Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

dzięki Szaruś :)

 

wiem co to bilans, sam liczyłem,

aczkolwiek prawie 2 lata, nie śledziłem tych tematów, a tu widzę nagle g przy szybach :o

Zyski bytowe i nasłonecznienia nie są mi obce i wiem już, że "g" może różnić się od "k".

 

Ale nadal sądzę, aczkolwiek nie upieram, że k=0,3 jest lepszy od k=0,6

gdyż g, jest skorelowane z k.

Uważam, że straty energii w domu są większe, niż zyski od nasłonecznienia. Tym samym należałoby dążyć do obniżenia k-okien podobnie jak robi sie to ze stropami i ścianami, które przecież też przyjmują ciepło promieniowania słonecznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WojtekSz na podstawie muratora (numer z audytem) zrobiłem sobie arkusz kalkulacyjny do obliczeń strat ciepła, gdzie zmieniając wsp. K można obserwować wpływ na koszt paliwa (dzięki KvM za środkową część arkusza). Ale nie przewidziałem wszystkiego, tym bardziej że już wiem że mostki termiczne mogą odpowiadać za 20% strat. (działają jak korek w wannie, niby cała szczelna, a wody niet - w moim przypadku oleju w zbiorniku). No i nie przejmuj się człowieku. I to wszystko zrobiłeś mi w święta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla ustalenia priorytetów u mnie straty ciepła poprzez przegrody w bilansie rozkładają się następujaco :

 

ściany zewnętrzne BK400- 34,7%

drzwi 2x - 6,1%

okna U=1,1 ok. 25m2 - 23,2%

podłoga na gruncie 2x8 cm FS20 z podłogówką - 10,1%

poddasze 20-25 cm wełny - 10,5%

wentylacja (reku ustawione na 1/3 ) - 9,4%

inne - 8,9%

 

Czyli warto walczyć głównie o ściany i okna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jest taki domek.

Widziałem, jak go budowali, bo stoi przy drodze, którą często jeżdżę.

Patrząc " od środka" jest:

tynk, murowana z pustaków sciana, docieplenie (styropian, czy wełna) i deseczki drewniane dobrze udające bale.

Dla mnie - śliczny.

Tylko pustaki zamienię na trocinobeton podobny do Techbudu.

Ciekawe, jaki współczynnik "to" ma?

http://img306.imageshack.us/img306/2169/domek5ea.jpg

 

Pozdrawiam Adam M.

 

U mnie będzie trzcinowa strzecha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Szaruś :)

 

wiem co to bilans, sam liczyłem,

aczkolwiek prawie 2 lata, nie śledziłem tych tematów, a tu widzę nagle g przy szybach :o

Zyski bytowe i nasłonecznienia nie są mi obce i wiem już, że "g" może różnić się od "k".

 

Ale nadal sądzę, aczkolwiek nie upieram, że k=0,3 jest lepszy od k=0,6

gdyż g, jest skorelowane z k.

Uważam, że straty energii w domu są większe, niż zyski od nasłonecznienia. Tym samym należałoby dążyć do obniżenia k-okien podobnie jak robi sie to ze stropami i ścianami, które przecież też przyjmują ciepło promieniowania słonecznego.

 

gosciu01, w Twoim audycie, ile wynosi Ci zysk od nasłonecznienia przy szybach g=0,3 i g=0,7?

 

I ile wynoszą Cię straty przy szybach U=0,3 i U=0,7? (a tak poza tym to skąd wytrzasnąłeś szyby U=0,3 i dlaczego są takie drogie :D ?)

 

"g" niekoniecznie jest skorelowane z "U". Obejrzyj sobie np. szyby HeatMirror:

 

http://www.hydropol-szyby.com.pl/hm_param.php

 

Widzisz jakieś korelcje?

 

U g

3,0 0,76

1,8 0,6

1,3 0,6

1,1 0,6

0,9 0,32

0,7 0,5

0,4 0,26

 

Np. przy zmianie "U" między 1,1 a 1,8, "g" pozostaje tutaj stałe, a potem idąć niżej z "U" "g" skacze bez sensu dół i górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na podstawie muratora...zrobiłem sobie arkusz kalkulacyjny...ale nie przewidziałem wszystkiego, tym bardziej że już wiem że mostki termiczne mogą odpowiadać za 20% strat. ... I to wszystko zrobiłeś mi w święta.

