale oznaczaloby to że niekoniecznie jasny kolor rolety ma duże znaczenie w pochlananiu lub odbiciu promieni- wtedy miałbyś rację-

 

Dawniej były zasłony, często ciemnie. Zasuwało się w lecie w największe upały. Ich skuteczność była odczuwalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor jasny odbija sporo więcej od ciemnego, a jasna roleta mniej się nagrzewa niż ciemna. Ale choćby biała była, to "lusterko" to nie jest i grzać się nadal będzie.

 

I to jest chyba istotny punkt, nawet biała zwykła roleta nie da takiego komfortu jaki byśmy sobie życzyli (może być tak że ciemna ogranicza w 15% a jasna w 25%) i będzie się nagrzewała dlatego chyba te rolety ktore podałem wyżej w linku byłyby idealne bo one mają niby odbijać promienie i wtedy faktycznie wyrzucamy je na zewnątrz z powrotem.

 

pzdr

 

Mam jasne i ciemne 3 x grubsze, wydaje mi się że ciemne są lepsze, raczej mniej się nagrzewa pomieszczenie, można spać dużo dłużej :wink: mają około 10 lat i wyglądają jak nowe, a jasne połowę młodsze i .... :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...