Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Z obserwacji domu.

 

Garaż bez izolacji posadzki doklejony do domu, ściany 30cm zwykłego styro, dach 30cm wełny, brama docieplona, 2 okna 80x120 cm. Między domem a garażem 20cm styro grafitowego.

 

Temp. zewnętrzna od tygodnia na minusie (dziś rano -15*C). Temp. w garażu dziś: +3,5*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pamiętam, że swego czasu była dyskusja o kołkowaniu styropianu. Znalazłem taki produkt, może kogoś zainteresuje.

 

http://allegro.pl/kolki-do-styropianu-z-trzpieniem-wl-szklane-350mm-i2071860907.html

 

Trzpień z włókna szklanego, długości do mocowania izolacji bodajże do 35 cm.

Nie kołkowałem więc nie wiem. Ile kołków jest potrzenych na standardowy dom 120-150m2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od tygodnia słońce ładnie dogrzewa pomieszczenia. Na południowej elewacji mam w swym małym domku ok. 10m2 samych szyb w oknach.

 

Średnio w ciągu 6 godzin dnia, w zależności od kąta padania słońca, niech będzie to 7,8m2. Zakładając moc 1 kW/m2 i mnożąc przez wsp. g=0,37 (dla mojego pakietu szybowego), wychodzi moc = 2,9 kW.

6h * 2,9 kW = 17,4 kWh - na tyle szacuję dzienny zysk od słońca z okien południowych.

Polemika mile widziana - jakieś błędy?

 

Dalej wychodzi, że słońce pokrywa 35-40% zapotrzebowania dziennego. Średnia sprzed mrozów: 28kWh/dzień, średnia po nastaniu mrozów (ale każdy dzień słoneczny!): 27 kWh/dzień, a średnia deltaT spokojnie zwiększyła się z ok. 22K do ponad 30K.

 

Następny dowód na to, że warto budować energooszczędnie - udział zysku od słońca w domu o większym zapotrzebowaniu na m2*rok, byłby procentowo mniejszy.

 

Pisząc powyższe, nie chodzi mi o kwoty w zł, ale o sam fakt wykorzystania darmowej energii słonecznej bez potrzeby żadnych inwestycji (typu solar albo PCi). W odpowiednim klimacie, przy sporych przeszkleniach od południa, słońce w takie dni jak teraz, może być głównym źródłem energii (np. domy pasywne w górach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

całkowicie się z tobą zgadzam

 

tylko pytanie na jakiej podstawie przyjołeś moc 1kw/m2

dlatego te mrozy pół biedy że te mrozy są teraz , kiedy dzień jest dłuższy i przy pogodzie wyżowej.

 

z drugiej strony niby styczxeń był ciepły ale słońca trochę mało było.

wolę -5 ze słońcem niż około 0 z pochmurnymi dniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1kW/m2 znalazłem w necie - nie mam pojęcia czy to odpowiednia moc. Pewnie jest to też uwarunkowane od zachmurzenia, ale przez ostatnie dni nie było u mnie żadnej chmurki.

Chodziło mi tylko o ukazanie, że im mniejsze zapotrzebowanie domu, tym większy udział w nim może mieć zysk od słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planując takie przeszklenia trzeba tylko pamiętać, żeby ograniczyć zyski z nich w miesiącach "nie-grzewczych", bo inaczej cały zimowy zysk z nich wyda się (i to z nawiązką!) latem na klimatyzację...

 

PS. Też bym wolał -5 ze słońcem, ale w naszym klimacie znacznie bardziej realne jest słoneczne -15 ściągane przez arktyczne wyże. Przy -5 zdecydowanie powszechniejsze sa oceaniczne morskie niże (mokre i pochmurne). Mi tam to słoneczne -15 i tak bardziej pasuje, niż pochmurne nawet +5, ale pomarzyć warto ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja chciałem się zapytać...wprawdzie buduję dopiero dom i mam już styropian (15 cm grafit swisspor) na elewacji zaciągnięty klejem i siatką i klejem...w najbliższym czasie nie planuję nic zmieniać nie mniej czytając wątek i coraz bardziej sie zastanawiając czy jest możliwość w bliżej nieokreślonej przyszłości dołożyć do takiego układu kolejną warstwę styropianu. Chodzi mi o to czy klej który już jest na elewacji będzie poważnym utrudnieniem i wyklucza takie modyfikacje??

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robert rób teraz

ja mam tyle ile mam ale dodam jeszczez 4cm

 

dzieki za odpowiedź. w moim przypadku to poki co wzgledy finansowe na to nie pozwolą. malux20 na ścianach masz klej czy tynk? będziesz kleił bezpośrednio na klej?? podobno lepiej jest jak tego kleju by nie bylo i kleic wtedy na pianke...:/ sam nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Szukam kogoś, kto budował, buduje lub ma zamiar budować w technologii IZODOM http://www.izodom2000polska.com/?lang=pl . Może znacie kogoś, kto budował w tym systemie? Mam trochę pytań odnośnie tej technologii. Dzisiaj dostałem wycenę mailem na podstawie projektu. Jak mi się uda usunąć z wyceny ( w PDF-ie ) moje dane osobiste to spróbuję Wam tą wycenę wrzucić na forum.

 

Pozdrawiam!

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Szukam kogoś, kto budował, buduje lub ma zamiar budować w technologii IZODOM http://www.izodom2000polska.com/?lang=pl . Może znacie kogoś, kto budował w tym systemie? Mam trochę pytań odnośnie tej technologii. Dzisiaj dostałem wycenę mailem na podstawie projektu. Jak mi się uda usunąć z wyceny ( w PDF-ie ) moje dane osobiste to spróbuję Wam tą wycenę wrzucić na forum.

 

Pozdrawiam!

 

Michał

ja mam dom z Thermomur, bardzo podobny system

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem witam. Jeszcze nie podjąłem decyzji co do systemu budowy. Badam rynek i możliwości. Wysłałem im do wyceny link z projektem ( mój ze stopki ) i dostałem odpowiedź z wyceną. Generalnie wygląda tak: ściany mam 183 m2 - cena:

 

1. NISKOEMISYJNY EPS 35 CM - U [W/m2K] - 0,16 - 31500 BRUTTO

2. NISKOEMISYJNY NEOPOR 35 CM - U [W/m2K] - 0,15 - 36200 BRUTTO

3. PASYWNY EPS 45 CM - U [W/m2K] - 0,11 - 41500 BRUTTO

4. PASYWNY NEOPOR 45 CM - U [W/m2K] - 0,1 - 47600 BRUTTO

 

PŁYTA FUNDAMENTOWA: 91M2 - MATERIAŁ PERIPOR - U° = 0,13 W/m²K - 21000 BRUTTO Z MONTAŻEM ( DO TEGO TRZEBA DOLICZYĆ ZBROJENIE ORAZ BETON )

Co sądzicie?

 

Pozdrawiam!

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...