Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witajcie,

Przymierzamy się do zakupu domku.

Z jednej strony szukamy domku, segmentu z rynku wtórnego z drugiej strony zastanawiamy się nad zakupem ziemi i budowy od podstaw.

 

Chcąc dowiedzieć się czegoś więcej zacząłem czytać ten wątek. Obecnie jestem na początku w okolicach 6 strony (rok 2005) z 430.

Czy są strony, na których są zebrane w jednym miejscu na kilku stronach cenne uwagi i zalecenia min. z tego forum?

Czytając cały wątek zejdzie mi chyba z kilka dni :(

 

Lepiej budować samemu. cenowo wyjdzie podobnie a może i taniej. To chyba zalezy ile w to włozysz swojej pracy.

Moje uwagi to takie bierzesz projekt to zastanów sie nad gotowcem czy nie lepszy będzie indywidual bo gotowiec pomimo tego że tańszy to zaraz za zmiany zapłacisz adaptacje . I na końcu i tak moze ci do końca nie odpowiadać . Choć to kwestia gustu. By było taniej wode pchaj po jednej stronie budynku prosta bryła, bez udziwnień prosty dach. Ale to zależy od twojego portwela. Generalnie im więcej czytam tym staje się głupszy, bo zadaje sobie coraz to więcej pytań. W grudniu 2010 kupiłem działkę i od razu chciałem budowac .

Jak się okazało to urzedy pracuja bardzo powoli. I jak dobrze pujdzie to za 40 dni zaczne stan zero byle by zdażyć przed zimą. Gdybym zaraz po kupnie zaczoł budowac wzioł bym jakiegos tam gotowca wybudował go normalnie 10 cm styropianu i tyle pewno jeszcze wiele błedów zrobił jak carinktonowskie balkoniki które sie mijają z celem gdy mamy ogród. ( przyzwyczajenie z bloków) Najlepiej nad wyborem projektu jest tak zastanów sie z 2 połówka lub sam jak chcecie mieszkac co chcesz mieć w domu . Czy lepiej np 3 pokoje na parterze czy duży salon . Ale generalnie tych rad jest tyle ze gdyby kazdy się rozpisał to doszło by jeszcze 500 stron. Rok temu myślałem że wiem wszystko o budowie a teraz stwierdzam że moja wiedza jest już uzupełniona w 20 % a gdy wiedziałem wszystko to tak naprawde nie wiedziałem nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW nie mogąc doczekać się końca proszę napisz czy już zakończyłeś budowę i ilu litowy dom Ci wyszedł z praktyki

--Dodane--

U moich rodziców tak jest.

Zimą siedzą w kuchni a reszta pokoi ledwo, ledwo zipie.

Niby 15cm styropianu + wełna mineralna ociepla dach, ale tyle miejsc przez które ucieka ciepło że głowa boli.

Sufit garażu i piwnicy nieocieplony, drzwi garażu nieocieplone, Podłoga na garażem, piwnica chyba też nie. Balkony to jakiś dramat. Most termiczny to mało powiedziane.

Zimą w kuchni para na oknach (plastikowe bez mikrowentylacji) a potem pleśń czy grzyb na ścianach.

Ja chcę inaczej!

Edytowane przez kkasperc
Dopisane, by nie dublowac postów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U moich teściów jest 5 cm styropianu na ścianach, 30 w dachu i zero na podłodze. Niezbyt szczelne okna z wyciętymi uszczelkami. Mosty termiczne w postaci tarasu, długie balkony i:

zero grzyba w domku cieplutko, zero pary na oknach

Grzeją koksem 4 tony rocznie dom 300 m^2 na 3 piętrach

Zatem da się.

Jeśli gorzej ocieplamy trzeba więcej wydać na ogrzewanie a nie marznąć!

Edytowane przez orko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zero grzyba w domku cieplutko, zero pary na oknach

 

Raz że kominy słusznej wysokości i prawie cały rok ciągnie a dwa że pozwalają działać tej wentylacji.

Można by tę 1 tonę zaoszczędzić, ale wtedy kartki A4, taśma i zatykamy dziurę .

Wielu tak ma, potem chwali że ciepło !

Tylko wstajesz rano jakiś taki zmulony i oddychać ciężko !

 

A grzybek można co kilka miesięcy zamalować ;)

 

Można nie ocieplać i dziurawić okna, będzie dobrze.

Niestety grzanie domu staje się coraz droższe i drożeć dalej będzie.

Będą nowe normy narzucone przez UE i się wreszcie zacznie "mądre budowanie" ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orko to domek pozera jakies 190 kwh/m2/rok coś około tego jeżeli 4 tony koksu.

Raczej coś koło 8*4000=32000 kwh/rok czyli 100 kwh/m2/rok.

A więc 10 litrów czyli tzw dom normowy.

A teraz najśmieszniejsze:

Instalujemy w takim domu PC i mamy poniżej 3 litrów.

Edytowane przez orko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w lecie zgoda każda roślinność będzie nieco gorsza ale znacznie tańsza od rolet

 

ale zimą każda roleta zamykana po zmroku poprawi straty ciepła przez okna - udowodniono to badaniami termowizyjnymi

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...