Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam, szukam pomocy

jestem w trakcie czytania wątku dlatego możliwe iż moje pytanie już się pojawiło ale mam prośbę o wyrozumiałość i pomoc, troszkę mi się pali ponieważ na dniach mają wejść ze ściankami działowymi a moje pytanie dotyczy tzw. ślepej ścianki kolankowej,

poniżej rysunek dodam tylko, iż wykusz został zlikwidowany i jest normalny płaski dach, i mam pytania:

 

1. ściankę kolankową można wymurować lub później stawiać z regipsu, skłaniam się ku murowanej - czy dobrze?

2. jak prawidłowo ocieplić ten trójkąt za ścianką? (czy iść styro po elewacji i połączyć z watą między krokwiami i zostawić przestrzeń nie ogrzewaną? w projekcie ściana 1warstwowa a będzie PTH25+20 styro),

3. planuję ogrzewanie podłogowe po całości i tutaj jeśli postawię ściankę to styro na stropie będzie szło do ścianki kolankowej potem pustka, czy może zrobić po całości a potem stawiać ściankę z kartongipsu,

4. jak docieplić połączenie wieńca i murłaty,

jak ktoś przerabiał temat to pewnie jeszcze jakieś wątpiliwości poza tymi się pojawiły dlatego będę wdzięczny za wszelkie uwagi :)

jak teraz nie ocieplę a postawię ścianki to już będzie klops :(

 

pomóżcie forumowicze

pozdrawiam

Wojtek

 

może jakieś inne pomysły jak ocieplić tę sporą przestrzeń poza pomysłem z płytą OSB

 

pozdrawiam

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, szukam pomocy

jestem w trakcie czytania wątku dlatego możliwe iż moje pytanie już się pojawiło ale mam prośbę o wyrozumiałość i pomoc, troszkę mi się pali ponieważ na dniach mają wejść ze ściankami działowymi a moje pytanie dotyczy tzw. ślepej ścianki kolankowej,

poniżej rysunek dodam tylko, iż wykusz został zlikwidowany i jest normalny płaski dach, i mam pytania:

 

1. ściankę kolankową można wymurować lub później stawiać z regipsu, skłaniam się ku murowanej - czy dobrze?

2. jak prawidłowo ocieplić ten trójkąt za ścianką? (czy iść styro po elewacji i połączyć z watą między krokwiami i zostawić przestrzeń nie ogrzewaną? w projekcie ściana 1warstwowa a będzie PTH25+20 styro),

3. planuję ogrzewanie podłogowe po całości i tutaj jeśli postawię ściankę to styro na stropie będzie szło do ścianki kolankowej potem pustka, czy może zrobić po całości a potem stawiać ściankę z kartongipsu,

4. jak docieplić połączenie wieńca i murłaty,

jak ktoś przerabiał temat to pewnie jeszcze jakieś wątpiliwości poza tymi się pojawiły dlatego będę wdzięczny za wszelkie uwagi :)

jak teraz nie ocieplę a postawię ścianki to już będzie klops :(

 

pomóżcie forumowicze

pozdrawiam

Wojtek

 

Mam w projekcie bardzo podobny układ.

 

 

Ad 1.

wszystko jedno, dla mnie lepsza murowana zawsze można gwoździa wbić :-)

Należy jednak skonsultować z konstruktorem, co do obciążenia stropu, jeśli był projektowany na styk.

 

Ad 2.

Zadbaj, aby prawidłowo zostało wykonane połączenie waty i styropianu.

Nie bardzo rozumiem, po co chcesz tam jeszcze coś ocieplać.

U mnie w tym trójkącie będą rury wentylacji i pewnie jakaś "elektryka".

Chociaż u mnie jest nieco inaczej, gdyż daje 20cm waty w krokwie i to idzie tak jak u ciebie na rysunku,

a następnie 15cm waty nakrokwiowo i ona zakrywa mi tę murłatę.

