Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jak juz mowilem kiedys problemy, ktore rozwiazuje GWC oraz pare innych (jak np radzenie sobie z przegrzaniem domu) rozwiazuje klimatyzator i to tez z COP min 2 (chyba kbab to testuje).

 

POzdrawiam

 

Tak, ale skoro mam już te GWC w postaci DZ PC, to głupotą by było z tego nie skorzystać, przy okazji latem nieźle regenerując dolne źródło. Zastanawiam się tylko czy podpiąć chłodnicę (mam) pod reku, czy kupić klimakonwektor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak, ale skoro mam już te GWC w postaci DZ PC, to głupotą by było z tego nie skorzystać, przy okazji latem nieźle regenerując dolne źródło. Zastanawiam się tylko czy podpiąć chłodnicę (mam) pod reku, czy kupić klimakonwektor.

 

Klimakonwektory fabrycznie przystosowane są do zasilania wodą lodową, czyli o temperaturze w okolicy zera. Z DZ tyle nie wyciągniesz, a co za tym idzie spadnie znacznie wydajność chłodnicza klimakonwektora, czyli musiałbyś go przewymiarować. Zorientuj się może najpierw ile Cię on może kosztować, bo to wcale nie są groszowe sprawy niestety. A tą chłodnicę (skoro już ją masz) to podpiął bym pod reku tak czy owak - no chyba, że za pracę hydraulika będziesz musiał parę stów zapłacić ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimakonwektory fabrycznie przystosowane są do zasilania wodą lodową, czyli o temperaturze w okolicy zera. Z DZ tyle nie wyciągniesz, a co za tym idzie spadnie znacznie wydajność chłodnicza klimakonwektora, czyli musiałbyś go przewymiarować. Zorientuj się może najpierw ile Cię on może kosztować, bo to wcale nie są groszowe sprawy niestety. A tą chłodnicę (skoro już ją masz) to podpiął bym pod reku tak czy owak - no chyba, że za pracę hydraulika będziesz musiał parę stów zapłacić ;-)

 

Myślałem o takim

http://allegro.pl/klimakonwektor-fan-coil-firmy-trane-i2050800150.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko: za wiele się o tym klimakonwektorze nie rozpisali. ale sądząc po wymiarach do pojedynczego pomieszczenia się nada, tylko trzeba będzie go "nieco" upiększyć...

 

No właśnie, do pojedynczego... Chyba zostanę przy tej chłodnicy, zawsze mogę dać reku na fula jak nikogo nie będzie w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada działania klimakonwektora wymaga umieszczenia go w pomieszczniu, które ma schładzać/grzać. Po prostu jego wentylatory przepychaja powietrze z pomieszzenia przez jego wymienniki. Dzięki temu moc grzewcza/chłodnicza może być znacznie ograniczona, ale i zauważalny efekt powstanie dopiero po jakimś czasie od włączenia. Można oczywiście wyobrazić sobie recyrkulację całego powietrza w domu, ale to by oznaczało, ze potrzebne są dobre filtry do oczyszczenia powietrza, żeby nie rozprowadzać zapachów z pojedynczych pomieszczeń po całym domu ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłoby samopoczucie z faktu posiadania GGWC :) Może przy dużych mrozach nie zamarzałby wymiennik ale patrząc na to, że i tak wentylacja nie musi działać non stop to i czas na odmrożenie by się znalazł. Przy takich zimach i tak nie ma to znaczenia.

Duży żwirowy wymiennik kosztuje ok 10000 pln, pewnie nigdy się nie zwróci ale jakoś działa. Przy bardzo dużych mrozach (-20) temperatury na wloci do reku miałem zawsze dodatnie. Latem ok 16 stopni przy 30 na zewnątrz, w połączeniu z markizami dają normalną temperaturę w domu. pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ravbc - najtańsze w wykonaniu jest GGWC i najskuteczniejsze w kontekście cena do jakości , problem może być tylko wielkość działki - bo zrobienie pętli dłuższej lub z rury o większym fi to żaden problem i koszt stosunkowo niewielki - do tego duża nagrzewnica i nie ma prawa nie działać !

 

nie rozumiem jak można mówić / pisać że nie działa

tak jak napisał aadamuss24przy mrozach na nawiewie masz + , w lecie przy upałach choćby 3-4 stopnie mniej - jest to znaczące i bardzo odczuwalne

 

nie rozumiem też liczenia takiego jak asbe na wątku o prądzie czy inni forumowiczowie tutaj prezentują - czy ktokolwiek buduje dom po to by on się zwrócił np w stosunku do mieszkania w bloku ?? NIE , więc też mówienie / pisanie o opłacalności zakupu danej rzeczy / wyposażenia mija się z celem

 

czy jak auto kupujecie liczycie się czy się zwróci czy nie ? na spalanie może i większość z Was zwróci uwagę - ale przy wyborze auta większość kieruje się stylistyką i komfortem oraz budżetem jaki mamy na dany cel, gdyby tak nie było wszyscy jeździlibyśmy nadal maluchami albo syrenkami tylko z różnym wyposażeniem

 

oczywiście GWC nie jest jedynym elementem dedykowanym do WM i tylko w połowie roku mamy z niego korzyści , bo w okresach przejściowych 10-20 stopni na zewnątrz niewielki z niego pożytek - ale nie wyobrażam sobie budowy domu bez niego!

