Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mój komentarz bardziej dotyczył tego, że "Brassowy" program potrzebuje tej informacji w takiej śmiesznej jednostce...

Ta "śmieszna jednostka" wynika z "ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej (Dz. U. z dnia 13 listopada 2008 r.)

 

Wielkość zysków wewnętrznych występujących we wzorze (1.26) należy wyznaczać w oparciu o:

a) dokumentację techniczną budynku i instalacji oraz program użytkowania budynku lub lokalu mieszkalnego,

b) wiedzę techniczną oraz wizję lokalną obiektu.

Przy braku danych, dla budynków istniejących można przyjąć wartości z tabeli 10.

 

Tabela 10. Średnia moc jednostkowa wewnętrznych zysków ciepła (bez zysków od instalacji grzewczych i ciepłej wody) - odniesiona do powierzchni Af

 

Lp.	Rodzaj budynku (lokalu mieszkalnego)	
                                                      W/m2
1	Dom jednorodzinny                       2,5-3,5
2	Dom wielorodzinny (lokal mieszkalny)	      3,2-6,0
3	Szkoły	                                      1,5-4,7
4	Urzędy	                                      3,5-6,4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ta "śmieszna jednostka" wynika z "ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY"...

 

Ja tam nie widzę, żeby taka jednostka była narzucona. Podali tylko wartości średnie w tej dziwacznej jednostce, bo w ten spsób łatwiej te wartość średnią przeliczyć na konkretny rozpatrzywany budynek. Ale nadal nie rozumiem, czemuż to program wymaga podania zysków w tak nielogicznej postaci. Pewnie jest to pochodna tego, że program nie był zapewne kierowany do "odbiorców końcowych", tylko do projektantów, którym to i tak z grubsza zwisa... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie widzę, żeby taka jednostka była narzucona.

Trudno cytować całe rozporządzenie ;). Tu masz ten fragment :

Wartość miesięcznych wewnętrznych zysków ciepła Qint w budynku lub lokalu mieszkalnym należy obliczać ze wzoru:

 

Qint = qint · Af· tM · 10-3 kWh/mies (1.26)

 

gdzie:

 

qint obciążenie cieplne pomieszczenia zyskami wewnętrznymi W/m2

Af jest powierzchnią pomieszczeń o regulowanej temperaturze w budynku lub lokalu mieszkalnym m2

Program jest wykonany zgodnie z tym Rozporządzeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabieram się za kupowanie okien. Na samym początku chciałem Alphaline z szybą u 0,5 w dwustronnej okleinie. Profil 6-komorowy z klinem docieplającym i trzema uszczelkami. Uw takiego okna to około 0,8. Ale jako opcja wyceniłem sobie okna z profilu 5-komorowego Salamander z szybą u 0,5, dwie uszczelki (Uw około 0,9). Różnica w cenie to około 3300 PLN. Teraz pytanie czy opłaca się przepłacać? Czy wyższa cena warta jest dodatkowych komór i klinów. Powierzchnia okien to 36 m2 udział szkła to 68%. Arcadia Termo pokazuje mi, że zaoszczędzę może z 200 kWh/rok.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mogę się zgodzić. Cyt.:ciepły montaż wyjdzie identycznie opłacalnie ???

Chyba jednak nie?

U mnie po wymianie okien z przed 14-lat pcv w typie panorama, na Veka 6 komór oraz po dużej awanturze z montażystami o ciepły montaż - po raz pierwszy raz zobaczyłem zamarznięty parapet , że o wykrapalniu wody pod oknem(starym) nie wspomnę. Na ile większą ciszę w domu można wycenić? Dla tych co jej potrzebują, a ruch uliczny przeszkadza - myślę, że jest bezcenna. Jednak jakość, okna można wziąść tańsze, ale ja wybrałbym ekipę najlepszą (nie najtańszą).

Wg fachowców od taśm - koszt 1 metra wzrasta od 2 do 4zł. Drugi raz robiłbym to samo. Ciepło pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mogę się zgodzić. Cyt.:ciepły montaż wyjdzie identycznie opłacalnie ???

Chyba jednak nie?

U mnie po wymianie okien z przed 14-lat pcv w typie panorama, na Veka 6 komór oraz po dużej awanturze z montażystami o ciepły montaż - po raz pierwszy raz zobaczyłem zamarznięty parapet , że o wykrapalniu wody pod oknem(starym) nie wspomnę. Na ile większą ciszę w domu można wycenić? Dla tych co jej potrzebują, a ruch uliczny przeszkadza - myślę, że jest bezcenna. Jednak jakość, okna można wziąść tańsze, ale ja wybrałbym ekipę najlepszą (nie najtańszą).

