Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Na szybach są warstwy ciepłochronne, które odbijają część promieniowania do wewnątrz.

 

Chcesz powiedzieć że wewnętrzna szyba oknie od strony pomieszczenia ma warstwę nie przepuszczającą promieniowania slonecznego co by hamowalo ujście po odbiciu na zewnątrz mimo odbicia od rolety refleksyjnej?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wewnętrzne szyby są ( a w każdym bądź razie powinny być) wyposażone w warstwy odbijające promieniowanie. To dzięki takim warstwom między innymi uzyskuje się U dla 3 szyb w granicach 0.6-0.7.

Przykład:

http://www.nsb-okna.pl/produkty/nova-07

 

Ale promieniowanie słoneczne to inna długość fali niż promieniowanie od powierzchni (ściany, urządzenia itp) wewnątrz domu.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wewnętrzne szyby są ( a w każdym bądź razie powinny być) wyposażone w warstwy odbijające promieniowanie. To dzięki takim warstwom między innymi uzyskuje się U dla 3 szyb w granicach 0.6-0.7.

Przykład:

http://www.nsb-okna.pl/produkty/nova-07

Tak na marginesie to teraz już chyba standardem jest U=0,5 (no przynajmniej u Jezierskiego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze pomyślałęm o naklejeniu może folii przeciwsłonecznej na taką tańszą roletę wewnętrzną :rol: dla obniżenia kosztów ale chyba przekombinowuję ?

Tylko czy da radę ją nakleić bo one sa przecież przeznaczone do naklejania na szyby. Jakoś mi się mało uśmiecha wywalać 3 tys. na rolety

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze pomyślałęm o naklejeniu może folii przeciwsłonecznej na taką tańszą roletę wewnętrzną :rol: dla obniżenia kosztów ale chyba przekombinowuję ?

Tylko czy da radę ją nakleić bo one sa przecież przeznaczone do naklejania na szyby. Jakoś mi się mało uśmiecha wywalać 3 tys. na rolety

 

pzdr

Spróbuj z folią spożywczą, to tylko w połowie był żart :lol:

 

A tak zupełnie serio spróbuj zrobić roletę z folii paroizolacyjnej do poddaszy. Wygląda ok, mam zamiar tak zrobić na okna dachowe na lato.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze pomyślałęm o naklejeniu może folii przeciwsłonecznej na taką tańszą roletę wewnętrzną :rol: dla obniżenia kosztów ale chyba przekombinowuję ?

Tylko czy da radę ją nakleić bo one sa przecież przeznaczone do naklejania na szyby. Jakoś mi się mało uśmiecha wywalać 3 tys. na rolety

 

pzdr

Spróbuj z folią spożywczą, to tylko w połowie był żart :lol:

 

A tak zupełnie serio spróbuj zrobić roletę z folii paroizolacyjnej do poddaszy. Wygląda ok, mam zamiar tak zrobić na okna dachowe na lato.

 

I co i na tak.ą żółtą folie paroioizolacyjną nakleić spozywczą ?

Jaja sobie ze mnie robisz czy naprawdę powąznie ;)?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze pomyślałęm o naklejeniu może folii przeciwsłonecznej na taką tańszą roletę wewnętrzną :rol: dla obniżenia kosztów ale chyba przekombinowuję ?

Tylko czy da radę ją nakleić bo one sa przecież przeznaczone do naklejania na szyby. Jakoś mi się mało uśmiecha wywalać 3 tys. na rolety

 

pzdr

Spróbuj z folią spożywczą, to tylko w połowie był żart :lol:

 

A tak zupełnie serio spróbuj zrobić roletę z folii paroizolacyjnej do poddaszy. Wygląda ok, mam zamiar tak zrobić na okna dachowe na lato.

 

I co i na tak.ą żółtą folie paroioizolacyjną nakleić spozywczą ?

Jaja sobie ze mnie robisz czy naprawdę powąznie ;)?

 

pzdr

No nie :o

coś w ten deseń

Mam tego jeszcze z pół rolki (innej firmy ale google akurat to wywaliło).

Z jednej alu z drugiej jakiś pcv, można to zwijać, rozerwać się nie da zbyt łatwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich:-). Planuje budowę domku w przyszłym roku i niedawno zaczęłam się przedzierać przez forum, troszkę to potrwa podejrzewam:-). Domek, który wybrałam to Alex z pracowni Horyzont http://www.domnahoryzoncie.pl/pl/index.php?s=221&sid=5 w wersji bez garażu. Napiszę jakie mam założenia i proszę o ocenę:

- ściany z silikatu,

- dachówka ceramiczna,

- ocieplenie ściana 20 cm,

- ocieplenie podłoga na gruncie - 25 cm,

- ocieplenie strop - 30 cm,

- wentylacja nawiewowo-wywiewowa z odzyskiem ciepła (kanały wentylacyjne i rekuperator umieszczone będą na nieużytkowym strychu),

- ogrzewanie podłogowe elektryczne w łazienkach, wiatrołapie i kuchni,

- konwektory w pozostałych pomieszczeniach (na działce nie ma gazu a na paliwa brudzące się nie piszę),

- solary z zasobnikiem na wodę 300l (narazie 2 osoby),

- woda ze studni na działce,

- przydomowa oczyszczalnia ścieków ze złożem biologicznym.