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś to już kiedys tu liczył, a nawet badał "doświadczalnie", że przy reku o sprawności ok. 90% zysk z GWC to jakieś 0,2 stopnia wyższa temperatura na nawiewie i mniej więcej 10-15 stopni wyższa na wyrzutni. Czyli przy sprawnym wymienniku podgrzewamy głównie to co wyrzucamy z domu. A że da się zbudować/użytkować reku tak by nie zamarzał, to i sens posiadania GWC w tej sytuacji jest nikły. Ale przy kiepskim (a więc i tanim) reku, GWC może na siebie całkiem sensownie zarobić. Pytanie o ile tańsze jest kiepskie reku od takiego co osiąga 90% sprawności odzysku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ravbc - najtańsze w wykonaniu jest GGWC i najskuteczniejsze w kontekście cena do jakości , problem może być tylko wielkość działki - bo zrobienie pętli dłuższej lub z rury o większym fi to żaden problem i koszt stosunkowo niewielki - do tego duża nagrzewnica i nie ma prawa nie działać !

 

oczywiście, lecz napisał Ci Liwko wcześniej, ze woli te petle podpiać / dołozyć do PC; w przypadku, gdy nie ma PC, napisałem Ci ja, ze sensowniej zainwestować 2kPLN w lepszą centralę wyłozył Ci to także ravbc powyżej...

 

 

[

 

nie rozumiem też liczenia takiego jak asbe na wątku o prądzie czy inni forumowiczowie tutaj prezentują - czy ktokolwiek buduje dom po to by on się zwrócił np w stosunku do mieszkania w bloku ?? NIE , więc też mówienie / pisanie o opłacalności zakupu danej rzeczy / wyposażenia mija się z celem

 

czy jak auto kupujecie liczycie się czy się zwróci czy nie ? na spalanie może i większość z Was zwróci uwagę - ale przy wyborze auta większość kieruje się stylistyką i komfortem oraz budżetem jaki mamy na dany cel, gdyby tak nie było wszyscy jeździlibyśmy nadal maluchami albo syrenkami tylko z różnym wyposażeniem

 

to dlaczego budujesz tak mały dom? mozna bylo wywalic taki, jak Pałac Ludu w Bukareszcie :)

 

 

odpowiedzią na Twoje zdziwienie sa dwa słowa: efektywnośc oraz optymalizacja - oba odniesione w kontekscie kosztów...

 

no i pytanie na koniec: jakie jest uzasadnienie GGWC do niezlego /ponoć/ jangaza, który sie bez niego obchodzi /ponoc/ zupełnie dobrze;

 

straszenie piczmana co do używania centralki bez (G)GWC po x latach jest bez sensu - zwykla chlodnica samochodowa ma duzo bardziej ekstremalne warunki działania (większy zakres temperatur, cisnienie. sól, wilgoc, brud i komary :p ) i daje rade co najmniej 10 lat...

Edytowane przez kszh.uint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WM osiąga max wydajność / sprawność w skrajnych temperaturach a takich masz niewiele w skali roku , znaczna część okresu grzewczego to temperatury +5/-5

połaczenie WM z GW pozwaja zwiększyc sprawność i sumarycznie dla obu jest ona wyzsza , do tego nie mamy zamrzania centrali

oczywiscie da sie zbudowac lub kupic reku tak by nie zamarzalo - ile na to wydasz? policz cześci, czas etc ?

roznica w cenie to ok 2-3 tys

 

i nadal pomijasz komfort jaki latem GWC Ci daje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno przy GWC mówić o opłacalności, bardziej chodzi o komfort a to trudno wycenić. Zapominam o zamarzaniu, nawet nie zrobiłem czerpni zewnętrznej i cały rok jadę z gwc i jest bezobsługowo. Mam wrażenie, że filtr na reku też się mniej zapycha jak idzie z gwc, może to szczegół ale już sterownik od reku nie wyje jak głupi :)

R&K w kwestii samochodów, może kiedyś nie trzeba będzie się oglądać na koszty spalania i wtedy kupię El Camino :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WM osiąga max wydajność / sprawność w skrajnych temperaturach a takich masz niewiele w skali roku , znaczna część okresu grzewczego to temperatury +5/-5

połaczenie WM z GW pozwaja zwiększyc sprawność i sumarycznie dla obu jest ona wyzsza , do tego nie mamy zamrzania centrali

oczywiscie da sie zbudowac lub kupic reku tak by nie zamarzalo - ile na to wydasz? policz cześci, czas etc ?

