Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

WaldemarRj, mam nawet pewna ilosc kolkow E-Jot zielonych 30cm do odsprzedania za okazyjna cene - gratis dorzucam zaslepki styro 0,031 grafitowe o roznej grubosci dopasowane do srednicy kolka. Daj znac jak jestes zainteresowany.

 

Sposob kolkowania - jak pisali koledzy. Kolek zaglebiasz w styro i zakrywasz zaslepka ze styro na pianke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy że mamy 4 dosłownie identyczne domy tylko czterech różnych uzytkowników. każdy z tych uzytkowników ma inne upodobania, co do temperatury wewnatrz przez co ich zuzycie roczne jest rozne a co za tym idzie zuzycie na m2 jest rozne.

załózmy hipotetycznie ze tak to sie kształtuje:

1. 19oC 30kWh/m2/rok

2. 20oC 40kWh/m2/rok

3. 21oC 50kWh/m2/rok

4. 22oC 60kWh/m2/rok

 

Ilu litrowy jest to dom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy od wysokości pomieszczeń :)

u siebie widzę znaczną różnicę czy grzeję do 22 stopni czy do 21 więc im wyższa temperatura tym dużo większe zużycie a nie tylko trochę większe. Przy grzaniu do 25 stopni (temperatury u kominkowców normalne) pompa zużywała ponad 60 kWh, przy grzaniu do 21-22 zużycie około 30 kWh. pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy że mamy 4 dosłownie identyczne domy tylko czterech różnych uzytkowników. każdy z tych uzytkowników ma inne upodobania, co do temperatury wewnatrz przez co ich zuzycie roczne jest rozne a co za tym idzie zuzycie na m2 jest rozne.

załózmy hipotetycznie ze tak to sie kształtuje:

1. 19oC 30kWh/m2/rok

2. 20oC 40kWh/m2/rok

3. 21oC 50kWh/m2/rok

4. 22oC 60kWh/m2/rok

 

Ilu litrowy jest to dom?

 

To nie tak!

Tutaj wyliczenia i świadectwa podawane są dla statystycznego znormalizowanego domu ,czyli dla kowalskiego o statystycznie uśrednionych upodobaniach.

Strefa klimatyczna oraz +20C w domu.

 

A to, że masz inne preferencje, to prywatna sprawa, notabene każdego z nas :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, rozumiem, ale załóżmy że ktoś nie robił wyliczeń w OZC, po sezonie grzewczym ma zużycie xxxxkWh a temperature miał 18 stopni. to jakie jest zuzycie na metra xxxxkWh/m2/rok i nie wazne ze mial 18 a nie 20 stopni?

 

załóż sobie DS18B20 w każdym pomieszczeniu z jakimś przetwornikiem 1-wire/USB, puść to na jakiś malutki serwerek i rejestruj.

Załóż podlicznik na urządzenie obsługujące ogrzewanie.

Po roku proporcjonalnie sobie przeliczysz. Nawet do 4 miejsca po przecinku :-)

a jak nie chce Ci się, to tylko w przybliżeniu ...

 

Osobiście wybrałem pierwszą opisywaną metodę w tym wątku:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?14996-Programowalne-instalacje-elektryczne-w%C4%85tek-dla-entuzjast%C3%B3w/page151

 

Ale to odchylenie niestandardowe :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, dzięki:-) wystarczy juz tych pomiarów mojego domu. poprostu sie zastanawiałem czy temp wewnętrzna ma wpływ na charakterystyke domu

 

Temperatura wewnętrzna ma wpływ na stan Twojego portfela.

Charakterystyka pozostaje bez zmian.

 

Stąd olałem ( przepraszam ) wszelkie ceraty-fikaty i skupiłem się na optymalizacji konstrukcji w celu minimalizacji kosztów, tak budowy jak i eksploatacji.

Patrz podpis w stopce!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie taki był mój cel pytania. Teraz juz wiem że na "litrowość" domu ma tylko wpływ jego budowa a co za tym idzie charakterystyka, a nie jego użytkowanie. pytałem bo czasami ludzie piszą że średnia za sezon grzewczy wyszła mu xxkWh i mają dom xlitrowy, tyle że może mieli w domu 17-18 stopni (ja kiedys tak miałem i tak za gaz płaciłem 700-800zł, całe szczęście te czasy raczej juz nie wrócą).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak przy okazji.

