Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

szukałem długo, ale nie znalazłem...

 

planuję zamontować kozę w domu z wentylacją mechaniczną z reku. ma ładnie wyglądać i nie sprawiać problemu przy wentylacji, tj. być możliwie maksymalnie szczelna+powietrze do komory spalania tylko z zewnątrz.

 

czy moglibyście mi coś polecić? firmę, model?

 

słyszałem np., że piece romotop są szczelne w 99%. ale skoro sami mówią, że w 1% nieszczelne, tzn. że nie jest najlepiej...

A to widziałeś:

http://www.allegro.pl/item962602566_piec_wolnostojacy_meland_hs_flamingo_tr_gratis.html

 

Poza tym ile taka koza pożre powietrza - 10 m^3/h na każdy kilowat czyli jakieś 100 m^3/h dla typowej kozy z czego 1% to raptem 1m^3/h czyli

6 razy mniej niż dostanie się do domu przez dziurkę od klucza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A może warto wrócić do rozwiązań stosowanych od dawna i skutecznych?

 

Na etapie projektowania domu, uwzględnić słoneczko i zaprojektować okapy o odpowiedniej długości, lub wykonanie podcieni.

Myślę, że to jest coś o czym zapominamy jako o starej modzie nie zastanawiając się skąd się wzięła.

A potem lament - mam za dużo słońca, deszcz zacina na ściany itp.

Mądrości "ludowe" czasami mają uzasadnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój model nie jest dobry z jeszcze jednego powodu - zakładasz promieniowanie wzdłuż normalnej do szyby - a tymczasem słonko padać tak nie chce i tyle. Jedyne promieniowanie, które rzeczywiście ma szansę przenikać wzdłuż normalnej jest promieniowanie ciał wewnątrz domu - a przecież chcemy blokować promienie słońca.

Owszem, model nie jest idealny, ale te jego odstępstwa od ideału działają w tym przypadku na naszą korzyść. Może faktycznie niepotrzebnie powołuję tu fizykę teoretyczną. Prawdę mówiąc chciałem tylko pokazać, że okno bez rolety, obserwowane z zewnątrz jest czarne - czyli pochłania promieniowanie, grzeje dom. Okno z białą roletą jest białe - czyli grzeje nam domek znacznie mniej. Najwyraźniej przez te fizyczne wtręty trochę mi to nie wyszło. Przepraszam.

 

Promieniowanie ogrzewające nasz dom, pochodzące od słońca to w znacznej części nie jest promieniowanie podczerwone (cieplne). Nasze okno jednak to nie pirometr tylko w dużym uproszczeniu czarne ciało, które dość chętnie pochłania cały zakres promieniowania słonecznego, od podczerwieni po UV i całe pochłonięte promieniowanie zamienia na ciepło. Pirometr dla odmiany można nazwać dajmy na to ciałem niebiesko-zielonym, bo reaguje tylko na podczerwoną część widma. Jeśli w oknie zawiesimy jasną roletę to od razu widać ogromną różnicę - okno z czarnego zrobiło się białe, czyli odbija promieniowanie na zewnątrz, również to, którego pirometr, czuły na podczerwień w ogóle nie wykaże.

 

A tak po prawdzie, to moją skromną inwencją w tym wątku była propozycja zastosowania w jednym oknie równolegle dwóch rolet (całą resztę można sobie przeczytać w książkach do fizyki). Jeśli rolety będą w dwóch kolorach to i żona się ucieszy, bo będzie mogła zmieniać kolorystykę wnętrza, zależnie od swojego nastroju, a i my się ucieszymy, bo w upalny dzień będziemy mogli zaciągnąć obie na raz, redukując zapewne nagrzewanie naszego mieszkanka.

 

Kwestią do zbadania pozostaje to jaką faktyczną moc cieplną ma biała roleta w oknie. Czy jest to moc znacząca i czy zastosowanie drugiej rolety znacząco tą moc zmniejszy. Zjawiska zachodzące tu nie są dla mnie w 100% przewidywalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukałem długo, ale nie znalazłem...

 

planuję zamontować kozę w domu z wentylacją mechaniczną z reku. ma ładnie wyglądać i nie sprawiać problemu przy wentylacji, tj. być możliwie maksymalnie szczelna+powietrze do komory spalania tylko z zewnątrz.

 

czy moglibyście mi coś polecić? firmę, model?

 

słyszałem np., że piece romotop są szczelne w 99%. ale skoro sami mówią, że w 1% nieszczelne, tzn. że nie jest najlepiej...