roznica w cenie to ok 2-3 tys

 

i nadal pomijasz komfort jaki latem GWC Ci daje

jakie czesci - jaki czas? mam to w doopie, bo jest to problem producenta centrali, ktory daje cos takiego, jak gwarancja... a jak ten wynalazek zaniemoże i instalator wylaczy tel, jak onegdaj jeden z cieszacych się poważaniem forumowiczów, to sie okaże, ze nikt inny nie bedzie tego chciał tknąć, mówiac: paaanie - to nie ja robiłem itd...

 

co do komfortu - przejedz sie do leroy czy innej casto i zobacz, ile kosztuje najtansza klima, ktora da Ci 10 x wiekszy komfort - bedzie taniej, niz GGWC nawet, jak ja za 10 lat wyrzucisz... a i cos jesienia dogrzeje (vide: kbab i jego wrazenia)

Edytowane przez kszh.uint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno przy GWC mówić o opłacalności, bardziej chodzi o komfort a to trudno wycenić. Zapominam o zamarzaniu, nawet nie zrobiłem czerpni zewnętrznej i cały rok jadę z gwc i jest bezobsługowo. Mam wrażenie, że filtr na reku też się mniej zapycha jak idzie z gwc, może to szczegół ale już sterownik od reku nie wyje jak głupi :)

R&K w kwestii samochodów, może kiedyś nie trzeba będzie się oglądać na koszty spalania i wtedy kupię El Camino :)

 

koszty filtra EUx sa powszechnie znane i pomijalne;

 

skoro juz jestesmy w temacie samochodów, to auto karmisz na codzień paliwem premium, zeby sie lepiej czuło? przeciez jest drozsze, niz centrala i takze powinno sie dobrze czuć:p nie sadze, choć być moze ktos taki się tu znajdzie...

 

może to szczegół ale już sterownik od reku nie wyje jak głupi :)

 

tutaj związek przyczynowo - skutkowy jest taki, jak zachodzenie w ciążę przez wpatrywanie się w księzyc :)

Edytowane przez kszh.uint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no przecież ja niczego nie mam zamiaru budować

 

pytanie było

"A że da się zbudować/użytkować reku tak by nie zamarzał, to i sens posiadania GWC w tej sytuacji jest nikły."

 

własnymi rękami pewnie i się da

ja też mam to w d... kupuję , płacę, mam gwarancję i wymagam !!!

 

wiec proszę daruj sobie jakieś teksty o wynalazkach

 

oczywiście, lecz napisał Ci Liwko wcześniej, ze woli te petle podpiać / dołozyć do PC; w przypadku, gdy nie ma PC, napisałem Ci ja, ze sensowniej zainwestować 2kPLN w lepszą centralę wyłozył Ci to także ravbc powyżej...

 

bo mam uczulenie na PC i nie potrzebuję lepszej centrali bo mam "niezlego /ponoć/ jangaza"

 

 

to dlaczego budujesz tak mały dom? mozna bylo wywalic taki, jak Pałac Ludu w Bukareszcie :)

 

buduję taki jaki mi się podoba i weź się proszę ODSTOSUNKUJ

 

 

odpowiedzią na Twoje zdziwienie sa dwa słowa: efektywnośc oraz optymalizacja - oba odniesione w kontekscie kosztów...

 

taki jest maluch , ma 4 koła i jeździ na dodatek tani i mało pali

 

no i pytanie na koniec: jakie jest uzasadnienie GGWC do niezlego /ponoć/ jangaza, który sie bez niego obchodzi /ponoc/ zupełnie dobrze;

 

KOMFORT w lecie i cisza !!?!? , prosta i tania konstrukcja w przeciwieństwie do Chińskiego klimatyzatora z marketu który wcale cichy nie jest

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ravbc - najtańsze w wykonaniu jest GGWC i najskuteczniejsze w kontekście cena do jakości , problem może być tylko wielkość działki - bo zrobienie pętli dłuższej lub z rury o większym fi to żaden problem i koszt stosunkowo niewielki - do tego duża nagrzewnica i nie ma prawa nie działać !

 

nie rozumiem jak można mówić / pisać że nie działa

tak jak napisał aadamuss24przy mrozach na nawiewie masz + , w lecie przy upałach choćby 3-4 stopnie mniej - jest to znaczące i bardzo odczuwalne

Tu można by dyskutować. Bo jeśli na zewnątrz jest np 30oC a my obniżymy tą temperaturę o 3-4oC wentylując z wydajnością np 300m^h, to w konsekwencji podgrzejemy sobie wnętrza a nie o to przecież chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...