Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

No to pochwal się ile miałeś na 2,5 metra w grudniu, styczniu, lutym ( to są miesiące w czasie których najwięcej tracisz ciepła ) - a nie piszesz, że na koniec marca miałeś 6,6 C - do 8C jeszcze sporo brakuje . Jeżeli 1 metr ponizej ocieplenia masz w ziemie +16 C to świadczy tylko o jednym albo masz uszkodzony termometr albo masz straszny mostek i grzejesz ziemię pod budynkiem ( możę te 15 cm na podłodze jest mocno dziurawe ) - nie jest to powodem do radości.

Jesli przeczytałeś uwążnie to napisąłem w odpowiedzi na post mpoplawa który stwierdził ,, to tylko rysunek poglądowy na którym widać że jeśli się ma piwnicę to izolacja ściany jest ciągła aż do samej stopy fundamentowej 2 mppt, czyli do miejsca gdzie nawet w największe mrozy jest +8 '' co jest oczywistą nieprawdą - czyba że ława jest na 5m poniżej poziomu gruntu i żadne twoje radosne pomiary 16 C na 1m tego nie zmienią.

Jeżeli w Polsce w zależności od położenia głębokość strefy przemarzania wynosi od 0,8 do 1,2 metra ( czyli na tej głębokości jest przynajmniej 0C ) to wierutną bzdurą jest twierdzenie że 0,5 - 1 metra niżej będzie w czsie mrozów 8C.

 

poczytałeś sobie ...

bo ja to od dwóch lat mierzę...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to ponawiam prośbę - proszę napisz ile masz C na 2,5 mertra głębokości w grudniu,styczniu, lutym ? Jak sobie tłumaczysz te 16C na 1 metrze pod ociepleniem - gorące źródła odkryłeś czy cuś ( w 1 linku mierzono przez 5 lat na róznych głębokościach ) .

 

takie wiadomości to za tydzień jak będę w domu...

zerknę do zapisków i tutaj wypiszę...

 

tych 16* stopni sobie wcale nie tłumaczę ...

mam sondę przy wewnętrznej ławie fundamentowej i tyle pokazuje...

(czujniki są sprawdzone i działają od dłuższego czasu...)

ogrzewanie domu mam na prąd dość dokładnie opomiarowane, podłogi na gruncie nie wykazują jakiegoś znacznie większego zużycia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok poczekamy, ale przecież myśleć potrafisz ( czego dowodem jest sensowny dom który postawiłeś) , skąd na tej głębokości masz 16 C ?( jeśli nie jest uszkodzony czujnik ), przecież to nie pochodzi z ziemi - czyli musi to być ciepło z twojego domu, które tracisz przez nieszczelną zolację do praktycznie nieskończonego odbiornika ciepła jakim jest ziemia.

PS jeżeli mierzysz to przy wewnętrznej ławie fundamentowej to jeszcze jeden argument aby zastosować isomur i zablokować przekazywanie ciepła od muru do sciany fundamnetowej i ławy.

Edytowane przez surgi22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skąd na tej głębokości masz 16 C ?( jeśli nie jest uszkodzony czujnik ), przecież to nie pochodzi z ziemi - czyli musi to być ciepło z twojego domu, które tracisz przez nieszczelną zolację do praktycznie nieskończonego odbiornika ciepła jakim jest ziemia.

 

to ciepło na pewno jest z domu ale w jakim stopniu to raczej się nie dowiemy...

licząc straty przez wszystkie przegrody i okna to na grunt bardzo niewiele pozostaje ...

(patrząc na wskazania liczników energii na poszczególnych pętlach... )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli ciepło pochodzi z domu to może jednak warto pomysleć o pozostawieniu go w domu poprzez odcięcie mostka mur-sciana fundamentowa, ława ??

