Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam serdecznie!

 

Czytam to forum już od jakiegoś czasu, ale dopiero teraz zdecydowałem się na aktywny udział.

W wakacje ruszam z budową 3-litrowego domu o powierzchni 110m2 z piwnicą i poddaszem użytkowym.

 

Na większość dręczących mnie pytań/wątpliwości znalazłem już odpowiedź.

Jednak ciągle nie potrafię podjąć decyzji w jaki sposób wykonać izolację stropu monolitycznego (15cm) nad piwnicą. Planuje 20cm styropianu - tylko gdzie go przykleić? Możliwości są dwie:

 

1. Izolacja płyty od góry (podłoga parteru) to:

- mniejsza bezwłasność/pojemność podłogówki, co jest wadą i zaletą

- bloczki isomur na płycie

- konieczność stosowania bloczków isomur pod ścianami działowymi

- większe koszty

 

2. Izolacja płyty od dołu (sufit piwnicy) to:

- większa bezwładność podłogówki (chce grzać w taryfie nocnej)

- bloczki isomur pod płytą (ostatnia warstwa fundamentu)

- niższe koszty (tańszy styropian, mniej bloczków isomur)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ergo: stosowanie izomurów jak się ma piwnicę nie ma sensu bo nie ma się od czego odcinać

 

To jakby jasne i oczywiste. A jak z tymi ścianami działowymi gdy sie owej piwnicy nie ma?

Pamiętam jak jeden z kolegów zbudował dom pasywny i po obwodzie dał szkło piankowe. Ale nie przypominam sobie aby dawał tez pod ściany działowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to tylko rysunek poglądowy na którym widać że jeśli się ma piwnicę to izolacja ściany jest ciągła aż do samej stopy fundamentowej 2 mppt, czyli do miejsca gdzie nawet w największe mrozy jest +8

 

ergo: stosowanie izomurów jak się ma piwnicę nie ma sensu bo nie ma się od czego odcinać

 

Można teoretycznie rozważyć użycie isomuru bezpośrednio na ławie i odcięcie mostka cieplnego na styku niezaizolowana termicznie ława fundamnetowa-murowany z bloczków fundament . Aczkolwiek z racji kosztów i przewidywanej oszczędności mocno dyskusyjne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakby jasne i oczywiste. A jak z tymi ścianami działowymi gdy sie owej piwnicy nie ma?

Pamiętam jak jeden z kolegów zbudował dom pasywny i po obwodzie dał szkło piankowe. Ale nie przypominam sobie aby dawał tez pod ściany działowe.

Pomyśl jaką temperaturę ma chudziak na któym stawiasz działówki -prawie identyczną jak grunt na którym leży a ściana dziąłowa w domu ok.20 C .

Ja dałem isomur pod działówki również - tylko 12 cm szeroki a nie 24cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tak, ale nie bierzesz pod uwagę że przy ociepleniu fundamentów po obwodzie i po paru latach ogrzewania domu, temperatura gruntu pod domem jest wyższa niż gruntu na zewnątrz i stała. W którymś wątku było to dyskutowane pod kątem czy warto w ogóle robić izolację cieplną pod podłogą. Ja bym tak daleko nie szła i ocieplenie dam ale drogi isomur pod działówkami to dla mnie przerost formy nad treścią.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze tacy, co stawiają działówki "szkieletowe", czyli na posadzce docelowej. W sumie działówki z BK też tak można stawiać. Jedyny problem będzie z podłogówką, bo ta i tak musi być odpowiednio podzielona oraz musi być wykonana odpowiednia dylatacja płyt grzewczych (posadzek poszczególnych pomieszczeń).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to tylko rysunek poglądowy na którym widać że jeśli się ma piwnicę to izolacja ściany jest ciągła aż do samej stopy fundamentowej 2 mppt, czyli do miejsca gdzie nawet w największe mrozy jest +8

 

ergo: stosowanie izomurów jak się ma piwnicę nie ma sensu bo nie ma się od czego odcinać

