Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A latem dlaczego nie weżmie + 30 które mamy na dworze ? Wydaje mi się że wszystkiego nie będzie w stanie zabrać.

 

przy dobrym GWC wylata prawie tyle samo co ma ziemia na tej głębokości...

mogło sobie byc i ze 35* na zewnątrz do domu wlatało ok.17* przy 150m3, 19* przy 380m3

teraz wylata 10,6* przy 100m3 , 8,1* przy 280m3 i 7,6* przy 380m3

rura 200" 67mb zakopana na 2-2,5 m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest jeden mały problem, tych słonecznych dni w zimie jest tyle co kot napłakał, a po drugie powietrze ma bardzo małą pojemność cieplną oraz masę, czyli w praktyce żeby podgrzać 500m3/h trzeba by zrobić szkalrnię na całej południowej elewacji domku tak jak w tym projekcie domku pasywnego z początków wątku

http://images38.fotosik.pl/170/addbcff7eecaaafdmed.jpg

koszt całości min 100tyś zł zwrot inwestycji nierealny

albo zbudować "tymi ręcami" kolektor powietrzny...

30m2 za ok. 2 tys. zł.

okres grzewczy to nie tylko grudzień- luty;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślałem sobie zrobić taki kolektor słoneczny powietrzny i podłączyc go do czerpni od gwc, w słoneczny dzień powinien zasysać powietrze o temp + 30 :) Tak samo mozna by było podłączyc go pod czerpnie od reku ale u mnie to by były jakieś 2 godziny nasłonecznienia

To już lepiej dać ten kolektor między GWC a centralę wentylacyjną... Choć z drugiej strony zaraz się okaże, że trzeba byłoby wyłączać rekuperator.

 

Nie lepiej wprowadzić ciepłe powietrze z takiego kolektora prosto do pomieszczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

konkretnie jak to zrobić ??

 

kupujesz blachę na podbitki (oznaczenie T-6 ) w kolorze czarny mat, wymiar wedle potrzeb...

panel z tej blachy montujesz kołkami ze szpilkami ( robisz dystans )na ocieplonej ścianie południowej zachowując szczelinę pomiędzy blachą a ścianą

na tą blachę montujesz na dystansach ( kilka cm )następny panel z przeźroczystego tworzywa ( taki falisty na daszki dostępny w każdym markecie budowlanym )

wszystko dookoła obrabiasz blachą żeby było szczelnie....robisz wlot na dole ( pomiędzy blachą a ścianą ) a wylot na górze...

 

blacha ok.800zł

panel na wierzch ok.700 zł

blacha na obróbki, szpilki i inne... 500zł

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie lepiej wprowadzić ciepłe powietrze z takiego kolektora prosto do pomieszczenia?

ja właśnie o tym...

zrobić układ cyrkulacji ze sterowaniem, nadmiar ładować w bufor i wykorzystać jako wstępny podgrzewacz CWU i poprzez klimakonwektor kanałowy dogrzewać pomieszczenia poprzez układ WM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak "tymi ręcami" zbudować tylko pomysły, a teraz taki świeży pomysł;

Dwa żwirowce i kolektor powietrzny, jeden będzie zaciągał powietrze w dzień, a drugi dogrzeje się w tym czasie od kolektora.

Tak samo jak kolektor cieczowy; absorber; troszkę galwanotechniki zamiast czarnej farby nie jest taka cudna niestety.

Szkło kwarcowe bez żelazowe.

Ja jak na razie przy domu pasywnym obstaję przy spalaniu biomasy, natura przez fotosyntezę najlepiej magazynuje energię.

Zwłaszcza że do domu który potrzebuje tle mocy co przeciętna suszarka do włosów taki kociołek c.o 5kW jest aż nad to.

a i cena mniej jak 2 tyś zł, nagrzewnica wodna za reku w największe mrozy, całość instalacji w porywach 5 tyś zł widzę właśnie to tak.

W moim projekcie nie będzie z tym problemu, jak widać w galerii obok " wjazdu do garażu" po "prawej stronie patrząc na rzut jest cudne miejsce właśnie na komin do takiego pieca bez przerywania izolacji termicznej, połowę domu podpiwniczona nad piwnicą plan 50 cm wełny lub czegoś innego.

Dach docelowo 70cm ściany 50-60 cm ocieplenia plus drewno.

Pod tramy XPS 700 co by nie było żadnego mostku termicznego w fundament. http://pasivnydom.blog.cz/1004/parozabrana taka śliczna folia paroizolacyjna od środka, i chyba zero siódemka wyjdzie :D (0,7L) :D całość 214 m^2 bez piwnicy. lub lepszy wyniki. ponownie trzeba policzyć.

Okna max 0,5 w zasadzie sam pakiet szybowy; ich dziwne profile na ramki mnie nie interesują! XPS,m robię każdą obróbkę !bez mostków.

To jest mój skrócony przepis na dom pasywny.

A to że się z tym tematem nie patyczkuję zdjęcie łącznie 36 cm EPS'a w galerii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam prawie dokładnie to co opisałeś, w praktyce kosztowało mnie to jeden rząd wielkości więcej :(

 

 

"prawie" robi wielką różnicę:D

 

ogród zimowy ma normalne pakiety szybowe a one zatrzymują znaczną część energii...

kolektor jest poza obrębem izolacji budynku więc masz nad nim kontrolę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obstawiam że szybciej się zużyje niż zwróci...

z kolektora na ścianie więcej wygenerujesz niż z wiatraka na dachu ;)

No własnie dlatego sie zastanawiam. Od jednej strony jest dosć otwartej przestrzeni. (jezioro) Narazie badam podejrzewam ze po 2-3 latach obserwacji bede mugł dopiero pewnie stwierdzic czy to sie moze kalkulowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie dlatego sie zastanawiam. Od jednej strony jest dosć otwartej przestrzeni. (jezioro) Narazie badam podejrzewam ze po 2-3 latach obserwacji bede mugł dopiero pewnie stwierdzic czy to sie moze kalkulowac.

 

wszystkie te wynalazki PC, solary, rekuperatory,GWC, wiatraki, itp. czas zwrotu ok. 20 lat...

czyli tyle ile wynosi okres ich eksploatacji...

jak jest tanie to padnie szybciej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...