Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mówicie o roletach a jakie sa przy nich mostki termiczne czy wg nie występója?

Bo tańsze sa chyba zasłony lub rolety. Ale każdy powinien miec to co lubi

 

No bez jaj, kolejny raz walowane to samo, zenada -moze tak zaczac czytac to forum a nie walic pytaniami na ktore sa dziesiatki albo i setki odpowiedzi !!!!!!!!!!!!!!!!

 

Jesli codzi o rolety to ja mam na wszystkich oknach pionowych i zamykamy je zazwyczaj codziennie wieczorem -po zmroku.

Nie ma znaczenia pra roku, po prostu robi sie to o roznych godzinach i juz.

Nie trzeba biegac po calym domu jesli zainstaluje sie sterowanie radiowe.

Ja pilotem zamykam pojedyncze lub wszystkie rolety a dodatkowo mam przyciski przy kazdym oknie zeby moc sobie przymknac bez szukania pilota etc.

Jak wspomniano, przyslaniam latem w dni upalne w ciagu dnia zeby zytnio sie nie nagrzewal dom a zima wiadomo, zeby noca sie nie schladzal zbyt szybko.

Uwazam, ze to byla dobra decyzja - te rolety. Gdybym budowal dom jeszcze raz to znowu bym je zainstalowal ale tym razem i na polaciowych oknach.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja dorzucę swoje 3 grosze.

Chętnie byśmy u siebie zrobili rolety, gdyby nie fakt że montując okna w warstwie ocieplenia i do tego mając wysokie przeszklenia, trzeba mieć ponad 20cm styropianu na elewacji, żeby schować skrzynkę.

Jak ktoś ma dach bezokapowy (tak jak np. my) to może się okazać że nie da się ot tak zwiększyć grubości izolacji i niestety dupa zbita.

Wniosek - o roletach trzeba myśleć _przed_ wbiciem przysłowiowej łopaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 cm styropianu pasuje do tego wątku, ale brak okapu to już mi wygląda na potężny babol.

 

A potrafisz to jakoś sensownie uzasadnić? Jedną z najlepszych konstrukcji w budownictwie do "spasywowania" są AFAIK tzw. klocki, czyli po prostu budynki o zwartej bryle i płaskim dachu. Nie wiem jak Ty, ale ja w takich budowlach zbyt często okapów nie widywałem... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytuję fragmencik artykułu:

http://ladnydom.pl/budowa/1,106565,2873700.html

Tradycyjna polska "kostka" z lat 70. jest zazwyczaj byle jaka.

A i okapy w kostce powyżej jakoś są.

Drobne problemy z kostką:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?186925-Dach-okna-czy-piec

Edytowane przez orko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

orko: O czym Ty kurde piszesz? Jednym z najważniejszych parametrów budynku, decydującym o jego zapotrzebowaniu na ciepło jest współczynnik A/V (powierzchni do objętości), bo to właśnie powierzchnia boczna budynku "traci" ciepło. Tak więc dwa budynki o tej samej objętości (takich samych wnętrzach), ale inaczej rozplanowane przestrzenie (parterówka vs. piętrowy), będą miały zdecydowanie inne zapotrzebowanie na ciepło. Kształtem idealnym jest kula, ale mało kto jest tak odważny jak autorus, żeby sobie kopułę stawiać, no a kostka (sześcian) jest jednym z najbliższych i jednocześnie najprostszych w budowie "kanciastych przybliżeń kuli". A że takie kostki da się "zepsuć" tak jak i inne budynki, to nie powinno być już dla Ciebie zaskoczeniem.

A co do okapów: oczywistym jest, że szczyty murów wymagają jakichś opierzeń, ale dach bezokapowy także takowe zapewnia. Tyle że opierzenie, które tylko zakrywa szczyt muru (lub funkcję którego pełni pokrycie dachowe) ciężko porównać do wystających poza obrys budynku okapów... No i wpływ tych wystających okapów na termikę domu jest w ogólności żaden. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zastosuję na dniach prefabrykat EPDM. Wygląda to jak gruba guma.

Poczytaj tu

http://nordicwaterproofing.com/upload/WP_pl/file/products/EPDM/Broszura%20tarasy%20i%20balkony%20v666.pdf

 

cenę poznasz tu

http://sklep.sealeco.com.pl/product.php?id_product=12

 

Docinają na wymiar, różne kształty, więc masz materiał bez łączeń. Wywijasz na ściany smarujesz klejem i jest git. Podobno...