A to widziałeś:

http://www.allegro.pl/item962602566_piec_wolnostojacy_meland_hs_flamingo_tr_gratis.html

 

Poza tym ile taka koza pożre powietrza - 10 m^3/h na każdy kilowat czyli jakieś 100 m^3/h dla typowej kozy z czego 1% to raptem 1m^3/h czyli

6 razy mniej niż dostanie się do domu przez dziurkę od klucza.

 

 

dzięki, ale szukałem czegoś, co byłoby produkowane typowo dla domów z went. mech., czyli tylko i wyłącznie z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz... ale muszę przyznać, że ten kominek wygląda atrakcyjnie - również pod względem finansowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leśny ale promieniowanie słoneczne z tego co się orientuję ma inne długości fal niż cieplne i po przejściu przez okno i po ogrzaniu powierzchni w domu te powierzchnie dalej promieniują ale już nie takimi samymi falami jak promienie słoneczne tylko cieplnymi które mając inne długości już przez szyby nie przechodzą na zewnątrz.

Jakakolwiek Roleta wewnętrzna wydaje mi się że większość ciepła z promieni słonecznych jednak pochłania a ta ilość odbita na zewnątrz poza okno jest nawet w 10% już odczuwalna ale wynika to też z tego iż ciepło pochlonięte przez nią jest wolniej w czasie oddawane do wnętrza domu.

 

Jestem ciekaw tego co podalem powyżej:

http://www.tasta.pl/produkty/sub-wewnetrzne/sub-rol_antyrefleks/rol_antyrefleks.php

 

To niby chyba to samo co folia aluminiowa tyle że ładniejsze :roll:

 

Jeśli nie mam racji to myślisz że biala roleta odbije na zewnątrz tyle samo promieni co taka np. refleksyjna?

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki, ale szukałem czegoś, co byłoby produkowane typowo dla domów z went. mech., czyli tylko i wyłącznie z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz... ale muszę przyznać, że ten kominek wygląda atrakcyjnie - również pod względem finansowym.

Ależ w tej kozie jest doprowadzenie powietrza z zewnątrz i wydaje się być na tyle prosta w konstrukcji, że ma duże szanse być szczelna inaczej bym nie proponował.

 

Z roletami tak sobie myślę, że jest jeszcze jeden motyw. Otóż jeśli okno nie jest zasłonięte to powierzchnia na którą padają promienie słoneczne może być dużo większa niż okno. Natomiast po zasłonięciu okna roletą powierzchnia na którą padają promienie zmniejsza się i to znacznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leśny ale promieniowanie słoneczne z tego co się orientuję ma inne długości fal niż cieplne i po przejściu przez okno i po ogrzaniu powierzchni w domu te powierzchnie dalej promieniują ale już nie takimi samymi falami jak promienie słoneczne tylko cieplnymi które mając inne długości już przez szyby nie przechodzą na zewnątrz.

Jakakolwiek Roleta wewnętrzna wydaje mi się że większość ciepła z promieni słonecznych jednak pochłania a ta ilość odbita na zewnątrz poza okno jest nawet w 10% już odczuwalna ale wynika to też z tego iż ciepło pochlonięte przez nią jest wolniej w czasie oddawane do wnętrza domu.

Słońce promieniuje światłem o widmie białym (pełny zakres od podczerwieni do UV). Szkło chyba faktycznie gorzej przepuszcza promieniowanie podczerwone - na tej zasadzie działają szklarnie. Jeśli jednak odbijesz promieniowanie za szybą bez jego pełnej zamiany na ciepło to odbijasz je w takim samym składzie jak przyszło, czyli spokojnie przez (normalną) szybę przejdzie na zewnątrz domu w takim samym stopniu jak przeszło przez nią do środka domu. Biała tkanina to nie lustro, bo odbija padające na nią promieniowanie w losowych kierunkach (rozprasza padające światło), ale działa podobnie, choć na pewno dużo gorzej (lustro, czyli najczęściej gładka warstwa aluminium, też znajduje się za warstwą szkła i jakoś działa).

Jestem ciekaw tego co podalem powyżej:

http://www.tasta.pl/produkty/sub-wewnetrzne/sub-rol_antyrefleks/rol_antyrefleks.php

 

To niby chyba to samo co folia aluminiowa tyle że ładniejsze :roll:

 

Jeśli nie mam racji to myślisz że biala roleta odbije na zewnątrz tyle samo promieni co taka np. refleksyjna?