W pomieszczeniach będzie płyta GK, a w tym trójkącie zostawię bez niczego.

 

Ad 3.

Po co chcesz pchać się w dodatkowe koszty?

W tym trójkącie nie będziesz gości przyjmował.

 

Ad4.

jest kilka sposobów, zależy co chcesz osiągnąć.

najprostszy, to fachowcy obmurują Ci murłatę, może być np. pustakiem BK300 o szerokości 8cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez chetnie przyjme ;)

Moze by dalo sie to gdzies umiescic i linka podac, mysle ze chetnych jeszcze bedzie sporo ;)

Tu ciekawostka. Istnieje możliwość zakupu Muratora w wersji elektronicznej, ale dostępne jest tylko 6 poprzednich numerów. W wersji papierowej dostępne jest 12 poprzednich numerów Muratora : http://sklep.murator.pl/index.php?catalogID=55&subCatID=59&p=catalog

Natomiast można w sieci znaleźć wersje elektroniczne starszych numerów "zachomikowane".

W tym wypadku można szukać pod hasłem "klub energooszczędnych" + murator .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o fajnie że jesteś, może ty się dasz na mówić na prezentację w muratorze ?? byłbyś na okładce razem z J-J :D

Jasne, choć w sierpniu 2010 powstał juz reportaż, ale do dzisiaj się nie ukazał, miał być w październiku, grudniu ostatnio na 100% w marcu, ciągle jednak Pani red. nacz. go przesuwa. Ostatnio śmiałem się że lobby PCi to stopuje;-) No ale mam nadzieję że w końcu się ukaże. Mimo wszystko ja zawsze jest otwarty na różne opcje, a kontakt do p. Andrzeja P. jeśli to o niego chodzi.

 

Najbardziej to kusi mnie wizja bycia z J-J na okładce, serio serio. nawet kosztem tego że wewnatrz gazety porównają nasze koszty eksploatacyjne:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Tak informacyjnie :) w sobotę przez przypadek wyłączyłem ogrzewanie i dopiero dziasiaj rano włączyłem. W sobotę miałem 21 stopni dzisiaj rano 17 :( Na zewnątrz -15 do -20. Akurat wszystkie te dni były bardzo słoneczne więc w ciągu dnia było 21-22 stopnie więc trudniej było zauważyć, że ogrzewanie nie działa. pozdr adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Tak informacyjnie :) w sobotę przez przypadek wyłączyłem ogrzewanie i dopiero dziasiaj rano włączyłem. W sobotę miałem 21 stopni dzisiaj rano 17 :( Na zewnątrz -15 do -20. Akurat wszystkie te dni były bardzo słoneczne więc w ciągu dnia było 21-22 stopnie więc trudniej było zauważyć, że ogrzewanie nie działa. pozdr adam

Musisz zacząć wstawać póżniej, kiedy słońce juz nagrzeje:-) tak na poważnie, oceniałeś może do ilu stopni ostygła podłoga jesteś w stanie powiedzieć ile energii zużyje do ponownego nagrzania się ? Jak wyglądała sytuacja temperaturowa w pomieszczeniach nienasłonecznionych, było odczuwalnie chłodniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura wody w podłodze była w okolicy 18 stopni więc tyle chyba też miał beton. Pokój bez słońca zazwyczaj ma niższą temp. więc trudno określić, teraz było tam 16 stopni. W łazience też trudno określiś spadek temp. bo po kąpieli temp. idzie w górę, myślę, że też ok 16. Pomimo niewiele niższych temperatur w pomieszczeniach bez słońca jest tam mniej przyjemnie. Wczoraj wieczorem po całym dniu słonecznym nawet miałem wrażenie, że podłoga grzeje bo była lekko ciepła od słońca. pozdr adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zacząć wstawać póżniej, kiedy słońce juz nagrzeje:-) tak na poważnie, oceniałeś może do ilu stopni ostygła podłoga jesteś w stanie powiedzieć ile energii zużyje do ponownego nagrzania się ? Jak wyglądała sytuacja temperaturowa w pomieszczeniach nienasłonecznionych, było odczuwalnie chłodniej?