Dużo na youtube.com jest o tym.

 

Stosuję to na tarasie nad pomieszczeniem ogrzewanym w następującej kolejności warstw:

1. płyta betonowa tarasu

2. folia paroizolacyjna

3. styropian twardy dach/podłoga (nie xps)

4. kliny spadkowe ze styro (koszt na ok 50m2 to 1500pln)

5. magiczna guma EPDM

jako że mam zamiar po tym chodzić to

6. geowłóknina gęstości 300

7. płyty chodnikowe lub inny materiał po którym można chodzić, ma duże wymiary i jest ciężki (folia nie jest klejona do styro, więc warstwa użytkowa służy jednocześnie za balast)

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawym rozwiązaniem na dach plaski jest natrysk pianką. Niestety nie jest to najtańsze

 

Biorąc pod uwagę właściwości izolacyjne takiej pianki które zmniejszają grubość izolacji a w przypadku dachu i skosów ma to spore znaczenie oraz to że robi się tym szybko i dokładnie , naprawdę warto to rozważyć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zastosuję na dniach prefabrykat EPDM. Wygląda to jak gruba guma.

Poczytaj tu

http://nordicwaterproofing.com/upload/WP_pl/file/products/EPDM/Broszura%20tarasy%20i%20balkony%20v666.pdf

 

cenę poznasz tu

http://sklep.sealeco.com.pl/product.php?id_product=12

 

Docinają na wymiar, różne kształty, więc masz materiał bez łączeń. Wywijasz na ściany smarujesz klejem i jest git. Podobno...

Dużo na youtube.com jest o tym.

 

Stosuję to na tarasie nad pomieszczeniem ogrzewanym w następującej kolejności warstw:

1. płyta betonowa tarasu

2. folia paroizolacyjna

3. styropian twardy dach/podłoga (nie xps)

4. kliny spadkowe ze styro (koszt na ok 50m2 to 1500pln)

5. magiczna guma EPDM

jako że mam zamiar po tym chodzić to

6. geowłóknina gęstości 300

7. płyty chodnikowe lub inny materiał po którym można chodzić, ma duże wymiary i jest ciężki (folia nie jest klejona do styro, więc warstwa użytkowa służy jednocześnie za balast)

pzdr

No niewiem czy ten styro dach podłoga się nie zniszczy Ja bym rozważał albo xps albo PUR po piance mozna chodzić , Ja zamierzam chodzic po dachu jedynie by ustawić antenę . A ogródek wole miec na dole bo przy piwku wyskok na takim ogródku na dachu może się żle skończyć a jaka kolwiek balustradka to potencjalny mostek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tak dla uczciwości trzeba powiedzieć ze pianka może ulec zniszczeniu, konkretnie może nie całkowicie, chodzi o wgniecenia po gradzie. Firma która coś takiego robiła na Budmie swego czasu mówiła o takim przypadku. Nie chodzi o to ze grad przeszedł na wylot, tylko, że zrobił wgniecenia. Wiecie jak to jest z estetyką. Może się to komuś nie podobać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niewiem czy ten styro dach podłoga się nie zniszczy Ja bym rozważał albo xps albo PUR po piance mozna chodzić , Ja zamierzam chodzic po dachu jedynie by ustawić antenę . A ogródek wole miec na dole bo przy piwku wyskok na takim ogródku na dachu może się żle skończyć a jaka kolwiek balustradka to potencjalny mostek

 

Przecież takie samo twarde styro masz pod wylewką betonową - po niej też nie skaczesz? U mnie zamiast wylewki będą płyty chodnikowe na dystansach. Ogródek też mam, ale taras też fajna rzecz. A o mostku w moim przypadku nie ma raczej mowy, bo balustrada będzie mocowana do ściany attykowej (też ocieplonej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież takie samo twarde styro masz pod wylewką betonową - po niej też nie skaczesz? U mnie zamiast wylewki będą płyty chodnikowe na dystansach. Ogródek też mam, ale taras też fajna rzecz. A o mostku w moim przypadku nie ma raczej mowy, bo balustrada będzie mocowana do ściany attykowej (też ocieplonej).

Z wczesniejszego opisu wyglądało to na dach odwrócony tylko nie pasowała mi epdm na warstie styro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...