Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

w rzeczywistości to tam gdzie jest wentylacja grawitacyjna to wszystkie okna są pozamykane na głucho, bo się oszczędza, w domku wilgotność taka że się woda skrapla na oknach, i zaduch taki jak w szczelnie zakręconym termosie

 

przypominam zgodnie z normą wymagana jest 1 wymiana powietrza na godzinę, a to oznacza w okolicach 10MWh energii straty, teraz konia z rzędem temu kto mi pokaże domek z wentylacją grawitacyjną gdzie przez cały sezon ogrzewczy okna są uchylone/rozszczelnione

 

Ale ja nie wierzę w taką wymianę w domach z WM. Zimą jest u wszystkich spoooro mniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

PN/83/B-03430/Az3; 2000. Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania

określa: nie mniej niż 1 wymiana na godzinę

 

A przypadkiem ta jedna wymiana nie tyczy się pomieszczeń "wywiewnych" tylko? I zgodnie z tym: dom z kuchnią i dwoma łazienkami daje 150m3/h, przy czym i kuchnia i łazienki mają powyżej jednej wymiany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeoczyłeś ten akapit

 

Nie przeoczyłem. Napisane jest "więcej niż dwojgiem", a nie "dwojgiem lub więcej". Czyli drzwi do pokoju i np. łazienki. I wciąż wydaje mi się, że jeśli mam nawiew w pokoju 50m3 oraz wywiew 50m3 w kuchni obok, to obydwa te pomieszczenia mają wymianę 50m3 / h. A ten akapit mówi np. o użytkowych strychach, które kiepsko się wentylują z góry na dół i potrzebują jakiegoś wspomagania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

500m3/h to raptem 0,13m3/s

jeżeli domek z wentylacją grawitacyjną ma kilka kanałów wentylacyjnych, np 5 a każdy ma przekrój 10x20cm to mamy przekrój czynny 0,1m2 czyli wiaterek 1,3m/s da nam w godzinę 500m3

 

PS kominiarz powie że wentylacja jest sprawna jeśli cug w kanale to 2-3m/s

 

przeoczyłeś ten akapit

 

OK to ile ciepla uleci w ciagu raku gdyby to tak sprawnie caly rok dzialalo ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mówiłem, że Kujawiaka to trzeba w mordę lać:D (kujawiak wie o co chodzi;))

To prawda, tak też można policzyć, więc ta wentylacja wychodzi niewiele drożej od grawitacyjnej.

 

u mnie jest jeden komin do kominka razem z kanałem do pieca [jak będzie trzeba na emeryturze3 czymś grzać

nie zrobiłem dodatkowego 1 komina do wentylacji [oszczędność 5-6 tyś zł] dołożenie z 4 nawiewników higro to z 120-1400 zł.

 

liwko uważaj bo się doigrasz hehe

kujawiak to kujawiak;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podgrzanie 12000m3/dobę powietrza o 15* potrzeba 59kWh, w ciągu 200 dni sezonu grzewczego potrzeba 11800kWh

 

zastanawiam się czy wy chociaż staracie się zrozumieć to co piszecie ???

powiedz jak się ma te 11800kwh na podgrzanie powietrza wentylacyjnego do moich 8000kwh na całe ogrzewanie...

zaznaczam że już mam znacznie przewentylowany budynek gdyż wilgotność jest na poziomie ok.28% a będzie jeszcze gorzej jak przyjdą mrozy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze nie byc przewentylowanie ale brak produkcji wilgoci w domu.

Ja mam wilgotnosc na poziomie 30% a wentylacje ustawilem na 60 m3/h.

Niestety dom jest zbyt duzy zeby "zwykle" uzytkowanie moglo istotnie zmienic w nim wilgotnosc.

Juz pranie wystawiamy na hall poddasza, otwieram lazienke po kapieli, gotuje sie codziennie i niewiele to zmienia

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze nie byc przewentylowanie ale brak produkcji wilgoci w domu.

Ja mam wilgotnosc na poziomie 30% a wentylacje ustawilem na 60 m3/h.

Niestety dom jest zbyt duzy zeby "zwykle" uzytkowanie moglo istotnie zmienic w nim wilgotnosc.

Juz pranie wystawiamy na hall poddasza, otwieram lazienke po kapieli, gotuje sie codziennie i niewiele to zmienia

 

Pzdr.

 

u ciebie wcale się nie dziwię, dwie osoby na 200m2 ..., ani wilgoci ani zysków bytowych nie widać

u mnie przy włączonej wentylacji ruszają się liście w kwiatkach w pobliżu anemostatów nawiewowych...

mieszkamy chyba jak większość, rano do pracy, szkoły ...,wieczorem do domu

sobota,niedziela w domu, co drugi dzień pralka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest wynik dla wentylacji grawitacyjnej 500m3/godz przy różnicy temperatur 15* - zwykła matematyka, masz inny wynik?

Było pytanie, odpowiedziałem - tak to rozumiem.

 

To bylo obliczenie dla went. graw. jesli ta spelnialaby wymagania, a ze z reguly dziala gorzej i jeszcze jej sami przeszkadzamy to rachunki w domach w jakis znosnych ramach pozostaja.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest wynik dla wentylacji grawitacyjnej 500m3/godz przy różnicy temperatur 15* - zwykła matematyka, masz inny wynik?

Było pytanie, odpowiedziałem - tak to rozumiem.

 

ja doskonale rozumiem że to matematyka...

tylko takie wyniki nie dają wam nic do myślenia ??

 

wy robicie wyliczanki, ja idę i spiszę liczniki...

kto jest bliżej prawdy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na wszystko podliczniki czy szacujesz co ile moze zuzywac pradu?

 

Pzdr.

 

mam dziesięć pod liczników na tablicy i jeden do gniazdka...

a także kilkadziesiąt czujników temperatury...

mam wgląd na większość parametrów jakie mnie interesują;)

 

ja mam już sześć sezonów grzewczych za sobą i mogę sobie już teraz powiedzieć w jakich widełkach się zmieszczę

zużycie energii w poprzednich sezonach znajdziesz w moim dzienniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...