I to wszystko za 230 000, dam radę? Czy jest to już domek przynajmniej energooszczędny?

 

Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich:-). Planuje budowę domku w przyszłym roku i niedawno zaczęłam się przedzierać przez forum, troszkę to potrwa podejrzewam:-). Domek, który wybrałam to Alex z pracowni Horyzont http://www.domnahoryzoncie.pl/pl/index.php?s=221&sid=5 w wersji bez garażu. Napiszę jakie mam założenia i proszę o ocenę:

- ściany z silikatu,

- dachówka ceramiczna,

- ocieplenie ściana 20 cm,

- ocieplenie podłoga na gruncie - 25 cm,

- ocieplenie strop - 30 cm,

- wentylacja nawiewowo-wywiewowa z odzyskiem ciepła (kanały wentylacyjne i rekuperator umieszczone będą na nieużytkowym strychu),

- ogrzewanie podłogowe elektryczne w łazienkach, wiatrołapie i kuchni,

- konwektory w pozostałych pomieszczeniach (na działce nie ma gazu a na paliwa brudzące się nie piszę),

- solary z zasobnikiem na wodę 300l (narazie 2 osoby),

- woda ze studni na działce,

- przydomowa oczyszczalnia ścieków ze złożem biologicznym.

I to wszystko za 230 000, dam radę? Czy jest to już domek przynajmniej energooszczędny?

 

Pozdrawiam wszystkich

Ekspertem nie jestem, ale po tym jak przeczytałem od deski do deski ten temat, wydaje mi się że ilość izolacji na stropie jest zbyt mała skoro na ściany dajesz 20 a pod podłogę 25. W tym wypadku lepiej dorzucić jeszcze z 10cm na strop.

Solary bez dofinansowania z gminy przy takiej liczbie osób mijają się z celem nigdy się nie zwrócą. Ja z nich zrezygnowałem.

Dlaczego ściana z silikatów?

230tyś.? czy za to ma być dom "pod klucz, z kuchnią i łazienką? Wszystko się da zalezy od tego jaki standard chcesz mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich:-). Planuje budowę domku w przyszłym roku i niedawno zaczęłam się przedzierać przez forum, troszkę to potrwa podejrzewam:-). Domek, który wybrałam to Alex z pracowni Horyzont http://www.domnahoryzoncie.pl/pl/index.php?s=221&sid=5 w wersji bez garażu. Napiszę jakie mam założenia i proszę o ocenę:

- ściany z silikatu,

- dachówka ceramiczna,

- ocieplenie ściana 20 cm,

- ocieplenie podłoga na gruncie - 25 cm,

- ocieplenie strop - 30 cm,

- wentylacja nawiewowo-wywiewowa z odzyskiem ciepła (kanały wentylacyjne i rekuperator umieszczone będą na nieużytkowym strychu),

- ogrzewanie podłogowe elektryczne w łazienkach, wiatrołapie i kuchni,

- konwektory w pozostałych pomieszczeniach (na działce nie ma gazu a na paliwa brudzące się nie piszę),

- solary z zasobnikiem na wodę 300l (narazie 2 osoby),

- woda ze studni na działce,

- przydomowa oczyszczalnia ścieków ze złożem biologicznym.

I to wszystko za 230 000, dam radę? Czy jest to już domek przynajmniej energooszczędny?

 

Pozdrawiam wszystkich

Ekspertem nie jestem, ale po tym jak przeczytałem od deski do deski ten temat, wydaje mi się że ilość izolacji na stropie jest zbyt mała skoro na ściany dajesz 20 a pod podłogę 25. W tym wypadku lepiej dorzucić jeszcze z 10cm na strop.

Solary bez dofinansowania z gminy przy takiej liczbie osób mijają się z celem nigdy się nie zwrócą. Ja z nich zrezygnowałem.

Dlaczego ściana z silikatów?

230tyś.? czy za to ma być dom "pod klucz, z kuchnią i łazienką? Wszystko się da zalezy od tego jaki standard chcesz mieć.

 

 

 

Być może z tym stropem masz racje, jeszcze sie zastanawiam nad grubością.