 

 

powiedzmy że pod bardzo dobrze ocieplonym domem masz ok. 10* i ocieplone ściany fundamentowe..

te 10-12* różnicy pomiędzy pomieszczeniem ma jakiś 1m betonu do pokonania który przy takiej grubości tez jest izolatorem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaa współczynnik lambda betonu to ok. 1,7 najpodlejszego styro to 0,04 - czyli 1 metr betonu jest takim izolatorem jak 2,5 cm styropianu.

Jeżeli uważasz że U przegrody wynoszące 1,7 jest OK ( domy pasywne mają U przegród na poziomie 0,1 czyli 17 razy lepiej ) to nasza dyskusja nie ma sensu- beton jest dobrym przewodnikiem ciepła a nie izolatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaa współczynnik lambda betonu to ok. 1,7 najpodlejszego styro to 0,04 - czyli 1 metr betonu jest takim izolatorem jak 2,5 cm styropianu.

Jeżeli uważasz że U przegrody wynoszące 1,7 jest OK ( domy pasywne mają U przegród na poziomie 0,1 czyli 17 razy lepiej ) to nasza dyskusja nie ma sensu- beton jest dobrym przewodnikiem ciepła a nie izolatorem.

 

ja zupełnie o czym innym...

 

grunt pod domem jest w stanie przenieść ok. 20w/m2

mój dom ma powierzchnie styku z gruntem ok.75m2

przy kompletnym braku izolacji traciłbym maksymalnie 36 kwh/doba

przy zaizolowaniu 15cm styro straty spadają do ok. 5-6 kwh/doba

co daje nam ok. 1000-1200kwh na sezon

powierzchnia styku ścian jest pięć razy mniejsza co daje nam ok. 200-240 kwh strat na sezon przez styk ścian z fundamentami pod warunkiem że ściany lepiej przewodzą ciepło niż grunt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic bardziej błednego te twoje wylicznia, przy całkowitym braku izolacji i bezpośredniego kontaktu betonu z gruntem przy współczyniku lambda betonu 1,7 W/m2K to przy róznicy temperatur pomiędzy betonem (20 C tak jak dom ) a gruntem np. 5 C , deltaT wynosi 15 K, czyli przez m2 betonu możesz tracić 25 W. Jeżeli liczysz powierzchnię utraty ciepła to przyjmij nie tylko szerokość fundamentu ale również jego wysokość ( bo od środka nie masz izolacji termicznej pionowej ) czyli musisz doliczyć przy wysokości ściany fundamentowej 1m jeszcze około 34 m2 ( bo o ile się nie pomyliłem to taki jest obwód twojego domu ). Czyli straty bedziesz miał zdecydowanie wyższe niż 200-250 kwh.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic bardziej błednego te twoje wylicznia, przy całkowitym braku izolacji i bezpośredniego kontaktu betonu z gruntem przy współczyniku lambda betonu 1,7 W/m2K to przy róznicy temperatur pomiędzy betonem (20 C tak jak dom ) a gruntem np. 5 C , deltaT wynosi 15 K, czyli przez m2 betonu możesz tracić 25 W. Jeżeli liczysz powierzchnię utraty ciepła to przyjmij nie tylko szerokość fundamentu ale również jego wysokość ( bo od środka nie masz izolacji termicznej pionowej ) czyli musisz doliczyć przy wysokości ściany fundamentowej 1m jeszcze około 34 m2 ( bo o ile się nie pomyliłem to taki jest obwód twojego domu ). Czyli straty bedziesz miał zdecydowanie wyższe niż 200-250 kwh.

