Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zbiornik używany z dopuszczeniem na 10lat możesz kupić.Za największy 6700l płaciłem 5tys brutto i tak uważam ,że przepłaciłem.Nowy w Chemet 7.3tys netto.Mówię o 6700.Taki ci niepotrzebny.Maks 4850 ,takich używek jest masę.Tych moich 6700 nie ma ,może stąd i ceny wysokie.To nie auto ,możesz kupić używkę śmiało.Myślę ,że 4850 używka z 10letnim dopuszczeniem to maks 3.5-4tys brutto,może mniej,zobacz na allegro

A i propan podrożał ostro.W tej chwili 2.50brutto musisz liczyć.Dziś.Ja kupiłem za 2.0brutto ,ale 12tys litrów naraz i tylko jedna firma miała taką cenę i dla stałych odbiorców.Wolny rynek oczywiście

Edytowane przez tomek131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

chciałbym się pochwalić wszystkim wyliczeniami z OZC które przygotował aslot z FM dla mojego domu

 

oto podstawowe założenia i wyniki w 2 wariantach w zależności od izolacji poddasza które jeszcze przede mną

 

projekt Arizona S gl 581 po niewielkich zmianach

Strefa klimatyczna: III

Projektowa temperatura zewnętrzna θe: -20 °C

Średnia roczna temperatura zewnętrzna θm,e: 7,6 °C

Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 173,3 m2

Kubatura ogrzewana budynku VH: 419,8 m3

Średnia liczba wymian powietrza n: 0,8

 

V1

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 4150 kWh/rok

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 24,0 kWh/(m2·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 9,9 kWh/(m3·rok)

 

V2

 

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 4586 kWh/rok

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 26,5 kWh/(m2·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 10,9 kWh/(m3·rok)

 

także grozi mi dom 2,5 litrowy - wg Piczmana wentylacja realnie będzie miała niższą wymianę niż 0,8 więc straty ciepła przez wentylacje (teraz są na poziomie ok 30%) będą jeszcze niższe - czyli niższe zapotrzebowanie grzewcze

 

Pozdrawiam

Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i propan podrożał ostro.W tej chwili 2.50brutto musisz liczyć.Dziś.Ja kupiłem za 2.0brutto

2 tygodnie temu miałem dwie niezależne oferty 2,15 i 2,2 brutto. Cena z dowozem, sezon zimowy... może ostatnio sie coś zminiło, albo potraktowano to jako oferte łączoną z instalacją zbiornika :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 tygodnie temu miałem dwie niezależne oferty 2,15 i 2,2 brutto. Cena z dowozem, sezon zimowy... może ostatnio sie coś zminiło, albo potraktowano to jako oferte łączoną z instalacją zbiornika :).

 

znajomi mają ogrzewanie na LPG w zeszłym roku kupowali za 1,96 koszt zeszłego sezonu grzewczego kosztował ich 10 tyś zł za 185 m2 dom z pustaka 12 cm styro 10 na podłodze 5 na fundamencie i 25 wełny na dachu okna 2 szybowe wentylacja naturalna. Jak dla mnie masakra. W energochłonnym domu udeżał bym albo w bio masę albo w ogrzewanie nadmuchowe na olej przepracowany, tylko piec potrzebuje kotłowwni w której bedzie brudno. Piecyk na olej przepracowany właśnie miałem niedawno zaszczyt testowac kosztował 2500 zł na garaż 360 m2 z cegły z jednoszybowym oknem z niedomkniętą bramą garażową. do tego non stop ktoś wchodzi i wychodzi. Dał radę utrzymać 26 st przy +2 na zewnątrz i zużył 20 l oleju pracował od godz 7 do 22. Na drugi dzień było w garażu 10 st normalnie bez piecyka temp była taka sama jak na dworze. Taki piecyk często jest używany do ogrzewania kortów tenisowych. Podejrzewam że troszke zabawy i 10 l przepracowanego oleju dziennie by wystarczyło by w gatkach chodzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)... to ustrojstwo mnie nie przekonało. Przypomina poradzieckie maszyny do podgrzewania hotdogów. zakres regulacji jest żaden, a dostępu do oleju z warsztatu też nie mam. Byłoby idealnie gdyby ktos mógł mi policzyć zapotrzebowanie - pomoże ktoś z oświeconych? wciąż mam wrażenie, że tabelki z formu mają przyblizenie rzędu 40%.