Popatrzyłem na współczynniki odbicia i jednak faktycznie nie wygląda to tak bardzo różowo:

 

Papier biały (pewnie podobnie zachowa się biała tkanina): 0,1-0,3

Silnie utlenione aluminium: 0,8-0,7

Lustro szklane: 0,8-0,9

Aluminium polerowane: 0,94-0,96

 

Czyli dobrze biały papier/tkanina powinny odbić gdzieś 1/4 tego co lustro ustawione w tym samym miejscu. Mało to, czy dużo? Nie wiem jak się ma do tego ta roleta (napisali 80%) więc może współczynnik 0,8. Pewnie raczej 0,7 patrząc na współczynnik utlenionego aluminium. Papier będzie od tego gdzieś 2,5 raza gorszy. Tak szacuję, ale pewnie trzeba by to sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich:-). Planuje budowę domku w przyszłym roku i niedawno zaczęłam się przedzierać przez forum(...)

 

To ja też się odważę :)

Pytanie mam podobne:

Planujemy budowę już w tym roku:

Projekt już poprawiony i czekamy na PnB.

Chcielibyśmy, żeby był to domek energooszczędny, ale nie wiem co jeszcze poprawić. Pomóżcie proszę!

To link do mojego dziennika z planem domku:

http://forum.muratordom.pl/post4102508.htm#4102508

Domek ma mieć w sumie 200,5 m2 - całość, razem z garażem i pom.gosp.

-Chcemy go budować z Porothermu 25 z izolacją styropianem 20 cm - czy nie za mało?

-Izolacja stropu nad poddaszem 30 cm

-a podłóg... nie wiem, w projekcie jest 15 ale czy to wystarczy?

-Ma być wentylacja mechaniczna z rekuperatorem - rekuperator na nieużytkowym strychu i jaka w zw.z tym powinna być grubość izolacji dachu?

-komin went.graw. tylko do garażu i łazienki na dole

-piec na razie gazowy

-ogrzewanie podłogowe wodne w łazienkach i wiatrołapie, reszta kaloryfery

-kominek z DGP

-dach z dachówką - czy to jest lepsze pokrycie, jeśli chodzi o energooszczędność, od blachodachówki, czy nie ma to znaczenia?

-chciałabym rolety zewnętrzne - żeby np.chroniły latem przed upałem ale nie wiem czy przy ich zamontowaniu nie zrobią się mostki cieplne ?

A może lepiej okiennice?...

-Bardzo podoba mi się wykończenie elewacji elementami drewnianymi, ale zastanawiam się czy w miejscach mocowań nie zrobią się mostki ???

-Będziemy nas mieszkać w domku na dzisiaj 6 osób.

czy jest sens inwestować w solary i ew.jakie brać pod uwagę?

a zasobnik na wodę ile l?

Czytam i czytam i tylko wiem już, że bardzo dużo jeszcze nie wiem... :oops:

Pomóżcie!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Chcemy go budować z Porothermu 25 z izolacją styropianem 20 cm - czy nie za mało?

 

W tej chwili chyba optymalnie. Chociaż...

 

-Izolacja stropu nad poddaszem 30 cm

-a podłóg... nie wiem, w projekcie jest 15 ale czy to wystarczy?

 

Zdefiniuj "wystarczy". Dołożyć się już potem nie da. Ja mam 15 w podłodze i 30 na stropie. Gdyby nie to, że planuję jeszcze docieplić dach to bym dał więcej.

 

-Ma być wentylacja mechaniczna z rekuperatorem - rekuperator na nieużytkowym strychu i jaka w zw.z tym powinna być grubość izolacji dachu?

 

Moim zdaniem nie ma co szaleć z izolacją dachu, ale sam rekuperator i kanały dobrze docieplić. Ja w krokwie dam pewnie tylko 10. No może 15...

 

-ogrzewanie podłogowe wodne w łazienkach i wiatrołapie, reszta kaloryfery

 

Kalafiory? Fuj...

 

-dach z dachówką - czy to jest lepsze pokrycie, jeśli chodzi o energooszczędność, od blachodachówki, czy nie ma to znaczenia?

 

Nie ma znaczenia.

 

-chciałabym rolety zewnętrzne - żeby np.chroniły latem przed upałem ale nie wiem czy przy ich zamontowaniu nie zrobią się mostki cieplne ?

A może lepiej okiennice?...

 

To zależy jak to rozwiążesz. Jak wysuniesz okna w warstwę ocieplenia, to mostki będą pomijalne. A nawet jeśli, to więcej zyskujesz niż tracisz. Pamiętaj, że rolety latem chronią przed przegrzaniem. Nie jest jeszcze lato, ale ja już odczuwam brak rolet - kilkanaście metrów kw. szkła od południa robi swoje.

