Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Data uruchomienia pompy ciepla: 26.11.2009

Po roku uzytkowania pompy zuzycie energii na cele CO wynioslo: ok. 11 316 kWh

Zima 2009/2010 byla raczej ostra, dom niezamieszkaly a temp. wewn. ustawilem najpierw na 20-19*C (dzien/noc) a pozniej zmniejszylem (polowa stycznia 2010) na 17-15*C (dzien/noc).

Teraz juz leci na okroglo ale ciagle szukam idealnego ustawienia.

 

Wydaje mi sie ze mozna zmniejszyc zuzycie energii, ale trzeba zoptymalizowac ustawienia a to juz nie jest takie proste.

 

Pamietaj ze ja mam potezny mostek termiczny jakim jest komin klinkierowy do kominka w salonie i komin do grilla na tarasie - nie sa ocieplone i z pewnoscia pochlaniaja olbrzymie ilosci energii.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co do tych kominowych mostĸów termicznych, to IMHO znacznie większym problemem jest fakt, że one mają w środku dziurę, a co za tym idzie są ciągle wychładzane przez przepływające powierze, niż to że są nieocieplone. To zapewne też je nieco boli, ale mógłbym się prawie założyć, że skuteczne zatkanie tych kominów (raczej od góry) znacznie ograniczy straty przez nie generowane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe...

Teraz to mi pojechaliscie...

Oczysiwsta oczywistosc ze szyber musi byc.

Powaznie to zamykam i szyber i przepustnice od swiezego powietrza, nie zmienia to faktu ze po pierwsze "primo" nie sa one niestety zbyt szczelne po drugie "primo" jednak komin wychladza sie i tak.

Nie mam "przeciagow' w samym szybie kominowym, ale samo wystawienie go ponad dach bez izolacji nie wrozy oszczednosci.

Komin przechodzi przez ogrzewane pomieszczenia wiec wychladza je - zwieksza zapotrzebowanie na cieplo.

Nizsza temperatura zewnetrzna tym gorzej dla pomieszczen, w moim przypadku na poddaszu to sypialnia i lazienka a na parterze salon (z kominkiem) i pom. gospodarcze.

Zeby to zniwelowac musialbym dobrze palic w kominku a na to jestem zbyt leniwy -moze lepiej zabrzmi zmeczony :)

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w listopadzie poszło na CO 154 kWh i 130 kWh na CWU. Ale do tego coraz dłużej palę w kominku. Obecnie jakieś 4-5 h dziennie. Najbardziej pracochłonne jest oczyszczenie kominka - odkurzenie popiołu (specjalna przystawka) jakieś 2 min. , wymycie szyby 2 razy w tygodniu. Prawdziwy test będzie od wtorku-środy (w nocy ma być poniżej -20)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby to bylo takie proste ...

http://2.bp.blogspot.com/_LfeMbJ7oFPw/SSqiEQoU6RI/AAAAAAAABRk/ib5iZTH3kPE/s1600-h/Dach35.JPG

Ten komin nie jest taki malutki, ma ok. 170cm szerokosci i ok. 2,5m wysokosci ponad dach

Faktycznie kawał grzmota:)

Tylko po co ci taki? Durnowato by wyglądało z mniejszym bo wysokość i tak by musiała być taka sama.

Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz tanie CWU bo zapłaciłeś za PC małą fortunę wcześniej.

 

Zaczynasz niepotrzebnie temat oplacalnosci. Juz dawno ustalilismy ze to jest kwestia indywidualna i raczej nalezy ja osobno rozpatrywac.

Ja nie mialem wyboru wiec musialem postawic na alternatywne zrodla zasilania a takim jest jak narazie PCi.

Nie ma co roztrzasac czy oplacalo mi sie to czy nie bo nie ma to juz znaczenia i jakos malo mnie to interesuje.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno, od kąt temperatura spadła poniżej zera, w domu od razu spadła wilgotność, wcześniej było 50-55%. (po przeprowadzeniu kalibracji higrometru metodą mokrego ręcznika) Teraz w domu mam 40% +-2% staram sie sterować wentylacją żeby nie było zbyt sucho. Jestem zdziwiony, bo to chyba mało i juz sam nie wiem czy wierzyć tym higrometrom. w godzinach 23:00-05:00 mam ustawione na 0,25 wymiany a między 05:00-23:00 jest 0,45 wymiany. żona mówi że w domu jest komfortowo, tylko po intensywnej kąpieli w łazience na oknie przez jakiś czas jest trochę wilgoci. Jakie Wy macie nastawy wentylacji? Zastanawiam się nad zmniejszeniem wydajności żeby na siłę nie wypompowywać z domu ciepła. W dzisiaj w nocy na zewnątrz było -4 do pomieszczenia pompowało 16,5-17,0. reguła jest taka że najlepszą sprawność mam przy 60-70% wymiany, ale to jest za dużo, zastanawiam się czy nie zrobić tak że czasowo wentylację wyłączać a potem włączać na większą wymianę. Pamietam że J-j walczył ze swoją wentylacją w zeszłym roku. Nie mam GWC i ciekawy jestem co bedzie przy najbliższych mrozach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze przy niższej temperaturze ma mniejszą "pojemność" wilgoci niż przy wyższej temperaturze, stąd przy równej wymianie następuje ubytek wilgoci w domu, który zazwyczaj nie jest możliwy do uzupełnienia przez bytowanie użytkowników. Jedyny sposób to nawilżać. sposobów jest kilka. W twoim przypadku nawilżacz za 100-200 zł. ( ewentualnie więcej jeśli duży dom ) pobór mocy 30W przez kilka godzin dziennie, sterowanie prostym zegarem dobowym za 15 zł powinno załatwić sprawę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawilżac mam bo jak u teściów mieszkaliśmy to tam grzejniki były "czerwone" a powietrze suche jak pieprz. Ale zastanawiam się czy u mnie nawilżać skoro dom trzeba osuszać i jesli po wyłączeniu WM na kilka godzin dzisiaj w ciągu dnia wilgotność wzrosła do 45%
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przez 0,5 wymiany wilgotność na poziomie 60-65 % wcześniej, teraz spada, dziś rano było 51 %.

W nadchodzące mrozy mocno jeszcze spadnie ale wątpię abym miał problem z utrzymaniem wystarczającej wilgotności.

 

PS. Pranie suszę w salonie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...