Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.

 

Mam pytanie do osób które mają wyliczenia domu w OZC i praktyka mieszkania we własnym domu dowodzi, że obliczenia się zgadzają.

Z tego co wiem podaje się w tym programie temperaturę w budynku 20 stopni.

Czy któraś z osób mogłaby zmienić ten jeden parametr z 20 na 23 stopnie i podać jak zwiększyłoby sie zapotrzebowanie bydunku na ciepło?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie powinno być tak źle. ;)

Granulat nie jest tak szczelny jak płyta styropianowa i jakiś ruch powietrza pozostanie.

Przy prawidłowej wentylacji strychu nie powinno być problemów.

Co do planowanego ocieplenia.

Opór powietrza przy kierunku przenikania ciepła w górę jest stały od warstwy 15mm i wynosi R - 0,16m2K/W (U - 6,25W/mK).

Zasypanie wolnych przestrzeni (18cm) granulatem styropianowym (http://www.ugolik.pl/gfx/zn.gif - 0,059 - 0,065Wm/K) da wartość U - 0,33 - 0,36W/mK, co znacznie poprawia wynik

Twoja 83cm :D trójwarstwowa izolacja składająca się z 45cm ekofibru (http://www.ugolik.pl/gfx/zn.gif - 0,041 - 0,043W/mK), granulatu 18cm i 20 cm warstwy wełny będzie powalająca.

Tylko czy zasadna ekonomicznie?

Sam ekofiber obecnie powinien dawać U - 0,092 - 0,096W/mK.

Wydaje mi się że przy zastosowaniu granulatu warstwa wełny może być znacznie cieńsza.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł ciekawy, warty zastosowania. Zawsze to dodatkowe wykorzystanie zapłaconego ciepła.

Tylko czy ciemny kolor lakieru na samochodzie nie stanie się siwy po odkurzaniu? :D

 

Samochód w kolorze czarno-ubłocony mat :) Patrzyłem w trakcie pracy odkurzacza i nie było za dużo latającego kurzu wiec nie wyprowadzałem tego na zewnątrz. Garaż mało sterylny mam i nie robi to problemu. Gdyby to jednak komuś przeszkadzało to można jakiś przepuszczalny worek założyć na wylot i coś tam wyłapie. pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja 83cm :D trójwarstwowa izolacja składająca się z 45cm ekofibru (http://www.ugolik.pl/gfx/zn.gif - 0,041 - 0,043W/mK), granulatu 18cm i 20 cm warstwy wełny będzie powalająca.

Tylko czy zasadna ekonomicznie?

 

W moim przypadku może być, parterówka ma to do siebie że strop ma bardzo dużą powierzchnię.

Przy 28 cm styropianu w podłodze te 80 cm w stropie źle nie "brzmi" ale to pewnie maximum opłacalności.

Ściana z 24 cm BK i 20 cm styro też niczego sobie( dodam że na ścianie północnej mam 24 cm), IMHO w proporcjach wszystko gra biorąc pod uwagę że to dom parterowy !

 

Kto wie, może i się skuszę.

Wszystko zależy oczywiście od funduszy , Żonie trzeba by wytłumaczyć że ta zmywarka za 2 tyś wcale nam się nie opłaci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno się zgodzić z procentowym udziałem energii biorąc pod uwagę różnicę temp. wewnątrz i zewnątrz .

Nie wiem czy się dobrze wyraziłem :)

 

Czyli mam rozumieć, że wzrost będzie np. -10 na zewnątrz 20 wewnątrz = 30 stopni,

a -10 na zewnątrz, 23 wewnątrz = 33 stopnie czyli 10 % więcej energi będzie potrzebne do utrzymania takiej temperatury.

Dobrze zrozumiałem?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, szukam pomocy

jestem w trakcie czytania wątku dlatego możliwe iż moje pytanie już się pojawiło ale mam prośbę o wyrozumiałość i pomoc, troszkę mi się pali ponieważ na dniach mają wejść ze ściankami działowymi a moje pytanie dotyczy tzw. ślepej ścianki kolankowej,

poniżej rysunek dodam tylko, iż wykusz został zlikwidowany i jest normalny płaski dach, i mam pytania:

 

1. ściankę kolankową można wymurować lub później stawiać z regipsu, skłaniam się ku murowanej - czy dobrze?

2. jak prawidłowo ocieplić ten trójkąt za ścianką? (czy iść styro po elewacji i połączyć z watą między krokwiami i zostawić przestrzeń nie ogrzewaną? w projekcie ściana 1warstwowa a będzie PTH25+20 styro),

3. planuję ogrzewanie podłogowe po całości i tutaj jeśli postawię ściankę to styro na stropie będzie szło do ścianki kolankowej potem pustka, czy może zrobić po całości a potem stawiać ściankę z kartongipsu,

4. jak docieplić połączenie wieńca i murłaty,

jak ktoś przerabiał temat to pewnie jeszcze jakieś wątpiliwości poza tymi się pojawiły dlatego będę wdzięczny za wszelkie uwagi :)

jak teraz nie ocieplę a postawię ścianki to już będzie klops :(

 

pomóżcie forumowicze

pozdrawiam

Wojtek

ściana.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kto chce być trzeci ??

Ja bym chętnie poznał szczegóły Twojego domu (domów ?).

Piszesz tu już od paru ładnych lat, a brakuje wątku, czy dziennika budowy Twojego domu.

j-j udało się namówić na taki skrócony dziennik. Może Ty także się skusisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydawnictwo murator przygotowuje następną edycję artykułów o domach energooszczędnych - od decyzji do praktyki, wcześniej opisali henoka i piczmana, a teraz czas na następnych, więc ja ze swojej strony zachęcam do zgłaszania się i opisania swoich przeżyć, ze szczególnym uwzględnieniem wyjaśnień dlaczego

 

W jakich numerach były te dwa artykuły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mają :(

Ale wycinki z gazet w antyramie wiszą na ścianie w gabinecie.

Będzie co wnukom kiedyś pokazać :)

To były 2 artykuły ( praktycznie identyczne) w 2 wydaniach, 1 to kwartalnik o domach energooszczędnych a drugi w miesięczniku.

Numerów nie pamiętam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mają :(

Ale wycinki z gazet w antyramie wiszą na ścianie w gabinecie.

Będzie co wnukom kiedyś pokazać :)

To były 2 artykuły ( praktycznie identyczne) w 2 wydaniach, 1 to kwartalnik o domach energooszczędnych a drugi w miesięczniku.

Numerów nie pamiętam .

kwrtalnik w domu gdzieś się wala chyba z niebieskawą okładką, więc muszę poszukać. Skoro to w nim było to czytałem nieświadom faktu o kim czytam:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kto chce być trzeci ?

 

Ja bym chętnie poznał szczegóły Twojego domu (domów ?).

Piszesz tu już od paru ładnych lat, a brakuje wątku, czy dziennika budowy Twojego domu.

j-j udało się namówić na taki skrócony dziennik. Może Ty także się skusisz?

 

Jestem Za !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...