Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Człowiek, od którego kupiłam styropian na elewację, zalecał mi coś takiego:

 

 

Bez względu na rodzaj kołka, to w budownictwie energooszczędnym warto zastosować kołki z zaślepkami tj. krążkami ze styropianu tzw. KES-ami. Wtedy stosuje się kołki o ok. 2 cm krótsze i osadza się je w głąb styropianu, a krążki właśnie służą do zatykania tych wgłębień. Dzięki temu powierzchnia termoizolacji staje się jednorodna, a kołki nie tworzą punktowych mostków termcznych. Koszt KESa to 0,12 zł/szt.a frezu do nich to 65 zł.

 

 

Zmieniając temat: montaż parapetów zewnętrznych, granitowych. Jak to zrobić dobrze? na piankę? ponieważ od dołu na ramie dochodzi styropian, parapetu nie wsuniemy pod ramę, tylko musi dochodzić z boku, prawda?

Ile w ogóle po bokach wypuszczać w ocieplenie? o czym pamiętać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madaleine, żeby było dobrze parapet musi wchodzić pod okno - innej opcji nie ma :(

 

Od roku mam założony licznik prądu więc mogę podać całkowite zużycie. Niestety pompa ciepła działała od litopada więc nie będzie się to w całości pokrywało.

Od 01.08.2010 do 31.07.2011 zużyłem 7533 kWh prądu na wszystko.

Na pompę ciepła poszło 3100 kWh, gdzie 01.03.2011 licznik pokazywał 3000 kWh czyli od 01.03.2011 zużyłem na podgrzew cwu 100 kWh. Do listopada nie powinno być dużo więcej na pc.

Pytanie do fachowców od cyferek - czy to dobre zużycie ? Pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko i kbab - nie wiem na podstawie czego wywnioskowaliście/wyliczyliście, że to strata ?:) Czy na podstawie tego, że u Liwko są trzy osoby ? :) Możecie mi to jakoś bardziej rozpisać, żebym zrozumiał ? Jak dla mnie jest to super opłacalne, licząc po te jakieś średnie 40 groszy za kWh od 1 marca do końca lipca za ogrzewanie i cwu zapłaciłem 40 pln ??? Ile litrów ciepłej wody zużywa Liwko ? Bo jakoś mam przekonanie, że połowę tego co ja. Czy uwzględniał Liwko też wydatki na ogrzewanie za marzec, kwiecień i może maj ? Wszystkie instalacje mam tak robione aby mało płacić w przyszłości a nie aby mało wydać na instalację. Wiem z praktyki, że to czego nie wydałbym na np. solary czy pc to i tak by się rozeszło na inne pierdoły a nie leżało na lokacie i dawało odsetki :-) Mogę liczyć jeszcze korzystniejszy COP przy pracy pompy ciepła bo tak mało pracuje, że z dolnego źródła idzie mi 10 stopni :) wtedy jeszcze większa strata z solarów :) pozdr adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podgrzewam ale słońca ile jest to każdy widzi :) 100 kWh poszło na podgrzew cwu od 01.03.2011 - w tym praca pompki solarnej, cyrkulacyjnej i pompy ciepła jeśli trzeba. Ogrzewanie mam wyłączone od 01.03.2011. pozdr adam

Moim zdaniem, to bardzo dobry wynik :).

W moim domu wychodzi latem trochę ponad 3kWh dziennie na podgrzewanie ciepłej wody i chłodzenie pasywne domu.

W to wchodzi praca pomp obiegowych od solarów i od chłodzenia pasywnego oraz w razie potrzeby praca pompy ciepła.

Gdybym liczył od początku marca, to wyszłoby jeszcze więcej, bo nawet w maju jeszcze działało u mnie ogrzewanie (szczegóły w moim dzienniku budowy).

 

Podobnie jak Adam mam pompę ciepła i solary. Czy solary mi się opłacają ? Zdecydowanie TAK.