 

to jak piwnica nieogrzewana i właśnie owe 8 stopni tam będzie i strop piwnicy też będzie miał 8 stopni, to dla 20-8 nie warto. no dobra. to jeszcze wytłumaczcie mi, jak nie ma piwnicy, ocieplenie styro do ławy fundamentu (1,2m?) to jaka temperatura tam będzie? a jaka pod samym budynkiem i działówkami? albo powiedźcie gdzie to znaleźć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tak, ale nie bierzesz pod uwagę że przy ociepleniu fundamentów po obwodzie i po paru latach ogrzewania domu, temperatura gruntu pod domem jest wyższa niż gruntu na zewnątrz i stała. W którymś wątku było to dyskutowane pod kątem czy warto w ogóle robić izolację cieplną pod podłogą. Ja bym tak daleko nie szła i ocieplenie dam ale drogi isomur pod działówkami to dla mnie przerost formy nad treścią.

 

Ale i owszem biorę to co napisałaś pod uwagę , ale chocbyś niewiem ile lat grzała i jaką mocą to w obrębie fundamentów ( dobrze zaizolowanych po obwodzie) nie uzyskasz wyższej temperatury jak srednia temperatura na głębokości 1-1,5 metra w ciągu roku która jest zmienna i wynosi od 2 do 16 C, np w lutym na 1,5 m jest ok. 3 C, 2 m ok. 5 C http://www.biswbis.pb.edu.pl/2010_01/01.pdf, http://www.ibp.com.pl/Portals/IBP/docs/tagi/GWC.pdf . Co w warunkach zimowych oznacza róznicę od 16 do 18 C pomiędzy temperaturą gruntu a muru .Jeżeli uważasz że nie ma to znaczenia to twoja opinia - ja się z nią nie zgadzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jak piwnica nieogrzewana i właśnie owe 8 stopni tam będzie i strop piwnicy też będzie miał 8 stopni, to dla 20-8 nie warto. no dobra. to jeszcze wytłumaczcie mi, jak nie ma piwnicy, ocieplenie styro do ławy fundamentu (1,2m?) to jaka temperatura tam będzie? a jaka pod samym budynkiem i działówkami? albo powiedźcie gdzie to znaleźć...

 

Owe magiczne 8C w największe mrozy to masz na głebokości 5 metrów, czyli dośc głeboka musi być ta piwnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owe magiczne 8C w największe mrozy to masz na głebokości 5 metrów, czyli dośc głeboka musi być ta piwnica.

 

skąd to wiesz ?

zmierzyłeś...?

na mojej własnej posesji na głębokości 2,5m było 6,6* na koniec marca i 15,6* na koniec września...

pod domem w obrębie fundamentów od wewnątrz jest cały czas ok. 16-17* nie zależnie od pory roku...

dom bez piwnicy z dociepleniem 15cm styropianu na gruncie, ogrzewanie podłogowe elektryczne

temp. mierzona ok. 1m pod dociepleniem...

 

jeszcze jedno ...

woda w studni (4m do lustra) ma 8,9* pod koniec marca do 12,6* na koniec września ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pochwal się ile miałeś na 2,5 metra w grudniu, styczniu, lutym ( to są miesiące w czasie których najwięcej tracisz ciepła ) - a nie piszesz, że na koniec marca miałeś 6,6 C - do 8C jeszcze sporo brakuje . Jeżeli 1 metr ponizej ocieplenia masz w ziemie +16 C to świadczy tylko o jednym albo masz uszkodzony termometr albo masz straszny mostek i grzejesz ziemię pod budynkiem ( może te 15 cm na podłodze jest mocno dziurawe ) - nie jest to powodem do radości.

Jesli przeczytałeś uwążnie to napisąłem w odpowiedzi na post mpoplawa który stwierdził ,, to tylko rysunek poglądowy na którym widać że jeśli się ma piwnicę to izolacja ściany jest ciągła aż do samej stopy fundamentowej 2 mppt, czyli do miejsca gdzie nawet w największe mrozy jest +8 '' co jest oczywistą nieprawdą - czyba że ława jest na 5m poniżej poziomu gruntu i żadne twoje radosne pomiary 16 C na 1m tego nie zmienią.

Jeżeli w Polsce w zależności od położenia głębokość strefy przemarzania wynosi od 0,8 do 1,2 metra ( czyli na tej głębokości jest przynajmniej 0C ) to wierutną bzdurą jest twierdzenie że 0,5 - 1 metra niżej będzie w czsie mrozów 8C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...