Powiem szczerze, że nie wiem czy mam dofinansowanie na solary w gminie, mam na oczyszczalnie i zamierzam skorzystać. Jak nie solary czym latem będę grzała wodę? Prąd? Nie wiem czy to już nie zbyt drogo.

Narazie 2 osoby, ale w przyszłości więcej.

Ściana z silikatów bo dobrze akumulują ciepło i oddają do wnętrza, dobrze wygłuszają, nie lubię hałasów.

Planuje też kominek, ale bez płaszcza wodnego.

Dom jak najbardziej pod klucz z kuchnia i łazienką. Standard średni:-). Czytałam forum o domach za 200 tys. niektórzy planują budować większe niż ja za 200 tys.

Pzdr:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co i na tak.ą żółtą folie paroioizolacyjną nakleić spozywczą ?

Jaja sobie ze mnie robisz czy naprawdę powąznie ;)?

Podejdź do sprawy w ten sposób.

 

Okno w domu (normalne, nie jakieś kosmiczne), przy kacie padania na szybę zbliżonym do 0 stopni jest uważane za bardzo dobry model ciała doskonale czarnego, czyli pochłania prawie 100% promieniowania, które na nie pada. Takie okno oczywiście promieniuje też jak ciało doskonale czarne, ale dzieje się to przy temp. wnętrza domu, więc w przypadku słonecznego letniego dnia możemy chyba to zaniedbać.

 

Każde działanie, które spowoduje, że w upalny słoneczny dzień okno przestanie działać jak ciało doskonale czarne to nasza korzyść. Czyli, jeśli tylko okno przestanie być dla obserwatora z zewnątrz czarną dziurą, to znaczy że zaczyna promieniować na zewnątrz, a dokładniej odbijać promieniowanie, które na nie pada. Czym będzie jaśniejsze tym lepiej.

 

Jeśli więc jako roletę użyjesz biały materiał, który na słońcu nie nagrzewa się za bardzo to zapewne uzyskasz to czego potrzebujesz. Materiał przekaże do wnętrza tylko część energii jaką pochłonie (przez promieniowanie i konwekcję), małą część zapewne wypromieniuje na zewnątrz.

 

Faktycznie wydaje się, że jeśli materiał zatrzymuje większość promieniowania, to najwięcej ciepła będzie przekazywane od materiału do do wnętrza domu przez konwekcję. Zatem, należałoby próbować ją ograniczyć. Najlepiej więc roleta możliwie blisko szyby, tak aby opory przepływu powietrza miedzy szybą a roletą były maksymalne. Zaraz za nią należałoby zastosować jakąś izolację, aby obniżyć temperaturę powierzchni rolety. Czyli generalnie bardzo dobrze kombinujecie.

 

Może dobrym rozwiązaniem byłaby po prostu druga roleta, z tego samego lub innego, bardziej izolacyjnego i niskoemisyjnego materiału? Rozwiązanie może być wygodne i eleganckie. Jeśli pierwsza roleta przepuszcza nieco promieniowania, to otrzymujemy rozwiązanie dwustanowe: jedna roleta zaciągnięta - mamy delikatne światło w domu, zaciągamy drugą i możemy poczuć się jak w kinie w środku dnia.

 

Oczywiście można próbować planu maximum i zastosować na pierwszą warstwę folię aluminiową o bardzo wysokim współczynniku odbicia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okno w domu (normalne, nie jakieś kosmiczne), przy kacie padania na szybę zbliżonym do 0 stopni jest uważane za bardzo dobry model ciała doskonale czarnego, czyli pochłania prawie 100% promieniowania, które na nie pada. Takie okno oczywiście promieniuje też jak ciało doskonale czarne, ale dzieje się to przy temp. wnętrza domu, więc w przypadku słonecznego letniego dnia możemy chyba to zaniedbać.

Uściślijmy pewnie chodzi ci o promienie prostopadłe do szyby a nie równoległe?

Z tym ciałem czarnym to jednak się nie zgodzę

Gdyby było jak prawisz, to mierząc temperaturę szyby takim np. pirometrem mierzyłbym temperaturę ciał na zewnątrz a tak niestety (a raczej na szczęście) nie jest.

Na szybach są niewidzialne warstwy tlenków metali, które z ciałem doskonale czarnym niewiele mają wspólnego. W oknie są też nieruchome warstwy argonu czy kryptonu, które mają wpływ na przepuszczanie/blokowanie promieniowania.

 

Tak sobie myślę, że idealna roleta to lustro weneckie, tylko kto się na coś takiego zdecyduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uściślijmy pewnie chodzi ci o promienie prostopadłe do szyby a nie równoległe?

Z tym ciałem czarnym to jednak się nie zgodzę

Gdyby było jak prawisz, to mierząc temperaturę szyby takim np. pirometrem mierzyłbym temperaturę ciał na zewnątrz a tak niestety (a raczej na szczęście) nie jest.

