Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

jak obliczyć różnice zapotrzebowania sezonowego w kWh ściany o współczynniku U = 0.2 a 0.15 powierzchnia 150 m2

Wstaw takie parametry dla ścian w którymś arkuszu "OZC dla laika" z mojej stopki.

Tu krótka instrukcja do poszczególnych arkuszy

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4974907&viewfull=1#post4974907

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To czy do domku 2,6 l kominek 12-14 KW to przesada? Bez płaszcza.

 

Chłopie, będziesz miał saunę, no chyba że chcesz. A nie lepiej biokominek? Dużo mniejsze koszty inwestycyjne, palisz jak chcesz, wygląda fajnie, chatkę dogrzeje, komina nie trzeba, a jak Ci sie zmieni zamysł wystroju salonu, to go zdejmiesz ze ściany i walniesz na drugą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wykorzystać jego układ warstwowy? Gdzie dać grzałki elektryczne, gdzie przyłączyć kominek?

 

Drugie pytanko: jeśli nabijesz bufor do 90 st. to woda przeływająca przez wężownicę nie będzie za gorąca? Potrzebny będzie jakiś układ mieszający?

 

 

Układ warstwowy wykorzystasz ładując bufor do pełna i pobierając cwu przez dłuższy okres mimo że dół i środek zbiornika będzie już "zimny" .

pozwoli na to wężownica umieszczona na górze .

Ja u siebie wykorzystuję dodatkowo możliwość ładowania grawitacyjnego od góry kotłem co daje mi komfort cwu po ok. godzinie palenia .

 

Co do gorącej wody w kranie mam zrobione podmieszanie i to jest do zrobienia w każdym wypadku, tylko nie wiem czy w tym konkretnym buforze będziesz mógł zrobić curkulację bo wężownica musiała by mieć dodatkowe 3 ujście .

Edytowane przez Piczman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie, będziesz miał saunę, no chyba że chcesz. A nie lepiej biokominek? Dużo mniejsze koszty inwestycyjne, palisz jak chcesz, wygląda fajnie, chatkę dogrzeje, komina nie trzeba, a jak Ci sie zmieni zamysł wystroju salonu, to go zdejmiesz ze ściany i walniesz na drugą :)

Nie no bio kominka nie chcę. Już w ławie jest przygotowanie pod kominek. I pozostało mi jakieś 8 do 10 m3 drzewa. gównie orzech wiśnie i jabłoń. Masę ciężkiej pracy miałem z wycięciem tych drzew teraz szkoda by mi było to wywalać. A po drugie to jak narazie jest domek na papierze 2,6 l jak to będzie w realu czas pokaże. Wierzę w swoja ekipę od stanu surowego. :) A gdy się okaże że sie pomyliłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ warstwowy wykorzystasz ładując bufor do pełna i pobierając cwu przez dłuższy okres mimo że dół i środek zbiornika będzie już "zimny" .

pozwoli na to wężownica umieszczona na górze .

Ja u siebie wykorzystuję dodatkowo możliwość ładowania grawitacyjnego od góry kotłem co daje mi komfort cwu po ok. godzinie palenia .

 

Co do gorącej wody w kranie mam zrobione podmieszanie i to jest do zrobienia w każdym wypadku, tylko nie wiem czy w tym konkretnym buforze będziesz mógł zrobić curkulację bo wężownica musiała by mieć dodatkowe 3 ujście .

 

 

Czyli skoro na nabicie bufora z 55st do 90st potrzebuje 41 kWh to jak wrzucę na dół bufora dwie grzałki po 4 kW i na górę jedną grzałkę 6 kW do awaryjnego pogrzewania wody dla CWU, to powinno być git?

Swoją drogą ile razy na tydzień musiałeś nabijać bufor w te największe mrozy w lutym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w te największe mrozy bufor nabity do 90 C wystarczał na dobe !

Jak będzie u Ciebie ?

 

Przypomnij wielkość domu oraz skalę docieplenia, podaj też rodzaj wentylacji .

powinienem w miarę dobrze oszacować.

 

Co do grzałek to możesz dać 2 szt po 2 KW na dole baniaka i jedną na 2/3 wysokości .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkość domu to 156 m2 po podłogach (piętro + poddasze), kubatura wychodzi około 450 m3. W podłodze mam 30 cm styro, na scianach tylko 20 cm, w dachu 24 cm wełny 0,037.

Wentylacja mechaniczna z reku.

 

Twój bufor wystarczał na dobę, czyli po upływie doby do jakiej temperatury spadał z 90 stopni?

 

Co do reku to jak myślisz lepszy będzie Mitsubishi z wymiennikiem celulozowym czy Jan-gaz?

Edytowane przez Brass
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój bufor wystarczał na dobę, czyli po upływie doby do jakiej temperatury spadał z 90 stopni?

 

Co do reku to jak myślisz lepszy będzie Mitsubishi z wymiennikiem celulozowym czy Jan-gaz?

 

 

Denko Panie denko :D

Po 24 godzinach to cały bufor ma już 20 C, góra coś więcej ale to już resztki które nawet dla podłogówki ledwo starczają .

Celulozowy wymiennik ?

Nie miałem togo w rękach, obawiam się jednak zapachów które mogą przenikać wraz z wilgocią .

A poza tym chyba nie myślisz że ten wymiennik wpłynie jakoś wymiernie na wilgotność wnętrz ?

Jak przewentylujesz albo dom dziurawy postawisz to nic Ci nie pomoże !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Denko Panie denko :D

Po 24 godzinach to cały bufor ma już 20 C, góra coś więcej ale to już resztki które nawet dla podłogówki ledwo starczają .

Celulozowy wymiennik ?

Nie miałem togo w rękach, obawiam się jednak zapachów które mogą przenikać wraz z wilgocią .

A poza tym chyba nie myślisz że ten wymiennik wpłynie jakoś wymiernie na wilgotność wnętrz ?

Jak przewentylujesz albo dom dziurawy postawisz to nic Ci nie pomoże !

 

 

PS. Docieplenie ściany ok, ale ten dach to za mało ! U Ciebie 1,5 tyś L będzie na styk .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dachem już nie dam rady więcej, bo musiałbym dawać izolację nakrokwiowo - a to kosztuje absurdalną kasę. Jedynie co bym mógł dać to styro między stelaż płyt GK, ale wtedy kompletnie zniweluje zalety ekranu aluminiowego (Alum'X), który osłania wełnę.

Daj piankę zamkniętokomórkową 18 cm i wyjdzie ci U 0,1. Tylko że cena wysoka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że lepiej między płytą GK a folią aluminiową dać wolną przestrzeń i zostawić to jako niewentylowaną pustkę powietrzną, o całkiem niezłym oporze cieplnym, a dodatkowo ekran będzie ograniczał wędrówkę ciepła przez promieniowanie.

 

Niewentylowana pustka powietrzna ustawiona w pionie (czy też po skosie) ma raczej marny opór cieplny, tym gorszy im jest szersza. Nie wspomnę o tym jak fizycznie zrealizować ten fragment o jej niewentylowaniu... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie każda inna przy zachowaniu szczeliny odbija promieniowanie podczerwone .

 

jakiś tam rząd wielkości przebije się przez k-g odbije się od tej folii trafi z powrotem na płytę, nastąpi jakiś tam mikry wzrost temp. na powierzchni co spowoduje ogrzanie powietrza w tej pustce...

ogrzane powietrze ogrzeje ową folię a ta izolację za nią ....

 

z nią czy bez wychodzi na to samo ...

 

jak by ta pustka była próżnią to by była zupełnie inna historia ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...