Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

W moim mieście średnia temp. z 30 lat to:

średnia roczna - 6,88C

średnia sezonu grzewczego ( 200 dni ) - 2,73C

 

Obecnie ogrzewam stary dom gazem - 2100 m3/rok, z czego 4% to ok. 180 zł.

Projektuje dom 2,5x większy gdzie 8% kosztów ogrzewania będzie stanowić mniej niż 60 zł.

 

Ponieważ biorę częściowo kredyt, więc 1% różnicy w oprocentowaniu daje taką kwotę, że powyższe to pikuś.

Ale fakt, te liczby są zależne od wielu czynników i można je przedstawić na różne sposoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

gościu01, jesli mnie pamięć nie myli to nie spotkałem sie z żadnymi rysunkami twojego domu. Moze jakis rzut elewacje itp, bo jesli dobrze kojarzę to jest projekt indywidualny.

 

Mam wszystkie rzuty i elewacje, tylko pytanie czy mogę je publikować bez zgody architekta, czy powinienem wpierw ją uzyskać?

Gdyż takiego zapisu w umowie nie mam.

 

A może można publikować takie rzuty z "okrojonymi" danymi?

 

A właściwie o co pytasz?

Może prześlę Ci na priva wybrane informacje?

 

P.S.

Sorry, ale jestem przewrażliwony na punkcie własności, głównie intelektualnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok

 

OK - rozumiesz?

czy,

OK - chciałbyś, abym coś wysłał Ci na priva?

 

Proszę o wyrozumiałość,

z różnych względów nie będę publikował publicznie np. rozwiązań związanych z bezpieczeństwem systemów oraz własności do których mam wątpliwości, czy jestem ich absolutnym właścicielem.

Zapytam jutro mojego architekta, gdyż dotychczas tego nie zrobiłem.

 

Chętnie jednak omówię szczegóły bez powiązania z dokumentacją, bądź ogólne rozwiązania bez podawania nazw, nazwisk i adresów, które występują w projekcie i na każdej karcie rzutów.

 

Zapraszam też do mnie, mam dobry sok malinowy i kefir też się znajdzie.

Przy okazji omówimy wszystko w oparciu o dokumentację ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gościu01 nie boisz się opierać wyliczeń tylko na średniej ? Czy uwzględniasz zapas mocy na poprawę temperatur w przypadku większych dłuższych mrozów czy potrzeby większej temperatury w domu ?

Informacyjnie.

Powoli stabilizuje temperatury w domu. Temp. w domu ok. 21 stopni z bardzo małymi odchyłkami +- 0,3 stopnia temp. na zasilaniu:

-4 na zewnątrz - zasilanie 25 stopni ( to jeszcze do sprawdzenia bo krótko taka temp. była )

-8 na zewnątrz - zasilanie 27 stopni

-16 na zewnątrz - zasilanie 31 stopni

Grzanie cwu dwa razy dziennie rano 5-7 i od 18-23, weekend non stop, w tym czasie temp. zasilania spada nawet do 23 stopni do czasu aż pompa znowu nie przełączy na c.o. Zasobnik do cwu 120 litrów i nagrzewanie trwa dosyć długo, moc pompy ciepła 6,4 kW. Podłogówka kręcona co 7,5 cm, podłoga nie zimna, można boso chodzić :)

pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdzałem przy całkowitym wyłączeniu ogrzewania tylko stopniowo zmniejszałem krzywą. Gdybym wyłączył zupełnie ogrzewanie to podłogi wychłodziłyby się na tyle mocno, że dogrzewanie trwało by długo. Przy podnoszeniu temp. był to max 1 stopień na dobę przy zasilaniu non stop 40 stopni. pozdr adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie nie mam ale chyba z ciekawości założę. Pytałem bo u mnie w pracy mam wymiennik rotacyjny, i dzisiaj zobaczyłem jakie ma temperatury.Na zewnątrz -5 wywiew z pomieszczeń przed wymiennikeim +22, za wymiennikiem +1!, niestety nie wiem jaki jest nawiew za wymiennikiem, bo na nawiewie sa dodatkowe grzałki więc nawiew jest zawsze 20. Chyba że mozna to jakoś wyliczyć?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdzałem przy całkowitym wyłączeniu ogrzewania tylko stopniowo zmniejszałem krzywą. Gdybym wyłączył zupełnie ogrzewanie to podłogi wychłodziłyby się na tyle mocno, że dogrzewanie trwało by długo. Przy podnoszeniu temp. był to max 1 stopień na dobę przy zasilaniu non stop 40 stopni. pozdr adam