Na szybach są niewidzialne warstwy tlenków metali, które z ciałem doskonale czarnym niewiele mają wspólnego.

W fizyce, podając kąt padania promieni na jakąś powierzchnię podaje się go zawsze względem normalnej do tej powierzchni. W przypadku powierzchni płaskiej normalna=prostopadła, więc promieniowanie padające prostopadle do takiej powierzchni, pada pod kątem 0 (notacja ta wynika z tego, że powierzchnie, na które pada promieniowanie rzadko bywają płaskie).

 

Modelem ciała doskonale czarnego jest otwór w pudle o powierzchni wewnętrznej dużo większej niż powierzchnia otworu. Mimo że pudło nie jest z materiału doskonale czarnego, otwór w takim pudle dość dobrze odpowiada właściwościom takiego ciała.

 

Otwór okienny w domu, szczególnie otwarte okno, dość dobrze odpowiada temu modelowi. Jeśli okno jest zamknięte, to model ten nie jest już tak dobry, ale może być wystarczający dla promieniowania padającego możliwie wzdłuż normalnej do szyby.

 

Co do pirometru to w tych rozważaniach raczej nie należy się na niego powoływać. My rozważamy pełnię słonecznego dnia. Nawet jednak w nocy, jeśli staniesz z pirometrem przed oknem to nie zmierzysz tylko temperatury szyby, ale dzięki temu że szyba jest zwykle dość dobrze przeźroczysta także dla podczerwieni, zmierzysz również temperaturę tego co za szybą (oczywiście tak jak wcześniej nie rozważam jakiś super nowoczesnych szyb termicznych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pominąłeś wpływ warstwy tlenków metali i warstw np argonu (takie warstwy niemal każdy ma w swoim domu - więc nie rozważamy "gołych" szyb) na przenikanie promieniowania, który jak sądzę nie jest bez znaczenia.

O pirometrze napisałem celowo, bo taki mam i w największe mrozy mierzyłem nim temperaturę szyb. Wskazania pirometru były jak pewnie dobrze wiesz o 2-3 stopnie niższe niż temperatura ścian( 15-16oC). Oczywiście błąd pomiaru jest duży bo i pirometr niezbyt drogi, ale i tak twoich tez nie potwierdza, gdyż temperatura ciał na zewnątrz była podczas pomiarów ujemna.

O tym, że okno ma istotny wpływ na pomiar można przekonać się robiąc pomiar przy oknie otwartym i zamkniętym!

Twój model nie jest dobry z jeszcze jednego powodu - zakładasz promieniowanie wzdłuż normalnej do szyby - a tymczasem słonko padać tak nie chce i tyle. Jedyne promieniowanie, które rzeczywiście ma szansę przenikać wzdłuż normalnej jest promieniowanie ciał wewnątrz domu - a przecież chcemy blokować promienie słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje coś takiego jak wspólczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego, przykładowe wartości (z Purmo OZC):

 

g=0.85 - pojedyncza szyba

g=0.67 - szyba zespolona jednokomorowa z powłoką niskoemisyją,

g=0.64 - j.w. lecz z komorą wypełnioną argonem,

g=0.5 - szyba zespolona dwukomorowa z powłoką niskoemisyjną,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zamiast rolety wewnętrznej, która jak widać nigdy nie będzie dobrym rozwiązaniem warto pomyśleć o zacienieniu okien z zewnątrz.

Chyba wręcz przeciwnie.

Dawniej były zasłony, często ciemnie. Zasuwało się w lecie w największe upały. Ich skuteczność była odczuwalna.

A poza tym rolety takie od razu mogą pełnić funkcję zasłon, firanek, .... (no chyba że teraz już to nie modne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukałem długo, ale nie znalazłem...

 

planuję zamontować kozę w domu z wentylacją mechaniczną z reku. ma ładnie wyglądać i nie sprawiać problemu przy wentylacji, tj. być możliwie maksymalnie szczelna+powietrze do komory spalania tylko z zewnątrz.

 

czy moglibyście mi coś polecić? firmę, model?

 

słyszałem np., że piece romotop są szczelne w 99%. ale skoro sami mówią, że w 1% nieszczelne, tzn. że nie jest najlepiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może warto wrócić do rozwiązań stosowanych od dawna i skutecznych?

 

Na etapie projektowania domu, uwzględnić słoneczko i zaprojektować okapy o odpowiedniej długości, lub wykonanie podcieni.

 

Może warto powrócić do okiennic, najlepiej takich z ruchomymi żaluzjami.

 

W budynkach już wybudowanych zastosować markizy (składane) lub żaluzje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...