 

-Bardzo podoba mi się wykończenie elewacji elementami drewnianymi, ale zastanawiam się czy w miejscach mocowań nie zrobią się mostki ???

 

Mnie też sie podoba i dlatego takie robię :) Już daj spokój z tymi mostkami. Jasne - tam gdzie ruszty się będą krzyżowały będą słabiej izolujące kwadraty 4x4. Ja nie będę płakał z tego powodu.

 

-Będziemy nas mieszkać w domku na dzisiaj 6 osób.

czy jest sens inwestować w solary i ew.jakie brać pod uwagę?

a zasobnik na wodę ile l?

 

Solary to raczej słaba rzecz. Zastanów sie lepiej na PC do wody - koszt podobny a działa cały rok.

 

Czytam i czytam i tylko wiem już, że bardzo dużo jeszcze nie wiem... :oops:

Pomóżcie!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanie odnośnie montażu okien. Z tego co tu ( i "tam" ) przeczytałem wynika, że najlepiej montować w warstwie ocieplenia. Taki montaż nie jest chyba zbyt popularny wśród montażystów, pomijam koszt specjalnych kotew. Tutaj moje pytanie, czy prawidłowe jest poniższe rozwiązanie, tzn. jakie są jego ewentualne wady. Zakładamy montaż typowy, tj. okno zlicowane z ścianą z zewnątrz. Przed montażem okna wycinamy z otworu okiennego, po obwodzie ( z zewnątrz) fragment o wymiarach, np. 8x8 cm. Pomijamy warstwę dolną, aby okno miało się na czym wspierać. W powstałe wycięcia wklejamy styropian. Dzięki temu ramy boczne okna są w warstwie ocieplenia, a okno nie wystaje poza lico muru. Można jeszcze zawczasu odpowiednio zmodyfikować nadproże (przed wylaniem) i wtedy dodatkowo górna rama będzie w ociepleniu. Ma to sens?

Pozdrawiam.

Rick

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cena takiej kotwy do montażu w ociepleniu nie powala na kolana a nawet mozna ja samemu wykonac, i po co kombinowac z tymi wycienciami? , chyba ze ktos nie daje wiecej niz 8cm ocieplenia, przy coraz powszechniej stosowanych grubosciach jak 20cm montaz w ociepleniu jest nawet łatwiejszy niz zabawa w wycinanki. Montazysci sie tego boja, albo dla odstraszenia podaja astronomiczne ceny za taka usluge.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cena takiej kotwy do montażu w ociepleniu nie powala na kolana a nawet mozna ja samemu wykonac, i po co kombinowac z tymi wycienciami? , chyba ze ktos nie daje wiecej niz 8cm ocieplenia, przy coraz powszechniej stosowanych grubosciach jak 20cm montaz w ociepleniu jest nawet łatwiejszy niz zabawa w wycinanki. Montazysci sie tego boja, albo dla odstraszenia podaja astronomiczne ceny za taka usluge.

Jeżeli chce się mieć rolety Integro w w dodatku schowane w warstwie ocieplenia, to trzeba kombinować. Skrzynka ma ok 20cm, do tego trzeba dodać z 2-3 cm styro pomiędzy skrzynkę i nadproże, plus z 1 cm na zewnątrz skrzynki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja właśnie kombinuje. Nie chciałem ryzykować błędnego montażu w warstwie ocieplenia i teraz żałuję. Nawet wysunięcie okna o 2cm poza lico ściany byłoby wielkim krokiem w dobrym kierunku.

 

W związku z tym pytanie - co dać na nadproże? Mam maks 2cm do dyspozycji. Czy ta folia alu o kosmicznych niby właściwościach? Bo jak nie, to zostaje chyba Ecotherm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chce się mieć rolety Integro w w dodatku schowane w warstwie ocieplenia, to trzeba kombinować. Skrzynka ma ok 20cm, do tego trzeba dodać z 2-3 cm styro pomiędzy skrzynkę i nadproże, plus z 1 cm na zewnątrz skrzynki...

U mnie największa skrzynka (drzwi tarasowe 1.8x2.2m) ma 18cm, pozostałe 16cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie największa skrzynka (drzwi tarasowe 1.8x2.2m) ma 18cm, pozostałe 16cm.

 

U mnie również takie wymiary skrzynek.

Wszystkie zmieściły się w 20cm styropianu.

Nie mam żadnego ocieplenia miedzy roletą a ścianą i na zdjęciach termowizyjnych nie widać mostków w tym miejscu !!!

 

PS. Nadproża systemowe z betonu komórkowego SOLBET.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...