Mam je prawie za darmo. Do pompy ciepła tak czy inaczej musiałem zakupić podgrzewacz ciepłej wody. Przy instalacji solarów musiałem wybrać podgrzewacz z wężownicą, który jest o kilkaset złotych droższy. Ponieważ jednak na całość instalacji solarnej (kolektory słoneczne, podgrzewacz, rurki z izolacją, pompka obiegowa i sterownik wraz z montażem) dostałem z gminy 50% dotacji, mogę powiedzieć, że same solary mam gratis.

 

Inna sprawa, że zdecydowanie wolałbym dotację w tej samej wysokości otrzymać do instalacji pompy ciepła. Wtedy za całość zapłaciłbym o 5 tys. złotych mniej, czyli tyle ile za ogrzewanie mojego domu i przygotowanie ciepłej wody płacę przez ponad 3 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko i kbab - nie wiem na podstawie czego wywnioskowaliście/wyliczyliście, że to strata ?

Liwko zaznaczył, że chodzi mu o amortyzację, ja również korzystam z solarów (u mnie już w marcu albo w kwietniu wyłaczyłem kocioł), ale dzisiaj tego systemu bym nie instalował. Teraz dlaczego strata - to proste, jeśli czas użytkowania solarów policzymy z grubsza na 20 lat to koszt amortyzacji wynosi koszt inwestycji/ilość lat użytkowania, załóżmy że system kosztował 16tys zł to koszt amortyzacji wynosi 16000/20=800, ale to nie całkowity koszt, bo do tego trzeba dodać koszt eksploatacji, serwisowania (np 100zł/rok) - to już koszt wynosi 900zł/rok, jeśli wykorzystamy z solarów 2000kWh/rok to całkowity koszt jednostkowy tej energii wynosi 45gr/kWh - żadna rewelacja, o wiele taniej jest grzać gazem, czy prądem w tańszej taryfie (pomijam tu koszt ewentualnego kredytu - może on nieco pogorszyć tą relację). Jak widać - korzyść to głównie czyste środowisko.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Podobnie jak Adam mam pompę ciepła i solary. Czy solary mi się opłacają ? Zdecydowanie TAK.

Mam je prawie za darmo. Do pompy ciepła tak czy inaczej musiałem zakupić podgrzewacz ciepłej wody. Przy instalacji solarów musiałem wybrać podgrzewacz z wężownicą, który jest o kilkaset złotych droższy. Ponieważ jednak na całość instalacji solarnej (kolektory słoneczne, podgrzewacz, rurki z izolacją, pompka obiegowa i sterownik wraz z montażem) dostałem z gminy 50% dotacji, mogę powiedzieć, że same solary mam gratis.

 

No jeżeli solary się ma za darmo:). No ale dochodzi przecież jeszcze serwis. W moim przypadku dwa podgrzewacze kosztowały razem 1500zł, więc nawet 50% dotacja była by za droga by się na nią skusić. Przy PC solary musiały by być niemal za darmo by to miało jakiś większy sens.

Inna sprawa, że zdecydowanie wolałbym dotację w tej samej wysokości otrzymać do instalacji pompy ciepła. Wtedy za całość zapłaciłbym o 5 tys. złotych mniej, czyli tyle ile za ogrzewanie mojego domu i przygotowanie ciepłej wody płacę przez ponad 3 lata.

 

:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam szybkie pytanie do znawców tematu pewnie gdzieś już było ale proszę o podpowiedź tak na szybko;)

w domku 100% podłogówka i teraz mam pytanie:

 

- czy pod panelami lepiej dać jako podkład folię i tekturę falistą czy folię i np. IZO-FLOOR THERMO 1,6mm,

- prośba o opinie gdzieś w jakimś dzienniku znalazłem taką dyletację (fotka poniżej) zrobioną styropianem, czy jest to poprawne? u mnie jest na piętrze murowana ściana kolankowa czy można wylewkę z ogrzewaniem podłogowym odizolować taką dyletacją zrobioną ze styropianu? jeśli tak to jaka grubość 1-2cm? może ktoś ma inny pomysł,

 

pozdrawiam

Wojtek

dyletacja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...