Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

kbab: sprawdź sobie formuły w swoim pliku, bo to w niektórych miejscach fantastyka.

z chęcią poprawię - tylko gdzie?? Co Ci nie pasuje?? Arkusz jeszcze ciepły - dzisiaj go spłodziłem - jak poprawimy błędy to będzie niezłe narzędzie. Jak zaznaczyłem dotyczy prostej stodoły z kątem dachu 45st.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To faktycznie dośc ogólny arkusz.

Nie ma szans np policzyć czy przy scianie z BK 600 i podłogówce nieskotemperaturowej dać na chudziaku 20 cm czy 15 styro, czy fundament ocieplić 10 cm czy 18 cm.... :( czy na scianie dac styro 0,40 czy zaszalec i dac 0,31

te szczegóły trzeba policzyć samemu, do arkusza wstawić tylko wymiary i policzony współczynnik przewodzenia ciepła U dla przegród. Samego styropianu jest sporo odmian z różnym współczynnikiem, za to jeśli ktoś potrafi policzyć prawidłowo współczynnik (większość podają producenci), to dodając dodatkowe warstwy izolacji od razu widać efekt w zapotrzebowaniu, tak samo z podnoszeniem temperatury czy zmianie przepływu powietrza przez WM i sprawności reku. Przede wszystkim ma być prosty - dla laika.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kbab:na początek błędy np. roczna strata pozostałych przegród - straty jednostk.*różnica temp.*4,8(skąd te 4,8) dalej b7 - sztywne,roczna strata płyty - powierzchnia * grubość płyty * różnica temperatur( co to za wzór???). Ponadto temp. musi być inna dla podłogi przy gruncie, inna dla dachu etc. Nie sprawdzałem dokładnie tylko pobieżnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kbab:na początek błędy np. roczna strata pozostałych przegród - straty jednostk.*różnica temp.*4,8(skąd te 4,8) dalej b7 - sztywne,roczna strata płyty - powierzchnia * grubość płyty * różnica temperatur( co to za wzór???). Ponadto temp. musi być inna dla podłogi przy gruncie, inna dla dachu etc. Nie sprawdzałem dokładnie tylko pobieżnie.

Już tłumaczę 24x0,2 to 24 godziny x 200 dni (okres grzewczy) /1000W (aby wynik był w kWh), płytę poprawiłem tam przyjmuję 8stC jako stałą temp gleby, dla dachu jest temp powietrza zew. Tam nie jest pow x grubość, ale pow x U płyty. B7 to zmienna pow domu - to wpisujemy sami (szare pole). Ale co do strat przez płytę to mam wątpliwości - uważam że straty są mniejsze niż te wyliczone.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na dworze(polu) przez 200 dni masz -20 st. przez 24godz. na dobę. U mnie trochę łagodniejszy klimat;)

nie to nie tak, przecież temp średnia dla okresu grzewczego wpisywana jest w B24, i to wg niej jest wyliczane zapotrzebowanie roczne, minimalna jest tylko do obliczenia zapotrzebowania szczytowego (dla określenia mocy kotła)

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z chęcią poprawię - tylko gdzie?? Co Ci nie pasuje?? Arkusz jeszcze ciepły - dzisiaj go spłodziłem - jak poprawimy błędy to będzie niezłe narzędzie. Jak zaznaczyłem dotyczy prostej stodoły z kątem dachu 45st.

Arkusz coraz bardziej dopracowany :).

Moim zdaniem można poprawić (uzupełnić):

1. w komórce D2 "straty przegród w W/K",

2. w komórkach B30, B31, B32, B35 dodać w opisie jednostki,

3. arkusz jest mało użyteczny, bo liczy tylko przypadek z pochyleniem dachu 45 st., można łatwo go zmodyfikować o dowolne pochylenie dachu, np. dodając w komórce A2 "kąt pochylenia dachu", a w B2, np. 45 i zmieniając formuły w komórkach : B15 "=B4*B4*TAN(PI()/180*B2)/2" i B17 "=B3*B4/COS(PI()/180*B2)"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arkusz coraz bardziej dopracowany :).

Moim zdaniem można poprawić (uzupełnić):

1. w komórce D2 "straty przegród w W/K",

2. w komórkach B30, B31, B32, B35 dodać w opisie jednostki,

3. arkusz jest mało użyteczny, bo liczy tylko przypadek z pochyleniem dachu 45 st., można łatwo go zmodyfikować o dowolne pochylenie dachu, np. dodając w komórce A2 "kąt pochylenia dachu", a w B2, np. 45 i zmieniając formuły w komórkach : B15 "=B4*B4*TAN(PI()/180*B2)/2" i B17 "=B3*B4/COS(PI()/180*B2)"

dzięki za poprawki, tak szczerze to robiłem go pod "siebie", do tego jeszcze niezbyt opanowałem ten program, za to cieszy mnie jego powodzenie - widać jest przydatny - zwłaszcza, że błyskawicznie liczy zmiany temperatury, czy współczynnika przewodzenia, czegoś takiego jeszcze w necie nie spotkałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kbab

gdzieś kiedyś podawałeś ilość energii uzyskanej z drewna opałowego, zakupiłem ok.3m3 buka

ile z tego można uzyskać przeciętnym kominkiem?, zobaczymy jak to sie będzie miało do zużycia prądu w moim domu

Tak nawet wkleiłem tabelę (nie mogę jej znaleźć), jeśli to są mp to wypada po 2100kWh/mp (4,2kWh/kg) brutto, od tego trzeba odjąć straty kominowe (sprawność wkładu)

policz w moim kalkulatorze

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?authkey=CPfu-_8B&key=0AmIvzeh1jpYadFFBbXNqUk5pQjJQNjF1STgxNkVRd2c&authkey=CPfu-_8B#gid=32

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...