Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeśli dobrze doczytałem to masz zapotrzebowanie 3,5kW.

 

Wiec tak, ja osobiście radziłbym wodna podłogówkę.

zakładałbym kable i nawet się nie zastanawiał ...;)

taki budynek w znacznym stopniu jedzie na zyskach bytowych więc i tak już go częściowo grzejesz prądem...

 

dajcie spokój z tą dywersyfikacją...

zawsze musi być skomplikowane żeby działało...?

 

oczywiście nikt nikomu nie broni ...

tylko po co ...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , dom w fazie poczatkowych szkiców i zastanawiam się gdzie umieścić bojler do podgrzania ciepłej wody w dolnej czy górnej łazience?

Dom z poddaszem użytkowym ,na dole łazienka(tu będzie prysznic) obok kuchni , na poddaszu łazienka (prysznic + wanna) nad dolną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. W kuchni będzie zmywarka , okazjonalne zmywanie w zlewie , prysznic na dole sporadycznie ,codziennie na górze.

 

Z moich doświadczeń, gdy jest zmywarka, CWU w kuchni jest niemal niepotrzebne. Dolny prysznic przez 3 lata był używany ze 3-4 razy. Dla wanny nie ma to większego znaczenia. Najbardziej mi jest potrzebna ciepła woda od razu, przy górnym prysznicu i umywalce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zmywarkę (i wszystko w niej myję), a i tak najczęściej (ale nie najwięcej) wody używam w kuchni. Prysznica na dole osobiście używałem dotąd dokładnie raz, ale z tej łazienki korzystamy w sumie najwięcej (w ciągu dnia, zwłaszcza dzieci). Na górze wody używam zaś tylko do mycia rano i wieczorem. Czy przyleci po 10 sekundach, czy po 1s nie gra dla mnie roli. Ale o gustach się nie dyskutuje... ;-) Podsumowując: trzeba samemu zdecydować co dla kogo ważniejsze. Aha, no i warto pamiętać o dobrym zaizolowaniu rur z CWU, żeby jak już do tego kranu ciepła dopłynie to potem była tam przez dłuższy czas nawet jak nie jest potrzebna (używana).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko - to jest kwestia indywidualna - bo o ile zgodze się z małym zużyciem cwu w kuchni przy zmywarce - letnia woda bez cyrkulacji w zupełności wystarczy - całkiem bym nie rezygnował, bo czasami się przydaje(jak zmywarka zmywa po imprezie a całą góra naczyń już czeka w kolejce :p) - to u mnie z prysznica w górnej łazience korzysta tylko żona, za to wanna w dolnej łazienice jest dużo więcej wykorzystywana(ja,dzieci i potencjalni goście)

 

Dlatego moim zdaniem w kuchni najlepszy będzie mały przepływowy na 230V. Będzie tak rzadko używany, że zyski przewyższą straty na cyrkulacji, a ciepła woda będzie na życzenie niemal natychmiast.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego moim zdaniem w kuchni najlepszy będzie mały przepływowy na 230V. Będzie tak rzadko używany, że zyski przewyższą straty na cyrkulacji, a ciepła woda będzie na życzenie niemal natychmiast.

 

Będę musiał przemyśleć twoje słowa, bo faktycznie małe podgrzewacze tak 4kw sa na prawde lux. Wiem bo używam w firmie. Tylko czy w domu to się sprawdzi?

Ponieważ będę miał pompę ciepła wydawało się naturalne że będzie też z niej cwu. I muszę przyznać, że już NIC NIE WIEM :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę musiał przemyśleć twoje słowa, bo faktycznie małe podgrzewacze tak 4kw sa na prawde lux. Wiem bo używam w firmie. Tylko czy w domu to się sprawdzi?

Ponieważ będę miał pompę ciepła wydawało się naturalne że będzie też z niej cwu. I muszę przyznać, że już NIC NIE WIEM :(

 

Jezeli będzie zmywarka, to zastanów się ile będziesz potrzebował tej ciepłej wody. Do gara czy do czajnika lejesz zimną, owoce czy warzywa płucze się w zimnej. Ja osobiście nie pamiętam kiedy mi była potrzebna ciepła woda w kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli trzeba mi ruszać z budową i tak...

Mury będą w technologii 2-warstwowej bk 24cm + 15 cm grafitowego styro (z minimalną szansą na pogrubienie).

Zamierzałem pierwszy wiersz i ostatni (przed wieńcem) zrobić z bk klasy 400 - 450, a reszte z 600ki, a tu mi projektant i kierownik w jednej osobie mówi, że po co się rozdrabniać, niech zrobię w całości z lżejszego nośności wystarczy, akumulacji i tak prawie żadnej, a szafki tak samo zawieszę tak do 600ki jak i 400ki.

Co robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...