 

Stad twoje wysokie zużycie prądu. Nie podoba mi sie sie to , że akumulacja płyty w twoim przypadku działa tylko w jedna strone..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś wcześniej pisałem o ile w ciągu dnia spadła temperatura ( 1,5 albo 2,5 stopnia ) jak dla mnie to za dużo. Może za dużo bo spadek z 25 stopni ? przy normalnym grzaniu do np. 22 spadek byłby tylko o 1 stopień ? W przyszłym tygodniu wyłączę jeszcze raz pompę na cały dzień i zobaczę o ile spadnie w ciągu dnia z 21 stopni ??? Wylewkę mam ok 6-8 cm. Na wysoki spadek temperatury ma jeszcze pewnie wpływ nawiew z reku o temp. 8 stopni (cały czas czeka na ocieplenie : ( ) może wtedy wystarczy akumulacyjności. Przy takich mrozach ciężko coś poprawiać, docieplać. Na wylocie z reku wiszą sople i ściana mokra i zamarznięta, też do poprawienia. pozdr adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiew z reku zapewne przyczynia sie do tego. Mozesz powiedzieć jaka warstwe izolacji masz miedzy płyta a podłogówka ? wydaje mi sie , ze za słaba izolacja w tym miejscu moze być problemem. Część ciepła ucieka mimo wszystko do płyty lecz oddawanie go spowrotem uniemożliwia ta warstwa izolacji. Ja własnie nie chciałem u siebie robic płyty na gotowo z podłogówką wiec rozmyslałem wiele wariantów. Stwierdziłem ze warstwa 2 cm izolacji tylko po to by podłogówka trzymała bedzie jedynie przeszkadzać.. Na płyte dałem siatke zbrojeniową i do niej rurki. Jak sie sprawuje nie mogę powiedziec poniewaz jeszcze nie grzeje. Tylko zacząłem sie troche martwić widząc twoje problemy, bo mam gorzej ocieplony dom.

 

Może ktoś jeszcze posiada zatopiona wodna podłogówke w płycie, grzeje juz i chciałby sie podzielic wrazeniami ;> wiem ze Henok jest zadowolony z akumulacyjnosci swojego fundamentu i u niego sprawdza sie to rozwiązanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś wcześniej pisałem o ile w ciągu dnia spadła temperatura ( 1,5 albo 2,5 stopnia ) jak dla mnie to za dużo. Może za dużo bo spadek z 25 stopni ? przy normalnym grzaniu do np. 22 spadek byłby tylko o 1 stopień ? W przyszłym tygodniu wyłączę jeszcze raz pompę na cały dzień i zobaczę o ile spadnie w ciągu dnia z 21 stopni ??? Wylewkę mam ok 6-8 cm. Na wysoki spadek temperatury ma jeszcze pewnie wpływ nawiew z reku o temp. 8 stopni (cały czas czeka na ocieplenie : ( ) może wtedy wystarczy akumulacyjności. Przy takich mrozach ciężko coś poprawiać, docieplać. Na wylocie z reku wiszą sople i ściana mokra i zamarznięta, też do poprawienia. pozdr adam

 

Serwis, przejrzyj dzisiejsze posty w watku "Plyta fundamentowa" tam dzisiaj dokonal sie przewrot Kopernikanski i w Twoim temacie tez cos znajdziesz.... hint: 1 rok uzytkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

czy ktos moze wie gdzie moge znalezc zapisy temperatur ze stacji meteo z zeszlego roku ?

Chodzi mi oczywiscie o cos bezplatnego. ...

 

Sprawdź Weather Underground. Przykład dla Warszawy poniżej. W sieci można kiedyś było znaleźć skrypty perl-a, które pobierają dane z WU i zapisują w postaci np. pliku txt.

 

http://www.wunderground.com/history/airport/EPWA/2010/1/3/DailyHistory.html?req_city=NA&req_state=NA&req_statename=NA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w nowym roku,

 

czy ktos moze wie gdzie moge znalezc zapisy temperatur ze stacji meteo z zeszlego roku ?

 

Np w tym serwisie : http://polish.wunderground.com/wundermap/

Szukasz najbliższej stacji meteorologicznej i tam masz wszystkie potrzebne dane :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...