Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Kominet to sredniowiecze - nie zmieni tego zaden milosnik "prac domowych".

W "epoce" wspolczesnej wymyslono juz sterowalne urzadzenia grzewcze :)

 

Tak powaznie to niewyobrazam soebi kotlowni w salonie i czestego "sprzatania" wkladu kominkowego,czyszczenia szyby ...

wole jednak miec to w pomieszczeniu gospodarczym a w kominku napalic jednym lub dwoma polanami dla przyjemnosci a nie z musu.

Nie ma sensu o tym dyskutowac bo Tych ktorzy pala w kominku jako podstawowym zrodle ciepla nie przekona sie, przeciez juz maja tak zrobione i musza widziec dobre tego strony, chocby tansze inwestycyjnie rozwiazanie czy codzienne (zalezne od temp. oczywiscie) ogladanie ognia w kominku itp. itd.

Jak to mawiaja, kazda sroka swoj ogon ...

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

czy sa bufory ciepła, które mogą współpracować z grzejnikami? Ma to sens? Nawet jeśli te grzejniki będą pracować przy 50 stopniach, to na oko 1m3 bufora to nic dla takiej chałupki. A więcej nie wejdzie do kotłowni - poza tym koszt bufora to też nie są małe pieniądze.

 

To tylko kwestia pojemności.

Jak podłogówka ma pełną moc w zakresie 30-90st (dT=60st), to grzejnik ma pełną moc w zakresie 50-90st (dT=40st)

Więc przy grzejnikach bufor musi być o połowę większy.

 

Tona wody przy podłogówce pomieści 70kWh

Ta sama tona wody przy grzejnikach pomieści 45kWh (dla czepialskich: po rozładowaniu do 50st dalej będzie grzać, ale z malejącą mocą)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie odbyłem rozmowę z młodym człowiekiem który ma taka opinię na temat energooszczędnego i nowoczesnego budowania :

 

" jakieś rekuperatory, rury w ziemi, szum, kurz, czyszczenie i naprawianie tego wszystkiego,,,

kolega ma , wydał kupę kasy i żałuje, to nie dla mnie "

 

Z przykrością stwierdzam że 90 % inwestorów jest albo dochodzi po przeczytaniu kilku artykułów do takiego zdania .

 

Czy aby zmienić to nastawienie energia musiałaby wzrosnąć 10-krotnie ?

Edytowane przez Piczman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie odbyłem rozmowę z młodym człowiekiem który ma taka opinię na temat energooszczędnego i nowoczesnego budowania :

 

" jakieś rekuperatory, rury w ziemi, szum, kurz, czyszczenie i naprawianie tego wszystkiego,,,

kolega ma , wydał kupę kasy i żałuje, to nie dla mnie "

 

Z przykrością stwierdzam że 90 % inwestorów jest albo dochodzi po przeczytaniu kilku artykułów do takiego zdania .

 

Czy aby zmienić to nastawienie energia musiałaby wzrosnąć 10-krotnie ?

 

jak dla mnie całą WM razem z GWC czy GGWC jest więcej iluzją niż jakąś większą korzyścią ...

wentylując 100m3/h bez odzysku ciepła stracimy jakieś 1500 kwh przez cały sezon grzewczy, przy ogrzewaniu prądem w taniej taryfie daje nam ok. 480zł straty...

wentylatory pracując na okrągło zużyją w tym czasie ok.200 kwh przy stawce liczonej całodobowo (pracują w taniej i drogiej taryfie )daje ok. 120zł za sezon

sam rekuperator też nie ma 100% sprawności, przyjmijmy 90%

strata z tego tytułu to ok. 150kwh daje nam ok. 50zł

jakaś wymiana filtrów ze 30-50zł

policzmy...

480-120-50-30=280

zyskujemy ok. 280zł zysku całą tą maszynerią wartą ok. 15.000zł

nie wspomnę o pompce do GGWC i wentylowaniu na okrągło cały rok...

uwzględniając serwisowanie podczas eksploatacji (jakieś naprawy silników, pompek itp.)prędzej dołożymy do tego interesu niż się zamortyzuje ...

o zakupie tego wszystkiego z kredytu na chałupę nawet nie wspominam;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasiek71 - nie można tak liczyć - WM jest zamiast kominów - u mnie w projekcie było ich 3!!

 

Konrad

 

he he...

wszystko można;)

można też zrobić prosty układ kanałów i zwykłe wentylatorki kanałowe, wszystko razem za 1-1,5 klocka

na ścianie południowej zrobić kolektor powietrzny za 500zł jako czerpnia..., za cały sezon wyjdziesz na zero...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale na miłość boską nie wygadujże głupstw Waszmość i - przede wszystkim - nie mierz wszystkich swoją miarą.

 

 

napisz gdzie napisałem jakieś głupstwa ??

ja nikogo nie mierzę piszę tylko jak to wygląda w praktyce...

sam mam to wszystko zamontowane, pomierzone ...

tu napisałem dla czego nie widać zysków;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dla mojego domu na szybko zmieniłem w OZC z WM na wentylacja naturalna - różnica w zapotrzebowaniu na CO - 3200kwh

 

pierwsze kilka lat żywcem z zewnątrz wentylatorkami...

następny rok przez GWC bez reku...

następny reku plus GWC...

cały czas na ogrzewanie w okolicach 8000kwh/sezon

uważacie że można zejść o 3000 kwh dzięki WM ???

 

jeszcze zapomniałem...

cały czas mam za niską wilgotność w domu a to znaczy że przewentylowany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dla mojego domu na szybko zmieniłem w OZC z WM na wentylacja naturalna - różnica w zapotrzebowaniu na CO - 3200kwh

 

He, he. No to teraz podziel tą kwotę przez COP, odejmij zużyte kWh pracy reku i filtry;) Ta rekuperacja nigdy nam (z PC) się nie zwróci, ale to nie znaczy, że nie warto jej robić. Warto, komfort jest wart tych pieniędzy.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He, he. No to teraz podziel tą kwotę przez COP, odejmij zużyte kWh pracy reku i filtry;) Ta rekuperacja nigdy nam (z PC) się nie zwróci, ale to nie znaczy, że nie warto jej robić. Warto, komfort jest wart tych pieniędzy.:)

 

tu dochodzimy do sedna...

po kiego grzyba jakaś wypasiona centrala, skoro wystarczy pierwsza lepsza byle cicha była...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...