Jeśli przyjmiemy sobie w domu stan wyjściowy temperatury "+20", to każde zwiększenie, lub zmniejszenie tej temperatury o 1K daje nam 4% większe ( mniejsze ) zużycie medium grzewczego, czyli i kosztów. Czyli jeśli ktoś lubi w domu 24C, to płaci 24% więcej niż ten, który utrzymuje temperaturę18C. Przy złożeniu użytkowania dwóch identycznych domów ogrzewanych tym samym medium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe bo nigdy nie wiedziałem jak to policzyć ale wydaje mi się że im wyższa temp. tym większy będzie ten procent bo myślę że nie idzie to liniowo. No ale może się mylę.

 

Jeśli zechcesz uwzględnić dynamikę zjawisk, to pewnie nie wyjdziesz z całek i różniczek dopuki nie skończysz tematu doktoratem :-)

Dla naszych potrzeb liczenia kosztów można przyjąć zależność liniową.

Błąd jest pomijalny i niewarty zaangażowania czasu. lepiej napić się herbaty :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak przy okazji.

Jeśli przyjmiemy sobie w domu stan wyjściowy temperatury "+20", to każde zwiększenie, lub zmniejszenie tej temperatury o 1K daje nam 4% większe ( mniejsze ) zużycie medium grzewczego, czyli i kosztów. Czyli jeśli ktoś lubi w domu 24C, to płaci 24% więcej niż ten, który utrzymuje temperaturę18C. Przy złożeniu użytkowania dwóch identycznych domów ogrzewanych tym samym medium.

Nie do końca tak jest. o te 4% większe będą straty przez przegrody i ciepło potrzebne do wentylacji. Im bardziej energooszczędny dom, tym większa część tych strat jest równoważona przez zyski energetyczne (bytowe, od ADG i RTV, słoneczne).

Przy takim samym użytkowaniu domu możemy założyć, że te zyski będą takie same niezależnie od temperatury zewnętrznej.

Jeżeli np. straty przez przegrody i na wentylację, dla temperatury wewnętrznej 20 st. C, wynoszą 45kWh/m2 rocznie, zaś zyski energetyczne w tym domu wyniosą 30kWh/m2 rocznie, to do ogrzania takiego domu musimy dostarczyć 15kWh/m2 rocznie.

Jeżeli teraz podwyższymy w nim temperaturę do 22 st. C, to straty wzrosną ~8%, czyli wyniosą ~49kWh/m2 rocznie, ale zyski się nie zwiększą i nadal są na poziomie 30kWh/m2 rocznie. Do ogrzania musimy więc zużyć ~19kWh/m2 rocznie. Wzrost kosztów na ogrzewanie wyniesie więc nie 8%, ale 26%.

W drugą stronę jest jeszcze ciekawiej, bo przy 18 st. C straty domu będą równe 41,4kWh/m2, czyli do ogrzania domu będziemy potrzebowali już tylko 11,4kWh/m2.

Czy te 30kWh/m2 rocznie zysków to dużo? Mam dom o powierzchni ogrzewanej 109m2. Zużycie energii elektrycznej na cele inne niż ogrzewanie wynosi 11-13kWh/dobę.

W sezonie grzewczym (zakładam 200dni) da to ~2400kWh, czyli ~22kWh/m2. Nawet jeżeli założymy, że z tego tylko 70% jest wykorzystane na ogrzewanie, to te brakujące 15kWh/m2 spokojnie dostarcza słońce (poprzez okna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca tak jest. o te 4% większe będą straty przez przegrody i ciepło potrzebne do wentylacji.

Skąd wartość 4%?

Skoro średnia sezonu grzewczego w III strefie klimatycznej wynosi 7,6 to czy zwiększenie temperatury z 20oC do 21oC nie powinno skutkować wzrostem energii potrzebnej do ogrzewania (przy zerowych zyskach bytowych) o (21-7,6)/(20-7,6)=13,4/12.4= 1,08 czyli o 8%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd wartość 4%?

Skoro średnia sezonu grzewczego w III strefie klimatycznej wynosi 7,6 to czy zwiększenie temperatury z 20oC do 21oC nie powinno skutkować wzrostem energii potrzebnej do ogrzewania (przy zerowych zyskach bytowych) o (21-7,6)/(20-7,6)=13,4/12.4= 1,08 czyli o 8%?

Te 7,6 st. C, to zdaje się średnia, ale nie z sezonu grzewczego, ale z całego roku. Dla sezonu grzewczego jest chyba jednak nieco niższa.

Ale trochę masz racji ;). Bezwiednie przepisałem wartości podane przez gościu01.

Poza tym sezon grzewczy, to też pojęcie płynne. W domach energooszczędnych znacznie się skraca, i wtedy średnie temperatury są niższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...