 

Witam. Kolejne spostrzeżenia. Im więcej dni słonecznych tym bardziej widać różnicę pomiędzy pomieszczeniami nasłonecznionymi a tymi w których słońca jest mniej lub wcale. W zasadzie tam gdzie okna od południa to już mógłbym prawie zrezygnować z ogrzewania, w dzień nagrzewa się do 25 i do rana nie spadnie poniżej 21. Gorzej z resztą ( czyli łazienka, gospodarcze i mały pokój na parterze) gdzie po kilku dniach słonecznych i ogólnie zmniejszonym grzaniu, temperatury spadły do 18 stopni.

Mam zamiar spróbować założyć elektrozawory na pętle gdzie jest cieplej tak aby grzanie odbywało się gdy temperatura wieczorem spadnie poniżej 21 stopni. Tylko cena elektrozaworów trochę zaporowa :(

Dodatkowo przy takim wychłodzeniu jest problem z wentylowaniem łazienki na pierwszym biegu rekuperatora, w narożniku pojawia się plama wilgoci, z tym też muszę coś pokombinować. Myślałem o elektrycznym grzejniku uruchamianym przed kąpielą ale to tylko na chwilę nagrzeje powietrze a płytki, mury i tak będą zimne. Muszę chyba tam na stałe grzać mocniej to może łatwiej będzie się pozbyć tej wilgoci ? Kręcę jeszcze przepływomierzami tak aby przy ciągłym grzaniu łazienka miała wyższą temperaturę ale tu też widzę dużą różnicę pomiedzy pomieszczeniami, im większe pomieszczenie tym łatwiej się nagrzewa, małe pomieszczenie=mała powierzchnia podłogi i jest trudniej nagrzać ( akurat w moim przypadku nie miałem zróżnicowanego rozstawu rur podłogówki pomiędzy pomieszczeniami).

Po ostatnim mocnym wychłodzeniu (4 dni bez ogrzewania) zaskakująco szybko pomieszczenia się nagrzały ponownie, w ciągu 12 godzin temp. wzrosła z 18 do 22 stopni przy -15 na zewnątrz, dużo pomagało tu słońce. Pobór prądu nie był większy niż 15 kWh.

pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mpoplaw dziękuję za linki. Przy całym szacunku dla Viessmanna raczej ich głowic nie kupię :) Raczej wezmę Rehau lub innej firmy która ma widocznie otwarte lub zamknięte grzybki. Z tego co widać w dzienniku teraz takie wydatki to już poważna sprawa :) Poza tym nie jestem pewien czy dam radę to wysterować. Teraz steruję tym ręcznie, czyli zamykam pętle lub cały rozdzielacz na piętrze i grzeję tylko pomieszczenia bez okien południowych, Na etapie prac szukałem jakiegoś zaworu abym mógł odcinać cały rozdzielacz ale nie znalazłem nic o odpowiedniej średnicy z siłownikiem. pozdr adam

 

Ps przymykam przepływy na ciepłe pokoje tak aby wymusić wyższą temp. na łazience ale jakoś mi to średnio wychodzi :(

Edytowane przez aadamuss24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps przymykam przepływy na ciepłe pokoje tak aby wymusić wyższą temp. na łazience ale jakoś mi to średnio wychodzi :(

 

Mnie tez nie bardzo wychodzi, jak się ma niską temp. zasilania to trzeba ja podnieść, czasami pompę dać na wyższy bieg i odpowiednio wyregulować przepływy, mnie się udało dojść do efektu gdzie w łazience jest o 1,5 C więcej .

Wróciłem jednak do wcześniejszych ustawień, wszędzie w domu mam tyle samo.

Da się przeżyć, co innego kiedy w łazience było by chłodniej niż w sypialni, wtedy to problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...