 

tylko że te moje jakoś bardzo pasują do zużycia energii przez mój dom...

możesz sobie nawet blachę miedzianą położyć na gruncie a i tak nie zwiększysz zużycia energii...

zrób mały eksperyment...

umieść sobie ze 30cm w ziemi czujnik temperatury a nad nim rozpal ognisko...

powiedz mi jak bardzo wzrośnie temperatura w ziemi na tej głębokości po dwóch godzinach palenia...?

ziemia bardzo kiepsko przenosi energię ...

dlatego nie da się wrzucić całego kręgu rury do jednego wykopu jako dolne źródło do PC tylko trzeba go rozciągać na bardzo dużej powierzchni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w połowie wątku jest na ten temat dyskusja, i tam były rysowane izotermy, generalnie na środku domku temperatura wysoka, im bliżej skraju tym niższa

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48792-dom-ciep%C5%82y-pasywny-albo-3-lub-5-litrowy&p=2155396&viewfull=1#post2155396

 

 

to właśnie o to mi chodziło kiedy poddawałem pod wątpliwość układanie isomuru pod ściany działowe. Im dalej od brzegu tym pod domem cieplej.

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=36280&d=1293796715

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=36278&d=1293795795

 

FIG_0050.jpg

Edytowane przez autorus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to właśnie o to mi chodziło kiedy poddawałem pod wątpliwość układanie isomuru pod ściany działowe. Im dalej od brzegu tym pod domem cieplej.

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=36280&d=1293796715

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=36278&d=1293795795

 

[ATTACH=CONFIG]113087[/ATTACH]

 

Tylko zastanawia mnie skąd to ciepło pod tym domem. Czy jak zastosujemy lepszą izolacje nie będzie tam zimniej a dzięki czemu mniej oddamy ciepła pod domek???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolacja nigdy nie jest idealnie szczelna (tylko ogranicza odpływ ciepła, ale go nie zatrzymuje całkowicie). Jeśli uda Ci się ograniczyć straty poniżej prędkości rozpraszania tego ciepła w gruncie, to uzyskasz pod domem temperaturę bliską studziennej (te średnioroczne 8 stopni). Tyle że grunt (zwłaszcza suchy) dość kiepsko przewodzi ciepło, więc wygenerowanie takich warunków może być bardzo kosztowne...

I jeszcze coś: jeśli tylko nie macie rzeki pod domem, czemu tak ciężko potraktować Wam ten metr gruntu poniżej, jako metr nie najlepszej może, ale za to niemal darmowej izolacji? Przecież grzejecie ten grunt tylko z jednej strony, tak jak styropian na ścianie...

Edytowane przez ravbc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj to juz bym prosil o wyjasnienia dokladne kolege Henok ktory to zamieszczal izotermy, lepiej miec wiadomosci z pierwszej reki. Odnosnie isomur to nie jestem przeciwnikiem kladzenia go pod sciany dzialowe, ale to zwieksza mocno koszty.l u mnie po obwodzie wyjdzie juz ponad 100mb, dzialowki jeszce nie liczylem ale szacuje drugie tyle. Przy cenie ok 60zl netto/mb zaczyna byc duzo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli się ma piwnicę to izolacja ściany jest ciągła aż do samej stopy fundamentowej 2 mppt, czyli do miejsca gdzie nawet w największe mrozy jest +8

 

ergo: stosowanie izomurów jak się ma piwnicę nie ma sensu bo nie ma się od czego odcinać

 

Mnie natomiast wychodzi coś innego.

 

Proszę, sprawdzcie czy moje obliczenia są poprawne:

 

Moja powierzchnia styku ścian z płytą nad piwnicą to 11 m2.

Delta T = 10.

 

Współczynnik U dla 113mm bloczka Isomur to 1,6 W/m2*k.

A więc strata przez ten mostek to 1,6 * 10 * 11 = 176 W/h.

Zakładając 222 dni grzewczych daje to roczną stratę 938 kwh.

 

Współczynnik U dla 113mm bloczka Silka to 3,2 W/m2*k.

A więc strata przez ten mostek to 3,2 * 10 * 11 = 352 W/h.

Zakładając 222 dni grzewczych daje to roczną stratę 1875 kwh.

 

Różnica to 1875 kwh - 938 kwh = 937 kwh.

Koszt bloczków Isomur to około 4000 zł.

Przy założeniu ceny energii 0,38 zł/kwh daje to okres zwrotu około 11 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...