 

Ekonomicznie to chyba pellety lub zboza wyjdą najtaniej. stosunkowo nieduza inwestycja, niska cena eksploatacyjna... powinno byc OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieszałem w domu na zlecenie żony babki, no i w końcu przyznała że WM to przydatna rzecz, bo właśnie do anemostatów je mocowałem, No i z ciekawości pomierzyłem temp na wylotach. Bezpośrednio za reku miałem 18,5, a na anemostatach 1oC więcej. Pierw mnie to ździwiło, ale potem stwierdziłem, że to normalne skoro kanały leżą bezpośrednio na stropie drewnianym, więc powietrze może lekko ogrzać się od ciepła z domu. Dobrze rozumuję?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieszałem w domu na zlecenie żony babki, no i w końcu przyznała że WM to przydatna rzecz, bo właśnie do anemostatów je mocowałem, No i z ciekawości pomierzyłem temp na wylotach. Bezpośrednio za reku miałem 18,5, a na anemostatach 1oC więcej. Pierw mnie to ździwiło, ale potem stwierdziłem, że to normalne skoro kanały leżą bezpośrednio na stropie drewnianym, więc powietrze może lekko ogrzać się od ciepła z domu. Dobrze rozumuję?

 

he he...

bardzo dobrze rozumujesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piec kaflowy na kazdej kondygnacji powinien załatwic sprawe. Czuje sie jakbym wybudował sobie bunkier w technologii z 18 wieku :). Moze jednak nie będzie tak źle... wg moich wyliczeń przy zapotrzebowaniu rocznym 25 000 kWh i paleniu pelletem koszty rocznie to ok 4000 zł. Nie wiem tylko czy wziąć piec wielopaliwowy i godzić się z niższą sprawnoscią i dość uciążliwą obsługą w zamian z możliwość palenia owsem, drewnem i innymi wynalazkami, czy zainwestować w np automatyczny Kocioł BioWin firmy Windhager Zentralheizung lub Greń - dołączyć pneumatyczne podawanie pelletu i jest spokój przez cały sezon.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że "tanie" nośniki energii mogą nieproporcjonalnie szybciej drożeć od pozostałych.

 

Nie sądzę.

Większość "tanich" nośników są wytwarzane z odpadów produkcji.

Powstanie brykietów oraz pelletu to pozbycie się odpadów z którymi każdy zakład produkcji np. łóżek czy krzeseł z drewna musi coś zrobić .

A koszt wyprodukowania paliwa z odpadu nie jest tak ściśle powiązany z rynkiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) ostatnio podczas rozmowy z kolega z Lasów: "sprzedaż rosnie nam o 15% rocznie, i wynika to wyłacznie ze wzrostu cen, bo ilość pozyskiwanego drewna jest stała"... odpady z droższego surowca pewnie też będą drożeć. Wszystkie te wyliczanki to troche wróżenie z fusów - byłoby idealnie skupić sie na stworzeniu maksymalnie uniwersalnego układu grzewczego przy stosunkowo małej inwestycji - wówczas ew przeróbki przy zmianie trendu na rynku opału nie powodują wyłożenia się koncepcji grzania. :):).. ale chyba nie ma takiego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro już jesteśmy przy domach pasywnych lub max takich 3 l

to pytanie dotyczące kanalizacji - a dokładniej jej odpowietrzenia

jak rozwiązać ta kwestię ? dziś dowiedziałem się od hydraulika że będzie potrzebna dziura w dachu ...

nie po to budowałem dom bez kominów by teraz robić dziurę na coś takiego ....

 

jak tą sprawę najlepiej rozwiązać ??

 

Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...