Wg fachowców od taśm - koszt 1 metra wzrasta od 2 do 4zł. Drugi raz robiłbym to samo. Ciepło pozdrawiam

Ale co robiłbys tak samo? bo nie do końca rozumiem. Co masz na mysli mówiąć o ciepłym montażu u siebie? montowałeś w warstwie ocieplenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakis czas temu miałem prblem z odprowadzeniem skroplin z WM, a dokładnie to z tym że popełniłem "szkolny błąd przy montażu odprowanienia i nie zrobiłem "kolanka. W wyniku tego pewnego dnia WM zaciągnęła zapach z kanalizacji (nie wiem czemu wczesniej tak nie było?), No wiec wszedłem na góre, odkopałem xxm3 styro i zrobiłem prowizoryczne kolanko, bo nie miałem czasu na zabawę z tym. Zalałem je wodą i jakieś 2-3 miesiące był spokój ale z czasem chyba woda w nim wyschła albo odparowała. Teraz musze w końcu się nad tym pokłonić. Moje pytanie jest nastepujące, możecie podesłac jakieś forki jak u was jest rozwiązane/ połaczone to odprowadzenie wody? Z hydrauliki to ja jestem na poziomie podstawowym więc wszelakie sugestie mi się przydadzą. zastanawia mnie czemu pół roku kiedy nie było kolanka wszystko było ok i nie zasysało zapachów?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji do centrali powinna być informacja jak prawidłowo wykonać syfon do odprowadzenia skroplin, są średnice i długości rurki .

Ja mam z wąskiego wężyka zrobione i nic nie wysycha, a skroplin prawie nie mam ze względu na GWC .

Cieńszy wężyk = mniejsza powierzchnia parowania !

Uważaj tez aby nie było zbyt ubogiego syfonu i sprawdź na najwyższym biegu czy Ci wody nie "wciąga" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakis czas temu miałem prblem z odprowadzeniem skroplin z WM, a dokładnie to z tym że popełniłem "szkolny błąd przy montażu odprowanienia i nie zrobiłem "kolanka. W wyniku tego pewnego dnia WM zaciągnęła zapach z kanalizacji (nie wiem czemu wczesniej tak nie było?), No wiec wszedłem na góre, odkopałem xxm3 styro i zrobiłem prowizoryczne kolanko, bo nie miałem czasu na zabawę z tym. Zalałem je wodą i jakieś 2-3 miesiące był spokój ale z czasem chyba woda w nim wyschła albo odparowała. Teraz musze w końcu się nad tym pokłonić. Moje pytanie jest nastepujące, możecie podesłac jakieś forki jak u was jest rozwiązane/ połaczone to odprowadzenie wody? Z hydrauliki to ja jestem na poziomie podstawowym więc wszelakie sugestie mi się przydadzą. zastanawia mnie czemu pół roku kiedy nie było kolanka wszystko było ok i nie zasysało zapachów?

Marcin; ty jesteś podłączony do kanalizacji zbiorowej czy masz własny wynalazek na podwórku.

jeszcze jedno... jak ma się wywiewka kanalizacji do czerpni powietrza WM

co prawda ten syfon ma też duże znaczenie ale problem może być gdzie indziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSC08059.JPG

Centrala jest na skraju po prawej, odpływ do kanalizy na wysokości komina po lewej, odległość to jakieś 3m, ze spadkiem, urka fi 50, ale teraz to naprawde wężyki z wm prowizorycznie były włożone w rurkę i zaklejone taśmą. Problem na pewno tkwi tytaj bo teraz jak pracuje na bypasie i na 100% nie ma skroplin to rozłączyłem to ustrojstwo, wężyki zakleiłem taśmą, no ale zima się zbliża i czas to w końcu zrobić.

jasiek: ja mam POŚ

Muszę poszukać czy czegoś nie ma w instrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

my w pierwszym roku mieszkania mieliśmy inny problem;

od czasu do czasu niesamowicie "waliło" nam w górnej łazience, posprawdzałem całą kanalizę i co nie tylko ale nic nie znalazłem.

po jakimś czasie robiłem coś przy dachu koło okna dachowego owej łazienki i okazało się że to "wali" z wywiewki na dachu a te wyziewy mają tendencję do "spływania" po dachu. Akurat w pobliżu tylko niżej jest to okno, i jak było uchylone to one sobie tam do środka...

może u ciebie jest podobna sytuacja i z wywiewki spełza do czerpni jak jest odpowiedni kierunek wiatru:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

my w pierwszym roku mieszkania mieliśmy inny problem;

od czasu do czasu niesamowicie "waliło" nam w górnej łazience, posprawdzałem całą kanalizę i co nie tylko ale nic nie znalazłem.

po jakimś czasie robiłem coś przy dachu koło okna dachowego owej łazienki i okazało się że to "wali" z wywiewki na dachu a te wyziewy mają tendencję do "spływania" po dachu. Akurat w pobliżu tylko niżej jest to okno, i jak było uchylone to one sobie tam do środka...

może u ciebie jest podobna sytuacja i z wywiewki spełza do czerpni jak jest odpowiedni kierunek wiatru:D

Tyle że czerpnia jest w podbitce koło drzwi tarasowych więc czułbym to, po drugie nawet po odcięciu połaczenia z odpływem nadal bym to czuł, a wystarczyło że zatkałem kanały i od rzau przestało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie tylko jaki to ten odpowiedni syfon? jak wspomniałem taki ze mnie hydraulik jak z koziej dupy trąbka:) taki zwykły jak pod zlewem sie nie sprawdził, bo wyschło.

taki zwykły to ma za dużą powierzchnię parowania, ja u siebie w tym moim reku mam powyginanego takiego "esa floresa" z pex-a i jak na razie nie wyparował:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taki zwykły to ma za dużą powierzchnię parowania, ja u siebie w tym moim reku mam powyginanego takiego "esa floresa" z pex-a i jak na razie nie wyparował:D

jakie fi? jaka +- długość esafloresa. Serio, nie wiem jak to rozwiązać. Dlatego prosiłem o foty, one najlepiej by mi to pokazały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...