Roman

sorry za zepsucie światecznego nastroju ale te sprawy mi tez nie daja spokoju, jak zaczynałem budowac to celowałem w dom powyżej standardów niemieckich mając nadzieję na sporo lat będe miał spokój a tutaj nic z tego!

O straty przez mostki cieple zadbałem w czasie projektowania minimalizując je do bólu i nie spodziewam się aby w związku z tym przekroczyłu te techniczne 5%.

A moje wyliczenia priorytetów strat sa następujące:

sciany (R=5,1) - 14%

(24max+16welna+12osłonowa)

dach (R=6,2) - 22%

(25 cm wełny)

podłoga (R= 3,5 ) - 25%

(18cm styropianu bo mam podłogówkę)

okna (R= 0,55 tzn k=1.1) - 26%

wentylacja - 14%

(załozyłem 70% sprawność)

 

Wyliczenia wg PN - B-03430 i mam pewne zapasy bo np wg teorii 18cm styropianu na podłodze to r=5,1 a ja przyjmuję tylko 3,5 bo w podłodze sa instalacje i częśc styropianu jest wycieta :)

 

W sumie wychodzi mi ok 65kWh/m2/rok ale to jest równowartośc 6,5 litrowego domu wg nomenklatury w tym watku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WojtekSz na podstawie muratora (numer z audytem) zrobiłem sobie arkusz kalkulacyjny do obliczeń strat ciepła, gdzie zmieniając wsp. K można obserwować wpływ na koszt paliwa (dzięki KvM za środkową część arkusza). Ale nie przewidziałem wszystkiego, tym bardziej że już wiem że mostki termiczne mogą odpowiadać za 20% strat. (działają jak korek w wannie, niby cała szczelna, a wody niet - w moim przypadku oleju w zbiorniku). No i nie przejmuj się człowieku. I to wszystko zrobiłeś mi w święta.

Wyobraź sobie taki mostek termiczny w ociepleniu np 5 cm2 na 1m2 ściany to wyciek tego ciepła jest tylko przez te 5cm2 a cała reszta trzyma ciepło, teraz wyobraź sobie to samo z wanną jeżeli dno wanny ma 1m2 i dziura ma 5cm2 to wypływ wody będzie rozłożony w czasie. Teraz całe 1m2 ściany nie ma ocieplenia to ciepło ucieka całą powierzchnią i tyle razy więcej jak te 5cm2. teraz wrućmy do wanny jeśli zamiast dziury 5cm2 nie ma całego dna, to jak myślisz jak szybko wypłynie woda?

Pomyślał ktoś w ten sposób? Wszystko działa zgodnie z naturą i nie ma sensu tego wyolbrzymiać ! Sanowni forumowicze! trochę zdrowej wyobraźni! :wink: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ewak3
Aha,

 

u mnie bilans cieplny przy szybie U=0,6, g=0,52 (takie mam) wychodzi pozytywny, na tomiast przy tej HeatMirror U=0,4, g=0,26 negatywny.

 

No i ta szyba HEatMirror (z P4) to jakieś 670 PLN/m2. Ja za swoją (też z P4) dałem 305 PLN + VAT.

 

Różnica drobna, acz zauważalna.

To jaką szybę zastosowałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Wyobraź sobie taki mostek termiczny w ociepleniu np 5 cm2 na 1m2 ściany to wyciek tego ciepła jest tylko przez te 5cm2 a cała reszta trzyma ciepło...

Majgeniusz ocieplamy, ocieplamy i ocieplamy, kleimy juz po 15cm styro. na ściany a potem jak już wszystko ocieplone to robimy kilka dziur w ścianie i wkładamy takie cudo zwane nawiewnikiem (czyli dziura w dziurze)

Cóż za "tajemniczy, podświadomy geniusz" każe nam tak ocieplać i oszczędzać kolejne litry oleju a potem dziurawić ścianę i wylewać przez nia te 15% oleju.

Chyba nam sie nie podoba życie z workiem foliowym na głowie (jak to napisał adam_mk gdzieś, kiedyś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz! tu się martwimy mostkami , a potem i tak pod czy nad oknami robimy dziury. Dlatego ja nie będę robił nawiewników tylko GWC. Zimą działa bez wspomagania samą siłą grawitacji, jedynie latem bo występuje odwrotność tęperatury ale mam za to klimę za groszę! :lol:

A izolację chcę dać naprawdę grubą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...