Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Link ktory podalem to jedna z mozliwosci zastosowania epdm. Chodzilo mi o pokazanie jak to wyglada. Nie tak latwo to przedrzec - musialbys to wziac do rak zeby zroumiec. Sposob w ktory ja ja uzylem tez jest dopuszczalny. Poszukaj, na stronie producenta sa rozrysowane detale. Wg zapewnien producenta guma przy -40st celsjusza zachowuje swoje wlasciwosci przy 300% rozciagnieciu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jednym z najważniejszych parametrów budynku, decydującym o jego zapotrzebowaniu na ciepło jest współczynnik A/V (powierzchni do objętości), bo to właśnie powierzchnia boczna budynku "traci" ciepło. Tak więc dwa budynki o tej samej objętości (takich samych wnętrzach), ale inaczej rozplanowane przestrzenie (parterówka vs. piętrowy), będą miały zdecydowanie inne zapotrzebowanie na ciepło.

 

No to teraz ja zapytam o czym Ty kurde piszesz?

Przy ociepleniu podłogi, ściany, dachu rzędu 20-30 cm o wiele istotniejszą rolę niż A/V zaczynają odgrywać okna.

No chyba że Twoim ideałem jest bunkier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, a dwa identyczne budynki, o identycznych pomieszczeniach i z identycznymi oknami będą miały takie samo zapotrzebowanie, nie zależnie od ich kształu (a co za tym idzie współczynnika A/V)?

Zagalopowałeś się - dwa identyczne budynki mają taki sam kształt oraz A/V i oczywiście takie samo zapotrzebowanie :)

Edytowane przez orko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagalopowałeś się - dwa identyczne budynki mają taki sam kształt oraz A/V i oczywiście takie samo zapotrzebowanie :)

 

Dobra, może ciut za dużo tych "identycznych" nawstawiałem. ;-) Chodziło mi o to, że wśród budynków, które różnią się jedynie bryłą (a więc i rozkładem pomieszczeniem), ale nie różnią się powierzchnią użytkową, "programem użytkowym", czy też liczbą okien, a zwłaszcza lokalizacją, oczywiście "cieplejszy" będzie ten o niższym współczynniku A/V, czyli ten o bardziej zwartej bryle. Dlatego 2 strony wcześniej wspominałem, że "kostka" to teoretycznie jeden z lepszych kształtów na dom pasywny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam czepiasz się. Wiadomo że nie każdy budynek da się "przeformatować" na inną bryłę. Ale spokojnie da się wiele takich znaleźć, które da się w ten sposób "obrobić". No i w takich porównaniach kostka raczej zawsze wygra. A okno dachowe to zło wcielone jest, ale czasem trzeba z nim żyć (nomen omen) pod jednym dachem. ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40mm to 4cm. a bajcik pisał o 20cm... ;-)

A co do bramy garażowej, IMHO jak ma być w miarę "ciepła" i szczelna, to muszą być dwie: segmentowa od środa i dwuskrzydłowa od zewnątrz, z pustką powietrzną pomiędzy. Na zimę możesz sobie wtedy nawet w te pustkę poustawiać styropianu, będzie jeszcze ciut cieplej ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak chce się go ogrzewać (tak jak bajcik), to jeszcze trzeba dobrze zaizolować ciepłociąg... ;-)

 

A poza tym garaż bez przejścia do domu to tylko upierdliwość (chyba, że ktoś bardzo lubi grzebać w samochodzie - jak bajcik) ;-)

 

Garaż przyklejony do budynku można też traktować jak "strefę buforową", dzięki czemu mniej jest w domu ścian wprost wystawionych na działanie warunków pogodowych. No a wspomniana oszczędność na podatku od nieruchomości spokojnie pokryje "straty" z tytułu nieszczelności bramy garażowej (przynajmniej w przypadku garażu nieogrzewanego). ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...